Arama

Gazi Üniversitesi - İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Güncelleme: 16 Eylül 2008 Gösterim: 5.625 Cevap: 0
Lavie - avatarı
Lavie
Ziyaretçi
16 Eylül 2008       Mesaj #1
Lavie - avatarı
Ziyaretçi
Ankara'da 1955 yılında öğretime gece eğitimi ile başlayan Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, 1971 yılında yürürlüğe giren 1472 Sayılı Yasa gereği kendisine muadil özel yüksekokulların bağlanması ile eğitim-öğretim kapasitesini genişletmiştir. Akademiyi oluşturan Ekonomi, İşletme, Maliye ve Yönetim Bilimleri Fakülteleri, Mali Bilimler ve Muhasebe Yüksekokulu ile Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu 1982 yılında Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin değiştirilerek kabulüne dair 2809 sayılı Kanunla Gazi Üniversitesi bünyesine alınarak bugünkü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini oluşturmuştur. Türkiye'nin en büyük İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi olma gururunu yaşayan Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, geçmişinden gelen Akademi geleneği ile, hem eğitim-öğretim alanında hem de sosyal alanlarda Türkiye'nin en önde gelen fakültelerinden birisidir. Öğrenci sayısına göre, genel bütçeden alınan pay son derece düşük olmasına karşılık, işe giriş sınavlarında yıllardan beri ilk sıralarda yer alması, Fakültemizin en belirgin özelliği olarak kabul edilmektedir. Fakültede halen 5150 öğrenci öğrenim göstermekte olup, 43 Profesör, 15 Doçent, 41 Yardımcı Doçent ve çeşitli kademede 89 öğretim elemanı mevcuttur. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, sahip olduğu öğretim üyesi potansiyeli ile, sadece Ankara'da bulunan diğer üniversitelere değil, ülkemizdeki diğer üniversitelere en çok öğretim üyesi desteği veren fakülte olmanın haklı gururunu yıllardan beri yaşamaktadır.
Sponsorlu Bağlantılar