Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 28 Ekim 2013  Gösterim: 17.621  Cevap: 3

Helen Keller

Misafir
14 Ekim 2008 21:40       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Helen KELLER (1880–1968)

Ad: hellen_keller_2.jpg
Gösterim: 314
Boyut: 34.1 KB
Sponsorlu Bağlantılar

ABD'li yazar ve eğitimci Helen Keller kör ve sağırdı. Ne var ki, örnek bir mücadele vererek özürlüle­rin yararına çalışmalar yaptı.
Helen Keller Alabama'da, Tuscumbia'da doğdu. Doğduğunda normal ve sağlıklı bir bebekti. 19 aylıkken geçirdiği ağır bir hasta­lıktan sonra kör ve sağır kaldı. Çok geçmeden konuşma yetisini de yitirdi.
Altı yaşına geldiğinde 20 yaşında Anne Sullivan adında bir öğretmenle çalışmaya başladı. Sullivan da görme özürlüydü ama bütünüyle kör değildi. Boston'daki Perkins Körler Okulu'nda öğrenim görmüştü. Burada öğrendiği yöntemleri Helen Keller'in işitme özrünü de göz önünde bulundurarak uygula­mayı denedi. Sullivan, Helen'e ilk dersinde bir bebek getirdi ve b-e-b-e-k sözcüğünün harflerini parmaklarıyla çocuğun avucuna yazdı. Helen bu yeni oyunu sevdi ve dokun­mayla kısa zamanda birçok sözcük öğrendi. Çok geçmeden hemen her şeyin adını öğren­mişti. Ayrıca ses titreşimlerini duymak ama­cıyla Sullivan'ın gırtlağına parmaklarını koya­rak konuşmayı da öğrendi.
1890'da Helen, Sullivan'la birlikte Boston' daki Horace Mann Sağırlar Okulu'na gitti. Burada Braille alfabesiyle okumayı öğrendi. Olağanüstü bir zekâsı olduğundan, okullarda uygulanan programla­rı hiçbir güçlük çekmeden izleyebiliyordu. Daha sonra Massachusetts, Cambridge'deki Radcliffe Koleji'ne gitti. Anne Sullivan ders­lerde Keller'in yanına oturuyor ve anlatılanla­rı onun avucuna yazıyordu. Helen 1904'te üstün başarıyla okulu bitirdi.
Körlerin sorunlarıyla ilgilenmek Helen Keller'in yaşamının başlıca amacıydı. Çocuk­luk yıllarını Karanlığın İçinden (The Story of My Life; 1902) adlı özyaşam öyküsünde anlat­tı. Bu kitapta okumayı, yazmayı ve konuşma­yı öğrenirken karşılaştığı sorunları ve Anne Sullivan ile aralarındaki olağanüstü ilişkiyi di­le getirdi. 1959'da William Gibson'un bu kita­ba dayanarak yazdığı oyun 1960'ta Pulitzer Ödülü'nü kazandı.
Helen Keller'in yazdığı diğer kitaplar şöyledir:
 • The World I Live in (1908; "Ya­şadığım Dünya")
 • Out of the Dark (1913; "Karanlıktan Kurtuluş")
 • Helen Keller's Jour­nal (1938; "Helen Keller'in Günlüğü")
 • Let Us Have Faith (1940; "İnançlı Olalım")
Ad: Helen_Keller.jpg
Gösterim: 289
Boyut: 70.6 KB

Sağır ve körlere destek sağlamak amacıyla dünyayı dolaşan Helen Keller, körlere yardım etmek isteyen insanlara büyük bir istekle konferanslar veriyordu. Ne var ki, konuşması iyi anlaşılmadığından bir çevirmenin yardımı gerekiyordu. Yaşamının son yıllarını Connecticut'ta okuyup yazarak ve her gün gelen bir­çok mektubu yanıtlayarak geçirdi. 1964'te, ölümünden dört yıl önce, ABD'nin en büyük ödüllerinden biri olan Özgürlük Madalyası'nı aldı.


MsXLabs.org & Temel Britannicanünü
25 Ağustos 2009 11:55       Mesaj #2
nünü - avatarı
Ziyaretçi
33435835th

Renklerden ve seslerden mahrum Bir Çocuk..

Tüm insanlık için insan beyninin ne büyük mucizeler yarattığının canlı örneğiydi. Helen Keller 27 Haziran 1880 de dünyaya geldi. Ancak henüz 19 aylıkken geçirdiği birkaç gün süren yüksek ateşli bir hastalık sonucunda görme, işitme ve konuşma yeteneklerini kaybetti. İnsanı adeta bir kara kuyuya hapseden bu rahatsızlık dış düny ayla bağlantısını kopardı. Bir buçuk yaşını henüz doldurmuşken böyle bir güçlükle karşılaşan küçük kızın konuşmayı öğrenmesi elbette çok zordu. Birtakım hırıltılar çıkarıyordu sadece. Durup dururken öfke nöbetlerine giriyor, tabakları kırıp döküyor ve odada kendisiyle birlikte olanlara saldırmaya başlıyordu. Birkaç doktor kendisine zihinsel olarak hasta teşhisi koydu. Ömür boyu bir akıl hastanesinde kalması öneriliyordu Helen'in.Ailesi ise kızlarının zihinsel olarak hasta olduğunu hiçbir zaman kabul etmedi.

Küçük kız beş yaşından sonra kendisinin diğer insanlardan farklı olduğunu anlamaya başladı.. Düşünebildiği, hissedebildiği halde görememek, duyamamak ve konuşamamak onu çileden çıkarıyor, kendisine dayanılmaz acılar veriyordu. Sağı solu tekmeliyor, çığlık atıyor, kendisine yaklaşanları ısırıyordu.

Öğretmeniyle yeniden doğdu..

3 Mart 1887 de küçük kız yeniden doğdu adeta. Artık yedi yaşındaydı. Ailesi Helen'e özel öğretmenlik yapması için genç bir bayan eğitmen tuttu. Anne Sullivan. Anne Sullivan anne ve babasını kaybetmiş ve kimsesizler yurdunda büyümüştü. Beş yaşında görme yetisini büyük ölçüde yitirmişti; ancak daha sonra geçirdiği iki operasyon sonucu normal baskıda hazırlanmış bir kitabı okuyabilecek kadar görebiliyordu.

Anne Sullivan Helen'le iletişim kurabilmek için ona parmaklarla yazmayı öğreterek başladı işe. Helen için bir oyuncak getirmişti yanında. Bu hediye oyuncağı işaret etmek için oyuncak anlamına gelen "doll" sözcüğünü Helen'in avucuna parmaklarıyla yazdı. Helen avuçlarının içinde öğretmeninin parmaklarını hissedebiliyor, parmaklarıyla yazdıklarını tekrar edebiliyor ama yazdıklarının ne anlama geldiğini anlayamıyordu henüz.

Bir gün Helen'in elini akan musluğun altına tuttuğu bir anda öğretmeni Anne Sullivan da diğer eline "su" sözcüğünün harflerini yazdı. İşte bu andan sonra müthiş bir gelişme başladı. Helen bir elinde hissettiği serin suyla diğer elinde hissettiği parmakların yazdığı "su" sözcüğünü ilişkilendirebilmişti. Bundan sonra müthiş bir gelişme başladı. Ansızın ortaya çıkan bu kıvılcımla dünyanın kapıları küçük kıza ardına kadar açıldı. Hocasından eline geçirdiği her şeyi kendisine hecelemesini istiyordu. Artık sözcükleri ve yazılımlarını büyük bir hız ve hevesle öğrenebiliyordu.

Helen Keller 1888'de Körler Enstitüsüne başvurdu. 1890'da konuşmayı öğrendi ve 1894 yılında New York'taki körler okuluna gitti. Redcliffe Kolejine başladığında Almanca ve Latince biliyordu. Daha sonra Fransızca ve Rusça öğrendi. Artık spor yapabiliyor, ata binebiliyor ve kağıt oyunlarını başarıyla oynuyordu.

Pedagoji eğitimi aldı ve 1904 yılında 24 yaşına geldiğinde o artık üniversiteden mezun ilk sağır ve kör kişiydi. Mücadelesini "Her şey su ile Başladı" isimli kitabında anlattı.


Parmak uçlarıyla Tanıdığı Yaşamı Bizden Daha İyi Tanıdı

57641658th

H. Keller ışık ve sesten mahrum bir duyu hayatına sahipti; ama diğer algıları öyle güçlüydü ki karşısındaki insanın kişiliğini bile tartabilirdi. Kendisine gece ve gündüzü nasıl ayırt ettiği sorulduğunda şöyle cevap vermişti: gündüz hava ve kokular daha hafiftir. Mark Twain 19. yy. ın iki büyük kişisinden biri olarak tanımladığı Keller'in örnek yaşamı 1968'de sona erdi. Helen Keller hayatı parmak uçlarıyla tanımıştı; ama eminiz ki hayat hakkında bizden çok daha fazla şey biliyordu.


20 Ağustos 2012 04:19       Mesaj #3
buz perisi - avatarı
VIP Lethe
Helen Keller
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi

(1880 Tuscumbia/Alabama-1968 Westport/Connecticut)
Amerikalı pedagog. On dokuz aylıkken geçirdiği bir hastalık sonucu kör, sağır ve dilsiz oldu. Yedi yaşındayken eğitimini üstlenen Anne Mansfield Sullivan adlı pedagogdan sağır-dilsizler için kullanılan yöntemle düşüncelerini belirtmeyi, yazmayı ve konuşmayı, daha sonra da beş yabancı dil öğrendi; 1904 yılında Radeliffe College'dan mezun oldu. Çeşitli yerlerde konferanslar verdi ve Körler Vakfı'nın gelişmesine katkıda bulundu. Öğrenimini tamamladıktan sonra akademik kariyerini yaptı.

Başlıca yapıtları:
 • "The Story of My Life" (Hayatımın Hikâyesi, 1902).
 • "The World I live in" (İçinde Yaşadığım Dünya, 1908),
 • "Out of the Dark" (Karanlığın Dışında, 1913),
 • "My Religion" (Dinim, 1927),
 • "Let Us Have Faith" (Bırakınız Güvenelim, 1940).
kedan
28 Ekim 2013 10:53       Mesaj #4
kedan - avatarı
Ziyaretçi
bir çok kaynağa baktım farklı şeyler buldum halen sorularımın cevabını alamadım bu şeyi tam anlamak istiyorum bu yazıyı ne zaman okuduysanız lütfen (kedan@mynet.com)
Kör sağır ve dilsiz birinin eline su dökülür ve avucuna su yazılır bu birincisi.
dört lisan öğrenmiş bunu kim tecrübe etti?
Kendi için çekilen filmi nasıl beğenmemiş?
sonradan yakınlarının anlayabileceği şekilde sesler çıkarmış bu nasıl olmuş?
aldığı lisans eğitimi onun gibilerin aldıığı eğitimle mi yoksa diğer insanların aldığı eğitimle aynı mı?
şimdilik....
Yoksa örnek kişilik için abartılmış mı? LÜTFEN...


Daha fazla sonuç:
Helen Keller

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç