Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 4 Aralık 2016  Gösterim: 13.729  Cevap: 2

Babil ne zaman kuruldu?

22 Kasım 2009 21:26       Mesaj #1
KisukE UraharA - avatarı
VIP !..............!
Babil ne zaman ve kim tarafından kurulmuştur?
EN İYİ CEVABI Satin Princess verdi

Babil Ne Zaman Kuruldu?


MsXLabs.org
Ur şehrinin M.Ö. 2000’deki düşüşünden sonra Mezopotamya’daki birçok şehir, İsin ve Larsa adında iki kalesi olan Amoritler tarafından yönetiliyordu. Larsa, Hamurabi (M.Ö. 1972-1750) tarafından yönetilen büyük orduya yenik düştü. Yeni hükümdar Sümer ve Akat krallıklarının bulunduğu bölgeye Babil adını verdi. Babil şehrinin muhteşem tapınakları ve sarayları vardı.
Şehre 8 büyük bronz kapıdan geçilerek giriliyordu. Bunlarda en gösterişlisi aslan ve boğa resimleriyle süslenmiş olan iştar kapısıydı. Babil’in kıvrımlı dar yolları sıra sıra müstakil evlerle doluydu. Birçoğunun, etrafında odaları bulunan avluları vardı. Şehir duvarlarının kapılarında esnaf, Pazar yerleri kurardı. Buraya Suriyei Asuriye ve İran Körfezi’ndeki krallıklardan tüccarlar ve esnaf gelirdi. Babilller, kil tabletlerden semboller ve resimler oyarak yazılı kayıtlar tuttular. Bu tabletler hem matematik ve astronomiyle ilgili bilgiler hem de hukuki ve ticari kayıtlarla dini metinler içeriyordu.
Sponsorlu Bağlantılar

Not : Antik Babiller M.Ö. 2000’lerin öncesinde yıldızlarla ilgili ilk çalışmaları yapanlardı. 5 gezegenin varlığından haberdardılar: Jüpiter, Mars, Merkür, Satürn ve Venüs.

BAKINIZ Babil İmparatorluğu
Son düzenleyen Safi; 4 Aralık 2016 21:15


Satin Princess tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Baturalp
7 Mart 2016 13:59       Mesaj #3
Baturalp - avatarı
Ziyaretçi
BABİL
MsXLabs.org & Vikipedi, özgür ansiklopedi

Babil, Mezopotamya'da adını aldığı Babil kenti etrafında M.Ö. 1894 yılında kurulmuş, Sümer ve Akad topraklarını kapsayan bir imparatorluktur. Babil'in merkezi bugünkü Irak'ın El Hilla kasabası üzerinde yer almaktadır. Kuzey Babil Devleti ise, Şırnak ilinin İdil ilçesi güneyinde Babil köyünde kurulmuştur. Babil halkının büyük bir kısmı Sami asıllıdır.


Daha fazla sonuç:
Babil ne zaman kuruldu?

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç