Arama

Biyoloji bölümü mezunlarının iş olanakları nasıldır? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 14 Ağustos 2018 Gösterim: 136.800 Cevap: 36
kyle - avatarı
kyle
VIP katekolamin
20 Ağustos 2010       Mesaj #11
kyle - avatarı
VIP katekolamin
Mikrobiyologlar hastanelerde iş bulabilirler. Laboratuar ortamında çalışırlar.
Hacettepe ve Ege üniversitesi bu bölümde çok iyiler.
Sponsorlu Bağlantılar
TUS'a bütün biyologlar girebiliyor.
My one regret in life is that I am not someone else.
kyle - avatarı
kyle
VIP katekolamin
26 Ağustos 2010       Mesaj #12
kyle - avatarı
VIP katekolamin
Alıntı

Merhaba eşim biyolog ayrıca formasyon aldı ve şu an işsiz BİYOLOJİ OKUMAYIN YAZIK GÜNAH.....KPSS BİLMEMNE HERŞEYİ DENEDİ 84 İLE BİLE ATAMADI NE DİİM ARTIK

Madem eşiniz formasyon aldı. Dersane ve okullarda öğretmenlik yapabilir. Ataması yapılmadıysa, ücretli öğretmenlik yapabilir.
Bütün biyologların TUS'a girme hakkı var. TUS'a girsin. Devlet hastanelerinde Mikrobiyolog olarak çalışsın hem de yüksek bir maaşla.
Sponsorlu Bağlantılar

Madem 84 ile atanamadı. Daha çok çalışsın.
Eşiniz atanamadı diye bölüm adını kirletmeyin. Hiç bir meslekte üniversiteden mezun olduğunuz zaman hemen iş bulamazsınız.
Neden okuduğu üniversitede kalıp araştırma görevlisi olmadı eşiniz?
kyle - avatarı
kyle
VIP katekolamin
11 Eylül 2010       Mesaj #13
kyle - avatarı
VIP katekolamin
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

bende biyoloji yazdım ya korktum şimdi

Korkmanıza gerek yok. Biyolojiyi severseniz ve bu işte kendinizi gösterirseniz. İş bulabilirsiniz.

Alıntı

ya bende biyoloji kazandım akdeniz üniversitesi ama şimdi kayıt yaptırmamayı düşünmeye başladım yardımcı olurmusunuz gerçekten iş bulamazmıyım???

Bir lisans programını kazanıp kayıt yaptırmamak tartışılır. Ancak biyoloji bölümünü bitirip iş bulma imkanınız yok diye birşey yok! KPSS ile atanabilirsiniz. TUS ile devlet hastanelerinde çalışabilirsiniz.

Alıntı

Ege üni mezunuyum . Çok zor bir yola giriyorsun iş bulabilmen için bölümü bitirmen yeterli değil. Ales Üds Tus Kpss puanların çok yüksek olması lazım yoksa özel sektörde iş yok . Başarılar...

Evet, TUS ve KPSS'de başarılı olarak Türkiye koşullarına göre yüksek bir maaş ile iş bulmak mümkün.

Alıntı

bende biyoloji bölümü kazandım bende işsiz gezeceğime hiç inanmıyorum herşey bizde biter beyler önemli olan biyolojiyi sevmek işte bulunur elbet eşşek deilsin ya sonuçta 4 senelik okul okumuşsun..

Meslekte kendinizi kanıtlamanız ve işinizi severek yapmanız iş bulmanızı etkileyen bir faktör. Ayrıca biyologlara olan talep ileriki yıllarda daha da artacak olan çevre sorunları yüzünden yükselecektir.

Alıntı

kardeş sen işe başladın ama biyolog olarakmı net söylermsin

Biyoloji bölümünü bitiren herkese Biyolog ünvanı verilir.

Alıntı
cefrin adlı kullanıcıdan alıntı

biyologların iş imkanının az olduğunu ben de biliyorum peki biyoloji okuyup üstünede mikrobiyoloji yüksek lisans yapsam iş bulma imkanım artar mı

Mikrobiyoloji üzerine yüksek lisans yapılıyor mu duymadım ancak tabi ki biyoloji bitirip yüksek lisans yapmanız akademik kariyerinizi olumlu etkileyeceğinden iş bulma imkanınız artar.
kyle - avatarı
kyle
VIP katekolamin
11 Eylül 2010       Mesaj #14
kyle - avatarı
VIP katekolamin
Alıntı

Madem eşiniz formasyon aldı. Dersane ve okullarda öğretmenlik yapabilir. Ataması yapılmadıysa, ücretli öğretmenlik yapabilir.
Bütün biyologların TUS'a girme hakkı var. TUS'a girsin. Devlet hastanelerinde Mikrobiyolog olarak çalışsın hem de yüksek bir maaşla.

Madem 84 ile atanamadı. Daha çok çalışsın.
Eşiniz atanamadı diye bölüm adını kirletmeyin. Hiç bir meslekte üniversiteden mezun olduğunuz zaman hemen iş bulamazsınız.
Neden okuduğu üniversitede kalıp araştırma görevlisi olmadı eşiniz?

--------------------------------------------------------------------------------
emin misiniz biyologların tusa girebildiğine

Evet, devlet hastanelerindeki mikrobiyologlar TUS'a girerek işe başlıyorlar.
Hi-LaL - avatarı
Hi-LaL
Ziyaretçi
11 Eylül 2010       Mesaj #15
Hi-LaL - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar bir konuyu açıklığa kavuşturmak isterim... Mikrobiyolog ünvanını 2 şekilde değerlendirebiliriz...

Birincisi TUS sınavına girip Tıp Fakültesi - Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalında uzmanlık almak ve DR olarak çalışmak ( ki şuan itibariyle yönetmelik gereği Biyologların TUS a girmelerine izin verilmiyor...) Bu şekile mikrobiyolog ünvanı alanların ( doktor sıfatıyla) lab. açma izinleri ve imza yetkileri vardı...

Diğeri de üniversitelerin biyoloji bölümlerinden mezun olduktan sonra Fen/ Fen Edebiyat Fakültesi - Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalında yüksek lisans yapıp akademik ünvan olarak mikrobiyolog olmak...Ki bu şekilde lab açma ve imza yetkisi olmaz sadece akademik anlamda uzmanlığınızı ispatlar...

Umarım yardımcı olabilmişimdir...
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
12 Eylül 2010       Mesaj #16
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

ben biyoloji 3,sınıf öğrencisiyim; bu sene okul formasyon vercek 3.sınfta okuyanlar için formasyonu 2 yıla yaymışlar. Formasyon alıp almamakta kararsızım ben, notlarım iyi ales üds filan çalışıp yüksek lisans yapmak istiyrm zamnımı formsyona ayrmak istemiyorum, ama bi yandan da alıyım formsyon bi kenarda dursun nolur nolmaz bu ülkede diyorum Msn Sad( napıyım ben yaa çok kararsızım

Formasyon alırsanız, dersane ve okullarda öğretmenlik yapabilirsiniz. Atamanız yapılmadıysa bile, ücretli öğretmenlik şansınız olur. Zamanında almanızı öneririm. Bu konudaki diğer mesajları da okuyup mesleğiniz ve iş olanakları hakkındaki görüşleri inceleyebilirsiniz.
Son düzenleyen Safi; 14 Ağustos 2018 20:54
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Ekim 2010       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben ege üniversitesi biyoloji bölümü mikrobiyoloji opsiyınunda okuyorum.burdan mezun olduğum zaman mikrobiyolog olarak mezun olursun ve devlet hastanesi özel hast.özel lab.larda çalışabilirsn ama eğer uzman olup daha çok yetkiye sahip olmak istersen tusa girip uzmanlık yapman gerekir.4yıl lisans eğitimi üzerine 3-4 yıl daha okuyarak durum böyle karar senin.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Kasım 2010       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben biyoloğum 84,880 puanla atandım valiliğe 1200 maaş alıyorum, 2010 kpssden 89 aldım sağlık bakanlığına geçmeyi düşünüyorum orada maaş en az döner sermayayle 2000 tl oluyor, bence okuduğun bölüm değil mezun olduktan sonra ne kadar çabaladığın önemlidir...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Mart 2011       Mesaj #19
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben biyoloji 2. sınıf öğrencisiyim.çok isteyerek gelmedim bu bölüme ama şimdi seviyorum ve karamsar değilim herşey nasip kısmet meselesi bi arkadaşımızın dediği gibi hep iş bulma yönünden bakmamak lazım. biyoloji her insanın öğrenmesi gereken bir bilim dalı bence.insanın bakış açısını değiştiriyor.benim hayalim adli tıp biyologlugu.umarım tüm arkadaşlar hayallerine kavuşur.avrupada olsak biyoloji mezunlarını kaparlar. maalesef ülkemizde iş bulma olanağı bıraz kısıtlı ama ne yapalım arkadaslar bıraz calısacaz.pişman olmayalım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Mayıs 2011       Mesaj #20
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ben şu an biyoloji bölümü öğrencisiyim.ilerideki akıbetim bilmiyorum ama yaptığım araştırmalara göre iş bulma olayı biraz kendini geliştirmeye de bakıyor.İş bulunabilecek alanlarda istenen özellileri araştırıp ona göre kendini geliştiren bir insanın boşta kalacağını düşünmüyorum.zamanla iş alanının arttığını da biraz olsun ümitsizliği gidermek için söyleyebilirim.geçen seneden bu yana çevresel sorunlar için yapılan araştırmalar yoğunlaştığından bu biyoloji açısından da iş olnakları doğuyor.Bu kadar karamsar olmaya gerek yok ki bence biyoloji için biraz daha geçerli olsa da ülkemizde neredeyse her alanda etkisini bir işsizlik problemi var zaten.Bölümümüzün en büyük sıkıntısının fazla öğrenci alıyor olması,neredeyse her üniversitede var ve 2.eğitim olanları da sayarsak bu kadar açıkta insan olması malesef normal.Bunu söylüyor olmak gerçekten çok kötü fakat şayet iş bulamazsam yurt dışına gitmeyi de düşünürüm.Başka seenek bırakılmıyor zaten.Bunun için de dilinizi geliştirin derim...