Arama
Günlük Kontrol Paneli
Bu Mesaja Puan Verin

Christopher McCandless

Just fly 22 Ocak 2012 12:28

Hayat hikayesi

1990 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra bankasındaki 24.000 doları hayır kurumlarına bağışlayıp, ailesine ve arkadaşlarına haber vermeden, otostop ile Amerika'yı dolaşmaya başlayan, hatta kano ile kaçak olarak Meksika'ya giriş ve çıkış yapan ve en sonunda uzun süredir düşlediği büyük Alaska macerası sırasında hayatını 1992 yılında kaybeden maceraperest genç. Ölüm sebebi aldığı kitaptaki bilgileri yanlış okuyarak yediği bitkinin zehirli olmasıdır. Kendisi öldüğünde 24 yaşındaydı.
McCandless kapitalist dünyaya hiçbir zaman taviz vermezken, para ile kolayca elde edilen şeylerin hayatın gerçek zevklerini ve anlamını korelttigini düşünüyordu. hiçbir zaman iyi anlaşamadığı ailesinin beklentilerini gerçekleştirmek için üniversite okumuş ve mezun olur olmaz da ailesini bir daha aramaksızın sırra kadem basmıştır. ismini bile değiştirmiş ve yolculukları sırasında tanıştığı insanlara kendini Alexander Supertramp olarak tanıtmıştır. Çıkacağı yolculuğa bir sürü kitap okuyarak ilham almıştır. McCandless Alaska'ya vardığında bırakın böylesine vahşi ve soğuk bir ortam için tam teşekküllü olmayı, yanına aldığı botları bile kendisini Alaska'ya getiren bir şoförün son anda eline tutuşturmustur. Yaklaşık 5 kilo pirinç, patates tohumları ve avlanmak için taşıdığı ufak kalibre tüfeği kendisinin tek besin kaynağı olacaktır. McCandless, Nisan'da Alaska'nın vahşi ortamına daldığında ortam hala karlar ile kaplı, nehirler dağdaki buzullar daha erimedigi için alçak seviyedeydiler. Bir iki hafta sonra, vahşi tabiatın ortasında terk edilmiş, Fairbanks belediyesine ait çok eski bir belediye otobüsü görür ve burayı hemen evi olarak benimser. McCandless burada neredeyse 4 ay kalır, bu dönemde en önemli besin kaynakları pirinç, yakaladığı sincaplar ve etraftaki bitkilerden topladığı yemişlerdi. Bu dönemde sadece bir tane geyik avlamayı becerebilir ve onun da etlerini iyi muhafaza edemediği için fazla faydalanamaz bu avının etlerinden. 4 ay geçtikten ve yeterince kilo kaybettikten sonra McCandless bu macerasını noktalamaya karar verir ve dönüş yolculuğuna başlar fakat dönüşte kendisini tatsız bir sürpriz beklemektedir, daha önce geçtiği nehir, buzullar eridikten sonra oldukça derinleşmiş ve buz gibi suyu da oldukça hızlı bir şekilde akmaktadir. kendisinin bu nehri yüzerek geçme şansı yoktur. yanına harita bile almayan McCandless, çaresizce nehirdeki suların biraz daha çekilmesini beklemek için bir ay daha geçirmek üzere kaldığı otobüse döner. Bu durumu çok da problem olarak görmez, ne de olsa kendisi bu ortamda 4 ay geçirmeyi başarmıştır. Fakat bu dönemde McCandless ciddi bir hata yapar, açlığın da getirdiği çaresizlikle yanında getirdiği tohumları yemeye başlar ve bu tohumların toksik etkisi ortaya çıkınca zehirlenerek ölür. Ve otobüste yatağında ölü olarak bulunur.
Cesedi, ölümünden 18 gün sonra kaldığı otobüsün yanından geçen iki avcı tarafından bulunur. Cesedi vasiyeti üzerine yakılarak külleri kızkardeşi tarafından bir uçaktan alaskanın dört bir yanına savrulur.

chris mccandless
Bu onun ölmeden önce kendi makinesiyle sihirli otobüsün yanında çekitiği fotoğraflarından biridir.

Hayat Felsefesi :

McCandless kapitalist dünyaya hiçbir zaman taviz vermezken, para ile kolayca elde edilen şeylerin hayatın gerçek zevklerini ve anlamını körelttigini düşünüyordu. Bu sebepten dolayı eline geçen paraları yakmaktadır.

McCandless’i isyanın eşiğine getiren çocukluğundan beri anlaşamadığı ailesidir.Aile modern insan topluluğunun en uç noktasıdır. Tüm ihanelere rağmen ayrılamamaktadır. Nitekim McCandless’in kaybolmasının ardından acılarının merhemini dine sarılmakta bulacaklardır.


"Ya yüzümde bir gülümsemeyle kollarınıza koşuyor olsaydım , O zaman siz de şuan benim gördüklerimi görür müydünüz ?"Christopher Johnson McCandless

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/dunyadan/397597-christopher-mccandless.html#ixzz1jzdbJhkC
Bu Kategoride: Varsayılan
Gösterim 5049  Yorum 4  
Önceki     Ana Sayfa     Sonraki
Toplam Yorum 4

Yorumlar

 1. Avatarı yok
  filmi de harika izlemenizi tavsiye ederim. özgürlük yolu (into the wild)
   
  Ziyaretçi 23 Ocak 2012 10:12
 2. Just fly - avatarı
  Teşekkür ederim güzel gerçekten.
   
  Just fly 9 Kasım 2012 18:47
 3. Avatarı yok
  oh yeah
   
  Ziyaretçi 18 Ekim 2014 19:17
 4. Baragyal - avatarı
  just fly' a yakışır bir paylaşım.
  çok kaliteli olduğuna inandığım biri.ne yazık ki kendisini çok daha iyi tanıma şansımı değerlendiremedim.
   
  Baragyal 22 Eylül 2016 15:45