Arama

Kedi korkusu nasıl aşılabilir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 21 Ekim 2018 Gösterim: 12.356 Cevap: 6
theatmaster - avatarı
theatmaster
Ziyaretçi
8 Ekim 2009       Mesaj #1
theatmaster - avatarı
Ziyaretçi
merhaba.ben kedilerden çok korkuyorum onları çok seviyorum fakat sanki bana birşey yapacaklarmış gibi hissediyorum hareketleri beni ürkütüyor.dokunamıyorum.sadece öylece dururlarken başlarını okşayabiliyorum.ne olur bana onları sevebilmem için bir yol gösterin.çook acil.lütfenMsn Cry
EN İYİ CEVABI Daisy-BT verdi
Kedilerden korkunun belirtisi, bir takım fizyolojik ve psiko-somatik rahatsızlıklardır. Kedi korkusu olan insanlarda kedi ile karşılaşma halinde aşağıdaki rahatsızlıklar baş gösterir.
  • Panik-atak durumu
  • Sık soluma
  • Kısa soluma
  • Kalp atışlarında hızlanma ve düzensizlik
  • Terleme
  • Mide bulantısı
  • Korku
Bu belirtilerin hepsi bir arada görülebileceği gibi bir veya birkaçı da görülebilir.
Sponsorlu Bağlantılar
Kedi korkusu, genellikle çocuklukta yaşanmış ve kedilerle ilgili duygusal travmalarla ilintilidir. Öte yandan kedi korkusu olan insanların etkisinde kalan kimi kişilerin de bu korkuyu kendilerine transfer ettiği görülmüştür. Keza kedileri korku objesi olarak gösteren filmlerin de bu korkunun gelişmesinde belli bir payı vardır. Aynı şekilde ailede kedi korkusu olan kişiler de aile üyelerini etkileyebilmektedir. Özellikle çocuklar bu türden korkularını anne veya babalarından alabilmektedir.
Kedi korkusunu azaltmaya yönelik ilaçlar olsa da, "duygusal tedavi" sorunun giderilmesinde daha etkindir. Ama bu konuda terapik hizmet verenler bu korkuyu yok etmeyi vaat etmemektedir. Sadece kişinin bu korkusunu yenmesi ya da başa çıkmasında onu güçlendirmeye çalışmaktadırlar. Kedi korkusu olan kişiler bu korkuları açığa çıktığında sosyal ve duygusal yaşamlarını etkileyecek ciddi tepkiler verebilmektedirler. (Kedi ile karşılaştığı gün işe gidememek, tüm gün boyunca etkisini üzerinden atamamak gibi) Kedi korkusunun yenilmesine yönelik terapiler aylar boyu sürebilmektedir.

Bu, kedi dostlarının anlayamayacağı bir fobi olsa da, kedi korkusu ciddiye alınması gereken bir fobidir. Bu fobinin etkisinin kırılmasında asıl iş korkunun sahibine düşmektedir. Kedilerden korkan kişi bu korkusunu yenmekte kararlılık gösterdiği takdirde bir çözüm yolu oluşabilir. Ama bizce kedilerden korkanların en büyük yardımcısı kedi dostlarıdır. Kedi dostları, bu büyülü evreni tanıtmayı başarabilirse bu fobiye bir parça da olsa çözüm bulunabilir.
Kaynak: Kedim ve ben

Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
9 Ekim 2009       Mesaj #2
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Kedilerden korkunun belirtisi, bir takım fizyolojik ve psiko-somatik rahatsızlıklardır. Kedi korkusu olan insanlarda kedi ile karşılaşma halinde aşağıdaki rahatsızlıklar baş gösterir.
  • Panik-atak durumu
  • Sık soluma
  • Kısa soluma
  • Kalp atışlarında hızlanma ve düzensizlik
  • Terleme
  • Mide bulantısı
  • Korku
Bu belirtilerin hepsi bir arada görülebileceği gibi bir veya birkaçı da görülebilir.
Sponsorlu Bağlantılar
Kedi korkusu, genellikle çocuklukta yaşanmış ve kedilerle ilgili duygusal travmalarla ilintilidir. Öte yandan kedi korkusu olan insanların etkisinde kalan kimi kişilerin de bu korkuyu kendilerine transfer ettiği görülmüştür. Keza kedileri korku objesi olarak gösteren filmlerin de bu korkunun gelişmesinde belli bir payı vardır. Aynı şekilde ailede kedi korkusu olan kişiler de aile üyelerini etkileyebilmektedir. Özellikle çocuklar bu türden korkularını anne veya babalarından alabilmektedir.
Kedi korkusunu azaltmaya yönelik ilaçlar olsa da, "duygusal tedavi" sorunun giderilmesinde daha etkindir. Ama bu konuda terapik hizmet verenler bu korkuyu yok etmeyi vaat etmemektedir. Sadece kişinin bu korkusunu yenmesi ya da başa çıkmasında onu güçlendirmeye çalışmaktadırlar. Kedi korkusu olan kişiler bu korkuları açığa çıktığında sosyal ve duygusal yaşamlarını etkileyecek ciddi tepkiler verebilmektedirler. (Kedi ile karşılaştığı gün işe gidememek, tüm gün boyunca etkisini üzerinden atamamak gibi) Kedi korkusunun yenilmesine yönelik terapiler aylar boyu sürebilmektedir.

Bu, kedi dostlarının anlayamayacağı bir fobi olsa da, kedi korkusu ciddiye alınması gereken bir fobidir. Bu fobinin etkisinin kırılmasında asıl iş korkunun sahibine düşmektedir. Kedilerden korkan kişi bu korkusunu yenmekte kararlılık gösterdiği takdirde bir çözüm yolu oluşabilir. Ama bizce kedilerden korkanların en büyük yardımcısı kedi dostlarıdır. Kedi dostları, bu büyülü evreni tanıtmayı başarabilirse bu fobiye bir parça da olsa çözüm bulunabilir.
Kaynak: Kedim ve ben

Son düzenleyen Safi; 21 Ekim 2018 23:34
faxo1297 - avatarı
faxo1297
Ziyaretçi
20 Haziran 2011       Mesaj #3
faxo1297 - avatarı
Ziyaretçi
Sana Köpekleri Sevebilmeni Öneririm Köpekleri okşa Ve kedileri Sevmeye başlarken Köpeklerin Kedileri Kovaladığını Düşün Sen Köpekten Korkmuyorsun Kedi Köpekten Korkuyor O zaman Senden De Korkmalı Diye Düşün Ve Onun Senden Korkmasını SAğla Bu Sekilde Onlardan Korkmazsın.
kompetankedi - avatarı
kompetankedi
VIP Bir Dünyalı
20 Haziran 2011       Mesaj #4
kompetankedi - avatarı
VIP Bir Dünyalı
bir kez daha düşünmek lazım.
Kediler uysal varlıklardır lakin köşeye sıkıştırılmamaları gerekir çünki; kedinin kaçacak bir alternatifi olmaz ise kaplan kadar yırtıcı ve urkutucu görünüme geçebilir. Kedilerin tek savunma silahı pençeleri tırmıklarıdır.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Ağustos 2016       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bende çok korkuyorum her kez korkular mu kediden manyakmısın? diyor ailem bu kedi korkusu yüzünden bana çok kızıyor ve çevremdeki herkez bu yüzden dalga geçiyor yani bir kedi gördüğümde öldürmek isityorum bir kedi bana deydiğinde ağlamya başlıyorum hayatımı mahfediyorr bu korku yıllar önce bir kedinin fare yediğini gördmüşütm ve kedi fareyi yedi ve üdütnü yaladı ben farelerden çok ciddi anlamda tiksinen biriyim galba bu yüzden nadıl yenerim bu korkumu hep tiksindiğim yizünden oluyor
zalım - avatarı
zalım
Kayıtlı Üye
25 Ağustos 2016       Mesaj #6
zalım - avatarı
Kayıtlı Üye
Her kedinin kendine has bir kokusu vardır bu aşılmaz ama kedi kumu işini kolaylaştırır.
nötrino
Yasaklı
21 Ekim 2018       Mesaj #7
Yasaklı
Alıntı
theatmaster adlı kullanıcıdan alıntı

Kedilerden çok korkuyorum onları çok seviyorum fakat sanki bana bir şey yapacaklarmış gibi hissediyorum, hareketleri beni ürkütüyor, dokunamıyorum.Sadece öylece dururlarken başlarını okşayabiliyorum, ne olur bana onları sevebilmem için bir yol gösterin.

• Kediler sevimli, sevimli oldukları kadar da sanıldığının aksine vefalı canlılardır. O güzel canlarla göz teması ile konuşup, empati kurabilirsiniz. Siz onlardan nasıl ürküyorsanız onlar da bunu hissederek sizden o kadar ürker. Kediciklere pozitif düşüncelerle yaklaşmaya çalışırsanız aynı karşılığı o sevimli canlardan fazlasıyla görürsünüz. Bunun tam tersi negatif bir tutum sergilediğiniz zaman karşınızdaki kedicik için siz de potansiyel bir tehlike olarak algılanırsınız. Bu bağlamda kafanızdaki olumsuz düşünceleri silip, bu güzel canlara samimi bir sevgiyle yaklaşmayı deneyin!