Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 7 Aralık 2017  Gösterim: 183  Cevap: 1

Üniversite hayatında karşılaştığım zorlukların üstesinden nasıl gelebilirim?

7 Aralık 2017 00:33       Mesaj #1
morgoth - avatarı
Üye
Üniversite üçüncü sınıf öğrencisiyim. Bölümümü sevmiyorum ama buraya iyi bir puanla birinci olarak geldim ve ortalamam çok iyi. Büyük heveslerle geldiğim, benim için yeni ve temiz bir hayat olan üniversitede en kötü günlerimi geçirdim ve geçiriyorum.

Bazı derslerde laboratuvarda grup olarak çalışmak zorundayız. Kendi halinde içine kapanık benim gibi birisi için bu tam bir işkence. Önceki grubum beni hep ezdi, benim bi şey yapmama izin vermediler, dalga geçtiler, tüm sınıf da bunları gördü, ben alttan aldım sesimi çıkarmadım. Böyle olmaz dedim başka gruba geçtim, burda da neredeyse anam yaşında bir öğrenci tarafından eziliyorum. Onu öyle yapma bunu böyle yapma, sen cahilsin, hiç bişey bilmiyorsun yapamıyorsun diyorlar. Saygımdan sesimi çıkarmıyorum ama sınıf bana acıyarak, zavallı bir böcekmişim gibi bakıyor. Benimle alay edenler de var sesini çıkaramıyor çocuk yazık diyenler var. Başka gruba da geçemem kimse çalışmak istemez benle. Orda da ezerler beni.

Kendimi Kafka'nın böceği gibi hissediyorum. Okulun ilk gününden beri bir kişi bile gelip yanıma oturmadı benim. Herkes birbiriyle tanışırken, konuşurken, kaynaşırken sadece bir kişi bile gelip benle tanışmadı bile. Yalnızlığa alışkınım ama üniversitede biraz sosyalleşirim, ben de akılla konuşmayı bırakarak biraz aptallaşıp diğerleri gibi hayattan zevk alırım diye düşünüyordum. Baktım olmuyor daha da çok içime kapandım. Sürekli evdeyim. Çok kitap okudum, çok film izledim, piyano çalmaya başladım. Maddi sıkıntım yok ama ezilmek beni bitiriyor.

Yüksek lisans yapmak ve akademik kariyer yapmak istiyordum ama okulu bırakma noktasına geldim. Ben ne yapacağım?
EN İYİ CEVABI nötrino verdi
İçine kapanık bir mizaca sahip olmanız sizin suçunuz değil. İçinde bulunduğunuz durumu değiştirmek ise yine sizin elinizde. Düşüncelerinize ve kendinize değer verin. Farklı bir çizginiz olsun. Karşınızdaki bireylere düşüncelerinizi açık ve net bir şekilde ifade etmeyi öğrenin. Başkalarına söz hakkı verip onları dinleyin ama asla size ait olan söz hakkını kimseye ihlal ettirmeyin. Sizin onları dinlediğiniz gibi onların da sizi dinlemeleri gerektiğini öğretin. Haklı iseniz her daim hakkınızı savunun ve bu bağlamda hiçbir zaman pasif bir konuma düşüp, ödün vermeyin. Yalnızlık kötü değildir, bilakis insanı güdüleyen bir özelliktir diye düşünüyorum.İlgi alanınıza giren başka bir bölümü deneyerek de daha farklı bir başlangıç yapabilirsiniz. Madem akademik kariyer yapmak istiyorsunuz birtakım zorlukları da göğüslemelisiniz. Bu bağlamda herkesi dinlemek zorunda değilsiniz, kimse size ne yapacağınızı söyleyemez çünkü bu sizin hayatınız ve buna yön verecek olan da yine kendinizsiniz!
Sponsorlu Bağlantılar

nötrino tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

paneli aç