Arama

Plankton (Planktonik Organizmalar)

Güncelleme: 10 Ağustos 2018 Gösterim: 8.483 Cevap: 3
ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
16 Eylül 2009       Mesaj #1
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Plankton (Planktonik Organizmalar)
MsXLabs.org & Temel Britannica & Vikipedi
Sponsorlu Bağlantılar

Plankton türleri

Ad: 402px-Plankton.jpg
Gösterim: 874
Boyut: 49.6 KB

Plankton, suda bulunan, hareket yeteneği akıntıya bağımlı olan canlılara verilen genel isimdir. Genellikle mikroskobik boyutta ve tek hücreli oldukları varsayılsa da, denizanaları veya kopmuş yosunlar da okyanusbilimciler tarafından plankton olarak tanımlanır. Bitkisel planktonlara fitoplankton, hayvansal olanlarına ise zooplankton adı verilir. Göllerde, denizlerde ve akarsularda, hatta belirli şartlar altında buzullarda bulunabilirler.
"Plankton" adı, sürüklenen ya da dolaşan anlamına gelen Yunanca bir sözcükten türetilmiştir. Planktonlar denizlerde sürüklenerek yaşayan ve göl gibi tatlı suların yüzey katmanlarında da bulunan canlılardır. Çeşitli büyüklükte sayısız bitki ve hayvan akıntıya bağlı olarak denizlerde sürüklenmektedir. Her deniz hayvanı beslenme açısından dolaylı ya da doğrudan planktonlara bağımlı olduğundan, planktonlar denizlerdeki yaşamın kaynağıdır. Küçük balıklar planktonlarla beslenirken büyük balıklar da küçük balıkları yer.
Plankton tanımına akıntıyla sürüklenen tüm hayvanlar ve bitkiler girdiğinden çapı 1 metreye ulaşan büyük denizanaları bile plankton sayılır. Ama planktonlann büyük bölümü, diyatomeler ve kamçılılar olarak bilinen çok küçük tekhücreli hayvan ve bitkilerden oluşur. Tebeşir kısmen, delikliler denen milyonlarca küçük canlının kabuklarından oluşmuştur. Canlıyken öbür planktonlarla birlikte sürüklenen bu tekhücrelilerin ölmesiyle birlikte kabukları denizin dibine çöker. Yılın belirli aylarında yengeç ve denizyıldızı gibi çeşitli deniz hayvanlarının küçük yumurtaları ve larvaları da planktonların arasına katılır.
Memelilerin en irisi olan mavi balina yalnızca, planktonlar arasında yer alan, karidese benzer küçük kabuklularla beslenir. Kril denen bu kabuklular çok geniş sürüler halinde Güney Okyanusu'nda yaşar. Balinalar deniz suyuyla birlikte ağızlarını krille doldurur ve krilleri yutmadan önce suyu dışarı püskürtürler.
Bazı bitkisel ve hayvansal planktonlar, özellikle de sıcak denizlerde bulunanlar geceleri ışıldar. Planktonlar temel olarak akıntıyla sürüklenmekle birlikte, geceleri suyun yüzüne çıkıp gündüzleri dibe çekilir, yaklaşık 90 metre kadar derine inebilirler. Ringa gibi planktonlarla beslenen balıklar, geceleri planktonları izleyip yüzeye yaklaştıklanndan kolayca avlanabilirler. Planktonlar serin ve soğuk denizlerde, özellikle de kıyıların yakınlarında çok yaygındır. Planktonlann bolluğu akıntılara ve suyun mineralce zengin olmasına bağlıdır.
Hyperia macrocephala
Ad: Hyperia.jpg
Gösterim: 1247
Boyut: 51.9 KB


Planktonik Organizmaların Büyüklüklerine Göre Sınıflandırılması

 • Femtoplankton, < 2×10-7 m. (0.2 mikrometreden küçük, sucul virüslerdir, çok zehirlidirler, öldürebilirler. Bu sebepten dolayı 5.000.000 insan ölmüştür.)
 • Pikoplankton 2 - 7 dam arası (Sucul bakteriler)
 • Nanoplankton 2 - 20 hm arası
 • Mikroplankton 100 - 200 km arası
 • Mezoplankton 2 - 8 m arası
 • Makroplankton 20 - 50 m arası
 • Megaplankton > 500000 km
Makro- ve megaplanktonlar için değişik sınıflandırmalara rastlanabilir.

Fitoplankton türlerinden kokkolitler su yüzeyinden atmosfere geçen "dimetil sülfür" denen kimyasal maddeyi üretir. Bu madde oksijenle birleşerek sülfat haline geçer. Sülfatlar okyanus üzerindeki su buharı için yoğunlaşma çekirdekleri oluşturarak bulutları meydana getirirler ve belirli koşullar altında yağmura neden olabilirler. Dimetil sülfür, dolaylı olarak bulutların güneş ışınlarını yansıtma veya emme derecesini, yani albedoyu etkiler. Genel olarak, dimetil sülfür albedoyu artırır. Böylece bulutlar gelen güneş ışınlarını yansıtır, buna bağlı olarak toprağa erişen güneş ışınları da azalır.

Calanoida
Ad: 800px-Copepodkils.jpg
Gösterim: 917
Boyut: 17.3 KB

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!
Mira - avatarı
Mira
VIP VIP Üye
12 Haziran 2012       Mesaj #2
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Plankton
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi
Sponsorlu Bağlantılar

Denizlerde yaşayan mikroskobik, çoğu saydam organizmaların oluşturduğu topluluk. Planktonlar birhücreli hayvanlardan, kimi deniz canlılarının kurtçuklarından, küçük kabuklulardan, balık yavrularından ve algler, diyatomeler gibi birhücreli bitkilerden oluşurlar. Hayvanlardan oluşanlara zooplankton, bitkilerden oluşanlara fitoplankton denir. Planktonu meydana getiren birçok canlının serbestçe yüzebilmesine ve geceleri deniz yüzeyine doğru hareket etmesine karşın planktonun okyanuslar çapındaki hareketi, akıntılarla sürüklenerek olur. Fitoplankton, denizlerdeki besin dolaşımında en alt basamağı oluşturur; zooplanktonlar fitoplanktonları, daha büyük deniz canlıları da zooplanktonları yerler. Ölen plankton canlılarıysa dibe çöker ve derin deniz hayvanlarına besin olur ya da deniz yatağında dip çamuru olarak toplanırlar.

theMira
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
5 Aralık 2015       Mesaj #3
Safi - avatarı
SMD MiSiM
PLANKTON a. (alm. Plankton; yun. plagktos, gezici, devingenden).
1. Sularda edilgen halde yüzen hayvan ve bitkiler topluluğu; olası etkin yer değiştirmeler (daha çok dikey) her zaman küçük genliktedir. (Bitkisel plankton [fitoplankton] çoğunlukla birhücreli suyosunlarından oluşur: serbest ya da toplu diyatomeler, coccolithophoraceae, silikoflagelleae; her elemanın boyu mikrondan birkaç millimetreye kadar değişir. Hayvansal plankton [zooplankton] daha çok protistlerden, kabuklulardan, knidlilerden, yetişkin çağda etkin olarak yüzen çeşitli hayvan gruplarının yumurta ve larvalarından oluşur.)
2. Hava planktonu, atmosferde rastlanan, uçma özelliği olmayan, fakat rüzgârın ve hava akımlarının etkisiyle uzun zaman yerden ya da su yüzeyinden uzakta kalan, küçük boyutta canlı varlıklar topluluğu. (Bunlar daha çok bakteriler, sporlar, çiçektozları, örümcek yavruları, bitki bitleridir.)


Kaynak: Büyük Larousse
Avatarı yok
nötrino
Yasaklı
10 Ağustos 2018       Mesaj #4
Avatarı yok
Yasaklı

2 Yeni Zooplankton Türü Keşfedildi!


Great Lakes bölgesindeki Eria Gölü'nde iki yeni zooplankton türünün keşfedildiği açıklandı. Cornell Üniversitesi'nde araştırmacı Joe Connolly, iki yeni türün keşfedildiğini doğrulayarak, "Gölün batı tarafında zooplanktonlardan çok görmek mümkün. Daha ılık ve bol yiyecek olması nedeniyle bu kısımda yaşadıklarını düşünüyoruz." dedi.

Bilim insanları, keşfedilen yeni zooplankton türlerinin insanlara zararlı olup olmadığını henüz bilmediklerini belirtti. Yumuşak dokuya sahip zooplanktonların üzerinde hassas ve detaylı bir araştırma yapılacağı ifade edildi. Mikroskopik organizmalardan denizanası gibi büyük türlere kadar değişen planktonun bir çeşidi olan zooplankton, okyanuslar ve tatlı su sistemleri dahil büyük su kütlelerinde yaşıyor.

Zooplanktonların radyolaryalılar, foraminiferanslar, dinoflagellatlar, cnidarianslar, kabuklular, kordalar ve yumuşakçalar gibi başka türleri de bulunuyor.

Kaynak: AA Bilim Teknoloji / Science (10 Ağustos 2018)
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

8 Ekim 2014 / SaKLI Biyoloji
14 Şubat 2019 / RümeySa Cevaplanmış
15 Nisan 2011 / RuffRyders Hayali Karakterler