Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 29 Haziran 2016  Gösterim: 24.446  Cevap: 2

Einstein'ın icatları nelerdir?

Ziyaretçi
5 Ocak 2009 17:12       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Einstein'in icatları hakkında bilgi verir misiniz?
EN İYİ CEVABI Safi verdi
EINSTEIN VE ATOM BOMBAS
Çok az buluşun insanlık üzerindeki etkisi, Einstein'in özel izafiyet teorisindeki kadar büyük olmuşturBu teoriyle barışçıl nükleer enerjinin kapıları açıldığı gibi, atom ve hidrojen bombalarının yapımında gerçekleşmiştirBu teorinin bir çok yönü vardır, fakat bizi burada ilgilendiren, maddenin; güneşin çekirdeğinde bulunabilecek kadar yüksek ısılarda ısı enerjisine dönüşebileceğini gösteren ünlü E = MC2 denklemidir Bu denklemde geçen C, saniyede 300000 km gibi inanılmaz bir hız olan ışık hızını göstermektedir Dolayışıyla,çok küçük miktarda bir maddenin dev miktarda bir enerji açıga çıkaracağı görülecekti
1905'te Einstein'in kendisi bile bunu patlatabileceğine hiç inanmıyorduİnsanın atomdan,dizgin altına alamayacağı bir güç üretebilecegi konusundaki kuşkuları uzun sürmedi1920'ler ile1930'larda Atomla ilgili buluşlarda muazzam bir gelişme olduMaddenin içine hapsolmuş enerjinin açığa çıkması için çok büyük sıcaklıklara gerek olmadığı hemen keşfedildiBu,Atomları başka Atomlarla bombardıman ederek de yapılabilirdi Lord Rutherford, Atomların merkezindeki aşırı bir nüvenin yani çekirdeğin etrafını kuşatan elektronlardan oluşan gevşek bir yapısının olduğunu ortaya koyarak, Atom kuramlarının temellerini atmıştı.
Sponsorlu Bağlantılar

9 Ocak 1931… Dünyanın bir numaralı fizikçisi Albert Einstein ve en önde gelen astronomu Edwin Hubble, güney Kaliforniya’daki Mount Wilson Gözlemevi’nin yolunu tutarlar. Şoför onları zikzaklar çizen çamurlu bir dağ yolundan, Pasadena’nın 1.5 km üzerindeki zirveye kurulmuş gözlemevi kompleksine götürüyordu.
Hubble, çığır açan astronomik gözlemlerini dönemin en büyük teleskopuna sahip Mount Wilson gözlemevinde yapmıştı. Hubble 1924’te, teleskopun o günün standartlarıyla devasa boyutlardaki yaklaşık 2.5 metre çapındaki aynasıyla Samanyolu galaksisinin, uzayın uçsuz bucaksızlığındaki sayısız ‘ada evrenden’ yalnızca biri olduğunu saptamıştı. Hubble ve yardımcısı Milton Humason, spiral şeklinde dönen bu galaktik disklerin hareketlerini izlemiş ve daha da şaşırtıcı bir sonuca ulaşmıştı: Uzay, galaksileri birbirlerinden uzaklaştıracak şekilde genişliyordu.

EVRENİ KAĞIT ÜSTÜNDE ÇÖZMÜŞTÜ
Mount Wilson Tepesi’nde baharı anımsatan güneşli bu ocak gününde, 51 yaşındaki Einstein, büyük bir zevkle dünyanın en büyük teleskobunu kurcalıyordu. Oyun oynayan bir çocuk gibi, ev sahiplerinin dehşet dolu bakışları altında teleskopun iskelesine tırmandı. Einstein’ın yanında eşi Elsa da vardı. Kendisine, dev teleskopun evrenin yapısını belirlemek amacıyla kullanıldığı söylendiğinde Elsa şu yanıtı verdi: “Öyle mi, eşim Albert aynı işi bir kağıt parçası üzerinde yapıyor.”
Einstein, Hubble’ın kozmik genişlemeyi teleskop gözlemleriyle saptamasından henüz yıllar önce, evrenin genişlemesini kuramsal olarak Genel Görecelik Kuramı’nda tasarlamıştı. Gözlemlerde uzaya atılan her bakışın ucu dönüp dolaşıp Einstein’ın teorisine varıyor.
Makalenin tamamını National Geographic dergisinin Mayıs sayısının sayfalarında bulabilirsiniz.

EİNSTEİN BUZDOLABI DA İCAT ETMİŞTİ
Olağanüstü bir teorisyen olduğu kadar tamirciliğe de meraklı olan Einstein, dönemin yeni mekanik buzdolaplarının gürültüsünden hiç hazzetmiyordu. Berlin’deki bir ailenin hatalı contalardan sızan toksik soğutucu yüzünden can verdiğini öğrenince, hemen kolları sıvadı. Budapeşteli genç bir fizikçi olan Leo Szilard ile bir beyin fırtınası yaptı. İkili 1930’da oynak parçaları olmayan, elektrik gerektirmeyen ve soğutucuyu sabit, güvenli bir basınçta dolaştıran bir buzdolabı için patent aldı.

DEVAMI Albert Einstein
Son düzenleyen Safi; 29 Haziran 2016 05:00


Misafir
28 Kasım 2011 21:14       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Nüklear fizik ile onun sonucu ortaya çıkmış olan Atom Bombası, insanoğlu için yarar mı getirmiştir, yoksa başa dert mi olmuştur?.. Sorusunun yanıtı pek çok tartışma sonucunda verilebilir. Ama ilk bakışta nüklear fiziğin bir çok yararı olduğu da görülebilen bir gerçektir. Ancak bunun sonucunda Atom Bombasının doğuşu insanlık için gerçek bir karabasan (kabus) olma özelliğini halen bile korumaktadır.

Atom Bombası yapımında Albert Einstein’ nin doğrudan bir katkısı olmamamakla birlikte, onun 1905 te Özel Görelilk Kuramının bir parçası olarak ileri sürdüğü E = mc² formülü (burada E enerji, m kitle, c ise ışık hızıdır), maddeden enerji doğabileceğini, bunun da ışık hızının karesi gibi çok büyük bir rakkamla kütlenin çarpımına eşit olduğunu anlatmaktadır. Bundan maddenin çok küçük bir bölümünden alışılmışın sınırlarını aşan çok büyük bir enerjinin üretilebileceği anlaşılır. Atom Bombası bu ilkenin doğruluğunu açıkça göstermiştir.

Bu denklemi ortaya koyduğunda Einstein’ nin aklında bomba yapımı gibi bir düşünce yoktu. Gerçekten kendini bir barış yanlısı olarak kabulleniyordu. Bunu da 1929 yılında, halk önünde, eğer bir savaş çıkarsa “kayıtsız koşulsuz, doğrudan ya da dolaylı savaşıyor olmayı reddedeceğini… çıkan savaşın ne nedenle çıktığına bakmaksızın” sözleriyle anlatmıştır.
Safi tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç