Arama

Bosch buzdolabı sorunları ve çözüm önerileri nelerdir? - Sayfa 10

En İyi Cevap Var Güncelleme: 8 Aralık 2019 Gösterim: 238.705 Cevap: 117
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Şubat 2016       Mesaj #91
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar bılgisi olan yardımcı oldun lütfen benım evdekı dolabın ust tarafta sogutu lamlarında dorun yok cslıdıyor alt tarafta lambslar yanmıyor lambsları deyıstım yıne yanmıyor ne yspmam lazım bılen arkadadlardan yardım bkkıyorum lutfen
Sponsorlu Bağlantılar
mefairo - avatarı
mefairo
Kayıtlı Üye
2 Haziran 2016       Mesaj #92
mefairo - avatarı
Kayıtlı Üye
Merhabalar, evimde tahminen 1996 dan kalma bir buzdolabi var. buzluk altta, normal sogutucu ustte.

Sponsorlu Bağlantılar
5 senedir spotcudan aldigim bu cihaz gecen hafta tatil donusumde bozuk sekilde karsima cikti.

Komsular epey elektrik gidip geldigini soyluyor muhtemelen beyni yakti diye hemen bir duz mantiga gectim (camasir makinamin beyni hep yaniyor yaptiriyorum beyincide)

Olay su, acma kapama dugmesine basinca dijital gostergeler yanip sonuyor ve alarm veriyor.Daha once de evde olmayacaksam kapatip acinca gene boyle yapip 1 saat sonra kendine geliyordu ama busefer bi gun gecti calismiyor Msn Happy

18ed2bcd1ea311e359f9d9df02ae4e3d

https://player.vimeo.com/video/169067813

Video ve kart resmi ekte Msn Happy

Sorunun karttaki kondansatorler oldugunu okudum birkac yerde, birde sizden alayim istedim yorum Msn Happy

Not: hicbir sogutma sorunu olmadi simdiyekadar yasanmadı
Guncelleme: Karti sokerek power tusuna bastim ve makina hemen sogutmaya basladi.2 dk durup kapattim gene....Kisacasi problemin kart oldugunu kesin anlamis oldum.

Kart takiliyken en sag taraftan viiizzzt cizzzz diye bi ses geliyor surekli...Fotografda 2 kibrik kutusu buyuklugundeki mavi elemanlardan geldigini dusunuyorum.Benim vakamda bu devre elemanlarimidir sorun?(http://i10.ebayimg.com/07/i/000/ce/0f/b4cf_35.JPG) yoksa dıger ufak kapasıtorlerıde degıstıreyımmı ?(25v 100uf benımkıler)

Tesekkurler
kompetankedi - avatarı
kompetankedi
VIP Bir Dünyalı
2 Haziran 2016       Mesaj #93
kompetankedi - avatarı
VIP Bir Dünyalı
Alıntı
mefairo adlı kullanıcıdan alıntı

Merhabalar, evimde tahminen 1996 dan kalma bir buzdolabi var. buzluk altta, normal sogutucu ustte.

5 senedir spotcudan aldigim bu cihaz gecen hafta tatil donusumde bozuk sekilde karsima cikti.

Komsular epey elektrik gidip geldigini soyluyor muhtemelen beyni yakti diye hemen bir duz mantiga gectim (camasir makinamin beyni hep yaniyor yaptiriyorum beyincide)

Olay su, acma kapama dugmesine basinca dijital gostergeler yanip sonuyor ve alarm veriyor.Daha once de evde olmayacaksam kapatip acinca gene boyle yapip 1 saat sonra kendine geliyordu ama busefer bi gun gecti calismiyor Msn Happy

18ed2bcd1ea311e359f9d9df02ae4e3d

https://player.vimeo.com/video/169067813

Video ve kart resmi ekte Msn Happy

Sorunun karttaki kondansatorler oldugunu okudum birkac yerde, birde sizden alayim istedim yorum Msn Happy

Not: hicbir sogutma sorunu olmadi simdiyekadar yasanmadı
Guncelleme: Karti sokerek power tusuna bastim ve makina hemen sogutmaya basladi.2 dk durup kapattim gene....Kisacasi problemin kart oldugunu kesin anlamis oldum.

Kart takiliyken en sag taraftan viiizzzt cizzzz diye bi ses geliyor surekli...Fotografda 2 kibrik kutusu buyuklugundeki mavi elemanlardan geldigini dusunuyorum.Benim vakamda bu devre elemanlarimidir sorun?(http://i10.ebayimg.com/07/i/000/ce/0f/b4cf_35.JPG) yoksa dıger ufak kapasıtorlerıde degıstıreyımmı ?(25v 100uf benımkıler)

Tesekkurler

bahsettiğiniz kondansatörler kurumus olmalı herhangibi elektronik parça satan mağazadan uzerinde yazan degerlerde alıp değiştirin renk onemlı degıl degerler tutsun
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen kompetankedi; 3 Haziran 2016 11:27
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Temmuz 2016       Mesaj #94
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sorun çözüldü mü ayni buzdolabi bende var ve ayni sorunlar.. Termal sigortayi degistirdim bekliyorum
mehmedsefa - avatarı
mehmedsefa
Ziyaretçi
8 Temmuz 2016       Mesaj #95
mehmedsefa - avatarı
Ziyaretçi
Mrb. Adım Mehmet.BOSCH KSU 40600 NE buzdolabımın daha önce ışıkları yanıp sönüyordu söylenilen kondansatörleri değiştirdim gayet güzel çalışmaya başladı.Yalnız aradan az bir zaman geçtikten sonra buzdolabının Alt bölmesi tam soğutmamaya başladı.Fan motorlarına baktım çalışıyor .Buzdolabını temizledim.No frost bölmesinde bir adet sensör var bir arkadaşta aynı arıza olmuştu servis onu değiştirmiş.Zannedersem aynı arıza bendede oldu.Yalnız bu sensörü nasıl değiştireceğim bulunduğu kutuyu sökemedim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.İyi Günler
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Temmuz 2016       Mesaj #96
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bunun resimlerini gönderebilir misin?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Eylül 2016       Mesaj #97
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Benim de 2011'de aldığım Bosch KGN57A01NE model buzdolabı yeni eve taşındıktan bir süre sonra alarm vermeye başladı. Servisi aradım, 3-4 gün sonra geliriz deyince,Google'da araştırmaya başladım. Önce ayaklarını falan ayarladım ama geçmedi. En sonunda üst taraf,yani sogutucu tamamen durdu. Dondurucu tarafı çalışıyordu. Bu siteyi buldum sonra ve gidip Konya sokaktan kondansator alıp 2 adedini bir Tv tamircisinde degiştirttim. Yerine taktık ama artık dondurucu da dahil hiçbiri çalışmadı.
Pes edip servisi yeniden aradık ve bugün gelip kondansatorlerin arızalı olduğunu ve kartın tamamının değişmesi gerektiğini soyledi. Ayrıca üst tarafla dondurucu arasında izolasyonu sağlayan bir şey daha bozuk o da değişecek dedi. Çünkü dondurucunun kapağında yoğun karlanma olduğunu ve kazıdığımı soyledim. Sonuçta iki değişim icin 500 Tl istedi. Garip olan servis elemanı degistirdigimiz kondansatorlerin yeni takıldığını ve dolabın açılıp herseyinin bizim tarafımızdan elden geçirildiğini fark etmedi. Hayatımızda ilk defa yaptığımız birseyi bu kadar iyi yapmış olmak sevindirdi ama dolabın çalışmaması üzdü.
40 tl verip servisi gonderdik ve tamir istemedik. Tek umudumuz şimdi neyi eksik yaptığımızı bulup dolabı bu parayı vermeden çalıştırmak. Çünkü burada yazılanları okuyunca servisler tarafından resmen soyuldugumuzu daha iyi anladım.
Yarın kartı söküp yeniden işe koyulacağım. Sorunun aşağı yukarı diğer yazılanlarla neredeyse aynı olduğu anlaşılıyor,ancak biz nasıl çözeceğiz onu bulmaya çalışıyorum. Gerekirse fotoğrafr da ekleyebilirim. Yardımcı olur musunuz?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Eylül 2016       Mesaj #98
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bosch buzdolabım en sonunda çalıştı. Kondansatorleri aldığım yere tekrar gittim
ve kartı da götürdüm. Orda elektronik dukkanlarindan birinde test ettirdim kartı. Bir tanesi ters bağlanmış olabilir dedi ve yeniden lehimledi. Dun akşam dolap once alarm verdi. Sonra yavas yavaş çalışmaya başladı. Once dondurucu çalıştı gece de soğutucu çalıştı.
Simdi iki endisem var; Dondurucu kısmının sag sol dış tarafları sürekli sıcak. Acaba bir problem mi var? Çünkü yetkili servis iki ünite arasında izolasyon sorunu var orada bir parça değişecek demişti. Onu da kendimiz degistirebilir miyiz acaba?
Diğer endişem yeniden aynı sorunu kısa vadede yaşar mıyız? Şimdi 3-4 gün tatile gideceğiz. Acaba biz yokken bir sorun olursa riski var mı?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Eylül 2016       Mesaj #99
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bosch buzdolabım kondansatorleri degistirmeme rağmen çalışmayınca servis çağırmıştım. 500 tl para istemişti. Kartı söküp yeniden Konya sokakta kondansatorleri aldığım yere götürdüm. Dükkanın sahibi beni başka birine gonderdi. O da tüm kartı kontrol etti. Kondansatorlerden biri ters bağlanmış dedi ve söküp yeniden lehim attı.
Eve gelip karti taktım. Once bir iki alarm verdi sonra çalışmaya başladı. 2 gündür çalışıyor.
Bosch servisi dondurucu duvarlarından sıcaklık geliyor dediğimiz için değişmesi gereken bir parcaya 250 tl istemişti. Sadece o sıcaklık devam ediyor.
Onu da araştırdım. Başka Bosch servisleri bu sıcaklığın normal olduğunu yazmış.
Tek tereddütüm acaba aynı arıza tekrarlanır mı,buzdolabım ariza alarmı vermediği sürece rahatlıkla kullanılabilir mi? Yani elektriksel bir sorun çıkar mı ya da başka bir yeni arızaya yol açar mı?
mefairo - avatarı
mefairo
Kayıtlı Üye
27 Eylül 2016       Mesaj #100
mefairo - avatarı
Kayıtlı Üye
Merhaba,

KSU40620NE/16 buzdolabımız var.kardeşim spotcudan kışın aldı, 3 ay garantisi varmış, kışın farketmemiş ama yaz gelince buzluğun soğuttuğunu ama alt bölüm soğutucunun sıcak olduğunu anladık.

Spotcu garanti süresi geçti deyip attı üstünden.Servis çağırdık, 3 arıza raporu verdi.
Elektronik kart beyin, termik sigorta, ve fan motoru

Buzluğu söltüm fana ulaştım ve evet çalışmıyor.Fanı direk elektriğe bağlayıp denedim, çalışıyor.Yani fanın kendisinde sorun yok.Soketleri kontrol ettim, hiçbir şekilde elektrik gelmiyor fan soketine dolayısıyla soğutucuya hava üfleyemiyor.

25v 220mfarad ve 16volt 470mfarad kondansatorleri değiştirdim, sonuç değişmedi.

Acaba sorun gerçekten sigortamı? bu sigorta makinanın neresinde? yada oraya elektrik gelmemesinin başka sebebi ne olabilir?

alt tarafıda söktüm, ısıtıcı resistans çalışıyor...