Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 18 Şubat 2016  Gösterim: 268.885  Cevap: 4

Uzaya çıkan ilk kişi kimdir?

Ziyaretçi
19 Ocak 2009 17:20       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Uzaya çıkan ilk kişi kimdir?
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
UZAYDA İLKLER
Uzaya Giden İlk Canlı:Laika adli köpek Sputnik 2 tarafindan 1957 senesinde uzaya firlatildi. Firlatimi basariyla atlatti hatta bir sürede yasamina devam etti ancak bir hafta sonunda havasizliktan öldü. Bir sene sonra uzay araci yer atmosferine geri girdi ancak isi korumasi olmadigindan Laika'nin bedeniyle birlikte yandi.

Sponsorlu Bağlantılar
Uzaya Giden İlk İnsan:USSR'dan Yuri Gagarin adli kozmonot Nisan 12 1961 tarihinde Vostok 1 adli uçakla 1 saat 45 dakika süren uçusla Dünya'yi bir kez turladi. Uzay'dan Dünya'nin görünüsü için "Çok güzel bir halesi var, gökkusagi gibi" demistir.

Uzaya Giden İlk Amerikalı:Alan Sheppard uzaya giden ilk Amerikali olmak üzere 5 Mayis 1961 de Mercury 3 ile uzaya gönderildi. Uzay araci yörüngeye oturamadi ancak 187 kilometre yükseldi ve Atlantik Okyanusu'na inene kadar 488 kilometre yol aldi.

Dünya Yörüngesini Tamamlayan İlk Amerikalı:Friendship 7 adli kapsül 20 Subat 1962'de John Glenn adli astronot 5 saat içinde Dünya'yinin yörüngesini 3 kez tamamladi.

Uzaya Giden İlk Kadın:Valentina Tereshkova, 6 Haziran 1963'te Vostok 6 ile uzaya çikti.

Uzaya Giden İlk Amerikalı Kadın:Sally Rider, 18 Haziran 1983'te Challenger ile uzaya çikti.

Uzaya Çıkan En Genç İnsan:Uzaya çikan ilk Amerikali kadin olmak disinda ayrica Sally Rider uzaya çikan en genç insandi.

Uzaya İki Defa Çıkabilen İlk İnsan:1961'in Temmuz ayinda Mercury uçuşuyla uzaya çıkan Virgil "Gus" Grissom,daha sonra ilk insanlı Gemini uçuşu olan Gemini 3 ile 1965 Mart ayında tekrar uzaydaydı.

İlk Uzay Yürüyüşü:18 Mart 1965'te uzay boslugundayken uzay aracindan disari çikan ilk insan, Sovyetlerden Alexei Leonov'du. 12 dakika disarida duran Alexei Leonov, Voskhod 2 adli uzay aracindan 5.5 metre uzaklasti.

Ay'a Ayak Basan İlk İnsan:"Insan için küçük bir adim ancak insanoglu için büyük bir siçrayis" diyen Neil Armstrong 20 Temmuz 1969'da Ay'a ayak basti.

Ay'a Ayak Basan İkinci İnsan:20 Temmuz 1969'da Apollo 11'in mürettebatlarindan biri olan Buzz Aldrin Ay'a ayak basan ikinci insan ol

Son düzenleyen Safi; 18 Şubat 2016 16:26


Keten Prenses tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
10 Mayıs 2010 13:43       Mesaj #3
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

aya ilk çıkan kisi kimdir?

İnsanoğlunun Ay’a ayak basmasından bu yana tam 30 yıl geçti. Bundan tam 30 yıl önce, bir insan, ilk kez Ay’a ayak bastı. İnsan için küçük ama insanlık için büyük bir adım atıldığını söyleyerek. Ay’a ilk ayak basan ABD’li astronot Neil Armstrong, aynı zamanda ABD’yi uzay çalışmaları konusunda rakipsiz kıldı.
orange
3 Şubat 2012 13:39       Mesaj #4
orange - avatarı
Ziyaretçi
Uzaya çıkan ilk Türk: Toktar Ebubekirov

1946 yılında Kazakistan’ın Karagandı şehrinde dünyaya gelen ve asıl mesleği pilotluk olan Toktar Ebubekirov, uzaya çıkan ilk Türk olarak biliniyor. İlk uzay uçuşunu 2–10 Ekim 1991 tarihleri arasında yaptı.

Ebubekrov’un uzay yolculuğuna hazırlanışı Sovyet rejiminin çatırdamaya başladığı yıllara denk geliyor. Yolculuk ise bağımsızlıktan 74 gün önce gerçekleşiyor.

Kazakistan’ın bugünkü Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’e dahi, 1984 yılında başbakan seçildiğinde Baykonur’u tek başına ziyaret etme izni verilmemiş, Rus asıllı Kazakistan Komünist Partisi Başkanı Gennadi Kolbin ile gitmesi zorunlu tutulmuştu. Üsse geldiklerinde ise ana binaya sadece Kolbin alınmıştı. Nazarbayev, bu olaya çok içerlemiş, sonraki yıllarda Moskova’daki temaslarında üssün Kazaklara açılması için ısrarlı girişimlerde bulunmuştu. Bu girişimler SSCB’ nin son günlerinde netice verdi. Kazak astronotlar uçuşa hazırlanmaya başladı ve ilk uçuş böylece gerçekleşti. Bu bakımdan, ilk uçuşun bilimsel yanından çok siyasi yanı ağır basıyordu.

Nazarbayev’in de katıldığı 2 Ekim 1991’de gerçekleştirilen yolculuk öncesindeki uğurlama töreni Kazak geleneklerine göre yapıldı. İki Kazak çadırı kurulup, davetlilere Kazak Milli Orkestrası’nın çaldığı Kazak halk müziği eşliğinde ikramda bulunuldu. Bu, bağımsızlığın hemen arefesinde Baykonur’un Kazaklara ait olduğunun dünyaya ilanından başka bir şey değildi.

Soyuz TM13 uzay aracı ile gittiği Sovyet uzay istasyonu Mir’de 7 gün 22 saat kalarak, uzaya giden “ilk Türk uzay adamı” unvanını elde eden Toktar Ebubekirov, dönüşte de aynı coşku ile karşılandı.
Kazakistan, Ebubekirov’un ardından uzaya ikinci astronotu Talgat Musabayev’i gönderdi. Musabayev ilk iki uçuşunu 1 Temmuz 1994 tarihinde Mir Uzay İstasyonu’na, sonrakini ise inşaatı devam eden ve 14 ülkenin ortak olduğu Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’na yaptı (1998). Musabayev, üçüncü yolculuğunda dünyanın ilk uzay turisti Amerikalı milyarder Dennis Tito’yu uzaya götüren uzay aracının komutanı idi (2001).

Musabayev, uzaya ilk gidişinde yanında Kur’an-ı Kerim de götürmüş, dönüşte Cumhurbaşkanı Nazarbayev’e hediye etmişti. Bu Kur’an şu anda Cumhurbaşkanlığı Müzesi’nde bulunuyor.

Kazak astronotlar “bizden de birisi gitti” denilsin diye değil, bilimsel çalışmalarda bulunmak ve bunun sürekliliğini sağlamak maksadıyla uzay programlarına katılıyorlar. Özellikle Musabayev’in gerçekleştirdiği uçuşlar Kazakistan açısından önemli uçuşlardı.Bu uçuşlardan 207 gün 12 saat süren 1998 yolculuğunda Kazakistan’ın yeraltı su kaynakları, tarım potansiyeli, kar kalınlığı ve bunun meydana getirdiği nem oranının incelenmesi, maden kaynaklarının gözlemlenip dökümünün alınması, dünya çevresindeki hava katmanlarının incelenmesi çalışmaları gerçekleştirildi.
10 Şubat 2016 21:43       Mesaj #5
Safi - avatarı
SMD MiSiM

Neil Alden Armstrong (d. 5 Ağustos 1930), ABD'li astronot ve Ay'a ilk ayak basan insandır.
Neil Armstrong, 5 Ağustos 1930'da Wapakoneta, Ohio'da dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimi sırasında izcilik yapmıştır. 16 Temmuz 1969 tarihinde Apollo 11 ile yaptığı ay yolculuğunda aya ilk ayak basan insan unvanını kazanmıştır.

Kaynak: Neil Armstrong


Daha fazla sonuç:
uzaya çıkan ilk insan

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç