Arama

Termometrelerde neden alkol veya civa kullanılır?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 8 Şubat 2019 Gösterim: 14.318 Cevap: 3
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Kasım 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Termometrelerde neden alkol veya civa kullanılır?
EN İYİ CEVABI nötrino verdi
Civalı ya da alkollü termometreler sıvılı termometre grubuna girmektedirler.Kullanılacak sıvıların donma noktaları ve kaynama sıcaklıkları bu sıvıların termometrede kullanılma kriterini oluşturur.Civalı termometrenin genellikle tercih edilmesinin nedeni sıcaklıkla daha çok genleşebilmesidir.Düşük sıcaklıklarda ise donma noktası (sıcaklığı) düşük olan alkol tercih edilir.

Sponsorlu Bağlantılar
BAKINIZ Önemli İcatlar - Termometre
Son düzenleyen Safi; 8 Şubat 2019 00:32
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Şubat 2013       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

Termometrelerde farklı sıvıların kullanılmasının nedeni nedir?

Cıva +30 derecede donan ve -375 derecede kaynayan tek metaldir. Bu nedenle cıva termometrede daha çok tercih edilir.Eğer ki cıva yetersiz kalırsa yerine alkol de kullanılabilir.
Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Safi; 8 Şubat 2019 00:35
nötrino
Yasaklı
9 Aralık 2014       Mesaj #3
Yasaklı
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Civalı ya da alkollü termometreler sıvılı termometre grubuna girmektedirler.Kullanılacak sıvıların donma noktaları ve kaynama sıcaklıkları bu sıvıların termometrede kullanılma kriterini oluşturur.Civalı termometrenin genellikle tercih edilmesinin nedeni sıcaklıkla daha çok genleşebilmesidir.Düşük sıcaklıklarda ise donma noktası (sıcaklığı) düşük olan alkol tercih edilir.

BAKINIZ Önemli İcatlar - Termometre
Son düzenleyen Safi; 8 Şubat 2019 00:33
Blackened - avatarı
Blackened
Ziyaretçi
26 Mart 2015       Mesaj #4
Blackened - avatarı
Ziyaretçi

Cıva’nın Özellikleri

Cıvanın atom numarası 80, atom ağırlığı 200.59, donma noktası -38.84°C, kaynama noktası 356.95°C ve yoğunluğu 13.546 g/cm3 (20°C)’tür. Fazla uçucu olmamakla berâber, (buhar basıncı 25°C’de 0.0018 mm Hg)buharı çok zehirlidir. Uzun zaman cıva ile temas etmek kronik zehirlenmeye sebeb olur. Bunun sonucu iştahsızlık, salya çoğalması, böbrek tahribatı, sinir bozukluğu ve kansızlık gibi hastalıklar meydana gelir. Elektrik iletkenliği azdır.
Elementlerin peryodik cetvelinde 2B grubundadır. Yedi tâne kararlı izotopu vardır. İzotoplarının atom ağırlığı 196 ile 204 arasındadır. İzotoplar içinde, yüzde olarak en çok 202 izotopu mevcuttur. Oksidasyon sayısı (+1) ve (+2) dir. Sıvı hâlde genleşmesi büyüktür. Bu yüzden termometrede kullanılır. Yüzey gerilimi oldukça yüksek olduğundan camı ıslatmaz. Saf cıva, âdi sıcaklıkta, oksijenden, karbondioksitten ve amonyaktan müteessir olmaz. Yüksek sıcaklıkta cıva oksit (HgO) hâline geçer. Fakat 500°C’de tekrar cıva ve oksijen hâline döner. Kükürt ve halojenler cıva ile reaksiyon verir. Cıvaya nitrat asidi ve derişik sülfat asidi etki eder. Hidroklorik asit az etki eder. Cıvanın kimyâsal ve fiziksel özelliklerinden dolayı fen adamları cıva üzerinde uzun çalışmalarda bulunmuşlardır. İlim adamı Edison da bu madde üzerinde pekçok çalışmalar yapmıştır. Edison’un cıva hakkındaki görüşünü mesâî arkadaşı Martin Andre şöyle nakletmektedir:
Bir gün laboratuvara girince, Edison’un kendinden geçmiş çok dalgın bir halde hiç kımıldamadan elinde tuttuğu bir kaba baktığını gördüm. Yüzünde büyük bir hayret, hürmet, takdir ve tâzim ifâdesi vardı. Yanına tam yaklaşıncaya kadar, geldiğimin bile farkına varmadı. Sonra beni yanında görünce, elindeki kabı bana gösterdi. Kap, cıva ile doluydu. Bana; “Şuna bak!” dedi. “Bu ne muazzam bir eserdir. Sen cıvanın hârikulâde bir şey olduğuna inanır mısın?” Ben; “Cıva hakîkaten hayrete değer bir maddedir.” diye cevap verdim Edison konuşurken sesi titriyordu. Bana; “Ben cıvaya bakınca, bunu yaratanın büyüklüğüne hayran oluyorum. Buna ne türlü hassalar vermiş?Bunları düşündükçe aklım başımdan gidiyor!” diye mırıldandı.

Neden termometrelerde genellikle civa kullanılır?

Termometreyi Galileo Galilei icat etmiştir.Termometreler üst bölümünde ince bir cam tüp bulunan bir hazneden oluşur; haznenin içi bir sıvıyla doldurulmuştur. Bu sıvı genellikle cıvadır. -38°C de katılaşan ve 357°C de kaynayan cıvanın, bu bakımdan, çok geniş bir kullanım alanı vardır. Ayrıca cıva oda sıcaklığında sıvı kalabilen tek metaldir. Cıvanın sıvı olmasının en büyük açıklaması, atomlar arasındaki bağın zayıf olmasıdır. Ancak cıvanın da yetersiz kaldığı daha soğuk ortamlarda cıva yerine alkol kullanılabilir.
Sonuç olarak; cıvanın neden kullanıldığını maddelerle açıklarsak;
1. Cıva oda sıcaklığında sıvı kalabilen tek metaldir.
2.Kullanımı uygundur.
3. Erime noktası çok yüksektir.
Son düzenleyen Safi; 8 Şubat 2019 00:34