Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 18 Şubat 2016  Gösterim: 111.393  Cevap: 5

Uzaya ilk çıkan astronotlar kimlerdir?

Ziyaretçi
17 Aralık 2008 22:15       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Uzaya ilk çıkan astronotlar kimlerdir?
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
UZAYDA İLKLER
Uzaya Giden İlk Canlı:Laika adli köpek Sputnik 2 tarafindan 1957 senesinde uzaya firlatildi. Firlatimi basariyla atlatti hatta bir sürede yasamina devam etti ancak bir hafta sonunda havasizliktan öldü. Bir sene sonra uzay araci yer atmosferine geri girdi ancak isi korumasi olmadigindan Laika'nin bedeniyle birlikte yandi.

Sponsorlu Bağlantılar
Uzaya Giden İlk İnsan:USSR'dan Yuri Gagarin adli kozmonot Nisan 12 1961 tarihinde Vostok 1 adli uçakla 1 saat 45 dakika süren uçusla Dünya'yi bir kez turladi. Uzay'dan Dünya'nin görünüsü için "Çok güzel bir halesi var, gökkusagi gibi" demistir.

Uzaya Giden İlk Amerikalı:Alan Sheppard uzaya giden ilk Amerikali olmak üzere 5 Mayis 1961 de Mercury 3 ile uzaya gönderildi. Uzay araci yörüngeye oturamadi ancak 187 kilometre yükseldi ve Atlantik Okyanusu'na inene kadar 488 kilometre yol aldi.

Dünya Yörüngesini Tamamlayan İlk Amerikalı:Friendship 7 adli kapsül 20 Subat 1962'de John Glenn adli astronot 5 saat içinde Dünya'yinin yörüngesini 3 kez tamamladi.

Uzaya Giden İlk Kadın:Valentina Tereshkova, 6 Haziran 1963'te Vostok 6 ile uzaya çikti.

Uzaya Giden İlk Amerikalı Kadın:Sally Rider, 18 Haziran 1983'te Challenger ile uzaya çikti.

Uzaya Çıkan En Genç İnsan:Uzaya çikan ilk Amerikali kadin olmak disinda ayrica Sally Rider uzaya çikan en genç insandi.

Uzaya İki Defa Çıkabilen İlk İnsan:1961'in Temmuz ayinda Mercury uçuşuyla uzaya çıkan Virgil "Gus" Grissom,daha sonra ilk insanlı Gemini uçuşu olan Gemini 3 ile 1965 Mart ayında tekrar uzaydaydı.

İlk Uzay Yürüyüşü:18 Mart 1965'te uzay boslugundayken uzay aracindan disari çikan ilk insan, Sovyetlerden Alexei Leonov'du. 12 dakika disarida duran Alexei Leonov, Voskhod 2 adli uzay aracindan 5.5 metre uzaklasti.

Ay'a Ayak Basan İlk İnsan:"Insan için küçük bir adim ancak insanoglu için büyük bir siçrayis" diyen Neil Armstrong 20 Temmuz 1969'da Ay'a ayak basti.

Ay'a Ayak Basan İkinci İnsan:20 Temmuz 1969'da Apollo 11'in mürettebatlarindan biri olan Buzz Aldrin Ay'a ayak basan ikinci insan oldu.

Son düzenleyen Safi; 18 Şubat 2016 16:27


Keten Prenses tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
15 Aralık 2009 18:32       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Neil Armstrong Ay'a ilk defa ayak basan insan.

--------------------------------------------------------------------------------

Neil Armstrong Ay'a ilk defa ayak basan insan. ABD’nin Ohio eyaletinin Wapakonata kentinde 5 Ağustos 1930’da doğdu. Purdue Üniversitesini bitirdi. 1949-1952 yıllarında uçak gemilerinde pilot olarak görev yaptı. Kore savaşlarına katıldı. Milli Uzay ve Havacılık Teşkilatına 1955’te girerek deneme pilotu oldu. Feza ile ilgili çalışmalara katıldı. 1962 yılında astronot görevi verildi. Apollo 5, 8, 11 projelerinde görev aldı.

16 Temmuz 1969 saat 09.32’de, arkadaşları Aldrin Edwin, Collius Mike ile birlikte Apollo-11 içinde Ay yolculuğuna çıktı. Apollo’nun fezaya atılışını Florida’da 55 ülkeden 3493 muhabir ve bir milyona yakın insan takib etti. Apollo-11 kalkışından 102 saat 47 dakika sonra Ay’a iniş yaptı. Ay’da gerekli incelemeleri yaptıktan sonra başarı ile dünyaya döndü.

Neil Armstrong 1971 yılında Cincinati Üniversitesinde mühendislik bilimleri profesörü olarak ders vermeye başladı.

Ay’a inişten tam 14 yıl sonra Şubat 1983’te Armstrong, bir konferans vermek için Mısır’a gitti. Konferansın sonuna doğru dışarıdan gelen bir sesi duyan Armstrong, büyülenmiş gibi yerinde dura kaldı. Bütün dikkatiyle daha önce işittiğini tahmin ettiği bu sesi dinledi. Duyduğunun ne olduğunu sorduğunda, “Ezan sesi” olduğunu söylediler. Armstrong ise; “Bu ses, Ay’a ilk ayak bastığımda duyduğum, ürperdiğim sestir. Önceleri kulaklarımın uğuldadığını zannetmiş, fakat bu sesi daha sonra tekrar duyarak titremiştim!” diye cevab verdi. Bazı kaynaklarda kendisinin Müslüman olduğu bildirilmektedir.
5 Mart 2012 09:44       Mesaj #4
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI!
Alıntı

ilk astronotumuz kimdir acaba?

Alıntı

UZAYA CIKAN BILIM ADAMLARYLA ILGILI BILGI ISTIYORUM

Alıntı

uzay
ben bir öğrenciyim.uzaya ilk çıkan astronotu arıyorum

SSCB'den Yuri Gagarin, 1961 yılında uzaya giden ilk insan ünvanını almıştır.

Alıntı

(aya ilk çıkan astronot kimdir?) bunun cevabını arıyorum

20 Temmuz 1969 yılında Ay yüzeyine çıkış yapan ilk astronotlar =>Neil Armstrong ve Buzz Aldrin olmuştur.Ay'a ilk ayak basan astronot olma ünvanı yine aynı tarihte Neil Armstrong'a verilmiştir.

Önceki sayfada Astronomi tarihinde ilk'ler hakkında bilgi verilmiş okuyun.
5 Mart 2012 10:05       Mesaj #5
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI!
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Neil armstrong'un aya ayak basma sı kocaman bir yalandır. uzay yarışında geri kalmak istemeyen amerika çölde çektiği görüntülerle tüm dünyayı kandırdı. eskiden okul kitaplarında bir fotoğraf vardı neil armstrong un yanında amerikan bayrağı dalgalanıyordu. ayda atmosfer olmadığından bayrağın dalgalanması söz konusu olamaz. bu fotoğraf daha sonra tüm okul kitaplarından kaldırıldı.

Bu konu ile ilgili çok spekülasyon var.Bayrağın kitaplardan çıkarılması pek bir şey ifade etmiyordur.Ay'dan getirildiği varsayılan ay taşlarının bile bir zamanlar sahte olduğu söyleniyordu.ABD böyle evrensel bir sahtekarlık yapıp tüm dünyayı kandırmış ise eninde sonunda bunun ortaya çıkacağını düşünüyorumdur.Çünkü hiçbir şey sonsuza kadar gizli kalamaz mutlaka bir yerden açık verir.Uzay yarışında sadece ABD yok artık japonya ve çin bu yarışa girenlerden bir kaçı.Üstelik ABD şu an için rus uzay araçlarına bağımlı hale gelen bir ülkedir.
10 Şubat 2016 21:43       Mesaj #6
Safi - avatarı
SMD MiSiM

Neil Alden Armstrong
(d. 5 Ağustos 1930), ABD'li astronot ve Ay'a ilk ayak basan insandır.
Neil Armstrong, 5 Ağustos 1930'da Wapakoneta, Ohio'da dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimi sırasında izcilik yapmıştır. 16 Temmuz 1969 tarihinde Apollo 11 ile yaptığı ay yolculuğunda aya ilk ayak basan insan unvanını kazanmıştır.

Kaynak: Neil Armstrong


Daha fazla sonuç:
uzaya çıkan ilk astronot

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç