Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 7 Mart 2015  Gösterim: 45.760  Cevap: 7

Dudaklarımın şişmesi neyin belirtisi olabilir, nasıl tedavi edilebilir?

Misafir
17 Eylül 2009 11:05       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
2gun once üst dudak bu sabahta alt dudagım şişti besin alarjisi yada crohn hastalıgından şüpelenüyorum baska ne olabılır yada hastanede hangı alanda muayne olmalıyım kbb mi? hangi alan?
EN İYİ CEVABI Daisy-BT verdi
Üst, alt ya da iki dudağın birden şişmesi akla besin allerjisini getiriyor. Bu durum bazan o besin yenmeden dokunma ya da koklamayla bile ortaya çıkabilir. Bazan da aft, strese bağlı travmalar neden olabilir.
Eğer kendi kendine geçiyorsa ve bir seferlik oluştuysa tedavi gerekmeyebilir ama tekrarlıyorsa mutlaka tanı ve tedavi gerekir. Dudak şişmesi sırasında oluşan yara, sivilce vb ye kendi kendinize ilaç ya da çevrenizin önerdiği nesneleri sürmeyin, ellemeyin. Bazan basit gargarayla vb tedavi edilebilecek yaraların iyileşme sürecini uzatabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar
Allerji her insanda farklı besinlere, ilaçlara, polen ya da tozlara vb. vücudumuzun çeşitli şekillerde tepki vermesidir. Kimi zaman doğuştan, genetik, kimi zaman da belirli süreyle yaşanabilir. Allerjik kişi ilgili besin ya da nesnelerle temas ettiğinde vücut antikor üreterek tepki verir.

Tedavi için mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sağlık kuruluşlarının allerji tanısı ve tedavisi yapan bölümlerine başvurun. Bölümün adı genellikle "Allerji Merkezi" dir ve büyük sağlık kuruluşlarının çoğunda bulunmaktadır. SGK'ya bağlı ya da özel kurumlarla tedavi olun. Yakınınızdaki bir kuruluşa başvurusanız sizi yönlendireceklerdir. İnceleme sonucu tanı konacaktır.

Allerjinizle ilgili tanı yapıldıktan sonra da mutlaka yanınızda sürekli olarak allerji kimliği bulundurun. Hangi besinlere, ilaçlara vb allerjiniz olduğunu bu kimlikle ifade edebilirsiniz.
Sağlıklı günler dilerim.Daisy-BT tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
fadedliver
15 Kasım 2009 14:03       Mesaj #3
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Merhaba Ben bir hastalığa yakalandım ama tam adını bilmiyorum.Dudağım şişti ve ağrısından duramıyorum doktora gitti iğne verdi 2 tane ama işe yaramadı hap verdi oda işe yaramadı.Nedenini öğrenebilirmiyim şimdiden teşekkürlerimi bildiriyorum.

Öncelikle geçmiş olsun,Madem şifa bulamadınız başka bir doktora gitmelisiniz.Acil şifalar dilerim
Sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Aft ağız içerisinde sıklıkla yanak ve dudak mukozasında, dil üzerinde, yumuşak damakta, farenkste, diş eti üzerinde görülen solgun sarı-kırmızı hale ile çevrili oldukça ağrılı ülserleşmiş lezyonlardır. Toplumun %18-20 az ya da çok aft sorunu ile karşı karşıyadır. Bayanlarda daha sıklıkla rastlanır. Aft genellikle tek olarak seyretse de aynı anda birkaç bölgede birden görülebilmektedir.
Aftın oluş nedenini belirlemek için çeşitli araştırma yapılmıştır. Ancak aftın oluşumunu hızlandırıcı ve seyrini kötüleştirici birçok faktör faktör saptanmasına karşın oluş nedeni tam olarak belirlenememiştir.
Bu nedenle aft oluşumunu hızlandıran ve iyileşmesini geciktiren faktörlerden bahsetmek mümkündür.
Aft oluşumunda hangi faktörler önemlidir?
 • STRES
  Günümüzde migren, yüksek tansiyon ve gastrit gibi birçok hastalığın nedenleri arasında kabul edilen stres aft oluşmasının en önemli nedenlerinden birisidir.
  Hanımlarda premenstural gerginlik(adet öncesi dönem) de aft oluşumunu hızlandıran faktörlerdendir.
 • YİYECEKLER
  Turunçgiller, sirke, turşu, patates cipsi, tuzlu ve baharatlı çerezler gibi ağız mukozasını tahriş edebilen yiyecekler aft oluşumunu hızlandıran önemli faktörler arasında sayılmaktadır.Bunların yanı sıra bazı bünyeler için alerjik olabilen kara buğday, çavdar, arpa, çikolata, fındık, kabuklu deniz hayvanları, soya, domates, bazı patlıcan, elma, incir, peynir gibi yiyecekle.de aft oluşumunu hızlandırırlar.
 • TRAVMA
  Yanak dil dudak ısırma, sert yiyeceklerin tahrişi ve yumuşak olmayan diş fırçalama işlemleri ve iyi adapte olmayan protezlerin neden olduğu vuruklar aft için uygun zeminin oluşmasına yardımcı olurlar.
 • DİŞ MACUNU
  Diş macunlarının temizleme özelliğini artırmak için köpük yapıcı olarak yapılarına katılan "sodyum lauryl sulhate" ( SLS ) mukoza hücrelerinin yıkımını artıran tahriş edici bir kimyasaldır. SLS bu özelliği ile aft oluşumu üzerine direkt etkili olan bir maddedir.
  Özellikle aft sorunu olan kişilerin kullanabilmesi için günümüzde daha az oranda (%1.25) SLS içeren diş macunları üretilmektedir. (Tom's of Maine Natural Toothpaste , Oral-B Sensitive Fluoride Toothpaste.)
 • SİSTEMİK HASTALIKLAR
  Behçet Hastalığı: Genital ülser, konjuktivit, retinit, lokositoz gibi, birçok sistemik belirtiler yanında ağız içerisinde oluşan tekrarlayıcı aftlarla kendini gösteren bir hastalıktır.
  Birçok malign ve otoümmin hastalıklarla birlikte de tekrarlayıcı aftlar görülebilmektedir.
 • DİĞER NEDENLER
  B12 vitamini ve demir noksanlığı,sigara içme, tütün çiğnemenin gibi alışkanlıkların de aft oluşumuna katkıda bulunan önemli faktörler olduğu bilinmektedir.
Tedavi
Aftlar herhangi bir tedavi uygulanmasa da genellikle 7-10 gün sonra kendiliğinden iyileşmektedir. Aft sorunu ile karşı karşıya olanların aşağıda sıralanan işlemlerden birini yada birkaçını uyguladıklarında daha rahat bir periyot geçirmeleri mümkündür:


Ağrıyı azaltmak ve iyileşme periyodunu kısaltmak için:

 • Sıcak, asidik ve tahriş edici gıdalardan kaçınılmalır.
 • "2% hydrogen peroxide" solusyonuna batırılan pamuk yada gazlı bez ile aft bölgesi temizlenebilir.
 • Su ile karbonat karışımından hazırlanan ince yapılı bir krem aft üzerine sürülebilir.
 • Yarım bardak suya yarım kaşık tuz ilavesi ile elde edilen solusyonla günde üç kez gargara yapılabilir,
 • Yemeklerden önce aft bölgesine "xylocaine" solusyonu ya da ağız için hazırlanmış anestezik kremler uygulanabilir.
 • Aft üzerine uygulanacak "orabase", "Gly-oxide", "Cankaid","Ambesol" gibi ağız içi kremler uygulanabilir.
 • "sucralfate" tableti ılık suda eritip gargara yapılabilir.
 • Özellikle aftı başlangıç aşamasında "tetrasiklin" tableti suda eriterek elde edilen solusyon ile gargara yapmak aftın fazla büyümesini engeller ve ağrıyı azaltır.
 • Gene aftın başlangıç safhasında bölgeye bir topikal steroid "%0.1 lik triamcinalone" uygulanması ya da steroidli bir gargara "betamethasone syrup" ile gargara yapmak aftın fazla büyümesini engeller ve ağrıyı azaltır.
 • "Chlorhexadine" gargaralar iyileşme periyodunu kısaltır.
 • "Tetrasiklin" şurup la hazırlanan 12,500 unite "nystatin", 1.25 mg "diphenhydramine", ve 0.25 mg/m "hydrocortisone" karışımı 'shotgun' solusyonu olarak kullanılabilir.
  AFT (canker sores=mouth ulcers) ile UÇUK (fever blisters=cold sores) arasındaki farklılıklar:

Aft ile uçuk genellikle aynı belirtileri gösterdikleri için birbirleri ile karıştırılabilmektedir. Ancak aralarında birçok temel farklılık vardır:
AFT
1. Kesinlikle ağız içersinde oluşur.
2. Bulaşıcı değildir.
3. Aftın oluşmasına virüsler neden olmaz.

UÇUK
1. İçi su toplamış küçük kabarcıklar (blisters) şeklinde başlar.
2. Nadiren ağız içerisinde olsalar da genellikle ağız dışında meydana gelirler. Aft ağız içerisinde tüm bölgelerde olabilmesine karşın uçuk genellikle ağız içerisinde damak tavanı gibi hareketsiz bölgeleri tutar.
3. Bulaşıcıdır.
4. Virüsler tarafından meydana getirilir.

UÇUĞUN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Uçuk çıkmadan önce kendini belli eder (0-24 saat önceden); karıncalanma, kaşınma, yanma, sızlama hissedilir. Bunu o bölgenin kızarması, şişmesi ve daha sonra da içi sıvı dolu kabarcıkların ortaya çıkışı izler. Bu kabarcıklar konuşurken, gülerken, yiyip içerken acı ve ızdırap verir. Zamanla kuruyup çatlar, sızıntı yapar ve açılarak görüntüyü bozan çirkin bir yara haline gelir.

NASIL BULAŞIR?
Uçuk, ön belirtileri ile açık yaranın kapanması süresi arasında bulaşıcıdır. Uçuğu olan bir kişinin kullandığı, havlu, bardak, çatal, kaşık vb. eşyalardan ve uçuklu kişinin öpmesi sonucu bulaşır. Uçuk virüsü (Herpes simpleks) ile insan genellikle ilk defa küçükken (0-5 yaş) tanışır. Uçuğu olan aile bireylerinden birinin 'Sevgi dolu' öpücüğü sonucunda uçuk virüsü vücuda girer. Çoğunlukla fark edilmeyen küçük kızarıklıklar şeklinde ortaya çıkar; ağız içi, diş etleri ve dudaklar enfekte olur. Ama kimi hassas bünyelerde ciddi enfeksiyon şeklinde görülebilir.

DİKKAT! UÇUK BULAŞICIDIR!
 • Uçuğa dokunulmamalıdır. Dokunulursa eller çok iyi yıkanmalıdır.
 • Bayanlar makyajlarını çıkarırken özellikle çok dikkat etmelidirler. Kesinlikle gözlere dokunulmamalıdır.
 • Özellikle bebekler, çocuklar ve diğer insanlar öpülmemelidir.
 • Uçuklu insanın kullandığı havlu, bardak, çatal, kaşık vb. eşyalar ayrılmalı ve başkalarının kullanmasına izin verilmemelidir.
 • Yerken, içerken kullanılan malzemeler özellikle çocuklar ile paylaşılmamalıdır.
 • Uçuk ve uçuk yarasının kabuğu ile oynanmamalıdır. (Parmaklara uçuk virüsü bulaştırırken, uçuk yarasına da diğer mikroplar bulaştırılmış olur.)
NİÇİN NÜKSEDER?
Uçuk virüsü (Herpes simpleks) vücuda girip ilk enfeksiyonu yaptıktan sonra o bölgedeki isnir düğümüne girip yerleşir ve istenmeyen bu misafir, vücudun zayıf düştüğü durumlarda çoğalır ve uçuk çıkar.

 • Stres
 • Aşırı yorgunluk, uykusuzluk
 • Aşırı güneş ışığı ve UV ışınları
 • Diğer enfeksiyonlar
 • Adet dönemi, hamilelik gibi durumlarda virüs aktif hale geçebilir.

KONTROL EDİLEBİLİR Mİ?
Öncelikle uçuğun nüksetmesine sebep olan durumlardan sakınmak gerekir. Örneğin strese bağlı olarak gelişir ise; stresimizi azaltacak gevşeme tekniklerini öğrenmek. Yorgunluk ve uykusuzluk sebep ise; dinlenmek ve iyi uyumak. Güneş sebep oluyor ise; dudaklar için koruyucu krem ya da yüksek koruma faktörlü güneş yağı kullanmak ve şapka ile yüzü güneşten korumak gerekir. Tüm alınan önlemlere rağmen uçuk yine de nüksedebilir.
Ön belirtiler (karıncalanma, kaşınma, yanma, sızlama) hissedildiğinde o noktaya kısa aralarla antiviral bir uçuk kremini uygulamak gerekir. Uçuk ya hiç çıkmayacaktır ya da çıksa bile hafif seyredecektir.


EN ETKİLİ ŞEKİLDE NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Önceden bazı madde ve ilaçlar uçuğun verdiği rahatsızlığı azaltmak için kullanılmıştır:

 • Alkol ve antiseptik ilaçlar, Uçuğun üzerindeki bakteri enfeksiyonunun gelişmesini engeller

 • Ağrı kesici ilaçlar; Uçuğun sebep olduğu ağrıyı azaltır.
 • Buz uygulamak; Ağrı azaltılabilir
 • Oysa günümüzde etkili tedavide kullanılan antiviral uçuk kremleri, deriden geçerek uçuk virüsüne (Herpes simpleks) etki eder ve deriye zarar vermelerini engeller.

KİMLER ÖZELLİKLE RİSK ALTINDADIR?

 • Sık sık veya uzun süreli olarak uçuk çıkıyorsa (Örneğin tedaviye rağmen 10 günden daha uzun süre devam ediyorsa)
 • Uçuk, bir bebekte ya da 6 yaşından küçük bir çocukta çıkmışsa
 • Dudak, ağız ve burun çevrenizin dışındaki vücut bölgelerinde, özellikle de gözlerinizde, parmaklarınızda ya da cinsel organınızda uçuk çıkmışsa
 • Uçuk ile birlikte baş ağrısı, ateş ve kas ağrısı gibi başka şikayetleriniz varsa
 • Uçuk sarı renkte cerahatli ise
 • Bağışıklık sisteminizi baskı altına alan ilaçlar, örneğin kortizonlu ilaç kullanıyorsanız
 • Bağışıklık sisteminizin zayıflığı (yani bulaşıcı hastalıklarla mücadele etme gücünüzün azalmış olması) nedeniyle tıbbi kontrol altındaysanız.
kaynak
Misafir
31 Temmuz 2011 11:50       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
meraba benimde dudagım şişiyor ve 2 ayda bir tekrarlıyor
Misafir
15 Mart 2012 21:23       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
selam , 4 5 gün önce alt dudağımda aft cıktı dünde alt dudağım şişti çok acıyor . aftn yarası belli değil kayboldu ama dudak şişliği duruyor . . yardımcı olursanız sevnirm nedeni ne olablR ?
ertuğrul
6 Ağustos 2014 00:47       Mesaj #6
ertuğrul - avatarı
Ziyaretçi
merhaba bende üst dudağımın gece aniden şişti ve acıyor nedenini öğrenebilirmiyim ?
Misafir
15 Aralık 2014 09:05       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhabalar , benim önce sondaki dişlerimin üzerinde bir et gibi bir şey oldu ve çok acıdı. Ondan dolayı dilimin sonunu o aşındırdı ve acıttı. Ve sonradan alt dudağımda şişti ve üst dudağımda da beyaz sivilce gibi şeyler çıkıp oda şişti. Dilimde de beyaz bir şeyler var ve baya çok. Yemek yiyemiyorum çok acıyor. Daha 14 yaşındayım ve gerçekten zayıfım. Bir şeyde yiyemeyince halsiz düşüyorum ve okula gidemiyorum. Doktora daha görünmedim ama bugün inşallah görünücem siz ne önerirsiniz ? Msn Sad
ece3435
7 Mart 2015 12:02       Mesaj #8
ece3435 - avatarı
Ziyaretçi
Dudak şişmesi normal bir hastalık yada enfeksiyon paniğe gerek yok dudak kremi yada normal kremlerle masaj seklinde uygulama yapabilirsiniz gec uykudan yada yorgunluktan olabilir .


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç