Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 4 Ağustos 2016  Gösterim: 152.222  Cevap: 2

Üst damaktaki yara nasıl tedavi edilebilir?

Misafir
2 Ekim 2009 17:49       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Üst damaktaki yara nasıl tedavi edilebilir?
EN İYİ CEVABI Daisy-BT verdi
Öncelikle şunu belirtelim, her türlü rahatsızlık için bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.
Damağınızdaki yaranın türünü bilmiyorum, basit aft türü bir yara olabileceği gibi daha fazlası da mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar
Aft ağız içerisinde sıklıkla yanak ve dudak mukozasında, dil üzerinde, yumuşak damakta, farenkste, diş eti üzerinde görülen solgun sarı-kırmızı hale ile çevrili oldukça ağrılı ülserleşmiş lezyonlardır. Toplumun %18-20 az ya da çok aft sorunu ile karşı karşıyadır. Bayanlarda daha sıklıkla rastlanır. Aft genellikle tek olarak seyretse de aynı anda birkaç bölgede birden görülebilmektedir.
Aftın oluş nedenini belirlemek için çeşitli araştırma yapılmıştır. Ancak aftın oluşumunu hızlandırıcı ve seyrini kötüleştirici birçok faktör faktör saptanmasına karşın oluş nedeni tam olarak belirlenememiştir.
Bu nedenle aft oluşumunu hızlandıran ve iyileşmesini geciktiren faktörlerden bahsetmek mümkündür.

Aftı oluşturan faktörler:


Stres: Günümüzde migren, yüksek tansiyon ve gastrit gibi birçok hastalığın nedenleri arasında kabul edilen stres aft oluşmasının en önemli nedenlerinden birisidir. Hanımlarda premenstural gerginlik (adet öncesi dönem) de aft oluşumunu hızlandıran faktörlerdendir.

Yiyecekler:
Turunçgiller, sirke, turşu, patates cipsi, tuzlu ve baharatlı çerezler gibi ağız mukozasını tahriş edebilen yiyecekler aft oluşumunu hızlandıran önemli faktörler arasında sayılmaktadır. Bunların yanı sıra bazı bünyeler için alerjik olabilen kara buğday, çavdar, arpa, çikolata, fındık, kabuklu deniz hayvanları, soya, domates, bazı patlıcan, elma, incir, peynir gibi yiyeceklede aft oluşumunu hızlandırırlar.

Travma:
Yanak dil dudak ısırma, sert yiyeceklerin tahrişi ve yumuşak olmayan diş fırçalama işlemleri ve iyi adapte olmayan protezlerin neden olduğu vuruklar aft için uygun zeminin oluşmasına yardımcı olurlar.

Diş Macunu:


Diş macunlarının temizleme özelliğini artırmak için köpük yapıcı olarak yapılarına katılan “sodyum lauryl sulhate” ( SLS ) mukoza hücrelerinin yıkımını artıran tahriş edici bir kimyasaldır. SLS bu özelliği ile aft oluşumu üzerine direkt etkili olan bir maddedir.Özellikle aft sorunu olan kişilerin kullanabilmesi için günümüzde daha az oranda (%125) SLS içeren diş macunları üretilmektedir (Tom’s of Maine Natural Toothpaste , Oral-B Sensitive Fluoride Toothpaste)

Sistemik Hastalıklar:
Behçet Hastalığı: Genital ülser, konjuktivit, retinit, lokositoz gibi, birçok sistemik belirtiler yanında ağız içerisinde oluşan tekrarlayıcı aftlarla kendini gösteren bir hastalıktır. Birçok malign ve otoümmin hastalıklarla birlikte de tekrarlayıcı aftlar görülebilmektedir

Diğer Nedenler:

B12 vitamini ve demir noksanlığı,sigara içme, tütün çiğnemenin gibi alışkanlıkların de aft oluşumuna katkıda bulunan önemli faktörler olduğu bilinmektedir.

Aftlar herhangi bir tedavi uygulanmasa da genellikle 7-10 gün sonra kendiliğinden iyileşmektedir. Aft sorunu ile karşı karşıya olanların aşağıda sıralanan işlemlerden birini yada birkaçını uyguladıklarında daha rahat bir periyot geçirmeleri mümkündür:
Ağrıyı azaltmak ve iyileşme periyodunu kısaltmak için:
  • Sıcak, asidik ve tahriş edici gıdalardan kaçınılmalıdır,
  • Yemeklerden önce aft bölgesine doktorunuzun önerdiği solusyonu ya da ağız için hazırlanmış anestezik kremler uygulanabilir.
  • Aft üzerine uygulanacak ağız içi kremler var, doktorunuza danışarak kullanmalısınız.
  • Eczaneden ,doktorunuzun önerdiği gargaraları alıp uygulayabilirsiniz.
  • Aftın başlangıcında uygulanan ilaçlarla ileri safhasında uygulanacak ilaçlar farklıdır.
  • Ayrıca, damağınızdaki yara aft olmayabilir.
AFT:
  • Kesinlikle ağız içersinde oluşur. Bulaşıcı değildir. Aftın oluşmasına virüsler neden olmaz.
  • Ama Aft değilse aft için uygulanacak tedaviden yarar görmezsiniz.
  • En kısa zamanda bir uzmana görünün.

Son düzenleyen Safi; 23 Temmuz 2016 20:40


Daisy-BT tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
4 Ağustos 2016 14:09       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba. Benim 3 - 4 gündür üst damakta bi saydamlık var sigara içerken bile bi yanma oluyor. Dilimle üst damağa temas halinde sanki jel bi maddeye değiyormuş hissi var. Sebebi nedir nasıl geçer ?


Daha fazla sonuç:
damak yarasına ne iyi gelir

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç