Arama

Uluslararası ehliyet nasıl alınır, Türkiye'de alınan ehliyet yurtdışında geçerli mi?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 20 Mayıs 2018 Gösterim: 68.597 Cevap: 11
ANNEYIM - avatarı
ANNEYIM
Ziyaretçi
18 Nisan 2009       Mesaj #1
ANNEYIM - avatarı
Ziyaretçi
Uluslararası ehliyet nasıl alınır, Türkiye'de alınan ehliyet yurtdışında geçerli mi?
EN İYİ CEVABI SEDEPH verdi
Uluslararası Sürücü Ehliyeti
Kişilerin yurtdışında sorunsuz olarak taşıt kullanabilmesi için düzenlenen Uluslararası bir sürücü iznidir.
Sponsorlu Bağlantılar

Belge 1949 yılında BM nezdinde imzalanan Uluslararası Karayolları Trafiği Anlaşmasına göre düzenlenir.

Uluslararası Sürücü Belgesi (IDP), 19 Eylül 1949’da Cenevre’de imzalanan “Uluslararası Karayolu Trafiği Sözleşmesi” doğrultusunda düzenlenen, vatandaşların ikamet ettikleri ülke dışında sorunsuz taşıt kullanabilmelerini sağlayan belgedir.

Belgenin ülkemizdeki düzenleme yetkisi; 18.10.1983 tarih ve 18195 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan, 2918 sayılı Trafik Kanunu 38/son maddesi ve bu kanuna istinaden çıkarılmış, 18.07.1997 tarih ve 23053 Mük. Resmi Gazete’de yayınlanan Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 80nci maddesine göre Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’na verilmiştir.

1 yıllık süre ile geçerli olan belgenin şekli, içeriği ve süresi 200’ e yakın ülkenin taraf olduğu Uluslararası Anlaşmalarla standartlaştırılmıştır. Bu işlemde, en az 1 yıl geçerliliği olan Ulusal Sürücü Belgesinin aslı kesinlikle görülmelidir.

Belge için gerekli evrak;
T.C.Vatandaşları İçin

-Sürücü Belgesi aslı,
-TC kimlik numarası, (Ehliyetinde T.C. Kimlik numarası yazmayan müracaat sahiplerinin kimlik aslı veya fotokopisini ibraz etmeleri gerekmektedir)
-2 Fotoğraf

Yabancı Uyruklu Vatandaşlar İçin

-Sürücü Belgesi aslı,
-2 Fotoğraf,
-Sürücü Belgesinin Diplomatik Temsilcilik (Konsolosluk veya Büyükelçilik) Onaylı Tercüme

Uluslararasi Sürücü Belgesi, ilgili Uluslararasi Anlaşma geregi, düzenlendiği ülkede geçersizdir. Bu belge Uluslararası anlaşmaya taraf pek çok dünya ülkesinde geçerlidir. Bunun tek şartı, o ülkede turist olarak bulunmak ve daimi ikametinin olmamasıdır.
Belgenin geçerliliği düzenlendiği tarihten itibaren 1 yıldır. Bu sebeple ibraz edilen sürücü belgesinin de en az 1 yıl geçerliliği olması istenir.
Devletin mali mevzuatina göre, Uluslararası Sürücü Belgesinin harç tutarları her sene başında yeniden düzenlenmektedir. Ayni mevzuata göre; belgenin yenilenmesi için eskisini iade edenlere harç indirimi uygulanabilmektedir.

İlk Alım
Ehliyet
Harç KDV TOPLAM
92,280 142,00 16,70 251,50 TL.
Yenileme

Ehliyet
Harç KDV TOPLAM
92,80 35,50 16,70 145,00 TL.

Not : Belge ücretleri Kurum veznesine ödenir.
Son düzenleyen Safi; 20 Mayıs 2018 01:35
SEDEPH - avatarı
SEDEPH
Ziyaretçi
18 Nisan 2009       Mesaj #2
SEDEPH - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Uluslararası Sürücü Ehliyeti
Kişilerin yurtdışında sorunsuz olarak taşıt kullanabilmesi için düzenlenen Uluslararası bir sürücü iznidir.
Sponsorlu Bağlantılar

Belge 1949 yılında BM nezdinde imzalanan Uluslararası Karayolları Trafiği Anlaşmasına göre düzenlenir.

Uluslararası Sürücü Belgesi (IDP), 19 Eylül 1949’da Cenevre’de imzalanan “Uluslararası Karayolu Trafiği Sözleşmesi” doğrultusunda düzenlenen, vatandaşların ikamet ettikleri ülke dışında sorunsuz taşıt kullanabilmelerini sağlayan belgedir.

Belgenin ülkemizdeki düzenleme yetkisi; 18.10.1983 tarih ve 18195 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan, 2918 sayılı Trafik Kanunu 38/son maddesi ve bu kanuna istinaden çıkarılmış, 18.07.1997 tarih ve 23053 Mük. Resmi Gazete’de yayınlanan Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 80nci maddesine göre Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’na verilmiştir.

1 yıllık süre ile geçerli olan belgenin şekli, içeriği ve süresi 200’ e yakın ülkenin taraf olduğu Uluslararası Anlaşmalarla standartlaştırılmıştır. Bu işlemde, en az 1 yıl geçerliliği olan Ulusal Sürücü Belgesinin aslı kesinlikle görülmelidir.

Belge için gerekli evrak;
T.C.Vatandaşları İçin

-Sürücü Belgesi aslı,
-TC kimlik numarası, (Ehliyetinde T.C. Kimlik numarası yazmayan müracaat sahiplerinin kimlik aslı veya fotokopisini ibraz etmeleri gerekmektedir)
-2 Fotoğraf

Yabancı Uyruklu Vatandaşlar İçin

-Sürücü Belgesi aslı,
-2 Fotoğraf,
-Sürücü Belgesinin Diplomatik Temsilcilik (Konsolosluk veya Büyükelçilik) Onaylı Tercüme

Uluslararasi Sürücü Belgesi, ilgili Uluslararasi Anlaşma geregi, düzenlendiği ülkede geçersizdir. Bu belge Uluslararası anlaşmaya taraf pek çok dünya ülkesinde geçerlidir. Bunun tek şartı, o ülkede turist olarak bulunmak ve daimi ikametinin olmamasıdır.
Belgenin geçerliliği düzenlendiği tarihten itibaren 1 yıldır. Bu sebeple ibraz edilen sürücü belgesinin de en az 1 yıl geçerliliği olması istenir.
Devletin mali mevzuatina göre, Uluslararası Sürücü Belgesinin harç tutarları her sene başında yeniden düzenlenmektedir. Ayni mevzuata göre; belgenin yenilenmesi için eskisini iade edenlere harç indirimi uygulanabilmektedir.

İlk Alım
Ehliyet
Harç KDV TOPLAM
92,280 142,00 16,70 251,50 TL.
Yenileme

Ehliyet
Harç KDV TOPLAM
92,80 35,50 16,70 145,00 TL.

Not : Belge ücretleri Kurum veznesine ödenir.
Son düzenleyen Safi; 20 Mayıs 2018 01:42
SEDEPH - avatarı
SEDEPH
Ziyaretçi
18 Nisan 2009       Mesaj #3
SEDEPH - avatarı
Ziyaretçi
Eğer ehliyetinizi Türkiye'den alırsanız Fransa'nın T.C. Konsolosluğu'na sürücü belgeniz ile birlikte müracaat ederek, konsolosluk aracılığıyla sürücü belgenizi aldığınız il'in Trafik Tescil Şube Müdürlüğü'e yazışma ile sorularak teyit ettirilebilir.

Kaynak : izmirpolis.gov.tr
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
31 Ağustos 2009       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
SEDEPH adlı kullanıcıdan alıntı

Eğer ehliyetinizi Türkiye'den alırsanız Fransa'nın T.C. Konsolosluğu'na sürücü belgeniz ile birlikte müracaat ederek, konsolosluk aracılığıyla sürücü belgenizi aldığınız il'in Trafik Tescil Şube Müdürlüğü'e yazışma ile sorularak teyit ettirilebilir.

Kaynak : izmirpolis.gov.tr

Konuya ilişkin cevap verilmiş bakınız..
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
9 Kasım 2009       Mesaj #5
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

selam neolur banada yardım ettın bende alamadım sınava gırtım alamadım yeterkı para verım sıze bende alım ehlıyet baska bıse ıstemıyorum ooooffffffff ya

Parayla ehliyet satılmıyor.Sınava girerek geçmeniz lazım ve ehliyeti almanız gerekmektedir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Ocak 2010       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaslar Turkiye'den alinan ehliyet Fransa'da gecerlidir. Ancak giris yaptiginiz tarih ile 3 ay boyunca gecerlidir. Turkiye ile Fransa arasinda bir anlasma oldugu icin, eger Fransa'da oturum izniniz var ise, T.C ehliyetiniz ile Fransa'da bagli bulundugunuz belediyeye basvuru yaparak yaklasik 1-2 ay sure icerisinde size Fransa ehliyeti vermektedirler.(herhangi bir sinav etc yok T.C ehliyetinizi alip yerine Fransa ehliyeti veriyorlar) Ancak Turkiye'de yeni alinan bir ehliyet ile gelip basvuru yaparsaniz stajiyer durumunuz ne olur bilemiyorum ama fransa ehliyeti alacaginiz kesin. (oturum izni sart)
LaDy - avatarı
LaDy
Ziyaretçi
19 Şubat 2010       Mesaj #7
LaDy - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

slm arkadaşlar bende yabancı uyrukluyum da acaba türkiyede ehliyet alabilirmiyim T.C. vatandaşı olmadan???

Türkiye'de ikamet ediyorsanız alabilirsiniz, ki bu yurt dışına gidip ehliyet alıp dönmekten de daha mantıklı olacaktır.

Alıntı

3 yildir italyada oturumum var ama ehliyetim yok burda da turkiyede de ama simdi turkiyeden alacagim ilk olarak bu ehliyet italya da kullanabilirmiyim

Ülkeler arasında farklı uygulamalar olduğundan gideceğiniz ülkenin mevzuat hükümleri geçerlidir. Genelde kısıtlı bir süre geçerlidir ve bu süre'yi 1 yıl'a kadar uzatabilirsiniz. Ama sürekli yurt dışında kalacaksanız ehliyet'i de ikamet ettiğiniz ülke'den almalısınız.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Nisan 2010       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

uluslararasi ehliyet nasil alinir

amerikadan siparis verin 100 $ civarinda kapiniza teslim ediyorlar. Sefa sirketler grubundan aldim ben cok pahali hemde soz verilen zamanda elime ulasmadi.
The Unique - avatarı
The Unique
Kayıtlı Üye
15 Ağustos 2010       Mesaj #9
The Unique - avatarı
Kayıtlı Üye
Alıntı

slm ben fransadan auxerre sehrinde yasiyorum benimde egliyetim yok kursada gidiyorum ama dilim olmadindan gecemiyorum sinavi turkiyeden egliyet gecsem burda gecermi burda diyorlarki 6 ay turkiyede kalacan diyorlar lutfen bir cevap verirseniz sevinirim

Türkiye'den aldığınız ehliyet Fransa'da geçmez 6 ay Türkiye'de kalınca ne olacakmış boşverin siz onları fransızca çalışın iyi günler kolay gelsin...
Bir bildiğim varsa hiç bir şey bilmediğimdir. (:
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Ocak 2013       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

merhabe ben 4 yildir fransadayim turkiyeye geldim 1 seneligine simdi ehliyet aliyorum acaba fransaya geri gittigimde gecerli olacakmi acaba orada cok zor lutfen cvp

Olmayacak oturumunuz varsa geçersiz Fransa'ya geleli 1 seneyi gecmemişse valiliğe gidip değiştire bilirsiniz ama oturumunuzun üzerinden 1 sene geçtikten sonra annule oluyor madem bukadar cok sorun yaşanıyor dil bilmeyen arkadaslar toplanıp tercüman tutarak gecebilinir ozaman tercüman da cok pahalıya gelmemiş olur