Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 8 Mart 2016  Gösterim: 115.549  Cevap: 4

İspanya'nın kutladığı özel günler ve festivaller nelerdir?

Misafir
10 Mayıs 2012 20:14       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İspanya'nın kutladıkları özel günler nelerdir?
İspanya'nın özel günleri nelerdir?
İspanya'nın özel günleri ve festivalleri hakkında bilgi verir misiniz?


EN İYİ CEVABI Mira verdi
İspanya'nın Kutladığı Özel Günler
 • Yeni Yıl: 1 Ocak
 • İyi Cuma: 13 Nisan
 • İşçi Bayramı: 1 Mayıs
 • Meryem Ana Yortusu: 15 Ağustos
 • Milli Bayram: 12 Ekim
 • Azizler Günü: 1 Kasım
 • Meryem Ana’nın Günahsızlığı Yortusu: 8 Aralık
 • Noel: 25 Aralık
İspanya'nın Kutladığı Festivaller

Sponsorlu Bağlantılar
La Tomatina

İspanya’da yaklaşık 70 yıldır devam eden ve La Tomatina olarak bilinen Domates Festivali, her yıl dünyanın çeşitli yerlerinden binlerce kişiyi Valencia bölgesindeki Bunol Köyü’nde buluşturuyor. Bunol Köyü’nde bir araya gelen katılımcılar, başlama topunun patlatılmasıyla bir saat boyunca birbirlerine domates fırlatarak eğleniyorlar.Festivalde, kamyonlardan dağıtılan tonlarca domates kullanılıyor. Yük kamyonları ile kasaba meydanına getirilen domateslerin meydanda bulunan turistlerin üzerine fırlatılması ile başlayan festivalin sonunda, Bunol sokakları İspanyolların meşhur domates çorbası ‘Gazpacho’yu andırıyor. Bu sebeple de İspanyollar, bu festivali aynı zamanda dünyanın en büyük gazpachosu olarak da adlandırıyorlar.
Festivalin yapıldığı sokakta oturanlardan bazıları, evlerine zarar gelmemesi için genellikle duvarlarını plastikle kaplıyorlar. Sokaklarda yaşanan geçici kirliliğe rağmen, köy sakinleri her yıl binlerce turist ağırlamaktan oldukça memnun. 1945′lere uzanan La Tomatina Festivali’nin, gençlerin köy meydanında itişip kakışırken çevredeki manav tezgâhlarından aldıkları meyveleri birbirlerine atmalarıyla başladığı anlatılıyor. Her yıl Ağustos ayının son Çarşamba günü kutlanan festival bir hafta sürüyor.

Castellers
Castellers, Kale demek. Ama bu kale öyle bildiğiniz kalelerden değil. Onları oluşturmak için ne taş, ne çimento, ne çelik ne de başka materyaller kullanılmış. Barselona’da 18. yüzyıldan beri süregelen bu kaleler bildiğimiz et ve kemikten oluşturuluyor. Yani insanlardan.
İnsan kaleleri yaşlıdan gence ve güçlüden, hafif kiloluya doğru yükseliyor. Çünkü genç ve hafif olanlar en tepelere daha rahat tırmanabiliyorlar. Her ne kadar dıştan bakıldığında insandan oluşturulan bu kaleler çok kolay inşa ediliyormuş gibi görünseler de, aslında epey zor ve tıpkı taştan bir binayı kurar gibi teknik bir takım kural ve kaideleri var. Kısacası en az içinde yaşadığımız binalar kadar birer mühendislik şaheserleri… Kuleye en son tırmanan ise genç bir kız veya oğlan. Onun görevi ise tepeye ulaştığında halkı selamlamak…Yani bir nevi kalenin bayrağı olmak… Geleneksel insan kalelerinin kuruluşunu izlemek isteyenler Barcelona’ya haziran ayında gitmeliler çünkü bu kalelerin en sık kurulduğu aylardan biri.


Romeria Del Rocio
Bir milyon kişinin toplandığı ve 1280’den beri izinden gidilen Azize Rocio için yapılan geleneksel hac yürüyüşü, İspanya’nın tarihindeki gelenek ve göreneklerine yapılan bir yolculuk adeta Hacılar, atlar tarafından çekilen ve eskinin tarzını andıran, inanılmaz renkli bir şekilde dekore edilmiş at arabaları ile Azize’yi temsil eden heykelciği taşıyor. El Rocio’nun kadınları ise rengârenk kostumleri ve flamenco dansları ile bu festivali renklendiriyor. Flamenco’yu başkent Madrid’deki turistik pahalı kulüpler yerine, orijinal haliyle yerinde izlemek istemeyenler için El Rocio kaçırılmaması gereken bir etkinlik.

Vijanera Festivali
Geçmişi 1. yüzyıla dayanan bu geleneksel festival, her yeni yılın ilk pazar günü kutlanıyor. Festivalin tarihi de oldukça ilginç. Çobanların kurtlara olan hayranlığının da ifade edildiği ve iyi ile kötünün savaşının canlandırıldığı dansın en temel unsur olduğu bu festival, Katolik kilisesi tarafından pagan olduğu nedeniyle yasaklanmış. Tek bir köy gizli bir şekilde yıllarca kutlamaya devam etmiş. Ardından 80’li yıllarda bu gelenek tekrar yaşatılmaya başlanmış. Bugünlerde Silio’ya yapılacak ziyaret köyün kendisi için de gerçekleştirilmeli, çünkü medeniyetin ruhsuz yüzünden korunmuş köy, onu çevreleyen yeşil geniş bağlar sayesinde adeta bir huzur abidesi.

Kutsal Haç Festivali
Caravaca De La Cruz’un insanları, her yıl düzenlenen Kutsal Haç festivalini, mayısta kutluyorlar. İspanyolların Araplarla çatışmalarının da konu edildiği bu festivalde, süslenmiş olan bir at, tepedeki Kale’ye kadar çıkarılıyor. İlginç olan ise atın her iki yanında da ona adım uydurabilecek iki koşucunun yer alıyor olması… Bu kutlamanın tarihi 1250’lere dayanıyor. At ile birlikte yapılan koşu, İspanyol şövalyelerinin, Arap kontrolündeki topraklarda Kutsal Haç’ı koruyanlara şarap götürdüğü günleri temsil ediyor. Kutsal Haç yıkandıktan sonra bir evden diğerine, çok hasta olanların evine götürülüyor, böylece bu hastaların şifa bulacaklarına da inanılıyor.


Son düzenleyen Safi; 8 Mart 2016 22:59 Sebep: Soru düzenlendi.


Misafir
27 Mayıs 2013 23:07       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İspanya'nın kutladığı özel gün ve festivaller...

Şubat/Mart
 • Büyük Perhiz öncesinde karnaval gerçekleşir. (Hıristiyanlık inancına göre Paskalya döneminde 40 gün boyunca hayvansal gıdalar yememek amaçlı tutulan oruçtur.)
Mart/Nisan
 • Valencia'da kartonpattan yapılma figürlerin ateşe verildiği Las Fallas Festivali düzenlenir.
Nisan
 • Sevilla'da geçit törenleri, Sevilllana müziği ve boğa güreşiyle ünlü Feria (Bahar Panayırı) düzenlenir. Costa Blanca'daki Alcoi'de Mağribiler ile Hırıstiyanlar arasındaki savaşlar canlandırılır.
Mayıs
 • Cordoba'da Avlular Festivalive Jerez de la Frontereza'da Uluslararası At Fuarı yarış severler için ideal bir tavsiye dikkate almanızı öneririz.
Mayıs/Haziran
 • Fiesta de San Isidro Festivali'nde Madrid'de boğa güreşleri, konserler ve lunaparklar vardır. Corpus, Christi başta olmak Granada, Toledo, Sitges ve Kanarya Adaları olmak üzere her yerde festivaller düzenlenir.
Temmuz
 • Fiesta de San Fermin festivali yapılır. Pamplna'da boğa koşuları, boğa güreşleri ve kutlamalar gerçekleşir. Balıkçıların koruyucu azizesi ''Virgen del Carmen Festivali'' ise Santiago de Compestela'da yapılır.
 • Aziz Yakup Festivali düzenlenir. Havai fişek gösterileri ve şenlik ateşi sizi eğlencenin zirvesinde tutacaktır.
 • Meryem'in Göğe Yükselişi kutlanır. 15 Ağustos'ta çok sayıda şehirde festivallerin düzenlendiği ulusal bayram vardır.
Eylül
 • Logrono Bağbozumu'nda Jerez la Frontera da şarap festivali, Barselona'da müzik ve folklor şenlikleri sizi çok eğlendirecektir.
Ekim
 • Pilar Festivali, Zaragoza'da tören alayları, boğa güreşi ve folklor gösterileri düzenlenir.
 • İspanya İspanya'da yaklaşık 70 yıldır devam eden ve La Tomatina olarak bilinen Domates Festivali, her yıl dünyanın çeşitli yerlerinden binlerce kişiyi Valencia bölgesindeki Bunol Köyü'nde buluşturuyor.
İspanya'nın kutladığı diğer özel gün ve festivaller...
 • 25 Temmuz: İspanya'da Aziz James Günü
 • 18 Temmuz: İspanya Ulusal Günü
 • Eylül: Orta haftada İspanya'da Sherry Şarap Rekoltesi Günü
 • 22 Nisan: İspanya'da Kraliçe Isabella Günü
 • 26 Mart: İspanya'da Fiesta del Arbol Çardak Günü

Son düzenleyen Mira; 13 Mayıs 2014 19:02 Sebep: Düzenlendi.
Mira tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
14 Mayıs 2014 10:54       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ispanyolların kutladıkları özel günler ve festivaller hangileridir
22 Mayıs 2014 21:09       Mesaj #5
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ispanyolların kutladıkları özel günler ve festivaller hangileridir

Üstte sorunun cevabı için iki ayrı mesaj bulunuyor, okuyunuz.


Daha fazla sonuç:
ispanya özel günleri

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç