Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Forumda Ara

Windows 7'de Programsız Harddisk Bölmek (Resimli Anlatım)

Bu konu Windows forumunda DiSs-eR tarafından 26 Mayıs 2010 (00:02) tarihinde açılmıştır.
403450 kez görüntülenmiş, 16 cevap yazılmış ve son mesaj 8 Ocak 2013 (14:42) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 26 Mayıs 2010, 00:02

#1 (link)
DiSs-eR
Ziyaretçi
DiSs-eR - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar
Harddisk nasıl bölünür?
Disk bölme nasıl yapılır?
Windows 7'de disk bölme nasıl yapılır?

MsXLabs.org

Başlat\Donatılar\Çalıştır'a Komut Olarak compmgmt.msc yazıp entere basıyoruz ve sırasıyla resimdeki uygulamaları yapıyoruz.

Adım 1

38955098

Adım 2

31546280

Adım 3

47739137

Adım 4

80348490

Adım 5

58597374

Adım 6

62673758

Adım 7

47566560

Bu Kadar. Kolay Gelsin
Sponsorlu Bağlantılar
Son Düzenleyen _VICTORY_; 29 Haziran 2013 @ 21:50. Sebep: Düzenlendi.
Rapor Et
Eski 24 Ekim 2010, 13:58

#2 (link)
DiSs-eR
Ziyaretçi
DiSs-eR - avatarı
Sadece "C" Olarak Bölüm Oluşturduysanız Resimlerdeki Gibi Bir Bölüm Olurşturamazsınız... Kurulu Windows Üzerinizden Harddisk Bölmeye Yarar Bu Resimde Anlatılanlar. Ayrı Bir Harddisk Taktığınızda Yada Windows Kurarken Kaçırdığın Alanlar İçin Kullanılır. İyi Günler Kolay Gelsin.
Rapor Et
Eski 28 Kasım 2010, 23:29

#3 (link)
gazibican
Ziyaretçi
gazibican - avatarı
Benim 500 GB hdd li Lenovo laptopum da denedim. 500 gb 3 e bölünmüştü.
200 MB önyükleme E: sürücüsü 420 GB Birincil C: sürücüsü 30.48 GB Lenovo Driverları D: sürücüsü için 14.75 GB OEM Bölümü için.
Benim bütün harddisk bölünmüş olduğu için C: sürücüsünü küçültmem ve yeni bir bölüm açmak için yer açmam gerekiyordu.
C: sürücüsüne sağ tıkladım ve birimi küçült dedim. C: sürücüsü 230.49 GB oldu ve 189.84 GB lık ayrılmamış bölüm ortaya çıktı.
Ayrılmamış bölüme sağ tıkladığımda yeni basit birim sihirbazı açıldı. Son aşamaya kadar geldiğimde bu birime harf atamama izin
vermedi. Maximum seviyede bölünme yapıldığı için yeni basit birim ekleyemezsiniz diye uyarı çıktı. Sonuç olarak D sürücüsündeki Lenovo mantıksal birim sürücüsünü formatladım ve Disk Yönetiminde onun bulunduğu bölüme sağ tıklayarak bölümü sil dedim.
Bölümü silerseniz içindeki bütün veriler kaybolur diye uyarı çıktı. Enterleyip devam ettim. D sürücüsü yokoldu ama onun 30 GB içeriği ayrılmamış olan ve benim harf atayamadığım bölüme eklendi. Yeni basit birim oluştur dedim tekrar ve devam ettim harf atadım. Tamamladım ve benim 30 GB lık ikinci disk sürücüm 220 GB lık bir sürücü oldu. Ekstra bir sürücü ekleyemedim ama varolan sürücüyü genişletmiş oldum. Böylece hdd de yaklaşık olarak yarı yarıya bölünmüş oldu. Bu ikinci bölüme daha önce 32 Bit Ultimate Windows 7 kurmuştum. Şimdi ise 64 bit Ultimate Windows 7 kuracağım.
Rapor Et
Eski 24 Aralık 2010, 16:59

