Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 22 Aralık 2014  Gösterim: 22.531  Cevap: 2

Şehzade Mustafa'nın öldürülmesi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Misafir
3 Ekim 2009 16:24       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Şehzade Mustafa'nın öldürülmesi hakkında bilgi verir misiniz?
EN İYİ CEVABI Mira verdi
Özellikle Muhteşem Yüzyıl dizisi ile çokça merak edilen Şehzade Mustafa çeşitli suçlamalardan dolayı babası Kanuni Sultan Süleyman tarafından cellatlarca öldürüldü.
Şehzade Mustafa'nın öldürülüşü ile ilgili bilgi veren Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Dursun, "Osmanlı içinde devlet için daha çok masumun öldürülmesine mani olmak için bir devlet geleneği, bir siyaset örneği olarak mazlum ve mahsun ve şehit sıfatıyla ortadan kaldırılmasıdır" dedi.

Sponsorlu Bağlantılar
ŞEHZADE MUSTAFA NE SEBEPLE ÖLDÜRÜLDÜ?
Prof. Haluk Dursun Şehzade Mustafa'nın ne sebeple ve nasıl öldürüldüğünü şu sözlerle anlattı:
"Şehzade Mustafa'nın öldürülmesine aktörler olarak baktığımızda Hürrem Sultan bunun içinde birinci. Rüstem Paşa, Mahmut Paşa ve Şemsi Paşa var. Bu akörlerin dışında bir de faktörler var. Çok kaba tabiriyle dış faktörler var. En yakında İran var. Osmanlı ordusu Şehzade Mustafa'yı çok seviyordu. Devlet yönetecek kabiliyette bir isimdi. Bu dillendirme olunca rakip olma kulvarına girdi. Bu kulvarda tutmak istemedikleri için öldürülme kararı veriliyor. Şehzade Mustafa'nın kardeşi Cihangir ağabeyinin öldürülmesine dayanamayak üzüntüden ölmüştür."

GERÇEKTE NASIL ÖLDÜRÜLDÜ?
Şehzade Mustafa televizyonda yayınlanan Muhteşem Yüzyıl dizisinde Kanuni Sultan Süleyman'ın emri ile cellatlarca boğularak öldürülüyor.
Tarihçi Yavuz Bahadıroğlu da Mustafa'nın nasıl öldürüldüğünü anlattı:
"Tarihçiler, erkek olduğu için bir kadını öne çıkmasını hazmediyor ve bu yüzden Hürrem Sultan'a düşmanlık duyuyorlar. Kösem Sultan'a da bunu yapıldı. Şehzade Mustafa'nın ölümünü Hürrem ve Rüstem'e ihale ediyorlar. Ama gerçek böyle değil. Şehzade'nin İran Şahı'na yazdığı mektuplar ele geçirildi. Kanuni Sultan Süleyman 46 yıllık bir padişah ve çok sağlam bir istihbarat ağı var. Ayrıca Şehzade'nin ve Şehzade'nin katiplerinin yazısını da tanır.
Şehzade Mustafa, Bağy suçu işlemiş. Bu, "devlete isyan" anlamına geliyor. Şimdi de olduğu gibi bu bir suç... Kanuni, Şehzade'yi izletiyordu. Şehzade'nin İran Şahı'na yazdığı mektuplar ele geçirildi. Mektuplarda, "Babam yaşlandı, tahta benim geçmem gerekli, dedem Yavuz Sultan Selim gibi..." yazıyordu. Sultan Süleyman, Şeyhülislam Ebussuud Efendi'ye de danışarak mahkeme kararı aldırdı ve oğlunun idamına karar verdi. O sıra da İran'a karşı bir savaş vardı, zaten İran'la aramız hiç iyi olmadı... Kanuni, Amasya Valisi olan oğlu Mustafa'yı "Konya'ya gidiyorum, sen de gel" dedi. Konya Ovası'na çadırlar kuruldu. Kanuni, oğlunu çadırına çağırdı, Mustafa babasını kendisini öldürtebileceğinden hiç şüphelenmediği için gitti. Babasının yanına girerken silahları alındı. O dönem şehzadeler babalarının yanına kılıçlarıyla girebilirdi, ama Mustafa'nınkiler alındı.

Kanuni elini öptürdü, yarım ağız halini hatırını sordu. Mustafa daha sonra kendi çadırına döndü. Burada onu 7 dilsiz cellat bekliyor ve Zal Rüstem Ağa bekliyordu. Şehzade çadıra girer girmez cellatlar üzerine çullandı, Mustafa direndi. Bir perdenin arkasında bekleyen Zal Rüstem Ağa, Şehzade'nin arkasından dolanarak boynuna kement atarak boğdu. Kanunlar gereği Hanedan ailesinden birinin kanı dökülemeyeceği için Şehzade Mustafa boğularak idam edildi.
Bu sırada Kanuni sultan Süleyman'ın çadırında ağlayarak Kuran-ı Kerim okuduğu rivayet edilir. Ayrıca Şehzade Mustafa'nın adına tuğra çektirmiştir, bu padişahlık alametidir. Üç tane padişahlık alameti vardır. Bunlar, Tura çektirmek, adına hutbe okutmak ve adına para bastırmak... Padişah olmadan bunları yaptırmak suçtur ve cezası idamdır. Yani Şehzade Mustafa hakkında iki idam kararı vardır."


Son düzenleyen Mira; 22 Aralık 2014 13:59 Sebep: İç başlık


Misafir
4 Ekim 2009 16:38       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
koralp adlı kullanıcıdan alıntı

Şehzade Mustafa'nın öldürülmesi nasıl olmuştur?

Devlet idaresinde ilk defa kadın nüfuzu, Kanuni’nin eşi Hürrem Haseki Sultan ile girmiş ve son derece zarar vermiştir. Kanuni döneminde en liyakatli Veliaht-Şehzade olan, devlet adamları ile halk ve ordu tarafından çok sevilen Şehzade Mustafa’nın idamı, büyük bir hukuki haksızlık olduğu gibi devletin istikbali için de çok uğursuz bir olay olmuştur. Kanuni’nin (kızı Mihrimah Sultan’ın kocası) damadı Hırvat asıllı Rüstem Paşa ile (Ukrayna’da bir bölge olan) Rutenya’lı bir papazın kızı olup 9-10 yaşında esir alınan eşi Hürrem Sultan’ın (Aleksandra Lisovska) entrikaları ve padişahı uzun yıllar içinde yanıltmaları ve inandırmaları sonucunda; devlet, bürokrasi, ordu ve toplum içinde sosyo-psikolojik yönden derin etkileri olan, devletin yıkılışının başlangıcı sayılabilecek hatalı eylem ve davranışlar meydana gelmiştir.

Son düzenleyen Mira; 22 Aralık 2014 14:05 Sebep: Düzenlendi.
Mira tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç