PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Windows > Windows 7'de Programsız Harddisk Bölmek (Resimli Anlatım)
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
DiSs-eR23:02, 25 Mayıs 2010 
Harddisk nasıl bölünür?
Disk bölme nasıl yapılır?
Windows 7'de disk bölme nasıl yapılır?

MsXLabs.org

Başlat\Donatılar\Çalıştır'a Komut Olarak compmgmt.msc yazıp entere basıyoruz ve sırasıyla resimdeki uygulamaları yapıyoruz.Adım 1


Adım 2


Adım 3


Adım 4


Adım 5


Adım 6


Adım 7Bu Kadar. Kolay Gelsin
Benzer Konular:
Etiketler:
  • disk bolme
  • harddisk bolme
  • windows 7 disk bolme
Cevap
DiSs-eR12:58, 24 Ekim 2010 
Sadece "C" Olarak Bölüm Oluşturduysanız Resimlerdeki Gibi Bir Bölüm Olurşturamazsınız... Kurulu Windows Üzerinizden Harddisk Bölmeye Yarar Bu Resimde Anlatılanlar. Ayrı Bir Harddisk Taktığınızda Yada Windows Kurarken Kaçırdığın Alanlar İçin Kullanılır. İyi Günler Kolay Gelsin.
Cevap
gazibican22:29, 28 Kasım 2010 
Benim 500 GB hdd li Lenovo laptopum da denedim. 500 gb 3 e bölünmüştü.
200 MB önyükleme E: sürücüsü 420 GB Birincil C: sürücüsü 30.48 GB Lenovo Driverları D: sürücüsü için 14.75 GB OEM Bölümü için.
Benim bütün harddisk bölünmüş olduğu için C: sürücüsünü küçültmem ve yeni bir bölüm açmak için yer açmam gerekiyordu.
C: sürücüsüne sağ tıkladım ve birimi küçült dedim. C: sürücüsü 230.49 GB oldu ve 189.84 GB lık ayrılmamış bölüm ortaya çıktı.
Ayrılmamış bölüme sağ tıkladığımda yeni basit birim sihirbazı açıldı. Son aşamaya kadar geldiğimde bu birime harf atamama izin
vermedi. Maximum seviyede bölünme yapıldığı için yeni basit birim ekleyemezsiniz diye uyarı çıktı. Sonuç olarak D sürücüsündeki Lenovo mantıksal birim sürücüsünü formatladım ve Disk Yönetiminde onun bulunduğu bölüme sağ tıklayarak bölümü sil dedim.
Bölümü silerseniz içindeki bütün veriler kaybolur diye uyarı çıktı. Enterleyip devam ettim. D sürücüsü yokoldu ama onun 30 GB içeriği ayrılmamış olan ve benim harf atayamadığım bölüme eklendi. Yeni basit birim oluştur dedim tekrar ve devam ettim harf atadım. Tamamladım ve benim 30 GB lık ikinci disk sürücüm 220 GB lık bir sürücü oldu. Ekstra bir sürücü ekleyemedim ama varolan sürücüyü genişletmiş oldum. Böylece hdd de yaklaşık olarak yarı yarıya bölünmüş oldu. Bu ikinci bölüme daha önce 32 Bit Ultimate Windows 7 kurmuştum. Şimdi ise 64 bit Ultimate Windows 7 kuracağım.
Cevap
Misafir15:59, 24 Aralık 2010 
ayyildiz adlı kullanıcıdan alıntı:
Hocam merhabalar.Ben dün harddiskimi formatladım. ve değişik nedenlerden dolayı birim olarak sadece c diye bi bölüm oluşturdum.500 gb sadece bir bölüm ben şimdi bunu sizin gösterdiğiniz yöntemle bölsem d ve e diye windowsu kurarken ki böldüğüm gibi mi bölünür.Yani ben ilerde sadece c'ye format atmak istesem diğerlerindeki verileri silmeden atabilir miyim.Bi yardımcı olursanız çok sevinirim.İyi Günler.
Tek parça haddiskinin var ise ilk resimdeki görüntüde Cnin üzerinde sağ tuşa basın birimi küçülte tıklayın. bikaç dakika izi bekletip ne kadar küçültmek istediğinizi soracak ordan boyut belirleyin. belirlediğiniz miktar kadar Ayrılmamış bölüm adı altında yeni bir birim oluşacak. sonra resimdeki işlemi uygulayarak yeni bir birim oluşturabilirsiniz..
Cevap
Cem UĞUR20:19, 8 Ocak 2011 
Arkadaşlar, denenmiştir kesin oluyor. Zaten eksiksiz anlatımı yapılmış. Ancak ve ancak en ufak birşeyi gözden kaçırırsanız yapamazsınız. Ama bunuda yapamayacak kişi çıkmaz diyorum ve hazırlayan arkadaşa teşekkür ediyorum.
Cevap
Misafir06:36, 10 Ocak 2011 
tmm iyi güzelde ayrılmamış bölüm var 25 gb c sürücüsünü genişletebiliyorum ama benim amacım d yi genişletmek 25 gb ayrılmamıs alanla ama olmuyor d sürücünde birimi genişlet çıkmıyor.
Cevap
Misafir01:35, 20 Mart 2011 
merhabalar . tam ihtiyacım olan konuydu teşekkür ederim. sormak istediğim bişey var .. diyelim ki bütünde 400 gb olan bi hdd yi 200 er gblık c ve d diye ayırdım bahsettiğiniz işlemle . daha sonra bi ara yeniden win7 kurmak istedim. yükleme sayfasında 2 farklı sürücü olarak görücek midir gene . yani o esnada istediğim sürücüye format atıp istediğimi olduğu gibi bırakabilicek miyim ? teşekkür ederim.
Cevap
mories2120:53, 15 Mayıs 2011 
selam arkadaş bende elimden geldiyi kadar size raıdım çı olayım ilk önce sistemin kurulu olduğu yerel disk c yei sağ tıklayıp güçült diyuruz mesela 6000 bin diyuruz yani 60 gb oluyur güçül d deyip sonra disk oluşturuyuruz yada olmadı ben vdideolu anlatsam daha iyi olur
Cevap
Misafir01:58, 12 Temmuz 2011 
Arkadaşlar Ayrılan Disk Geri Birleşebilior mu ?
Cevap
Misafir15:54, 25 Temmuz 2011 
Merhaba,
Benim sorunum şu; bilgisayarımdaki C(İşletim Sistemi) bölümünden 5GB ve D(Depo) bölümünden 10GB olmak üzere toplam 15GB boş alan yaratıp bu alana Pardus işletim sistemi kurmak istedim. Gerekli alanları 'ayrılmamış' olarak yarattım fakat Pardus'u kuramadım. Tekrar Windows 7'ye dönüp bu alanları(ayrılmamış kısımlar -15GB-) biçimlendirmek istedim. Basit birim oluşturma sihirbazıyla biçimlendirdim, ancak bilgisayarımdaki bütün bölümler 'birincil bölüm' iken 'basit birim' oldu(bilgisayar üreticisi tarafıından sağlanan kurtarma bölümü hariç). Pardus kurulumu ise bundan sonra sabit diskimi hiç bulamadı. Ancak Windows'u başlatabiliyorum.
Sorunumun ne olduğunu bilen arkadaşlardan cevap bekliyorum.
Teşekkürler.
Cevap
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Windows Konuları
Benzer Konular
Programsız MAC Adresini Değiştirmek (Resimli Anlatım)
Windows 7 Kurulumu (Resimli Anlatım)
Windows XP Kurulumu (Resimli Anlatım)
Windows 98 Kurulumu (Resimli Anlatım)
Windows 8 Kurulumu (Resimli Anlatım)