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
ayyildiz adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Hocam merhabalar.Ben dün harddiskimi formatladım. ve değişik nedenlerden dolayı birim olarak sadece c diye bi bölüm oluşturdum.500 gb sadece bir bölüm ben şimdi bunu sizin gösterdiğiniz yöntemle bölsem d ve e diye windowsu kurarken ki böldüğüm gibi mi bölünür.Yani ben ilerde sadece c'ye format atmak istesem diğerlerindeki verileri silmeden atabilir miyim.Bi yardımcı olursanız çok sevinirim.İyi Günler.
Tek parça haddiskinin var ise ilk resimdeki görüntüde Cnin üzerinde sağ tuşa basın birimi küçülte tıklayın. bikaç dakika izi bekletip ne kadar küçültmek istediğinizi soracak ordan boyut belirleyin. belirlediğiniz miktar kadar Ayrılmamış bölüm adı altında yeni bir birim oluşacak. sonra resimdeki işlemi uygulayarak yeni bir birim oluşturabilirsiniz..
Rapor Et
Eski 8 Ocak 2011, 21:19

#5 (link)
Cem UĞUR
Ziyaretçi
Cem UĞUR - avatarı
Arkadaşlar, denenmiştir kesin oluyor. Zaten eksiksiz anlatımı yapılmış. Ancak ve ancak en ufak birşeyi gözden kaçırırsanız yapamazsınız. Ama bunuda yapamayacak kişi çıkmaz diyorum ve hazırlayan arkadaşa teşekkür ediyorum.
Rapor Et
Eski 10 Ocak 2011, 07:36

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
tmm iyi güzelde ayrılmamış bölüm var 25 gb c sürücüsünü genişletebiliyorum ama benim amacım d yi genişletmek 25 gb ayrılmamıs alanla ama olmuyor d sürücünde birimi genişlet çıkmıyor.
Rapor Et
Eski 20 Mart 2011, 02:35

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
merhabalar . tam ihtiyacım olan konuydu teşekkür ederim. sormak istediğim bişey var .. diyelim ki bütünde 400 gb olan bi hdd yi 200 er gblık c ve d diye ayırdım bahsettiğiniz işlemle . daha sonra bi ara yeniden win7 kurmak istedim. yükleme sayfasında 2 farklı sürücü olarak görücek midir gene . yani o esnada istediğim sürücüye format atıp istediğimi olduğu gibi bırakabilicek miyim ? teşekkür ederim.
Rapor Et
Eski 15 Mayıs 2011, 21:53

selam arkadaşlar

#8 (link)
mories21
Ziyaretçi
mories21 - avatarı
selam arkadaş bende elimden geldiyi kadar size raıdım çı olayım ilk önce sistemin kurulu olduğu yerel disk c yei sağ tıklayıp güçült diyuruz mesela 6000 bin diyuruz yani 60 gb oluyur güçül d deyip sonra disk oluşturuyuruz yada olmadı ben vdideolu anlatsam daha iyi olur
Rapor Et
Eski 12 Temmuz 2011, 02:58

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Arkadaşlar Ayrılan Disk Geri Birleşebilior mu ?
Rapor Et
Eski 25 Temmuz 2011, 16:54

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Merhaba,
Benim sorunum şu; bilgisayarımdaki C(İşletim Sistemi) bölümünden 5GB ve D(Depo) bölümünden 10GB olmak üzere toplam 15GB boş alan yaratıp bu alana Pardus işletim sistemi kurmak istedim. Gerekli alanları 'ayrılmamış' olarak yarattım fakat Pardus'u kuramadım. Tekrar Windows 7'ye dönüp bu alanları(ayrılmamış kısımlar -15GB-) biçimlendirmek istedim. Basit birim oluşturma sihirbazıyla biçimlendirdim, ancak bilgisayarımdaki bütün bölümler 'birincil bölüm' iken 'basit birim' oldu(bilgisayar üreticisi tarafıından sağlanan kurtarma bölümü hariç). Pardus kurulumu ise bundan sonra sabit diskimi hiç bulamadı. Ancak Windows'u başlatabiliyorum.
Sorunumun ne olduğunu bilen arkadaşlardan cevap bekliyorum.
Teşekkürler.
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.193 saniyede (74.55% PHP - 25.45% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 14:10
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi