Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 25 Temmuz 2016  Gösterim: 117.558  Cevap: 1

Telefonu kim icat etmiştir?

Ziyaretçi
18 Aralık 2008 19:04       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Telefonu kim icat etmiştir?
EN İYİ CEVABI Safi verdi

Alexander Graham Bell


53364d1469464569 alexander graham bell alexander graham bell1

(d. 3 Mart 1847, Edinburgh, İskoçya - ö. 2 Ağustos 1922, Cape Breton Adası, Nova Scotia, Kanada)
Sponsorlu Bağlantılar
1876’da telefonu icat eden İskoç asıllı ABD’li odyolog.

Bell ailesi, iki kuşak boyunca konuşma düzeltimi ve hitabet alanlarında önde gelen ororiteler yetiştirmekle tanınmış, Alexander Melville Bell’in, Standart Elocutionist (Standart Hatip) adlı yapıtı ise İngilizcede yaklaşık 200 kez basılmıştı. Genç Bell ile iki kardeşi, aile mesleğini sürdürmek üzere eğitim gördüler. Bell’in işitme özürlüler için gençlik yıllannda çeşitli buluşlar yapması ve daha 30’una varmadan telefonu bulması, aldığı eğitimin ne denli sağlam olduğunu gösteriyordu.

Alexander (11 yaşma gelinceye değin adında “Graham” ela yoktu), Eliza Grace Symonds Bell ile Alexander Melville Bell’in üç erkek çocuğundan ortancası idi. Özel bir okulda geçirdiği bir yıl, 14 yaşında mezun olduğu Edinburgh Kraliyet Lisesi’ndeki iki yıl ile Edinburgh Üniversitesi’nde ve Londra’daki University College’da katüdığı birkaç dersin dışında Bell büyük ölçüde aile içinde yetiştirildi ve kendi kendini eğitti. İlk resmî görevi, Moray ilindeki Elgin’de ilkokul çocuklarına müzik ve güzel konuşma dersleri vermek oldu. 1864’te Elgin’deki Weston House Akademisi’nde yatılı öğretmen olarak çalışmaya başlayan ve burada ses üzerindeki ilk çalışmalarına girişen Bell, böylece başlattığı meslek yaşamını, bir bilim adamı ve öğretmen olarak yaşamının sonuna değin kesintisiz sürdürecekti.

1868’de Londra’ya geçerek ses eğitimi ve sağırlara konuşma öğretmek üzere babasının yanında çalışmaya başladı. Babası Amerika’da ders verdiği dönemlerde de onun tüm görevlerini üstlendi. Önce kardeşinin, ardından da ağabeyinin veremden ölmesiyle geçirdiği şok ve mesleki görevlerinin yarattığı gerginlik, genç Bell’in sağlığının bozulmasına neden oldu. Bunun üzerine Bell ailesi 1870’te Kanada’ya göçerek Ontario’ya yerleşti. Alexander burada kısa sürede iyileşti.

1871’de birkaç haftalığına Boston’a geçen Bell, burada dersler verdi ve babasının sağırlara konuşma öğretmeye yönelik olarak geliştirdiği ve 1866’da Visible Speech (Görülebilir Konuşma) adlı kitabında yayımladığı yöntemi tanıttı. Her fonetik simgenin dudaklar, dil ve damak gerisi gibi konuşma organlarının belirli bir konumuna karşılık düşmesinden yararlanan bu yöntemde, konuşma seslerini çıkarabilmeleri için sağırlara bu organların hareketlerini taklit etmeleri öğretiliyordu. Graham adını bu dönemde alan genç Bell, babasının sistemini kullanarak, sağırlara konuşma öğretilebileceğini kanıtladı ve ulaştığı şaşırtıcı sonuçlar sayesinde birçok yerden konferans çağrılan aldı.

Bell, ailesinin yanında tatilini geçirdiği dönemlerde bile ses üzerindeki deneyimlerini sürdürdü. 1872’de Boston’da işitme özürlülerin öğretmenlerini yetiştirmek üzere bir okul kurdu, Visible Speech Pioneer (Görülebilir Konuşma Öncüsü) adlı broşürünü hazırladı, çalışmalannı ve derslerini sürdürdü. 1873’te de Boston Üniversitesi’nde ses fizyolojisi profesörü oldu.
Ellerini kullanmada hiçbir zaman usta olmayan Bell’in usta bir makine tamircisi ve tasarımcı olan Thomas Watson’la tanışması kendisi için bir şans oldu. Genç Thomas Watson, Bell’in 1873-76 arasında sesi elektrik aracılığıyla iletecek bir cihazın geliştirilmesine yönelik olarak sürdürdüğü çalışmalarında ona coşkuyla yardımcı oldu. Bell ile Watson’un uzun gece çalışmaları, artık elle tutulur sonuçlar vermeye başlamıştı.

Bell’in yardımcı olduğu iki sağır çocuğun, George Sanders ile Mabel Hubbard’m babaları, genç öğretmenden bilimsel araştırmalarında kendisine mali açıdan yardımcı olacak kadar etkilenmişlerdi. Bell ile Watson günlük mesai saatleri içinde, piyasadan aldıkları yüklü siparişleri de karşılamak durumundaydılar. Bu nedenle Bell’in sağlığı yeniden bozuldu. 6 Nisan 1875’te aynı anda birkaç mesajı iletebilen telgraf sisteminin patentini aldı. Ancak bunu izleyen yorucu altı ay boyunca, bir yandan günlük mesleki işlerini sürdürürken, geceleri de atölyede yaptığı uzun çalışmalar yüzünden giderek kötüleşen sağlığını düzeltebilmek için Kanada’ya ailesinin yanma dönmek zorunda kaldı.

Eylül 1875’te Boston’a dönerek telefonla ilgili patent hazırlıklarına girişti ve 7 Mart 1876’da ABD Patent Dairesi’nden 174.465 numaralı patentini aldı. Patent belgesinde buluşa ilişkin olarak şu sözler yer alıyordu: “.. .ağızdan çıkan seslere ya da başka seslere eşlik eden, hava titreşimlerine benzeyen elektrik titreşimleri yaratarak, ağızdan çıkan sesleri ya da başka sesleri telegrafik olarak iletmeye yönelik bir yöntem ve aygıt...”

DEVAMI
Alexander Graham Bell
Önemli İcatlar - Telefonun İcadı

Son düzenleyen Safi; 25 Temmuz 2016 18:18


Safi tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç