Arama

Oligarşide halkın önemi nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 17 Nisan 2018 Gösterim: 2.917 Cevap: 1
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Haziran 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Oligarşide halkın önemi nedir?
EN İYİ CEVABI kompetankedi verdi

Oligarşi

Halkı sadece bir zümrenin yönetmesi neticesinde oluşan bir yönetim şekli olduğundan dolayı oligarşi ile yönetilen ülkelerde sınıf ayrımı vardır. Sınıf ayrımı olunca da maddi ve manevi bir eşitsizlik söz konusu olduğu için isyan eden halk huzursuzluk çıkarır. Bu yüzden oligarşi çok tutulan bir yönetim şekli değildir.Oligarşi yönetiminde halkı yöneten kesim ticaret, tarım, hayvancılık vb. tür işlerle ilgilenen yani 1. sınıftaki insan topluluğudur.Dünyada oligarşi ile yönetilen topluluk yok denecek kadar az bir kesimi oluşturur. Suudi Arabistan ve İran yanı başımızdaki örneklerdir....Bir çok Afrika ülkesinde de benzer örnekler vardır.
Sponsorlu Bağlantılar

BAKINIZ
Devlet Yönetim Biçimleri - Oligarşi
Oligarşi ile yönetilen ülke var mıdır, bu ülkeler hangileridir?

Son düzenleyen Safi; 17 Nisan 2018 19:40
kompetankedi - avatarı
kompetankedi
VIP Bir Dünyalı
5 Haziran 2011       Mesaj #2
kompetankedi - avatarı
VIP Bir Dünyalı
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.

Oligarşi

Halkı sadece bir zümrenin yönetmesi neticesinde oluşan bir yönetim şekli olduğundan dolayı oligarşi ile yönetilen ülkelerde sınıf ayrımı vardır. Sınıf ayrımı olunca da maddi ve manevi bir eşitsizlik söz konusu olduğu için isyan eden halk huzursuzluk çıkarır. Bu yüzden oligarşi çok tutulan bir yönetim şekli değildir.Oligarşi yönetiminde halkı yöneten kesim ticaret, tarım, hayvancılık vb. tür işlerle ilgilenen yani 1. sınıftaki insan topluluğudur.Dünyada oligarşi ile yönetilen topluluk yok denecek kadar az bir kesimi oluşturur. Suudi Arabistan ve İran yanı başımızdaki örneklerdir....Bir çok Afrika ülkesinde de benzer örnekler vardır.
Sponsorlu Bağlantılar

BAKINIZ
Devlet Yönetim Biçimleri - Oligarşi
Oligarşi ile yönetilen ülke var mıdır, bu ülkeler hangileridir?

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 17 Nisan 2018 19:40