Arama

Petrolün kullanım alanları hakkında bilgi verir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 26 Mart 2015 Gösterim: 29.946 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Mayıs 2014       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Petrol nerelerde kullanılır?
Petrol hangi sanayi kollarında kullanılır?
Petrolün kullanım alanları nelerdir?
EN İYİ CEVABI Mira verdi

Sponsorlu Bağlantılar
Ham petrolün kullanım alanı sınırlıdır. Ancak petrol işlendikten sonra elde edilen ürünlerin değeri ve kullanım alanıda artmaktadır.
Petrolün işlendiği yere rafineri denir. Ham petrol işlendikten sonra elde edilen ürünler önem sırasına göre; Benzin, Fuel Oil, Motorin, Lipit Petrol Gazı (LPG), Jet Yakıtı ve Asfalttır.
Günümüzde petrolün işlenmesiyle 80 bine yakın ürün elde edilmektedir. Ancak en çok kullanıldığı alanlar ulaşım ve enerjidir.

Benzin, gazyağı, mazot, fueloil (yağyakıt), makine yağı, bitüm ve parafin mumu çok bilinen petrol ürünleridir.
  • Benzin: Otomobillerde, gaz yağı olarak gaz lambalarında, bazı ısıtma aygıtlarında ve jet uçaklarının mazotlarında kullanılır.
  • Mazot: Otobüs, kamyon ve gemilerdeki dizel motorlarda kullanılmaktadır .
  • Fueloil: Buharlı gemilerin kazanlarında buhar üretilmesinde, çelik, cam, seramik gibi maddelerin üretiminde kullanılan baz sanayi fırınlarında ve bazı binaların ısıtma sistemlerinde kullanılır.
  • Makine Yağları: Makinelerin düzgün ve rahat çalışabilmesi için ince yada kalın makine yağlarına ihtiyaç vardır.
  • Bitüm: Asfalt ve yalıtım malzemesi üretiminde yararlanılır.

Mira - avatarı
Mira
VIP VIP Üye
1 Mayıs 2014       Mesaj #2
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar
Ham petrolün kullanım alanı sınırlıdır. Ancak petrol işlendikten sonra elde edilen ürünlerin değeri ve kullanım alanıda artmaktadır.
Petrolün işlendiği yere rafineri denir. Ham petrol işlendikten sonra elde edilen ürünler önem sırasına göre; Benzin, Fuel Oil, Motorin, Lipit Petrol Gazı (LPG), Jet Yakıtı ve Asfalttır.
Günümüzde petrolün işlenmesiyle 80 bine yakın ürün elde edilmektedir. Ancak en çok kullanıldığı alanlar ulaşım ve enerjidir.

Benzin, gazyağı, mazot, fueloil (yağyakıt), makine yağı, bitüm ve parafin mumu çok bilinen petrol ürünleridir.
  • Benzin: Otomobillerde, gaz yağı olarak gaz lambalarında, bazı ısıtma aygıtlarında ve jet uçaklarının mazotlarında kullanılır.
  • Mazot: Otobüs, kamyon ve gemilerdeki dizel motorlarda kullanılmaktadır .
  • Fueloil: Buharlı gemilerin kazanlarında buhar üretilmesinde, çelik, cam, seramik gibi maddelerin üretiminde kullanılan baz sanayi fırınlarında ve bazı binaların ısıtma sistemlerinde kullanılır.
  • Makine Yağları: Makinelerin düzgün ve rahat çalışabilmesi için ince yada kalın makine yağlarına ihtiyaç vardır.
  • Bitüm: Asfalt ve yalıtım malzemesi üretiminde yararlanılır.

Son düzenleyen Safi; 5 Şubat 2016 01:35
theMira
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Mart 2015       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Günümüzün en önemli enerji kaynaklarindan biri petroldür. Petrol ulasim araçlarinda yakit olarak ve plastik, gübre, boya gibi çok degisik sanayilerde kullanilir. Türkiye’deki petrol yataklari fazla zengin sayilmaz. Ihtiyacimizin % 90'nina yakinini ithal etmekteyiz.
Petrol yataklarimizin % 98'i G. Dogu Anadolu Bölgesi’nde bulunur. Petrol, Raman, Garzan, Kurtalan, Adiyaman ve Mardin çevresinde çikarilmaktadir.

Ülkemizde çikarilan ve ithal edilen petrol, Orta Anadolu (Kirikkale), Aliaga (Izmir), Atas (Mersin), Ipras (Izmit) ve Batman rafinerilerinde islenmektedir.,