Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 3 Kasım 2016  Gösterim: 48.834  Cevap: 6

Akdeniz Bölgesi'ndeki evler hangi malzemeden yapılır?

Misafir
22 Ocak 2011 22:02       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Akdeniz evleri hangi malzemeden yapılır ?
EN İYİ CEVABI Mira verdi
Akdeniz Bölgesi genel olarak kübik düz damlı, taş konut mimarisine sahiptir.

Doğu Akdeniz Evleri
Sponsorlu Bağlantılar
Düz arazinin azlığı dağınık yerleşimi ortaya çıkarır. Yöresel malzeme mimarinin oluşmasındaki en önemli etkendir. Ahşap çatkı yapı ve arasındaki dolgu tipik mimeri öğelerdir.


Kaş Evleri
Dar sokakları, karakteristik evleri ve tarihi eserleri iç içe olan, Akdeniz kıyısında küçük bir yerleşim. Beyaz badanalı dış duvarlar, ahşap çıkmalar, küçük pencereler, cephedeki arşitrav tipik mimari öğelerdir.

Son düzenleyen perlina; 3 Kasım 2016 21:18


Misafir
12 Mayıs 2011 20:21       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
akdeniz bölgesinin ev tipi taş,karadeniz bölgesinin ahşap ve iç anadolu bölgesininkide kertepiçtir... Msn Happy
Misafir
26 Aralık 2011 20:14       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Akdeniz Bölgesinde ki evler ılıman iklime uygun bir şekilde yani genellikle taştan ve şimdiki günümüze göre beton evler mevcuttur.
Mira tarafından gönderilmiş olan #4 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
13 Aralık 2012 11:22       Mesaj #5
_EKSELANS_ - avatarı
Üye
14636d1316092211 akdeniz evleri
Akdeniz Bölgesi evleri, Antalya’dan başlamak üzere Adana ve çevresini de içine alan bölgede görülmektedir. Torosların güney yamacından sahile kadar olan bölgedeki evler ile daha yüksekte ve yaylada bulunan evler arasında farklılıklar vardır.
Sahil şeridindeki evler hafif bir ahşap çatkı şeklinde yapılırken, dağdaki evler masif yığma taştır. Her iki tipte de planlar dış sofalıdır. Sahil evleri teras şeklinde taş kaideler üstüne oturtulmuştur. Evlerin yapısı hafif bir ahşap iskelet üzerine bağdadi ve sıva şeklindedir. Örtü ahşap kalaslar arasında tutulmuş az çıkmalı kerpiçten yapılmıştır. Bu evlerin en karakteristik özelliği bu kerpiç silmenin altındaki büyük saçaktır. Saçak bir çatı sathının devamı değildir. Sadece cephelere ve daha çok pencereleri bol olan cephelere eklenmiştir. Bu saçak aslında gölge vermek içindir.

Bu evlerin başodaları büyük çıkıntı teşkil ederek adeta boşluk üzerine oturtulmuş, üç tarafı pencereli ve ferahtır. Pencereler iki kattır. Üst pencereler nispeten küçüktür. İkisinin arasında içte ve dışta raf şeklinde bir ahşap silme yapılmıştır. İçerde duvar, dolap ve tavanlardaki ahşap kaplamalar işlemeli ve boyasızdır. Bu türdeki evlerin daha yenilerde (100-150 senelik evlerde) kerpiç yerine kiremit örtülü çatı kullanılmıştır. Aradaki saçak da kaybolmuştur. Yeni evlerin sıva yüzeyleri çoktur. Revaklar kırık, bağdadi kemerlerle örtülüdür ve onların üzerleri de nakışlarla bezenmiştir. Bu evlerde sofa, oda dizilerinin arasına alınmış ve iç sofa oluşmuştur.

Daha yükseklikte yayla evlerinin planları dış sofalıdır. Bu sofalar direklidir ve kafes şeklinde tahta ve çaprazlarla çevrilmişlerdir. Örtüleri ahşap ve bu örtünün önünde sahildeki evlerdeki gibi ahşap saçaklar vardır. En büyük özellikleri duvar örgüleridir. Duvarlar kırma taştan ve sıvasızdır. Harçsız olan örgü güçlü bir hatıl sistemi ile tutulmuştur. Hatıllar en fazla her metrede bir aksi yöndeki bağlama ağaçlarıyla bir ızgara teşkil etmektedir. Evin direk, tırabzan ve kafes gibi diğer ahşap kısımları ile hatıllar güzel bir uyum içindedir.
Son düzenleyen perlina; 28 Aralık 2016 17:54
Şeref Kralı
14 Kasım 2014 11:05       Mesaj #6
Şeref Kralı - avatarı
Ziyaretçi
Akdeniz evleri taş ve betonarmedir.Nereden biliyorum?Çünkü Akdenizli'yim.
scoot
12 Ocak 2015 19:07       Mesaj #7
scoot - avatarı
Ziyaretçi
Akdeniz Bölgesi genel olarak kübik düz damlı, taş konut mimarisine sahiptir.

Doğu Akdeniz Evleri
Düz arazinin azlığı dağınık yerleşimi ortaya çıkarır. Yöresel malzeme mimarinin oluşmasındaki en önemli etkendir. Ahşap çatkı yapı ve arasındaki dolgu tipik mimeri öğelerdir.

Kaş Evleri
Dar sokakları, karakteristik evleri ve tarihi eserleri iç içe olan, Akdeniz kıyısında küçük bir yerleşim. Beyaz badanalı dış duvarlar, ahşap çıkmalar, küçük pencereler, cephedeki arşitrav tipik mimari öğelerdir


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç