Arama

Zamirlerle yapılan isim tamlamalarına örnek verir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 22 Ekim 2018 Gösterim: 14.356 Cevap: 3
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Mart 2014       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Zamirlerle yapılan isim tamlamalarına örnek verir misiniz?
EN İYİ CEVABI nötrino verdi
*Kişi zamirleri isim tamlamalarında tamlayan görevinde bulunurlar => Benim teleskobum, senin kalemin, onun kitabı...vs gibi!

Sponsorlu Bağlantılar
*Kişi zamiri olarak kabul edilen kendi (dönüşlülük) zamiri de isim tamlamalarında tamlayan görevindedir => Kendi teleskobum, kendi kitabı...vs gibi!

*Belgisiz zamirler isim tamlamalarında hem tamlayan hem de tamlanan görevinde bulunurlar.Bir isim gibi kullanılan belgisiz zamirler daha çok tamlanan görevi üstlenirler => Ali'nin kalemlerinin hepsi kırıktı, bahçedeki elmaların çoğu çürümüş... vs gibi!

BAKINIZ Zamir (Adıl)
Son düzenleyen Safi; 20 Kasım 2016 23:17
nötrino
Yasaklı
17 Mart 2014       Mesaj #2
Yasaklı
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
*Kişi zamirleri isim tamlamalarında tamlayan görevinde bulunurlar => Benim teleskobum, senin kalemin, onun kitabı...vs gibi!

Sponsorlu Bağlantılar
*Kişi zamiri olarak kabul edilen kendi (dönüşlülük) zamiri de isim tamlamalarında tamlayan görevindedir => Kendi teleskobum, kendi kitabı...vs gibi!

*Belgisiz zamirler isim tamlamalarında hem tamlayan hem de tamlanan görevinde bulunurlar.Bir isim gibi kullanılan belgisiz zamirler daha çok tamlanan görevi üstlenirler => Ali'nin kalemlerinin hepsi kırıktı, bahçedeki elmaların çoğu çürümüş... vs gibi!

BAKINIZ Zamir (Adıl)
Son düzenleyen Safi; 20 Kasım 2016 23:33
nötrino
Yasaklı
26 Şubat 2015       Mesaj #3
Yasaklı
Alıntı

'Yolcuların hepsi' tamlaması buna bir örnek olabilir mi?

Yolcuların hepsi => Belirtili isim tamlamasıdır!
Tamlayan sözcük => Yolcuların (çoğul isim)!
Tamlanan sözcük => hepsi (belgisiz zamir)!
nötrino
Yasaklı
22 Ekim 2018       Mesaj #4
Yasaklı
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Ali'nin bunu seveceğine eminim bunda tamlayanı zamir olan isim tamlaması var mı?

• 'Ali'nin bunu seveceğine eminim' cümlesindeki 'bunu' sözcüğü ismin yerine geçmiş bir işaret zamiridir. İlgili cümlede ise bir isim tamlaması yoktur!