Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 28 Şubat 2015  Gösterim: 70.223  Cevap: 3

Kıssa ne demektir, ne anlama gelir?

Misafir
24 Şubat 2010 19:49       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Kıssa nedir, ne demektir?
EN İYİ CEVABI Daisy-BT verdi
Kıssa Nedir?

Hikâye, fıkra, yaşanmış veya ya­şanması muhtemel kısa hikâye. Kıs­sa Kur'an-ı Kerim'de de geçmektedir. Geçmişte yaşanmış bazı olaylara, bazı peygamberlerin hayatlarına, mücade­lelerine, ibret alınması için Kur'ân'­da yer verilmiş ve bunlara "Kısâsü'l-Kur'an" (Kur'an kıssaları) denmiştir.
Sponsorlu Bağlantılar
Kıssa, doğulu milletin edebiyatında önemli yeri olan bir türdür. Hüküm­darlara ve devlet adamlarına yol gös­termek için yazılmış eserlerde bile kıs­salara yer verilmiştir. Kıssadan mak­sat ders almak, uzak görüşlülük ka­zanmak, işlerinde tedbirli ve ölçülü olmaktır.


İslam Ansiklopedisi

Son düzenleyen Mira; 28 Şubat 2015 16:51 Sebep: İç başlık


Daisy-BT tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
_KleopatrA_
1 Mart 2010 15:50       Mesaj #3
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
kıssa
isim, eskimiş Arapça ®i¹¹a
  • Ders alınması gereken kısa hikâye:
"Babam, beni ve kız kardeşimi yanına çağırıp birtakım mucize ve keramet kıssaları anlatmayı da severdi."- Y. K. Karaosmanoğlu.

Birleşik Sözler
  • kıssadan hisse
Misafir
14 Nisan 2010 16:31       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Kıssa Ne Demektir?

Kıssa hikaye demektir. Kur'an kıssaları denildiğinde, Kur'an'da anlatılan geçmiş toplumlarla ilgili ibret ve öğüt veren hikayeler anlaşılır.
Yüce Allah, insanlara doğru yolu göstermek, onlara güzel huy ve ahlak kazandırmak için, öğütlerini değişik biçimlerde anlatmıştır. Kuranıkerim'deki kıssalar, onun öğütlerini daha ilgi çekici hale getirmiştir.
Kur'an'daki kıssaların bir bölümü peygamberlerin başında geçen olayların hikayesidir. Hz. Adem, Hz. İbrahim, Hz. İsmail ve diğer peygamberlerin Allah'ın dinini yaymak uğruna başlarına gelen ilginç olaylar, güzel bir dille ve öğüt veren bir tarzda anlatılır. Kıssaların geri kalanından bir bölümü peygamber olmayan bazı şahıslar hakkında bir bölümü de geçmişte yaşamış toplumlar hakkındadır.
Kur'an'da en uzun ve en çok dikkat çeken kıssası Hz. Yusuf'un kıssasıdır. Bu kıssaya girişte şöyle buyurulur:


"(Ey Muhammed!) Biz, sana bu Kur'an'ı vahyetmekle geçmiş milletlerin haberlerini sana en güzel bir şekilde anlatıyoruz. Gerçek şu ki, sen bundan önce (bu haberleri) bilmeyen kimselerdendin."
Son düzenleyen Mira; 28 Şubat 2015 17:20 Sebep: Yazı düzeni.


Daha fazla sonuç:
kıssa ne demek

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç