Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 6 Kasım 2016  Gösterim: 14.717  Cevap: 2

Brom elementinin özellikleri ve kullanım alanları nedir?

Ziyaretçi
21 Aralık 2008 19:12       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Brom elementinin özellikleri ve kullanım alanlarını bulursanız çok sevinirim
EN İYİ CEVABI Baturalp verdi

BROM (Br)

Alıntıdaki Ek 57219

Buğdaygiller (Poaceae) familyasının, Bromus cinsinden, 100 kadar bir yıllık ve çok yıllık zararlı ot ya da yem bitkisi türünün ortak adı.

Sponsorlu Bağlantılar
Ilıman ve serin iklimlerde yetişen bu bitkilerin düz ve ince yapraklan, dik ya da eğik duran seyrek çiçek salkımları vardır; yükseklikleri 30-60 cm arasında değişir. Anayurdu Avrasya olan kılçıksız brom (Bromus inermiş), değerli bir yem bitkisi olduğu için bütün dünyada yaygın olarak yetiştirilen çokyıllık türlerdendir; ayrıca toprak kaymasını önlemek için de ekilir. Gene bir yem bitkisi olan B. catharticus'un anayurdu Güney Amerika’dır. Çavdar bromu (B. secalinus) yol kenarlarında ve tahıl tarlalarında yetişir. Kır bromu (B. tectorum), B. diandrus ve B. rubens türleri otlayan hayvanlar için tehlikelidir; çünkü başakçıklar hayvanların gözlerine, ağızlarına ve bağırsaklarına batarak iltihaplanmaya, hatta ölüme yol açabilir. Bromların birçok türü Türkiye’de doğal olarak yetişmekte, özellikle kılçıksız bromun yem bitkisi olarak tarımı yapılmaktadır.

Brom (Br), periyodik tablonun Vlla grubunu oluşturan halojenler ailesinden, olağan sıcaklıkta sıvı halde bulunan kimyasal element. Koyu kırmızı renkli bir sıvı olan bromun buhar basıncı çok yüksek olduğundan, oda sıcaklığında bile kahverengimsi kırmızı renkte, boğucu buharlar çıkararak tüter. Brom oldukça az bulunan elementlerdendir ve çok kolay tepkimeye girdiği için doğada yalnızca bileşikler halinde, özellikle yerkabuğuna dağılmış çözünür ve çözünmez bromürler halinde bulunur. Meksika ve Şili’deki gümüş bromür yatakları dışında, en zengin brom kaynakları deniz suyu, Lût Gölü, doğal tuz çökelleri ve bazı sıcak su kaynaklandır. Deniz suyunda litrede yaklaşık 0,07 gr (ağırlıkça milyonda 65’i), Lût Gölünde ise litrede 5 gr kadar (yaklaşık yüzde 2,7 oranında) brom bulunur.

DEVAMI >>>> Elementler - Brom


Son düzenleyen Baturalp; 6 Kasım 2016 17:39


21 Aralık 2008 19:38       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Üye
Sembol: Br
Atom numarası: 35
Atom ağırlığı: 79.904g/mol
Oda koşullarında (25°C 298 K): Kırmızı renkli sıvı

Ametal
p-blok elementi
Brom ilk kez Antoine Balard tarafından 1826 yılında keşfedildi.

Brom dağada Na, K, be Mg bromürler halinde bulunda bulunur. Denzi suyunda az miktarda bulunan bromürlere deniz bitkilerinde, bazı maden yataklarında rastlanır.

Brom deniz sularında elde edilen bromürlerin Cl2 ile reaksiyonundan elde edilir.

2Br- + Cl2 à 2Cl- + Br2

Diğer bir elde edilişi ise, katı sodyum bromürün sülfürik asit ile reaksiyonu sonucunda elde edilen gaz formdaki HBr’in yine sülfürik asit ile yükseltgenmesi ile gerçekleşir.

NaBr (k) + H2SO4 (s) à HBr (g) + NaHSO4 (k)
2HBr (g) + H2SO4 (s) à Br2 (g) + SO2 (g) + 2H2O (s)
Son düzenleyen Baturalp; 6 Kasım 2016 14:28 Sebep: başlık ve sayfa düzeni
Baturalp tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç