Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 3 Haziran 2016  Gösterim: 77.816  Cevap: 4

Vitaminlerin vücuttaki görevleri nedir?

Misafir
11 Ekim 2009 20:31       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Vitaminlerin vücuttaki görevleri nedir?
EN İYİ CEVABI _Yağmur_ verdi
Vitaminlerin Önemi, Görevleri ve Faydaları
Vitaminler, vücudumuzun normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gerekli olan organik maddelerdir. Kalori içermezler. Vücutta sentezlenmeleri azdır ya da hiç sentezlenmezler. Bu nedenle dışarıdan besinler yoluyla temin edilirler. Vücudun vitamin ihtiyacı mg. gibi küçük değerlerdedir.

Sponsorlu Bağlantılar
Vitaminler olmadan pek çok hayati fonksiyon yerine getirilemeyeceğinden dolayı vitaminlerin insan vücudu için önemi tartışılmaz. Bu nedenle, vitamin eksikliği yaşamamak ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için sağlıklı ve dengeli beslenmede vitaminlerin önemi büyüktür. Vitaminler, erime özelliklerine göre:

Yağda Eriyen Vitaminler ve Suda Eriyen Vitaminler olarak ikiye ayrılır.
Yağda Eriyen Vitaminler A, D, E ve K vitaminleridir ve bu vitaminler vücutta depo edilebilir.
Suda Eriyen Vitaminler ise B grubu vitaminler ve C vitaminidir. Bu vitaminler vücutta yeterince depolanmadığı için besinler yoluyla düzenli olarak alınmaları gerekir.
Bu bölümde Vitaminler Nelerdir? Vitaminlerin Önemi, Faydaları, Görevleri ve Özellikleri Nelerdir? Vitaminler Hangi Besinlerde Bulunur? Vitamin Eksikliği ve Vitamin Eksikliğindeki Hastalıklar, Günlük Vitamin İhtiyacı Ne Kadardır? gibi Vitaminler hakkında pek çok soruya yanıt bulmaya çalışacağız.

DEVAMI Vitaminler ve Beslenmedeki Önemi
Son düzenleyen Safi; 3 Haziran 2016 21:26


Misafir
12 Aralık 2009 15:14       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Vitaminler, vücudumuzun normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gerekli olan organik maddelerdir. Kalori içermezler. Vücutta sentezlenmeleri azdır ya da hiç sentezlenmezler. Bu nedenle dışarıdan besinler yoluyla temin edilirler. Vücudun vitamin ihtiyacı mg. gibi küçük değerlerdedir.
Vitaminler olmadan pek çok hayati fonksiyon yerine getirilemeyeceğinden dolayı vitaminlerin insan vücudu için önemi tartışılmaz. Bu nedenle, vitamin eksikliği yaşamamak ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için sağlıklı ve dengeli beslenmede vitaminlerin önemi büyüktü
_Yağmur_ tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
azrail_double
26 Aralık 2010 19:22       Mesaj #4
azrail_double - avatarı
Ziyaretçi
Vitaminlerin Görevleri
Enzim sistemlerinde hayati rol oynayarak vücudumuzun metabolik işleminin temel kısımlarından birini oluşturan vitaminler sağlıklı yaşam için gerekli olan organik bileşiklerdir.
Latince hayat anlamındaki vita kelimesinden gelen vitaminler vücudda her tür biyokimyasal reaksiyonu düzenlerler.
Vitaminler gerektiği kadar alınamadığı zaman metabolizmada sorunlara sebep olabilirler. Vücud vitaminleri üretemediği için bunların dışardan alınması gerekir.
Vücut fonksiyonunun düzenlenmesinde ve devamlılığında görev alan vitaminler sağlıklı bir hayat sürebilmek için gerekli olan bileşiklerdir. Vitaminler besinler yoluyla ya da vitamin takviyeleriyle alınır.

Vitaminlerin Çeşitleri
Yağda eriyen vitaminler ve suda eriyen vitaminler olmak üzere 2 gruba ayrılırlar.
  1. Yağda eriyen vitaminler A, D, E ve K vitaminleridir. Yağda eriyen vitaminler karaciğerde depolandıkları için fazla miktarda kullanımı toksik etki yapar. Vücut gereksinim duyduğunda depolanan vitamini kullanır.
  2. Suda eriyen vitaminler B ve C vitaminleridir. B12 vitamini dışındakiler vücutta depolanmazlar. Suda eriyen vitaminler vücutta uzun süreli depolanmaz fazla alındıkları zaman böbrekler ile dışarı atılırlar. Suda eriyen vitaminlerin hergün dışardan alınması gerekir.
Dengeli beslenmede vitaminlerin ve minerallerin önemi ; Vitaminlerin etkileri sağlık açısından önem taşımakla birlikte faydalı olabilmek için minerallere gereksinimi vardır. Vitamin ve mineraller görevlerini yapabilmek için birbirlerine ihtiyaç duyarlar.
Vitaminler hayvansal ve bitkisel besinlerde yer alırlar. Besinlerde bulunan vitaminlerin içeriği birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Yapılan araştırmalarda meyve ve sebzelerin besin değerlerinin son yıllarda giderek azaldığını ortaya koymaktadır. Yiyeceklerin aşırı işlem görmesi, ısı, ışık, oksidasyon gibi faktörler vitamin kaybına neden olur.
Besinlerdeki vitaminler pişirme işlemi sırasında kayba uğrarlar. Sebzeler çiğ olarak ya da buharda pişirmek suretiyle yenilmeli. Besinlerin korunması ve saklanma koşulları da vitamin kaybının önlenmesi için önemlidir. Vakumlu, hava geçirmeyen kaplarda saklamak gerekir. Sebze ve meyvelerdeki vitaminler kabukta ve kabuğun altındaki bölümde daha çok olarak yer aldığından kabukları soymadan tüketmek gerekir.
Yaşam tarzının getirdiği koşullar da insanların günlük olarak gerekli vitaminleri beslenme yoluyla almalarını zorlaştırmakta ve bunun için vitamin takviyelerinin kullanımı artmaktadır.
Son düzenleyen Safi; 3 Haziran 2016 21:28
plum
9 Mart 2013 13:58       Mesaj #5
plum - avatarı
Ziyaretçi
Vitaminler vücutta gerçekleşen biyokimyasal reaksiyonlar sonucunda üretilemez ve bu nedenden dolayı yaşamsal faaliyetleri düzenli bir biçimde sürdürebilmesi için dışardan alınmaları gerekir. Vitaminlerin vücuttaki görevleri ise tek bir başlık altında incelenemeyecek kadar çoktur. Vücuttaki yağ, karbonhidrat ve proteinlerin kullanılabilmesi için vitaminlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bir enerji kaynağı olmayan vitaminlerin vücuttaki kimyasal reaksiyonlar ile enerjiye dönüştürülmesi söz konusu değildir. Zira vitaminlerin herhangi bir kalori değeri bulunmamaktadır. Ancak bu hayati derecede önemli olan yapılar enerji ihtiyacının karşılanması için kullanılan temel bileşenlerin hücreler tarafından işlenmesini sağlamaktadır.

İnsanoğlu vitaminleri kullanmaya anne karnında başlar ve tüm ömrü boyunca milyarlarca farklı kimyasal reaksiyon için sürekli olarak vitamin kullanımına da devam eder. Vitaminler kendi aralarında suda çözünenler ve yağda çözünenler olarak iki temel sınıfa ayrılır. Suda çözünen vitaminlerin beslenme yolu ile ihtiyaçtan fazla alınması halinde boşaltım sistemi yardımıyla bu fazlalık vücut dışına atılmaktadır. Ancak yağda çözünen vitaminler insan bedeni tarafından depolanabilir. Yağda çözünen vitaminlerin ihtiyaçtan fazla alınması halinde vücuttaki yağ deposu bu vitaminlerin depolanması için kullanılır. Yağda çözünen vitaminler sürekli olarak fazla miktarda alınırsa yağ dokuda aşırı oranda depolanacağı için zararı dokunabilir.

Vücut genelindeki enfeksiyonların oluşumunun engellenmesini sağlayan vitaminler, ayrıca gelişim sürecinin de en büyük destekçisidir. En baştan sonuna kadar tüm sindirim sürecinde görev alan vitaminler, ayrıca bağışıklık sisteminin de güçlenmesine yardımcı olmaktadır. A ve D vitamini bilhassa karaciğer dokusundaki hücrelerde depolanmakta ve ihtiyaç anında kullanıma hazır tutulmaktadır. İnsan bedeni bu depoladığı vitaminleri, kişi tükettiği gıdalardan hiç A ve D vitamini almasa dahi birkaç ay boyunca tüm faaliyetler için kullanabilmektedir. Suda çözünen vitaminler de hücrelerde depolanabilir ancak bu oldukça küçük bir miktardadır.

Suda çözünen vitaminlerin en önemlilerinden olan C Vitamini, depolanamadığı için düzenli olarak alınmalıdır. Kişinin tükettiği gıdalardan C Vitamini almaması durumunda birkaç hafta gibi kısa bir süre zarfında sağlığında bozulma yaşanacaktır. Toplamda 13 adet vitamin olduğu düşünülse de aslında yağda ve suda çözünen toplam 20 adet vitamin bulunmaktadır. Vitaminler, göz sağlığının korunması, böbreklerin çalışması, saç yapısı, cildin yenilenmesi, kemiklerin güçlenmesi, büyüme, bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesi, kasların güçlenmesi, antioksidan etki, metabolizmanın düzenlenmesi gibi görevleri üstelenmektedir. Bunlar dışında solunum sistemi, sinir sistemi, kalp fonksiyonları, sindirim sistemi gibi vücudun temel sistemlerinin ve fonksiyonlarının düzenli bir şekilde yürütülmesinde de vitaminler görev almaktadır.
Son düzenleyen Safi; 3 Haziran 2016 21:28


Daha fazla sonuç:
vitaminlerin görevleri

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç