Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var|Gösterim: 223.524|Cevap: 262|Güncelleme: 23 Ağustos 2016

Uyuşturucu madde bağımlılığından kurtulmanın yolları nelerdir?

1 Mayıs 2009 21:45   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Uyuşturucu madde nasıl bırakılır?
Uyuşturucu bağımlılığının tedavisi nedir?
EN İYİ CEVABI Hera verdi
Öncelikle kişi başvurduğu zaman bedeninin uyuşturucu maddeden arındırılması gerekir. Buna detoksifikasyon adı verilir. Eroin gibi bazı uyuşturucu maddeler bırakıldığında ciddi yoksunluk belirtileri ortaya çıkacağı için tıbbi bir tedavinin uygulanmasını gerekli kılar.
Tek başına ilaç tedavisi yeterli değildir. Kişinin kendisini tanıması, uyuşturucu maddeyi kullanma davranışını öğrenmesi, uyuşturucu madde kullanma nedenlerini anlaması, tekrar başlamaması için neler yapması gerektiğini öğrenmesi sağlanır.
Bu amaçla bireysel ve grup terapileri yararlı olmaktadır. Ailenin ve bağımlı kişinin eğitimi de tedavinin içinde yer almaktadır. Tedavi süresi uzadıkça başarı şansı artar.
Sponsorlu Bağlantılar

Bknz: Uyuşturucu

Son düzenleyen Safi; 18 Temmuz 2016 20:29
MeLL
1 Mayıs 2009 22:12   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Alıntı


MADDE BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMANIN YOLLARI

Eğer ben kendimde bağımlılık problemi fark edersem , kendim ne yapabilirim?

* Bu halde ilk adımı atmış bulunuyorsun.
* Güven duyduğun bir kimseyle sorununu konuş.
* Bu kişiye problemi başkalarına açmamasını rica et.
* Yardım edebilecek kişi ve kuruluşların adreslerini bul.
* Yardım kabul etmek kolay değildir ** zorunludur.
* Kendi açıklamalarına ve sözverişlerine inanma.
* Bir defa dah, bu son , bunu herkes yüz kere söylemiştir. Bu soruna dahildir.
* Bedensel ve Ruhsal çok kötü bir duruma düşmeyi bekleme.


kaynak: Dr.Fikret Çerçi


Bu konuda ilgili bir merkeze gidip yardım almanız sizin için en iyisi olacaktır.Lütfen ihmal etmeyiniz.Allah(C.c.) yardımcınız olsun.
Misafir
28 Ocak 2010 01:21   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
bende ıkı yıl kullandım ve bıraktım defalarca bıraktım basladım 5 aydan sonra 6 aydan sonra tekrar basladıgım oldu her seferınde bırakmak daha da zorlasıyor fakar arkadaslar amatem e basvurun yazacakları ılacları kullanarak bırakın oraya gıttıgınızde eroını ıcıp gıdın kendınızde olun ılaclarınızı onunuze koyun ve son kez ıcıyorum bu eroınım benım son ıctıgım eroın dıye kendı kendınızde kafanızda bıtırın son kez ıcın ve ustune artık verılen ılaclara hemen baslayabılırsınız dıazem, seraqual, gamaflex, apranax vb 56 cesıt ılac yazacaklar kas agrılarınız ıcın sızı uyutmak ıcın bu ılaclar cekıcegını acı 2 veya 3 gun sonra yavas yavas yenıden dogmus gıbı olucaksınız bu arada bırakma asamasında ıctıgınız ılaclar cok yogun olucak mesela gunde dort kez ıkıser tane 10 ar mg dıazem demek ucmanız demek zaten ustune 300mg sabah ve aksam bırer seraqual attıgınızda dunyadan kopuyorsunuz bunu 3 4 gun boyle alıcaksınız zaten bu asamada kusucak ıshal olucak mıde krampları bıraz yasıcaksınız ama ınanın buna degecektır dorduncu gunden sonra yasama donmeye baslıcaksınız ılacların dozunu dusurceksınız zaten bır hafta oldugunda doktorunuza tekrar gıdın artık gunde 3 kez dıazem ıcın seraqual ü sadece yatarken atın yavas yavas ılacları azaltın asla bırden kesmeyın maddeye donersenız bu cektıgınız zahmetın herseyın bosa gıdecegını o berbat boktan kendınıze yakıstırmadıgınız hayata gerı donecegınızı unutmayın aklınızdan gecırmeyın sakın bırkez agzıma sureyım bırkez kaydırayım bıdaha ıcmem demeyın emın olun bırkezı kabul ettıgınız anda olay bıter yenıden baslamıs olursuzun artık
Misafir
31 Ocak 2010 15:04   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
kardesım oncelıkle allh kurtarsın ben 5yıldır içiciyorum artık aılemın ve kendımın hzurunun bozulmaya basladıgını melsef yenı farketmeye basladım 5 sefer tedavı oldum ve tekrar basladım seın yapıcagın teksey aılene durumu soleyıp ankara amtemme gıdıp eger 20 gun tyatıp tedavı gorme sansın yoksa durumunda varsa 7bın dlara 4saatlık bı tedavı gormenı tavsıye ederım kesın cozum suan eroınden okadar cok nefret edıyorumkı ben follyada kaydıraak gunde 1.5gram içiyodum ınn bana kesmıyodu artık damara baslamısım yanı dıyecegım adamın omrunu bıtırıyor bu madde senden rıcam lutfen bırak tedavı ol bır an once rumuz::Msn Sadex eroınman şimdi gayet mutlu ve yaskısıklı galerıcı:::Msn Happy dedıgımı unutma sakın
Misafir
8 Şubat 2010 10:03   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Öncelikle bağımlılığın tedavi edilebilir bir durum olduğunu vurgulamak gerekir. Genelde madde bağımlılığından kurtuluşun olmadığı inancı yaygındır. Ancak bu yaygın kanının aksine madde bağımlılığı tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Bağımlılık tedavisindeki başarı kişiye, çevreye, yönteme ve iyileşme ölçütüne göre değişkenlik gösterir. Örneğin bir ay iyileşme ile 12 ay iyileşme arasındaki oranlar çok çeşitli biçimlerde yorumlanabilir. Tedavide başarıyı artıran faktörlerden en önemlisi kişinin istekli ve kararlı olmasıdır. Bağımlı kendini değiştirmeye çalışırken, ailesi de değişimlere uğramayı kabul etmelidir. Bu noktada ailenin desteği önemlidir.
Sponsorlu Bağlantılar

Özellikle eroin gibi bağımlılık potansiyeli yüksek olan maddelerde uzun süreli tedavi, başarı şansını artırmaktadır. Ağır kişilik bozukluklarının olması tedavinin başarısını olumsuz yönde etkilemektedir. Bağımlılığın tedavisi her tip madde kullanımı için aynıdır. Bağımlılık bir hastalık olduğu için kişi sigara, kullanmış, alkol kullanmış, eroin kullanmış fark etmez.

Karar Vermek
Tedaviye karar vermek bağımlı için çok önemli bir süreçtir. Karar verme tek bir aşamadan oluşmaz. Kişi önce madde kullanımının kendisine getirdiği zararların haberi yoktur ya da bunların farkında değildir. Daha sonra farkındalık dönemi gelir. Kişi artık madde kullanımının kendisi için zararlı olduğunu kabul etmektedir. Ancak henüz bırakıp bırakmamaya karar verememişti. Bu noktadan sonra madde kullanmayı bırakmaya karar verme aşaması gelir. Karar vermiştir ancak bunun için bir eylemde bulunmamıştır. Daha sonra bırakmak için girişimlerde bulunur ve bırakır. Bıraktıktan sonra ise, tekrar başlamamak için karar vermesi ve bu yönde adımlar atması gereklidir.

İstekli Olmak
Kişinin maddeyi bırakmaya istekli olması gerekir. Birçok bağımlı madde kullanmayı bırakma isteğini belirtmektedir. Ancak isteğin belirtilmesi yeterli değildir. Çünkü, bırakma isteği bazı koşulları içerir. Örneğin benim görüştüğüm bir bağımlı eroini bırakmaya kesin kararlı olduğunu söylüyordu. Eroini bırakacaktı, ancak esrar kullanmayı sürdürecekti. Hatta benim ona bunu teklif bile etmememi söylemişti. Halbuki eroini tek başına bırakmak biliyoruz ki yeterli değildir. Sonuçta esrarda bağımlılık yapan bir madde. Esrarı kullandığı sürece, eroine başlama olasılığı çok yüksektir. Bu noktada başvuran bu bağımlının aslında yeterince istekli olmadığı söylenebilir. Çünkü eroini bırakmaya istekli olmakla birlikte aslında bağımlılıktan uzaklaşmak gibi bir niyeti olmadığı düşünülebilir.

Değişmeye Karar Vermek
Bağımlılık tedavisinde esas olan kişinin yaşamını ve kendisini tümüyle değiştirmeye karar vermesidir. Yukarıda verilen örnekte olduğu gibi, kişi sadece bağımlı olduğu tek bir maddeyi bırakarak tedaviyi başaramaz. Çünkü bağımlılık bir bütündür. Kişinin bütün yaşamı içine girmiştir. Yaşadığı ortam, arkadaşları, ailesi ve işi önemli belirleyicilerdir. Sözkonusu olan bu dış etkenler ötesinde kişi kendi düşünce ve davranışlarını değiştirmeyi ve duygularını yönlendirmeyi öğrenmelidir. Örneğin bir bağımlı hasta, belli bir yaşam biçimi kurmuştu. Çalışmıyordu, annesinin yardımı ile geçiniyordu, sadece arkadaşları ile konuşuyordu. Hergün gittiği belli yerler ve yaptığı işler vardı. Bunların hiçbirini değiştirmeye yanaşmadı. Ancak yaptığı tüm bu davranışları eroin ortamı içindeydi. Dolayısıyla bunları değiştirmeliydi. Bu yaşam biçiminden uzaklaşmadığı sürece başarılı olması mümkün değildi. Nitekim başarılı olamadı.

BAĞIMLILIKTA TEDAVİNİN AŞAMALARI
Madde bağımlılığının tedavisi oldukça güç ve zahmetli bir iştir. Bağımlılık tedavisinde bugün çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin birbirine olan üstünlüğü henüz ispatlanabilmiş değildir. Bağımlılığın tedavisinden söz edildiğinde tek bir tedaviden ve aşamadan söz etmek mümkün değildir. Tedavi uzun bir süreç olduğu için, bu süreç içinde çeşitli aşamaların sırayla geçilmesi gerekir. Bu aşamalar şöyle özetlenebilir:

1. Tedaviye yönlendirme: Tedaviye yönlenme oldukça önemli bir aşamadır. Kişi kendisi istemedikçe ona zorla kullandığı maddeyi bıraktırma şansı yoktur. Bu nedenle kişinin maddeyi bırakma yönünde motive olması gerekir. Motivasyonel görüşme teknikleri ve tedavisi son yıllarda büyük önem kazanmıştır. Kısa süreli bir yöntem olan motivasyonel artırma tedavisi, madde kullanan kişinin maddeyi bırakmaya karar vermesini sağlamak için iyi bir araç olmaktadır.
2. Detoksifikasyon (arındırma) Detoksifikasyon tıbbi bir dönemdir. Kullanılan maddenin bırakıldıktan sonra ortaya çıkan yoksunluk belirtilerinin kaldırılmasını hedefler. Her maddenin yoksunluk belirtisinin niteliği ve şiddeti farklıdır. Yoksunluk belirtilerinin şiddeti kişiden kişiye de değişebilir. Madde kullanımı sırasında bedenin kurduğu denge, madde bırakıldıktan sonra yeni bir denge oluşturmaya çalışır. İşte bu dönemde önemli bedensel sorunlar yaşanabilir. Bu bedensel belirtileri gidermek için tıbbi müdahaleler gerekir. Detoksifikasyon süreci tek başına tedavi değildir. Detoksifikasyon aşamasını takiben terapi ve rehabilitasyon sürecinin başlaması, iyilik sürecini uzatacaktır.
3. Bağımlılığın terapisi Terapi kişinin kendini tanıması, anlaması ve kendini değerlendirme yetisini kazanmasını, madde kullanmaya başlama nedenlerinin araştırılmasını ve bununla ilgili etkenlerin ortadan kaldırılmaya çalışılmasını (kişilik sorunları, güvensizlik vb), sözkonusu maddelerin kendisinde yarattığı etkileri tanımasını, tekrar kullanmaya başlamasının engellenmesi için gerekli bilgileri ve yetileri kazanmasını, dış dünyaya karşı kendisini hazırlamasını sağlamaya yöneliktir.
4. Rehabilitasyon Rehabilitasyon, bağımlılığın getirdiği davranış kalıplarının yıkılıp yerlerine yeni davranış biçimlerinin yerleşmesini, içinde bulunduğu ortamda diğer insanlar ile ilişki kurmaya başlamasını ve yeni ilişki biçimlerinin kurulması, madde kullandığı süreç içinde bozulan aile ve çevre ilişkilerinin tekrar düzenlenmesini içerir. Kişinin tekrar topluma dönmesinin sağlanması, bozulan dengelerinin kurulması, yeni bir hayat ve davranış biçimini kazanması oldukça zaman alan bir uğraştır. Yeni bir hayat kurma, kurulan bu yeni hayata alışma bu dönemde öğrenilir. Bu dönemde aynı zamanda başlanan terapiler devam etmelidir.

Kişinin yeni bir çevre edinmesi önemlidir. Bu çevre içinde kişi yaşamayı öğrenecektir. Kendisine bir iş bulacaktır ya da çeşitli yardım kuruluşlarının desteği ile ona bir iş bulunacak ve çalışması sağlanacaktır.
ARKADAŞLAR BUNU MUTLAKA DİKKATE ALIP OKUYUN VE İLK ADIMINIZI ATIN 1 SAAT SONRA BIRAKIRIM YARIN BIRAKIRIM GİBİ KELİMELER KULLANMAYIN ARKDAŞLARDAN GERKİRSE Bİ SÜRE UZAK DURUN BU TR ŞEYER SİZLEERİ DAHA DA İLERLEMEYE ZORLAR SİZ FARKINDA OLMADAN BİLE AMA MUTLAKA ERTELEEYİN BUNU OKUYUN VE HEMEN BIRAKMAYA KARA VERİN ZAMNINIZI BİLGİSAYARDA VEYA HERHANGİ BİR AKTİVİTEYLE GEÇİRİN SABAHLARI ERKEN KALKMAYIN GERKİRSE BGÜNÜN YARISINI UYUYARAK GEÇİRİN HERKEZE ALLAH YARDIM ETSİN ALLAHIM NE OLUR YARDIM ET... (ADSIZ..!)
Misafir
1 Mart 2010 17:37   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
10 sene kullandım.. 1 yıldır temizim buraya kadar en az 15 defa tedavi oldum.
hastaneden çıkar çıkmaz tekrar başladım. şuan yabancı bir şehirdeyim uzak durmak için ailemi görmeye bile istanbula gitmiyorum..
ayrca eroinden sonra ne alkol nede daha hafif uyuşturucuları kullanmayacaksın, yorgun olan vücudumuza ilk önce iyi geldiğini sandığımız alkol ve diğer hafif maddeler ertesi gün bizi bitkin ve zayıf düşürmektedir. buda eroine tekrar kapı açar..
inanın ki arkadaşlar ben çok mücadele ettim, bazen ateşim çıkar, eğer bide esnemeye başlarsam o krizlerin korkusunu tekrar tekrar yaşıyorum..
hastanede ki hallerimi hatırladıkça (bir insanın düşeceği en rezil durumlar) bir daha asla diyorum.
ama kesin olan birşey var ki bir defa bağımlı olan kişiler ömür boyu risk altında eğer maddi durumunuz iyiyse lütfen her 3 ayda bir palet taktırın....
Misafir
5 Mart 2010 17:38   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
ARkadaslar bu illet gercekten cok kotu bir illet.Esrar yada hap gibi degil cok cabuk bagimlilik yapiyor ve digerlri gibi irade meselesi degil.Kriz anı cok kotu. Korku filimlerindeki Seytan cikara ayini gibi bir hale giriyorsunuz. Cektiginiz kemik agrilari , uykusuzluk ve halsizlik de cabası.Psikolojik olarak buyuk bir bunalim geciriyorsunuz.Bundan kurtulmanin yolu su Eger sosyal guvenceniz varsa hemen hastaneye gitmek.Ama eger benim gibi aileniz esiniz bu pisligi kullandiginizi bilmiyorsa isiniz gercekten cok zor.O zaman da ( Doktor kontrolu altinda ) SEROQUEL ve metadon isimli ilaclari kullanmalisiniz ki dedigim gibi kesinlikle bir doktora sorarak kullanmalisinz bu ilacları.Malesef bu ilaclarda biraz yuksek fiyatli ilaclar.Ama baska care yok bu pisligi kullanarak her gun olmektense bu ilaclarla krizi atlatarak bu lanetten kurtulma imkaniniz var.Bunu nerden biliyorum kendim kullandim ve bildigim en az 7-8 arkadas bu sekilde doktor tavsiyesi ile birakti. Bu ilaclari kulanirken evde bol bol uyumalisinz ki ilacin birisi zaten uyutuyor.Yani bu meret uyuyarak atiliyor .Bol miktarda meyve tuketin tedavi sirasinda .
Misafir
29 Mart 2010 20:30   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
ARKADAŞLAR BUNUN EN GÜÇLÜ BIRAKMA YOLU İMAN GÜCÜ ALLAHA BOL BOL DUA EDİN ALLAHA SIGININ ALLAHTAN YARDIM DİLEYİM O ÖYLE BÜYÜKTÜRKÜ HER DİLEĞİNİZİ DUYAR VE KABUL EDER HELE BÖYLE COK ACİZ DURUMDAYKEN BENDE İCİYORDUM AMA İNANDIM ALLAHA DUA ETTİM HEP GECELERİ NAMAZ KILDIM ALLAHA ŞÜKÜRLER OLSUN ALLAHU TEALA SESİMİ DUYDU BENİM GİBİ Bİ ACİZ KULUNUN DUALARINI KABUL ETTİ SİZDE ALLAHA DUA EDİN NAMAZ KILIN BOL BOL DUA EDİN İNŞALLAH SİZİNKİNİDE KABUL EDER AMA İNANIN İNANMADAN BOŞUNA UGRAŞMAYIN İNANINKİ DUANIZ KABUL OLSUN İNŞALLAH BIRAKIRSINIZ BEN BU İLLETİ YAHUDİNİN ERMENİNİN HRISTİYANIN TÜM İNSANLARIN YANİ BUNA BAŞLAMIŞ BIRAKAMAYANLARIN KURTULMASINI CANI GÖNÜLDEN İSTİYORUM İNŞALLAH BIRAKIRSUNIZ ALLAHA EMANET OLUN...................
Misafir
5 Nisan 2010 06:33   |   Mesaj #9   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Arkadaşlar ben şuanda bu sayfaya rasgele gırdım bırdahada bu sayfayı bulabılırmıyım bılmıyorum suana tedavı gormekteyım ve bunu ben tek basıma yapıyorum ve bu yazıyı yazarken saat : sabahın 06:24 du ve ben daha uyuyamadım elbettekı zorlukları var allah kımsenın basına boyle bırsey vermesın allah bu eroini satan üreten eroin kullanımına teşfik eden insanların colugundan cocugundan bu acıyı cıkarsın benım abim 8 senedır eroın bagımlısı ben 1 seneden beri kullanıyorum bu 1 senenın 10 ayı foolyoda kaydırarak dıyer 2 ayıda damardan aldım şuandaa kuzenımın yanındayım evet ılk 2 gun cok ısteklı oluyosunuz ama 3 gun ve 4 gun artık rahatlık gelıyo kafanızı baska seylere vermeye calışın beynınızden onu sılemezsenız onu beceremezsenız okadar gücsüz ve aciz senız kesınlıkle eroin sızın yakanızı bırakmaz benım abım 8 yıldır tedavı goruyo anatemınden balıklı rumuna kadar ama malesefkı irade meselesı tabi bu eroini bırakmak ıstıyosanız guvendıgınız ve bulundugunuz il in Dışında olmalısınız yoksa her ıstek duydugunuzda gıtmek ısteyeceksınız onun ıcın nekadar uzakta olursanız okadar ıyı sızın ıcın , tedavi aşamasında bol bol bebe aspırını alın kan dolaşımınızı artırıcaktır ve gunde en az 1 tane limon yıyın kanınız sulansın istifar ede bıldıgınız kadar istifar edınki pisligi ata bılesınız tabı bunun yanı sıra bır kac ta ilac lazım , diyazem , atarx gıbı ilaçları yanınızda bulundurun eger bu olayı kafanızda bıtırır senız kurtuldunuz demektır yok kafanızda bu olayı bıtırmedıysenız allah yardımcınız olsun benım suanda hastalıgımın 4 gunu ve gayet dincim ve huzurluyum inanın sıgarayı bıle bıraktım bir insan istedikden sonra emin olun insan oglunun yapamıycagı hıc bır sey yoktur elbette sıkıntınız olucak terlemeleriniz olucak damarlarınız cekılıyomus gıbı olucak kımseyle konusmak ıstemıyceksınız hayata kusuceksınız ama bunların hepsi 3 gun sadece 3 gun iyi duşunun hayatınız 3 güne baglı ben sadece burada bırseyler paylaşmak ıstedım inşallah bu yazdıklarım tek bır cumlesi bile yararlı olduysa ne mutlu bana ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN ARKADAŞLAR ( LÜTFEN BIRAKIN NE YAPIN NE EDİN BU İLLETTEN KURTULUN NOLUR )
Misafir
6 Nisan 2010 17:33   |   Mesaj #10   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
şeker attıgın zamn bırakıyor musun_?
Sponsorlu Bağlantılar
Cevap Yaz
acebook yorumları
paneli aç