Arama

Düz lise mi daha avantajlıdır yoksa meslek lisesi mi? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 13 Ağustos 2018 Gösterim: 92.045 Cevap: 35
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
2 Mart 2010       Mesaj #11
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

sağlık meslek lisesine gidipte üniversite sınavı sonucunda başka bir bölümü seçtin mi puanımız düşüyor mu?

Alıntı

ben fahriye gültekin düz lisesine gidiyorum meslek ve düz lise arasındaki fark avukat olmayı engellermi?

Alıntı

ben daha orta 1 öğrencisiyim avukat olmak istiyorum önümde bir sbs var avukat olmak için düz lisemi anadolu lisesi mi gerekli kaç puan almalıyım yardım eder misiniz?

Üniversitede Hukuk, Mimarlık, Mühendislik, İşletme, Tıp ve benzeri prestijli bölümleri okumak istiyorsanız Lise, Anadolu Lisesi ya da Fen Lisesi okumanızı öneririm. Bu okullarda alacağınız eğitimler Üniversite Giriş sınavlarında size daha fazla yarar sağlayacaktır. Meslek liseleri belirli bir hedefe yönelik eğitim verirken diğer belirttiklerim daha kapsamlı eğitim vereceklerdir. Meslek liseleri de kendi ilgili alanlarında ara eleman yetiştiren başarılı okullarımızdır.

Sponsorlu Bağlantılar
Sizlere, okullarınızın ya da dersanelerinizin rehberlik bölümlerine başvurup, sizi ve özelliklerinizi tanıyan eğitimli kişilerden bilgi yardımı ve yönlendirme istemenizi öneririm.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Mayıs 2010       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yani tabikide meslek seciceksen eğer o meslekte ılerlıyceksın ve sanırrım meslek liseleri ara eleman gibi bişey yetiştiriyor ve sen lise 2 ye geçiş yaptığında meslek derslerin çuğarlıdı için kültür derslerine yani edebiyat matematik gibi derslere pek önem vermiyceksin okulda vermiycek çünkü sen bi ders işliceksin çünkü seni direk mesleğe atmak istiyorlar düzler ise üniversite için çabaladığı için onlar baya asılıcaklar e tabikide öss de de yane şimdi ygs ve lys de de meslek sorulmuycak onun için baya açığın olucak ve bi düz liseli üni.yi okucak sende seltifikanla meslek seltifikasıla aynı ıse gıdıceksın adam dıcek üni.li dururken sneı nıye alıyım ama torpıl varsa o ayrı ben nerden biliyorum çünki ablam bunları gördü ideslleri olan büyük idealler ozaman kesınlıkle düz lise ortamı kötü olabilir çünkü bende bi düz liseliyim görüyorum ama sen bozulmadıkça cevreye o kötü insanlara uymayıp çizdiğin rotoda ilerledikçe ideallerine ulaşabilirsin...
Sponsorlu Bağlantılar
kyle - avatarı
kyle
VIP katekolamin
6 Haziran 2010       Mesaj #13
kyle - avatarı
VIP katekolamin
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Meslek lisesi daha avantajlıdır.

Tabi ki meslek lisesi mezunu olduğunuz zaman iş olanakları daha fazla. Düz lise mezunu bir bilgisayar firmasına giremez.
Düz liselerdeki eğitim kalitesi zaten belli, vasıfsız eleman yetiştirelen yerlerin ötesine gidemiyorlar.
Meslek liselerinde ise yine eğitim kalitesi çok yüksek değil ama mezun olduğunuz da elinizde sertifikanız veya iş yeri açma belgeniz oluyor...
Son düzenleyen Safi; 13 Ağustos 2018 15:00
My one regret in life is that I am not someone else.
kyle - avatarı
kyle
VIP katekolamin
22 Haziran 2010       Mesaj #14
kyle - avatarı
VIP katekolamin
Alıntı

yha bn ticart meslek lisesi okuormm ama memnun deilmm napmalymm düz liseye geciş yapıp yabancı dil okumak istiormm szce nasıl olurr ...bni blglendirirmsnz..=))

Eğer başarılı bir öğrenci iseniz; düz liseye geçin fakat başarısız bir öğrenci iseniz; ticaret meslek lisesinde devam etmelisiniz. Düz liseyi bitirdiğinizde vasıfsız eleman olacaksınız. Ancak ticaret meslek lisesini bitirdiğinizde elinizde sertifanız olacak. Üniversite okumasanız bile iş bulma olanağınız var. Tabi ki düz lise mezunu olunca da iş bulabilirsiniz ama ticaret meslek lisesinde bu oran daha yüksek.
kyle - avatarı
kyle
VIP katekolamin
5 Temmuz 2010       Mesaj #15
kyle - avatarı
VIP katekolamin
Alıntı

ya sizce meslek lisesi mi daha ii düz lise mi Msn Sad

Ne konuda bir karşılaştırma istiyorsunuz? İş açısından meslek Lisesini tavsiye ederim.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Temmuz 2010       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ben daha yeni liseye geçtim çok kararsızım neden diye soracak olursanız söyleyeyim düz lise daha avantajlı diolar bende meslek liseside avantajlı diorum çünkü meslek lisesinde bir bölüm seçiceksin o bölüm üzerine okuyacaksın sonra üniversiteye geçiş sınavına giriceksin üniversiteyi kazanamazsan elinde bir mesleyin olmuş olucak o meslek üzerine hayatımı kurarım ama birde düz lise var düz lisede üniversiteye girebilirsen girersin giremesen açıkta kalırsın ve tekrar üniversiteye hazırlanmış olucaksın ve buda bir yandan kötü çünkü herşey zamanında güzeldir yani benim tercihim meslek lisesi herkese tavsiye ederim...
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
11 Temmuz 2010       Mesaj #17
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

Ben daha yeni liseye geçtim çok kararsızım neden diye soracak olursanız söyleyeyim düz lise daha avantajlı diolar bende meslek liseside avantajlı diorum çünkü meslek lisesinde bir bölüm seçiceksin o bölüm üzerine okuyacaksın sonra üniversiteye geçiş sınavına giriceksin üniversiteyi kazanamazsan elinde bir mesleyin olmuş olucak o meslek üzerine hayatımı kurarım ama birde düz lise var düz lisede üniversiteye girebilirsen girersin giremesen açıkta kalırsın ve tekrar üniversiteye hazırlanmış olucaksın ve buda bir yandan kötü çünkü herşey zamanında güzeldir yani benim tercihim meslek lisesi herkese tavsiye ederim...

Alıntı

Bence Düz Lise Daha Avantajlı !!!

Alıntı

ben adalet meslek lisesine gidiyorum düz lise yerine meslek lisesi daha avantajlı hem 2 yıllık meslek yüksek okuluna geçebiliyosunuz hem meslek siz kalmıyosunuz işiniz hazır yani ama ben üniversiteyi kazanabilirim diyosan düze git zor olduğunu unutma...

Alıntı

Yeni sisteme göre üniversite sınavını kazanma şansın var. Orta öğretim başarı puanı çok az kırılıyor. Bu da kapatılabilecek bir açık. Ama doğrudan geçiş yapamazsın.

Üniversitede Hukuk, Mimarlık, Mühendislik, İşletme, Tıp ve benzeri prestijli bölümleri okumak istiyorsanız Lise, Anadolu Lisesi ya da Fen Lisesi okumanızı öneririm. Bu okullarda alacağınız eğitimler Üniversite Giriş sınavlarında size daha fazla yarar sağlayacaktır. Meslek liseleri belirli bir hedefe yönelik eğitim verirken diğer belirttiklerim daha kapsamlı eğitim vereceklerdir. Meslek liseleri de kendi ilgili alanlarında ara eleman yetiştiren başarılı okullarımızdır.

Sizlere, okullarınızın ya da dersanelerinizin rehberlik bölümlerine başvurup, sizi ve özelliklerinizi tanıyan eğitimli kişilerden bilgi yardımı ve yönlendirme istemenizi öneririm.
kyle - avatarı
kyle
VIP katekolamin
13 Temmuz 2010       Mesaj #18
kyle - avatarı
VIP katekolamin
Alıntı

Arkadaşlar sizden Yardımınızı istiyorum Sorunum şu ;

Ben 8.sınıf öğrencisiyim, şu an lise 1'e geçtim.

Anadolu Meslek Lisesi Çocuk gelişimi İstiyordum ama puanım yetmiyo.
Öğretmene sorduğum da Düz olan Meslek lisesine gidebilirsin eyer çocuk gelişiminde kararlıysan dedi.
Eyer onda da Diploma notu yetmez ise ne yapıcam ?

Ve ibrde şunu öğrenmek istiyorum;

Düz Meslek Liseler i ile Anadolu meslek liseleri arassındaki fark ne ?
Örn: çocuk gelişimi için öğretilen bilgileri , Anadolu'u da daha mı farklı ?

Cevaplarınız Geleceğimi etkileyecektir...
Şimdiden Teşekkür ediyorum...

Nursel..

Düz meslek diye tabir ettiğiniz meslek liselerinde göreceğiniz program ile anadolu meslek lisesinde göreceğiniz program bu iki okul türünü birbirinden ayıran en büyük özelliktir.
Birine sınav ile girerken, birine diploma puanınız ile giriyorsunuz.
Anadolu meslek liselerinde anadolu liselerinin programını görürsünüz. Bu üniversiteye girmeniz açısından önemlidir.
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
16 Temmuz 2010       Mesaj #19
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

yaa bndee napcağımı bilmiormmm mesleğemi gidmm düz liseye mii bnaa acilenn yrdmm ednn buu arada bnn veteriner olmak istiomm veterinerr olabilmek içnn hangisine gitcmmm bi yl göstern yaaa bn böle işnn içnee ediymm yaaa offf

kyle - avatarı
kyle
VIP katekolamin
2 Ağustos 2010       Mesaj #20
kyle - avatarı
VIP katekolamin
Alıntı
rahmiiii adlı kullanıcıdan alıntı

ben geçen sene anadolu teknik lisesi bilşim teknlojilerini kazandım.anadolu lisesini 9 puanla kaçırdım.şimdi 10. sınıfa geçicem düz liseye mi gitmeliyim yoksa kendi okuluma dewammı etmeliyim?

Bu size ve ideallerinize bağlıdır. Anadolu Teknik Lise'de devam ederseniz. Bilgisayar öğretmenliği seçebilir, ek puan ile bu bölüme gidebilirsiniz. Ancak diğer bölümleride seçebilirsiniz, ek puan alamaz ve alandışı tercih yapmış kabul edilirsiniz. Bende Anadolu Teknik Lise mezunuyum.
Düz lisede eğitim kalitesi çok da yüksek değil. En azından haftada 10 saat İngilizce gördünüz.