Arama

Birkaç haftalık kedi yavruları anneleri yoksa eğer nasıl beslenir? - Sayfa 7

En İyi Cevap Var Güncelleme: 11 Temmuz 2018 Gösterim: 156.514 Cevap: 70
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Nisan 2014       Mesaj #61
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
nötrino adlı kullanıcıdan alıntı

Kedilerde normal hamilelik dönemi 62 gündür. Bu süre 70 güne kadar da uzayabilir bazen. Hamile kedilerde bu süre aşılmışsa veya normal doğum belirtileri görülmüyorsa kediciğin acilen iyi bir veteriner hekime götürülmesi gerekir. Sizin kediniz için de böyle bir durum söz konusu olabilir. Yani iştahının olmaması ve kanamasının olması normal bir doğum belirtisi olmayabilir. O nedenle vakit kaybetmeden ACİLEN kediciği iyi bir veteriner hekime götürüp gerekli tetkikleri yaptırın.İnşallah kedicik sağlıklı bir doğum yapar ve kendisi de doğacak yavru kedicikler de çok sağlıklı olurlar!

Sponsorlu Bağlantılar
yavruların normalde kedinin poposundan çıkması gerekmez mi çünkü yavru kedinin kuyruğu anne kedinin poposundan değil diğer tarafından çıkmış yani kuyruğa benzettim siyah bişi 4-5- cm uzunluğunda tüylü gibi kedi ıkınıyor ama doğuramıyor veterinere götüreceğim ama oraya gitmem 1-2 saati alır lütfen yardımcı olun
nötrino
Yasaklı
1 Nisan 2014       Mesaj #62
Yasaklı
Alıntı

yavruların normalde kedinin poposundan çıkması gerekmez mi çünkü yavru kedinin kuyruğu anne kedinin poposundan değil diğer tarafından çıkmış yani kuyruğa benzettim siyah bişi 4-5- cm uzunluğunda tüylü gibi kedi ıkınıyor ama doğuramıyor veterinere götüreceğim ama oraya gitmem 1-2 saati alır lütfen yardımcı olun

Doğumun başlaması hamile kediciğin literatürde vulva olarak geçen cinsel organından su gelmesi ve doğum kesesinin görünmesiyle başlar.Kedinizin doğum süreci başlamış onu mutlaka veterinere götürmelisiniz!

Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı

ya kedim doğuruyor ama ters doğuruyor yavru kedinin 3-4- cm. kuyruğu çıktı sadece 2-3- saattir öyle ölmüş müdür yavru? nasıl doğurtcam kediyi yardım edin lütfen veterinere götürsem kaç tl tutar ortalama?

Maddi durumunuz ne olursa olsun öncelikle sorumluluğunu aldığınız bu masum canlıların sağlıklarını düşünmelisiniz, parayı değil. Ayrıca işini iyi yapan ve bu konuda duyarlılığı olan hiçbir veteriner hekim sizi geri çevirmez, çeviremez. Bu onların görevi. Sakin olmaya çalışın anne kediciği de ürkütmeyin. Yavru kediciğin önce baş kısmı gelebileceği gibi kuyruk kısmıyla beraber yavru kedicik ters de gelebilir.Bu normaldir doğum süresi de normal. İlk bebek kedinin doğma süresi 3-4 saati de bulabilir. Her bebek kedinin doğumu arasında ortalama 1 saat süre bulunabilir. Yukarıda dediğim gibi kediciği mutlaka veterinere götürmelisiniz ya da telefon ile ulaşıp veteriner hekimden bu konuda acil destek alın!
nötrino
Yasaklı
1 Ağustos 2014       Mesaj #63
Yasaklı
Alıntı

Sokak kedisi buldum daha 1,5 haftalık. Kediciğe süt veriyorum içmiyor, ciğer veriyorum saldırıyor, neden süt içmiyor?

Kediler et, ciğer türü besinleri sütten daha çok severler. Elbetteki süt de içecektir ama içmek istemiyorsa onu içmeye zorlamanız anlamsız olur. Ciğer yerken size saldırgan bir tutum sergilemesi yiyeceğini korumak amacıyladır (özellikle bu mekanizmayı et, ciğer türü besinleri yerken kullanırlar)!

Alıntı

Sokak kedisini 3 yıldır bağda besliyorum. Geçen yıl hamileydi ve zor doğurdu bir tanesi hayattaydı, diğer 3'ü ise ölüydü ve yavrular ayaklarından gelmişlerdi. Bu yıl kedi yine hamile ama 3 - 4 gündür yanıma gelmek istemiyor ve yemek yemek de istemiyor. Bugün onu bulup bir odaya koydum, biraz zor yürüyor gibi doğumu mu yaklaştı yoksa hasta mı ne yapabilirim yardımcı olur musunuz?

Ona temiz su içirmeye çalışın ve gözünüzün önünden ayırmayın.Anne kediciğin de doğmamış bebeklerin de acilen iyi bir veteriner hekim kontrolünden geçmesi gerekiyordur!
nötrino
Yasaklı
1 Ekim 2014       Mesaj #64
Yasaklı
Alıntı

İki gün önce bahçede durmadan miyavlayan bi kedi buldum.çocuklar ellediği için annesi bırakmış.veterinere götürüp süt tozuyla biberon aldım ama biberonla içmiyo.zorla ağzına bikaç damla sıkıyorum ama bu şekilde çok içemiyo.iki gün oldu hala biberondan kaçıyo.bide hiç susmuyo.arada bir yarım saatliğine uyuyo bunun dışında hep annesini çağırıyo.geceleri kimse uyuyamıyo evde.süt anne de aradım ama bulamadım, ne yapmalıyım?

Kediciğin kendi annesinin sıcaklığına ve sütüne ihtiyacı var.Anne kediciği bulamamanız kötü olmuş.Ama kedicik için bu ortamı doğru bir şekilde siz sağlamalısınız.Konuyla ilgili önceki sayfalarda verdiğim bilgileri inceleyin!

Yavru kediciği sıcak tutun. Bir sepete temiz havlu ile küçük bir pet şişe içinde sıcak su koyarsanız bu minik kediciğin vücut ısısını dengede tutacaktır. Steril plastik bir şırınga (eczanelerde bulabilirsiniz plastik temiz bir şırınga) yardımıyla ılık süt içirerek besleyebilirsiniz onu.Kedicik karnı tok ve üşümüyor ise günün belli bir kısmında zati uyuyacaktır.Kedicik hala miyavlıyor ve rahatlayamıyorsa başka bir sıkıntısı var demektir.Kediciği bir veteriner hekim kontrolünden mutlaka geçirin!
nötrino
Yasaklı
5 Ocak 2015       Mesaj #65
Yasaklı
Alıntı

Arkadaşlar yavru kedi buldum geçen gün annesi yoktu 2 aylık falan nese ona bakıyordum dün veterinere götürdüm dedi virüs var üşütmüş ve kansızlık var dedi hergün getir ve onu sıcak tut dedi 5 tane iğne yaptı minnacık kediciğe sonra eve geldim 1 saat sonra kedi ölü gibi yere yattı bilinci açık değil arkadaşlar gözlerini kırpamıyor gözleri sürekli açık yemek falan yediremiyoruz çok az bir süt içirebildim bazen bi anda uyanıyor etrafa bakınıyor sonra tekrar eski haline dönüyor iki kez tuvaletini yaptı sadece ne yapıcam bilmiyorum bazen su içiyor kendi isteğiyle ama bilinci kapalı yattığı yerden düşüyo falan iğneler ağır mı geldi arkadaşlar yardım edin ya lütfen ölmesini istemiyorum adı peynir kediciğimin dişi, sokak kedisi, minik bi kedi annesi onu terketmişti bağarıp duruyordu aldım eve getirdim 2 aylık falan belki daha büyük olabilir ne yapcam yardımcı olun lütfen. ve veteriner her gün getir demişti ve yemek olarak haşlanmış tavuk gövsü ver demişti ama götürmücem veterinere tekrar aşı yaparsa ölür zavallı tavuk göğsüde yemiyor şimdi kaliferin üzerinde gözleri açık bi şekiilde uyuyor. veterinere götürmemin sebebi 15 gün önce yavruyu bulduğumda gözü problemliydi veteriner gene aşı yapmıştı ilaç vermişti demiştiki gözünde katarakt var 15 gün sonra gene getir sen demişti o yüzden götürmüştüm gözünün iyileştiğini söyledi ama şimdi kedim gözümün önünde ölüyorrr yardım edin ne yapıcam.

Yapılan antibiyotikler etkili olmuş olabilir.Kediciği olabildiğince sıcak tutmaya çalışın, üşütmeyin ve su içebiliyor ise temiz su içirmeniz yararlı olabilir.Sizin kediciği sıcak tutup fiziksel ihtiyaçlarını karşılamanız dışında yapabileceğiniz hiçbir şey yok.Siz veteriner değilsiniz.Allah korusun kediciğin ciddi bir hastalığı olabilir.Bu nedenle iyi bir veteriner hekim tarafından muayene edilip önlem alınmalı.Kısacası sizin kediciği veterinere götürmeme gibi bir lüksünüz olamaz. Çünkü masum bir kediciğin hayatı söz konusu. Burada veteriner bir vesile, şifa veren ise Rabbim'dir.İnşallah en kısa zamanda iyileşir kedicik.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Ocak 2015       Mesaj #66
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
nötrino adlı kullanıcıdan alıntı

Yapılan antibiyotikler etkili olmuş olabilir.Kediciği olabildiğince sıcak tutmaya çalışın, üşütmeyin ve su içebiliyor ise temiz su içirmeniz yararlı olabilir.Sizin kediciği sıcak tutup fiziksel ihtiyaçlarını karşılamanız dışında yapabileceğiniz hiçbir şey yok.Siz veteriner değilsiniz.Allah korusun kediciğin ciddi bir hastalığı olabilir.Bu nedenle iyi bir veteriner hekim tarafından muayene edilip önlem alınmalı.Kısacası sizin kediciği veterinere götürmeme gibi bir lüksünüz olamaz. Çünkü masum bir kediciğin hayatı söz konusu. Burada veteriner bir vesile, şifa veren ise Rabbim'dir.İnşallah en kısa zamanda iyileşir kedicik.

tamam ama zaten kedim veterinerin yaptığı ilaçlar yüzünden böyle oldu tekrar götürseydim anında ölecekti zaten fark etmedi kedim 2 gün düzelmiş gibi oldu sonra basbas acı içinde bağırmaya başladı vücudu gerdi arkaya doğru bir gün yaşadı sonra öldü zavallım.
nötrino
Yasaklı
19 Nisan 2015       Mesaj #67
Yasaklı
Alıntı

Benım bodrumuma kedi yavruladı ama kediler yavruların yanında fazla kişi görünce yavruları kaçırıyormuş, ne yapmalıyım?

Kediler bebeklerinin güvende olmasını isterler.Bu nedenle yavrularını, güvenli görmedikleri yerlerden başka mekanlara taşıyabilirler.Anne kedicik ve bebeklerine temiz, rahat, güvenli ve sevebilecekleri bir yer hazırlamalısınız. Onları ürkütmeyin, anne kediciğin size güven duymasını sağlayın ve sevdiği yiyeceklerle besleyin ki o da yavrularını sütüyle besleyebilsin.Bunun yanında kediciklerin içmeleri için her zaman çok temiz bir kap su bulundurun!
nötrino
Yasaklı
21 Eylül 2015       Mesaj #68
Yasaklı
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Tatildeyiz. Köy evinin kömürlüğünde iki yavru kedi var. Biri sonradan ortaya çıktı, diğerinin Yarısı kadar ve hasta. Kardeşi iyi ama. Bir yerde hasta ve zayıfsa kan şekeri için biraz bal verin yazıyordu. Bir cezve süte iki Çay kaşığı bal koydum, Çay tabağında verdim, biraz içti. Kutuya koydum, ısıttım. Ama Annem bal zehirleyebilir dedi ama vermiş bulunduk. Birşey olur mu?

Her bilgiye itimat edilmez.Bu aşamadaki bebek kedicikler hassas olurlar her şeye karşı. Mutlaka işinde uzman ve bu işi iyi bilen bir Veteriner Hekim tarafından muayeneden geçirilmeli!
nötrino
Yasaklı
26 Eylül 2015       Mesaj #69
Yasaklı
Alıntı

Kedim Duman 15 saat uyuyor, kötü bir şey mi?

Kediler özellikle yavru, bebek kedicikler uyumayı çok sever ve çok uyurlar. Bu normal bir durumdur.Kedinizi iyi gözlemleyin. Kediciğin keyfi yerinde, iştahı açık, neşeli ve canlı ise çok uyuyor olmasında herhangi bir sakınca yok!
nötrino
Yasaklı
4 Ekim 2015       Mesaj #70
Yasaklı
Alıntı

Bebek kediciğin annesini kaybettik.Bebek kedicik sürekli ağlıyor, susturabilir miyiz onu?

Bebek kedicikler, acıktıklarında, tuvalet ihtiyaçları varsa, üşümüşseler (anne sıcaklığı gerekli) huzursuz olurlar. Kedicik bu nedenler ile susmuyor olabilir. İlgili ihtiyaçları giderildiği halde hala ağlıyorsa başka bir sorunu var demektir ve mutlaka Veteriner Hekim kediciği muayene etmelidir!