Arama

Dünya Nehirleri - Rio Grande Nehri

Güncelleme: 1 Mart 2017 Gösterim: 2.911 Cevap: 2
Mira - avatarı
Mira
VIP VIP Üye
1 Ağustos 2012       Mesaj #1
Mira - avatarı
VIP VIP Üye

Rio Grande


MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi
Sponsorlu Bağlantılar

Colorado, New Mexico ve Texas eyaletlerinde ırmaktır. (ABD). Güneybatı Colorado'da San Juan Dağları'nda doğar. El Paso'da güneydoğuya dönerek Meksika-Amerika Birleşik Devletleri sınırını meydana getirir, Brownsville (ABD) ve Matamoros (Meksika) arasında Meksika Körfezi'ne dökülür. Uzunluğu 3.030 km, başlıca kolu Pecos'dur.
Son düzenleyen perlina; 1 Mart 2017 13:33
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
1 Mart 2017       Mesaj #2
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye

Rio Grande (Rio Bravo del Norte)

Ad:  Rio Grande.jpg
Gösterim: 351
Boyut:  29.0 KB

Meksika'da Rio Bravo del Norte adıyla bilinen Rio Grande, Kuzey Amerika'nın en uzun ırmaklarından biridir. Kaynağı Kayalık Dağlar'ın güney kesimlerinde, deniz düzeyinden 3.700 metre yüksektedir. ABD'de Colorado eyaletinin güneybatısından doğan Rio Grande, güneye doğru akarak New Mexico'dan geçer; sonra güneydoğuya dönerek Meksika Körfezi'ne ulaşıncaya kadar ABD'nin Texas eyaleti ile Meksika arasındaki yaklaşık 2.000 kilometrelik sınırı oluşturur. Rio Grande'nin toplam uzunluğu 3.034 kilometredir. Havzasının yüzölçümü de 445.000 km2'ye yaklaşır.
Sponsorlu Bağlantılar

Rio Grande başlangıçta tipik bir Kayalık Dağlar akarsuyudur: Dik kayalık yamaçları bazı yerlerde 530 metreyi bulan derin ve dar kanyonların içinde akar. Ama sonra çevresi değişir, hızı kesilir, geniş düzlükler boyunca ağır ağır ilerleyerek denize ulaşır. Aşağı çığırındaki sığlıklar ve kum tepeleri dolayısıyla suyolu olarak çok az kullanılır.

Su taşkınlarını denetim altında tutmak ve toprağı sulamak amacıyla Rio Grande'nin üzerinde ABD ve Meksika'nın kurduğu barajlar vardır. Deltanın özellikle Texas'ta kalan bölümünde turunçgiller, soğan, şekerpancarı, fasulye, domates ve acı biber üretilir. Colorado'daki San Luis vadisi önemli bir patates üretim bölgesidir. Hayvancılık da yapılan bu bölgede ırmak boyunca büyük sığır sürüleri otlatılır.

Rio Grande'nin oluşturduğu sınır boyunca bir yanda ABD'de, öbür yanda Meksika'da kurulmuş büyük yerleşim bölgeleri vardır. Örneğin Texas'taki El Paso'nun karşı kıyısına Meksika'da Ciudad Juârez, Laredo'nun karşısına Nuevo Laredo, ırmak ağzının yakınlarında yer alan Brownsville limanının karşısına da Matamoros kurulmuştur.


MsXLabs.org & Temel Britannica

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.
perlina - avatarı
perlina
Ziyaretçi
1 Mart 2017       Mesaj #3
perlina - avatarı
Ziyaretçi
Ad:  rio grande.jpg
Gösterim: 1114
Boyut:  100.1 KB

Rio Grande

, İspanyolca RİO GRANDE DEL NORTE, Meksika’da Rİ'O BRAVO ya da RİO BRAVO DEL NORTE, Kuzey Amerika’nın en uzun ırmaklarından biri (3.034 km).

ABD’ de Colorado eyaletinin güneybatısındaki Kayalık Dağların güneyinden doğar ve Texas eyaletiyle Meksika arasındaki sınırı çizdikten sonra Meksika Körfezine dökülür.
Colorado’daki San Juan Dağlarının kar sularından beslenen Rio Grande deniz düzeyinden 3.700 m yükseklikte doğar. Colorado’da güneydoğu ve güneye doğru 282 km boyunca akarak New Mexico’ya girer. Güney doğrultusunda 756 km kadar ilerledikten sonra Texas’la Meksika’nın Chihuahua, Coahuila, Nuevo Leon ve Tamaulipas eyaletleri arasında yaklaşık 1.995 km’lik bir sınır çizer ve Meksika Körfezine dökülür.

Yukarı çığırında ladin, göknar ve kavak ormanlarından geçerek Colorado’daki geniş San Luis Vadisine ulaşır. Daha sonra Rio Grande Boğazını ve New Mexico’nun kuzeyindeki White Rock Kanyonunu aşar ve havzalarla sıradağların, sonra da Meksika Platosunun biçimlendirdiği bölgelere girer. Meksika Körfezindeki kıyı düzlüğüne ulaşmadan hemen önce derinlikleri 457-518 m arasında değişen üç kanyonu aşan ırmak, deltasına doğru akarken menderesler çizer.

Rio Grande’nin en önemli kolları ABD’ deki Pecos, Devils, Chama ve Puerco’yla Meksika’daki Conchos, Salado ve San Juan’dır. Yaklaşık 445.000 km2’lik bir bölgenin sularını toplayan ırmak en çok nisan- ekim arasında su taşır.

Rio Grande Havzasında, yarısından çoğu Meksika’da olmak üzere toplam 800 bin hektar tarım arazisi sulanır. Havzada patates ve yoncadan pamuk, turunçgiller ve sebzeye kadar çok çeşitli ürünler yetiştirilir. Tarım ve hayvancılık dışındaki en önemli ekonomik etkinlikler madencilik ve turizmdir

Kaynak: Ana Britannica
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

26 Haziran 2011 / ThinkerBeLL Coğrafya
19 Haziran 2011 / Finn and Jake Coğrafya
27 Kasım 2012 / Valeria Coğrafya
31 Temmuz 2013 / _VICTORY_ Coğrafya
19 Haziran 2011 / Daisy-BT Coğrafya
Etiketler: rio grande nehri