Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 14 Ağustos 2016  Gösterim: 203.323  Cevap: 6

Kinetik enerji nedir?

Ziyaretçi
15 Kasım 2008 19:55       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Kinetik enerji nedir?
EN İYİ CEVABI nötrino verdi
Cismin hareketli konumundan dolayı sahip olduğu enerji kısaca kinetik enerji olarak tanımlanır.

kinetik enerji


bir cismin ya da parçacığın hareket etmekte olması nedeniyle sahip olduğu enerji türü. Bir cisme kuvvet uygulanarak iş yapılır ve böylece cisme enerji aktarılırsa, cisim hızlanır ve kinetik enerji kazanır. Kinetik enerji hareketli cisimlere özgü bir özelliktir ve yalnızca cismin hareketine değil, kütlesine de bağlıdır. Hareket, ötelenme (bir yol üzerinde bir yerden başka bir yere gitme), bir eksen çevresinde dönme, titreşim ya da bunların bileşimi biçiminde olabilir.
Sponsorlu Bağlantılar

kinetik enerji:
54081d1471205532 kinetik enerji nedir kinetik enerji hakkinda genel bilgiler 1
şeklinde ifade edilir.

DEVAMI Kinetik Enerji Nedir? Kinetik Enerji Hakkında Genel Bilgiler
Son düzenleyen Safi; 14 Ağustos 2016 23:19


Misafir
15 Kasım 2008 19:57       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi

Kinetik Enerji Nedir?


Hareketli cisimler iş yapabilme yeteneğine sahiptirler yani bu cisimlerin enerjileri vardır. Bu hareketinden dolayı cisimlerin sahip oldukları enerjiye kinetik enerjidenir. Akan su, hareket halindeki araba, fırlatılan bir taş, yüksekte uçmakta olan bir kuşun kinetik enerjileri vardır. Duran cisimlerin potansiyel enerjileri, cisimler hareket haline geçtiklerinde bu enerji kinetik enerjiye dönüşür. Örneğin duran bir araba potansiyel enerjiye sahiptir. Araç harekete geçtiğinde potansiyel enerji kinetik enerjiye dönüşür. Araç hızlandıkça kinetik enerji artacaktır. Kinetik enerjinin simgesi Ek ve birimi jouledir.
Son düzenleyen Safi; 14 Ağustos 2016 23:20
8 Nisan 2009 22:15       Mesaj #3
Keten Prenses - avatarı
Üye
Kinetik enerji, bir cismin hareketinden ötürü kazandığı iş yapma yeteneğini belirten fizik terimi. Kütlesi m, hızı v olan bir cismin kinetik enerjisiimo'ye eştir ve Uluslararası Standart Birim Sistemi'nde julle ölçülür. Dönen bir cismin kinetik enerjisi, I'nm eylemsizlik momentini, A'nın açısal hızı belirttiği 4" W formülüyle bulunur. Birçok enerji değişikliğinde, kinetik enerji ile potansiyel enerji (cismin durumundan ötürü taşıdığı enerji) birbirine dönüşür. Sözgelimi, salınan bir sarkaçta kinetik enerji en büyük değerine hareketin orta noktasında, sarkacın hızı en yüksek olduğu zaman ulaşır. Buna karşılık, en üst noktada sarkaç bir an hareketsiz kaldığı sırada en büyük değerine erişen potansiyel enerji, en alt noktada en düşük değerindedir.
17 Aralık 2010 21:30       Mesaj #4
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI!
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

kinetik enj formülü yazmışsınız ama bişey anlamadım

Kinetik Enerji;Cisimlerin hareketlerinden dolayı sahip oldukları enerjidir.
Kinetik Enerji=1/2*m*v2=>Formüle göre Hız arttıkça(v) kinetik enerjide artmış olur Farklı kütleli cisimlerin kinetik enerjileride farklıdır Bu cisimlerden hızı fazla olanın ise kinetik enerjisi daha fazla olur.Kısaca kinetik enerji cisimlerin kütleleri ve hızları ile doğru orantılıdır.
7 Haziran 2011 20:00       Mesaj #5
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI!
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

v kare nedir?

Kinetik Enerji=1/2*m*(v2)=>kinetik enerji formülündeki (v2)=>cismin hızını ifade ediyordur Cismin hızı arttıkça, kinetik enerjide artmış olur.
nötrino tarafından gönderilmiş olan #6 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
19 Ocak 2014 11:12       Mesaj #7
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI!
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Bir cismin kinetik enerjisi tepeden aşağı inerken mi yoksa düz bir yolda ilerlerken mi daha fazladır?

Kinetik enerji formülde de ifade edildiği gibi bir cismin kütlesi ile hızına bağlıdır.[EK=1/2.m.(v)2] Cismin hızı ile kütlesi arttıkça kinetik enerjisi de fazla olur. Aynı hıza sahip cisimlerden kütlesi büyük olan cismin kinetik enerjisi daha fazladır. Benzer şekilde eşit kütleli cisimlerden de hızı büyük olan cismin kinetik enerjisi daha fazladır. Bir cismin kinetik enerjisinin büyüklüğüne dair bir yorum yapmak için öncelikle cismin bulunduğu hareketli konumdaki hızı ve kütlesi incelenmelidir!

*Paraşütle belli bir yükseklikten atlayan biriyle aynı kütleye sahip düz yolda koşan bir insanın hızları aynı değildir.Paraşütle atlayan insanın sahip olduğu potansiyel enerjinin belli bir bölümü kinetik enerjiye diğer bölümü de sürtünmenin etkisiyle ısıya dönüşmüş olur. Hız azaldığı için düz yolda koşan kişiye göre kinetik enerjisi daha az olacaktır!


Daha fazla sonuç:
kinetik enerji tanımı

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç