Arama

Kağıt üretimi hakkında bilgi verir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 29 Temmuz 2017 Gösterim: 4.644 Cevap: 1
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Şubat 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Kağıdın üretim,dağıtım,tüketim aşamalarının her birini akış şemasıyla gösterirmisiniz?
EN İYİ CEVABI Baturalp verdi

KÂĞIT ÜRETİMİ.

Alıntıdaki Ek 64797

Eski bir sanat olan kâğıt yapımı yeni buluşlarla oldukça gelişmiş bir sanayiye dönüşmüşse de temel işlemler hemen hemen aynı kalmıştır. Bu işlemler başlıca beş aşamaya ayrılır:
1) Selüloz elyafının su içinde öğütülmesiyle liflerin birbirinden tümüyle ayrılması ve suya doyarak suda asıltı durumuna gelmesi,
Sponsorlu Bağlantılar
2) Hazırlanan bu kâğıt hamurunun, kafes örgülü bir eleğin üzerinde süzülerek keçeleşmiş elyaf yaprağı durumuna dönüşmesi,
3) Islak yaprağın sıkıştırılarak suyunun büyük bir bölümünün uzaklaştırılması,
4) Suyun geri kalan bölümünün buharlaşmayla uzaklaştırılması,
5) Kuru yaprağın, kullanım alanının gereklerine göre yeniden sıkıştırılması, kuşelenmesi ya da yüzeyinin tutkallanması.

DEVAMI >>>> Kağıt Nedir? Kağıdın Yapımı ve Kullanım Alanları

Son düzenleyen Baturalp; 23 Temmuz 2017 21:36
Baturalp - avatarı
Baturalp
Ziyaretçi
29 Temmuz 2017       Mesaj #2
Baturalp - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.

KÂĞIT ÜRETİMİ.

Alıntıdaki Ek 64797

Eski bir sanat olan kâğıt yapımı yeni buluşlarla oldukça gelişmiş bir sanayiye dönüşmüşse de temel işlemler hemen hemen aynı kalmıştır. Bu işlemler başlıca beş aşamaya ayrılır:
1) Selüloz elyafının su içinde öğütülmesiyle liflerin birbirinden tümüyle ayrılması ve suya doyarak suda asıltı durumuna gelmesi,
Sponsorlu Bağlantılar
2) Hazırlanan bu kâğıt hamurunun, kafes örgülü bir eleğin üzerinde süzülerek keçeleşmiş elyaf yaprağı durumuna dönüşmesi,
3) Islak yaprağın sıkıştırılarak suyunun büyük bir bölümünün uzaklaştırılması,
4) Suyun geri kalan bölümünün buharlaşmayla uzaklaştırılması,
5) Kuru yaprağın, kullanım alanının gereklerine göre yeniden sıkıştırılması, kuşelenmesi ya da yüzeyinin tutkallanması.

DEVAMI >>>> Kağıt Nedir? Kağıdın Yapımı ve Kullanım Alanları

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.