Cevap Yaz Yazdır
Gösterim: 44.088|Cevap: 2|Güncelleme: 16 Kasım 2012

Behram Kurşunoğlu

2 Ekim 2006 22:48   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Prof. Behram N. Kurşunoğlu (Trabzon, Çaykara, 1922 - Miami, Florida, 25 Ekim2003), Albert Einstein'ın genel görelilik kuramının elektromanyetizma ile birleştirilmesi üzerine çalışmalar yapmış bir Türk fizikçidir.
Ankara Üniversitesi ve İngiltere'deki Edinburgh Üniversitesi'ndeki eğitiminin ardından fizik doktorasını gene İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi'nde tamamlayan Kurşunoğlu, Albert Einstein ve Erwin Schrödinger ile birlikte simetrik olmayan yerçekimi kuramları üzerinde önemli çalışmalarda bulunmuştur. Genç yaşında dünya fizikçileri arasında saygın konum kazanan Prof. Kurşunoğlu, 1965 yılında Miami Üniversitesi'deki Teorik Araştırmalar Merkezi'nin kurulmasında rol almış, 1992'de kapanmasına kadar bu merkezde bulunmuştur. Daha sonra araştırma kuruluşu Global Foundation’ın direktörü olmuştur.
Prof. Dr. Behram Kurşunoğlu, 1950'li yıllarda Atom Enerjisi alanında çalışmalarını Türkiye'de sürdürmüş ve aynı zamanda Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun Kurucu üyesiydi. Prof. Dr. Behram KURŞUNOĞLU aynı zamanda Genel Kurmay BaşkanlığınaBirleşmiş Milletler Bilim Komisyonunda çalışmıştır. Kuantum Fiziği konusunda yaptığı araştırmalarla özellikle "Genelleştirilmiş İzafiyet Teorisini" ortaya atan kişi olarak bütün dünyaca tanınıyordu. danışmanlık yapmış, bir dönem
Sponsorlu Bağlantılar
1964 yılından beri organize etmekte oldugu Coral Gables Konferans serisi ile de tanınan Kurşunoğlu, 2003 yılındaki konferanstan kısa bır zaman önce kalp krizinden vefat etmiştir. Eşi Sevda (Arif) Hanım'dan İsmet ve Sevil (Kurşunoğlu-Brahme) adlı iki doktor çocuğu, Ayda (Weiss) adlı bir avukat kızı vardır.
Biyografi Konusu: Behram Kurşunoğlu nereli hayatı kimdir.
Daisy-BT
16 Mayıs 2010 18:42   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Behram Kurşunğlu 31, Einstein 74 yaşındaydı.
Ad:  behram-einstein2.JPG
Gösterim: 129
Boyut:  22.8 KB


Prof. Kurşunoğlu çekirdek enerjisi konuları ile de ilgilenmişti.
Ad:  behram_kursunoglu.JPG
Gösterim: 134
Boyut:  29.7 KB

mertcan dilara
16 Kasım 2012 17:49   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Behram Kurşunoğlu

hepenize çok teşekkür ediyorum
Sponsorlu Bağlantılar

Daha fazla sonuç:
Behram Kurşunoğlu

paneli aç