Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 24 Ocak 2017  Gösterim: 214.348  Cevap: 6

Psikolog olmak için hangi okulları okumak gerekir?

dbm95
2 Mayıs 2010 15:07       Mesaj #1
dbm95 - avatarı
Ziyaretçi
Psikolog olmak istiyorum hangi derslere ve bölüme gitmem gerekiyor lise 1 öğrencisiyim yardım eder misiniz?
EN İYİ CEVABI ThinkerBeLL verdi
Psikolog olabilmek için, çeşitli üniversitelere bağlı edebiyat, fen-edebiyat fakülteleri ve benzeri fakültelerin "Psikoloji" bölümünden mezun olmak gerekir.

Lise ve dengi okul mezunu olmak, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) “Eşit Ağırlık (EA)” puanı ile psikoloji bölümünü kazanmak gerekmektedir.
Sponsorlu Bağlantılar

Önce orta eğitimin tamamlaması ardından üniversite sınavına girerek ilgili bölümün kazanılması gerekmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Çeşitli üniversitelere bağlı edebiyat, fen-edebiyat fakülteleri ve benzeri fakültelerin "Psikoloji" bölümlerinde verilmektedir.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Psikoloji bölümü mezunları Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan /açılacak pedagojik Formasyon programını başarı ile tamamlayanlar, lise ve dengi okullarda Psikoloji Öğretmeni olabilirler.
Psikologlar; hastane, poliklinik ve ruh sağlığı merkezlerinde, çocuk yuvalarında, kreş ve huzurevlerinde, okullarda ve ıslahevlerinde, kitle iletişimi ile ilgili kurum ve kuruluşlarda, propaganda ve kamuoyu araştırma merkezlerinde çalışabilirler.

MESLEKTE İLERLEME
- Psikologlar, eğitimlerine devam ederek akademik kariyer edinmeye yönelebilirler,
- Psikologlar, lisansüstü eğitim yaparak klinik veya deneysel danışmanlık, eğitimsel, endüstriyel psikoloji vb.alanlardan birinde uzmanlaşabilirler,
- Çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda, uzmanlık alanları, tecrübeleri, kurum ve kuruluşların hizmet içerikleri doğrultusunda yönetim kademelerinde yer alabilirler
Psikoloji bölümü taban puanları
Alıntıdaki Ek 25652

Son düzenleyen perlina; 24 Ocak 2017 15:32


ThinkerBeLL tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
kalpsiz
17 Aralık 2010 20:46       Mesaj #3
kalpsiz - avatarı
Ziyaretçi
Sürekli sınav sistemi değişiyor. sınava gireceğin dönem dershanelerin danışman departmanlarında ayrıntılı bilgi alabilirsin. şimdi sana vereğimiz cevabın gerçerliliği kalmayabilir. şimdi ki sistemde eşit ağırlık TM çözmen lazım. yani türkç-mat-sosyal-edebyat-felsefe-psikoloji-geometri.
Son düzenleyen perlina; 24 Ocak 2017 15:37
27 Ağustos 2011 10:57       Mesaj #4
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI!
Meslek lisesi öğrencileri,kendi alanlarındaki programlara ek puan alarak yerleşebilecekleri gibi;2 aşamalı olarak uygulanan (YGS ve LYS)yeni sınav sistemine göre, sınavın ikinci aşaması olan LYS puanı ile öğrenci alan programlara kendi alanları dışında hangi bölümü tercih etmek istiyorlarsa o alanla ilgili testleri çözerek tercihte bulunabilirler Örneğin psikoloji ya da PDR gibi bölümleri tercih etmek isteyen bir meslek lisesi ya da herhangi bir lise öğrencisi LYS- TM 3 puan türüne göre ağırlıklı yüzdeleri eşit olan,matematik ile Türkçe-edebiyat derslerinde yeterli bir seviyeye gelip,bu testlerle ilgili soruları çözerek ilgili lisans programına yerleşebilir.
Son düzenleyen perlina; 24 Ocak 2017 15:39
12 Kasım 2012 17:24       Mesaj #5
sade - avatarı
VIP hazan
Psikolog olmak için ne yapılmalı
İnsanların merak ettikleri bir diğer meslek ise psikologluktur, peki psikolog olmak için ne yapılmalı? Hangi lisede okunmalı? Geçtiğimiz sene düzenlenen katsayı değişikliğinden ötürü artık herkes daha rahat bir şekilde bu bölümü tercih edebiliyor, meslek lisesi olsanız dahi. Peki liseden sonra ne yapmak gerekiyor?
Liseden mezun olduktan sonra herhangi bir üniversitenin fen edebiyat fakültesinde bulunan psikoloji bölümünü kazanmak gerekiyor, alacağınız 4 yıllık eğitimden sonra psikolog unvanıyla mezun oluyorsunuz. Eğer uzman psikolog olmak istiyorsanız da iki yıllık yüksek lisans yapmanız gerekiyor.
Psikologların sadece terapi yapabildiğini ilaç yazamadıklarını hatırlatmak gerekiyor, ilaç yazabilmek istiyorsanız psikiyatr olmanız lazım.
Son düzenleyen perlina; 24 Ocak 2017 15:48
11 Haziran 2014 14:19       Mesaj #6
Intersect - avatarı
VIP Schutzwaffe
Nasıl psikolog olunur?
Psikolog; İnsan ve hayvan davranışlarının yapı ve süreçlerini, gözlem ve deney gibi bilimsel yöntemleri kullanarak inceleyen, davranış bozukluklarının ve gelişim sorunlarının teşhis ve tedavisi yönünde faaliyetlerde bulunan kişidir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi; çeşitli üniversitelere bağlı edebiyat, fen-edebiyat fakülteleri ve benzeri fakültelerin “Psikoloji” bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
İlgili bölüme lise ve dengi okul mezunlarının katılabildiği, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) “Eşit Ağırlık (EA)” puanı ile öğrenci alınmaktadır.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
- Eğitim süresi 4 yıldır.
- Eğitim süresince; İstatistiğe Giriş, Çağdaş Psikoloji Akımları, Ruh Sağlığına Giriş, Eğitim Psikolojisi, Motivasyon ve Heyecan, Gelişim Psikolojisi, Sosyal Psikolojiye Giriş, Ruh Sağlığı, Hafıza ve Dikkat, Öğrenme Psikolojisi, Araştırma Yöntem ve Teknikleri ve Psikosomatik Hastalıklar gibi dersler verilmektedir.
Son düzenleyen perlina; 24 Ocak 2017 15:48
Misafir
24 Ocak 2017 15:25       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bir Anadolu lisesine gidip TM ya da sayısal seçmen gerekir.Üniversitede ise psikoloji bölümü açan üniversiteye gitmen gerekir.


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç