Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 26 Haziran 2016  Gösterim: 134.621  Cevap: 12

Nasıl subay ve astsubay olabilirim?

ümit yiğit
16 Ocak 2009 18:22       Mesaj #1
ümit yiğit - avatarı
Ziyaretçi
Nasıl subay ve astsubay olabilirim?
EN İYİ CEVABI TEKSİLAHJ0RDAN verdi
Askeri Okullar, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı parasız yatılı okullardır
Sosyal Durum, Ahlak ve Karakter İle İlgili Koşullar
 • TC. Vatandaşı ve erkek olmak
 • Nişanlı, evli, dul olmamak veya herhangi bir kadınla nikahsız olarak birlikte yaşamamak
 • Kendisinin, anne, baba ve kardeşlerinin;
 • Tutum ve davranışları ile yasadışı, siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü, ideolojik görüşleri benimsememiş bu gibi faaliyetlerde bulunmamış ve bu faaliyetlere karışmamış olması
 • Toplumca ayıp sayılan ve uygun görülmeyen kazanç yollarında çalışmamış ve halen çalışmamakta olmaları,
 • Kusursuz bir ahlak ve karaktere sahip olmaları
 • Dürüst bir yaşam düzeyinde olmak ve yüz kızartıcı fiillerde bulunmamaları
 • Yapılacak arşiv araştırması ve soruşturma sonunda şüpheli yada sakıncalı hallerin bulunmaması
 • Taksirli suçlar hariç olmak üzere affa veya zaman aşımına uğramış ya da para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adli sicilden çıkartılmış olsa bile bir cürümden hükümlü bulunmamak veya soruşturma altında olmamak;
 • Okuduğu okullardan ahlak ve disiplin sebepleri ile çıkarılmamış olmak
 • Okula karşı uygun nitelikte (Dürüst bir yaşam düzeyinde, yüz kızartıcı fiilleri bulunmayan) sorumlu bir veli göstermek.
Sağlık İle İlgili Koşullar:
 • Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin, Askeri okullara girecek öğrenci adaylarına ilişkin aşağıda yazılan sağlık niteliklerine uygun olmak;
 • Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziksel görünüşü kusursuz olmak (göğüs kafesinde şekil bozukluğu bulunmamak, vücudun herhangi bir yerinde dikkati çekecek ve göz estetiğini bozucu yara, yanık, leke, kellik, frengi ve cilt hastalığından iz bulunmamak, düztaban olmamak.)
 • Duymasında en ufak bir kusuru bulunmamak.
 • Her ne derece olursa olsun gözlük-lens kullanmamak, gözünde şaşılık, renk körlüğü vb. hastalık bulunmamak.
 • Kalp, böbrek, karaciğer rahatsızlıkları ve tüberküloz geçirmemiş olmak
 • Ağırlğı, boy ölçüsünün santimetre olarak son iki rakamı ele alındığında, bu rakamdan en çok 5 kg.'a kadar (5 kg. dahil) fazla, en çok 15 kg.'a kadar (15 kg. dahil) eksik olmak.
 • Sevk edileceği Askeri Hastane'den "ASKERİ ÖĞRENCİ OLUR" kaydını içeren sağlık raporu almak.
 • Türkçeyi kusursuz konuşmak (dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk, söyleyiş bozukluğu vb. olmamak)
Boy ve Yaş İle İlgili Koşullar Yaş ve boy (ayakkabısız) aşağıda belirtilen sınırlar içinde bulunmak.
Sponsorlu Bağlantılar

YAŞ


ASGARİ BOY 13 145 cm 14 152 cm 15 157 cm 16 161 cm 17 166 cm Hazırlık sınıfı okuyanlar için en fazla 17 yaşında (veya daha genç doğumlu) diğerleri için 16 yaşında (veya daha genç doğumlu) olmak.
Öğrenim İle İlgili Koşullar
 • MEB'e bağlı herhangi bir mesleğe yönelik olmayan ilköğretim okulları ile dengi okullardan 2002 yılı Haziran döneminde doğrudan mezun olmak (Öğretmenler kurulu kararı ile geçenler ve son sınıfta 2 yıl okuyarak mezun olan veya öğreniminin herhangi bir safhasında mesleğe yönelik okullarda okumuş olanların başvurusu geçersizdir)
 • Özel okullar ve yurtdışındaki okul mezunları için bu okulların mesleğe yönelik olmadığını ve ilköğretim okulları ile denkliğini belirten MEB'ce onaylanmış belge ile başvuruda bulunmuş olmak.
 • Okul bitirme dereceleri (Son 5 yılın ortalaması); Askeri Liseler için en az 3,50 Astsubay hazırlama okulları iin en az 3.00 olmak (Şehit/vazife malülü, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş, ve er çocukları ile öz kardeşlerinde ve muvazzaf / subay / astsubay çocuklarında, belirtilen okul bitirme dereceleri aranmaz. Bunların haziran döneminde doğrudan mezun olmaları yeterlidir.)
UYARI !
 • Giriş koşullarını taşımadıkları halde, yanlış bilgi vererek, asılsız belge düzenleyerek / düzenleterek askeri okullara kaydını yaptırmış olanların bu durumları, eğitim-öğretim süresi içerisinde tesbit edildiğinde, okuldan ilişkileri derhal kesilir ve haklarında yasal işlem yapılır.
 • Askeri Lise ve Astsubay Hazırlama Okulu Giriş sınavlarına katılacak adaylara son sınıfta her ne şekilde ve şartta olursa olsun öğreminine ara vermiş ve bütünlemeye kalmış olanlar ile son sınıfı öğretmenler kurulu kararı ile geçenlerin başvuruları kabul edilmeyecektir.

Son düzenleyen Safi; 26 Haziran 2016 05:46


16 Ocak 2009 20:07       Mesaj #2
volture - avatarı
VIP "Ipıslak Balık"
Son düzenleyen Safi; 26 Haziran 2016 05:58
TEKSİLAHJ0RDAN tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
3 Eylül 2009 00:24       Mesaj #4
volture - avatarı
VIP "Ipıslak Balık"
Son düzenleyen Safi; 26 Haziran 2016 05:53
7 Eylül 2009 00:01       Mesaj #5
volture - avatarı
VIP "Ipıslak Balık"
Son düzenleyen Safi; 26 Haziran 2016 05:53
12 Ekim 2009 14:10       Mesaj #6
volture - avatarı
VIP "Ipıslak Balık"
Sözleşmeli subay/astsubay olabilmek için gereken sağlık koşulları; 4678 sayılı ''Türk Silahlı Kuvvetlerinde İstihdam Edilecek Sözleşmeli Subay ve Astsubaylar Hakkında Kanun '' ve ''Kanunun Uygulanmasına ilişkin Yönetmelik'' ile TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilmektedir.Buna göre; sözleşmeli subay/astsubay adaylarında istihdam edilecekleri sınıflarda görev yapan muvazzaf subay/astsubayların sağlık yetenekleri aranır.
Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ve her vatandaşın serbestçe erişebileceği bu kanun ve yönetmelik metinlerinde belirlenen esaslar dahilinde, Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı kendi kuvvet ihtiyaçlarına uygun olarak değişik periyotlarda personel teminine gitmektedirler. Belirtilen statülerde personel teminine gitmeleri halinde, bu durumu basın yoluyla kamuoyuna duyurmaktadırlar. Bahse konu ilanlarda hangi nitelikleri haiz kişiler arasından hangi usul ve şartlarla personel alımı yapacaklarına ayrıntılı olarak yer vermektedirler.
Söz konusu Personel Alım İlanları, http://www.tsk.mil.tr internet adresinde bulunan Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı linkleri ile ulusal basın-yayın organlarında yayınlanan ilanlardan takip edilebilmektedir.
Son düzenleyen Safi; 26 Haziran 2016 05:47
13 Ekim 2009 19:06       Mesaj #7
volture - avatarı
VIP "Ipıslak Balık"
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ben şuan üniversite 1 sınıftayım 2 yıllık okulum bitince askeri okullara girebilirmiyim ?

Sen de "Sözleşmeli Askeri Personel" olabilirsin.
http://www.tsk.mil.tr internet bu siteden gerekli bilgileri alabilirsin.
19 Aralık 2009 16:31       Mesaj #8
volture - avatarı
VIP "Ipıslak Balık"
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

be astsubay olmak istiyorum ama sag kaolumun pazusunda yanık var mulakaytaelenirmiyim acaba cevap yazın teşekür ederim acık ögretimden lise bitiriyorum olma şansım varmı

Yara izinin boyutunu görmeden kimsenin birşey söyleyeceğini sanmıyorum... ki zaten görsek de birşey değişmez sanırım. Sağlık mülakatında doktorların karar verebileceği birşey bu. Şansınızı deneyin.
29 Aralık 2009 00:42       Mesaj #9
volture - avatarı
VIP "Ipıslak Balık"
Alıntı
cazgır adlı kullanıcıdan alıntı

Slm ben1987 doğumluyum 2010 subatta askere gidecem 2yıllık elektrik mezunuyum astsubay olabilirmiyim yada olabilmek için ne yapmalıyım bilgili birisi yardımcı olursa sevinirim.Askerliğini bitirip geldikten sonra , "Sözleşmeli Astsubaylık" durumundan faydalanabilirsin.
30 Nisan 2010 15:07       Mesaj #10
[WoL]bL - avatarı
VIP -Dream is Destiny-
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ben sekizinci sınıf öğrencisiyim askeriyi sınavlarına katılamadım ama çok istiyorum astsubay olmayı hangi liseye gitmeliyim ayrıca k.maraş köyde yaşıyorum lütfen bana yardımcı olun


Ilköğretimde Seviye Belirleme Sınavına(SBS) girmeden Askeri Lise Sınavları oluyor.Onlara kayıt yaptırmanız gerekli.TSK'nın belirledigi belirli puanın üzerinde aldıgınızda girme hakkınız oluyor ve ya Lise yi bitirdikten sonra ÖSYM nin yaptıgı sınavlardan sonra girme hakkınız var.Daha fazla sonuç:
astsubay nasıl olunur

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç