Arama

Birkaç haftalık kedi yavruları anneleri yoksa eğer nasıl beslenir? - Sayfa 6

En İyi Cevap Var Güncelleme: 11 Temmuz 2018 Gösterim: 156.476 Cevap: 70
mex - avatarı
mex
Kayıtlı Üye
1 Eylül 2013       Mesaj #51
mex - avatarı
Kayıtlı Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

merhaba kediler kuyruklarını aniden yukarı kaldırıp sonra yavaşça indirdiklerinde bu ne anlama gelir?

Acıktım Anlamında
Sponsorlu Bağlantılar
Msn Wink
nötrino
Yasaklı
8 Eylül 2013       Mesaj #52
Yasaklı
Alıntı
Misafir irem er adlı kullanıcıdan alıntı

Benim bir arkadaşım var ve kedisi yavrular doğurdu 3 tane bir tanesini bize verdi biz tatıle gıttığimızde kedimızı verecegız ve döndüğümüzde de geri alacağız kedime bir zarar gelir mi?

Bu aşamadaki bebek kediciğin annesine ihtiyacı vardır ve anne sütüyle beslenmesi gerekir.Sütten kesilip annesinden tamamen ayrılma dönemine girdiğinde kediciğe bakabilirsiniz.Kısacası kedicik annesinin yanında olmalıdır!
Sponsorlu Bağlantılar
nötrino
Yasaklı
28 Eylül 2013       Mesaj #53
Yasaklı
Alıntı

bahçede beslediğim bi kedi vardı 5 aylık bir gün kapıyı bi açtım yerde yayılmış yatıyo kaldırıyorum düşüyo arka ayaklarında bi problem oluşmuş sorun arka ayaklarında yada bağırsaklarında zorla 5-6 adım attırabiliyorum ama ayağa kaldırınca bağırıyor nolmalde hep kuyryğu havada dolaşırdı ama şimdi kuyruğu biraz kabarmış ve hep aşağıda kuyruğunu yukarı kaldırıyorum düşüyor kapının önüne bi bez serdim kediciğide oraya yatırdım yavaşça kıvrıldı yaklaşık 5-6 saattir uyuyor kaldırdım toprağa götürdüm toprağıda kazdım belki tuvaletini yapar diye ama beni geri götür diye miyavlıyıp durdu bende geri götürdüm ekmek,peynir,pilav verdim hepsini yedi su içirdim bir sürü su içti(bunların hepsini yan yatarak yaptı sonra üstünü örttüm kıvrıldı aslında tam olarak kıvrıldı sayılmaz ve hep titriyor özelliklede bacakları ne yapacağımı bilmiyorum kaslarında bağırsaklarında yada arka bacaklarında sorun var yardım edin lütfennnnn!!!!!! ne yedirmeliyim ne yapmalıyım

Kediciğin iştahının açık olması olumlu bir durum. Kedicik kuyruğunu ve bacaklarını hareket ettiremiyorsa hareket sistemini sağlayan sinir dokular hasar görmüş olabilir. Fazla dokunarak kediciği incitmeyin ve vakit kaybetmeden iyi bir veteriner hekime götürüp tedavi işlemlerini başlatın!
nötrino
Yasaklı
16 Ekim 2013       Mesaj #54
Yasaklı
Alıntı

kediciğin bacakları düzeldi ancak bu seferde çok fazla hapşırıyor, öksürüyor, titriyor, miyavlayamıyor, hep uyuyor, burnu akıyor ama en önemlisi de hiç bir şey yemiyor süt, yumurta, peynir, ciğer, tavuk, et, ekmek, süt vb. ne verdiysem yemiyor çok zayıfladı zaten küçük bir kedicik tek gözü de kör iyice mahvoldu. ne zaman baksam uyuyor ne yapmalıyım kediciğe ne versem yer?

Kediciğin durumu pek parlak görünmüyor.Yemek yememesi ve saymış olduğunuz belirtiler durumunun ciddi olduğunu gösteriyor.Bu bağlamda kediciğe zorla birşeyler yedirmenin de bir anlamı kalmıyordur.Yemek yemese bile en azından kediciğin sıvı gıdalar almasını sağlayabilirseniz çok iyi olur. Öncelikle onu sıcak tutun ve yukarıdaki mesajda belirttiğim gibi kediciği vakit kaybetmeden iyi bir veteriner hekime götürüp tedavi işlemlerini başlatın!
nötrino
Yasaklı
22 Mart 2014       Mesaj #55
Yasaklı
Alıntı

cevap yazamadım ama sizin yazdıklarınızı görünce hemen götürdüm veterinere antibiyotik verdi şırıngayla her gün içirdim kediciğe iyileşti çok sağlıklı şimdi yalnız şimdi de başka bir sorun var kedicik hamile! henüz 10 aylık, hamile olması normal mi? karnı öncekinin 2 katına çıktı kediciği bahçede besliyorum ne yapmam gerek? doğuma az kalmış olabilir kaç tane yavrusu olur?

Kedilerde ergenlik dönemi diğer bir deyişle üreme fonksiyonlarının geliştiği dönemler 6-9 ay arası değişim gösterir. En erken çiftleşme yaşı erkek kediler için 18 ay, dişi kediler içinse 18-24 ay arası olarak kabul edilir. Kediciğin hamile olup olmadığını bu şekilde anlayamazsınız. Kediciği mutlaka veteriner hekime gösterin o size bu konuda bir reçete verecektir.Bunun yanında bir kedi en az 4 en fazla 6 yavru doğurabilir. Bu evredeki bir kedi periyodik olarak fazla olmamak şartıyla süt, peynir...vs gibi besinlerle beslenebilir.Kitten adı verilen yavru kedi mamalarıyla da hamile kedicik beslenebilir!
nötrino
Yasaklı
27 Mart 2014       Mesaj #56
Yasaklı
Alıntı

Ben başka sitelerede baktım orada 8 aylıkken doğum normal yazıyordu hatta bazı kediler 3 aylıkken bile doğuruyorlarmış. kediciği veterinere götüremem çünkü bu ilçede hiç veteriner yok. ve benim önceden bir kedim vardı 2 tane doğurmuştu yavrularından biri kaybolmuştu diğeri hala yaşıyor 4 yaşında maşallah sağlıklıda erkek. kediler 2 ile 15 yavru arasında doğurur diye biliyorum yanlış mı?

Üreme dönemi için yukarıda 'üreme fonksiyonlarının geliştiği dönemler 6-9 ay arası değişim gösterir.' şeklinde bir bilgi vermişim bu şu anlama geliyor üreme fonksiyonu gelişmiş bir kedi bu dönemlerde hamile kalabilir.Yavru sayısının 4-6 olması kediler için rutin bir durumdur.4'ten az belki olabilir. Bu durum nadirdir.Ama ben şimdiye kadar 15 yavru doğurmuş bir kediciğe rastlamadım, duymadım da siz söyleyene kadar.Daha önceki mesajınızda ' götürdüm veterinere antibiyotik verdi şırıngayla her gün içirdim kediciğe iyileşti' şeklinde bilgi vermişsiniz. Şimdi ise götüremeyeceğinizden bahsediyorsunuz açıkçası bu iki durum birbiriyle çelişkili göründü.Çoğu insan bu konularda bilgili değil.Her yerde değişik bilgiler verilebilir.Ama bu bilgilerin hepsi doğru olacak diye bir şey yok.O nedenle böylesi hassas bir konuda her verilen bilgiye itibar etmeyin ve kediciği mutlaka veteriner kontrolünden geçirin!
nötrino
Yasaklı
31 Mart 2014       Mesaj #57
Yasaklı
Alıntı

madem bu kadar önemli başka bir ilçedeki veterinere götürürüm

Elbette önemli onlar masum emanet canlar. Çok dikkat edilmesi gerekli!

Alıntı

bir de yavru kediler doğduklarında miyavlayabiliyorlar mı?

Yeni doğmuş bir kediciğin ilk zamanlar dış dünyayla herhangi bir bağlantısı olmaz. Gözleri görmez ve kulakları da duymaz. Kedicik dış dünyayı algılamaya başladığı zaman görmeye, emekleyerek yürümeye ve miyavlamaya başlar. Çıkan miyavlama sesi ise pek net değildir!
nötrino
Yasaklı
31 Mart 2014       Mesaj #58
Yasaklı
Alıntı

kediciği veterinere götürmek için evden çıkmıştım ki kediciğin penisinden kan geldi bende eve geri döndüm doğuracak diye. hazırladığım yuvaya koydum sonra gittim ona fark ettirmeden izliyordum ama doğurmadı yan yattı sonra kalktı oturdu sonra kıvrıldı falan biraz daha kan geldi yanına gittim kediciğin yemek verdim yemedi sevdim ertesi gün yani bugün biraz halsiz yuvadan kalkıp güneşe yatıyor yalanıyor ama halsiz yemek yemiyor gene biraz kan aktı ne yapmam gerek acaba doğumda bir sorun mu çıktı ve doğuramadı mı? bide arada sırada biraz ıkınıyor doğuracak diyorum doğurmuyor. veterinere mi götüreyim yolda doğurmaz demi? lütfen yardımcı olun

Erkek kediler doğurmaz.Eğer kedicik erkekse ve yukarıda bahsettiğiniz durum gerçekleştiyse mutlaka acilen veteriner hekime görünmesi gerekiyordur kediciğin.Çünkü idrar yolu enfeksiyonu, iltihabı ya da böbrek taşıyla ilgili bir problem olabilir!

Sizin yapabileceğiniz bir şey yok iştahının olmaması da gayet normal çünkü sıkıntısı var zavallı kediciğin.Vakit kaybetmeden veterinere götürmelisiniz onu anlatabildim mi?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
31 Mart 2014       Mesaj #59
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
nötrino adlı kullanıcıdan alıntı

Erkek kediler doğurmaz.Eğer kedicik erkekse ve yukarıda bahsettiğiniz durum gerçekleştiyse mutlaka acilen veteriner hekime görünmesi gerekiyordur kediciğin.Çünkü idrar yolu enfeksiyonu, iltihabı ya da böbrek taşıyla ilgili bir problem olabilir!

Sizin yapabileceğiniz bir şey yok iştahının olmaması da gayet normal çünkü sıkıntısı var zavallı kediciğin.Vakit kaybetmeden veterinere götürmelisiniz onu anlatabildim mi?

kedi dişi ve hamile yanlış sölemişim heyecandan işte ne denir bilmiom arka tarafından geldi. kedicik şimdi hala doğurmadı çok halsiz yemek yemiyor ve yatıyor arada sırada kan geliyor hala.
nötrino
Yasaklı
1 Nisan 2014       Mesaj #60
Yasaklı
Alıntı

kedi dişi ve hamile yanlış sölemişim heyecandan işte ne denir bilmiom arka tarafından geldi. kedicik şimdi hala doğurmadı çok halsiz yemek yemiyor ve yatıyor arada sırada kan geliyor hala.

Kedilerde normal hamilelik dönemi 62 gündür. Bu süre 70 güne kadar da uzayabilir bazen. Hamile kedilerde bu süre aşılmışsa veya normal doğum belirtileri görülmüyorsa kediciğin acilen iyi bir veteriner hekime götürülmesi gerekir. Sizin kediniz için de böyle bir durum söz konusu olabilir. Yani iştahının olmaması ve kanamasının olması normal bir doğum belirtisi olmayabilir. O nedenle vakit kaybetmeden ACİLEN kediciği iyi bir veteriner hekime götürüp gerekli tetkikleri yaptırın.İnşallah kedicik sağlıklı bir doğum yapar ve kendisi de doğacak yavru kedicikler de çok sağlıklı olurlar!