Arama

İstanbul - Arnavutköy - Amerikan Robert Lisesi

Güncelleme: 2 Ağustos 2012 Gösterim: 4.785 Cevap: 0
Mira - avatarı
Mira
VIP VIP Üye
2 Ağustos 2012       Mesaj #1
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Özel İstanbul Amerikan Robert Lisesi (Robert Kolej)
MsXLabs.org & MORPA & Vikipedi
Sponsorlu Bağlantılar
logo alternatif
  • Kuruluş: 1863
  • Ülke: Türkiye
  • Müdür: John R. Chandler ve Güler Kamer
  • Eğitim Dili: İngilizce ve Türkçe
  • Yabancı Diller: Almanca ve Fransızca
İstanbul'da özel ortaöğretim kurumudur. Bugün karma eğitim yapan okul, 1863'te yalnızca erkek öğrencilerin öğretim yaptığı bir okul olarak açıldı. Daha sonra, bugün Boğaziçi Üniversitesi'nin bulunduğu yerdeki binalarına taşındı. 1912'den itibaren kuruma bağlı olarak Mühendislik Okulu, İş İdaresi ve Temel Bilimler ile Yabancı Diller yüksekokulları açıldı. O tarihlerde Robert Kolej adıyla anılan okul, 1957'de yüksekokul diploması vermeye başladı. 1971'de ortaokul ve lise bölümleri, İstanbul Amerikan Kız Koleji'yle birleşti ve aynı yıl yüksek bölümü Boğaziçi Üniversitesi'ne dönüştürüldü. İki yıllık hazırlık sınıfı bulunan okulda, Türkçe okutulması zorunlu olan derslerin dışında İngilizce öğretim verilmektedir.

Okul, Cyrus Hamlin ve Christopher Robert adında iki Amerikalı tarafından kurulmuştur. Robert Koleji ve 1871’de kurulan kardeş okulu Amerikan Kız Koleji, Amerika Birleşik Devletleri sınırları dışında kurulan ilk Amerikan okullarıdır.
1971 yılında okulun yüksek öğrenim veren bölümü Türk hükümetinin üstüne geçirilmiş ve arazisinde Boğaziçi Üniversitesi kurulmuştur. Aynı yıl Amerikan Kız Koleji ile birleşen ortaöğrenim bölümü, o tarihe kadar Kız Koleji’nin kullanımında olan Arnavutköy’deki kampüste eğitim vermeye devam etmektedir. SBS sınavında en yüksek puanı olan %2 dilimindeki öğrencilerin kaydoldukları bir okuldur. Öğretim kadrosunun %50’si Türk, %32’si Amerikalı, %8’i İngiliz, geri kalanı diğer ülkelerdendir.

Binalar

• Gould Hall
  • Mitchell Hall
  • Woods Hall
  • Sage Hall
  • Bingham Hall
  • Feyyaz Berker Science Building
  • Suna Kıraç Hall
  • Nejat Eczacıbaşı Hall (GYM)
Ayrıca okulun içinde Maze-Plato-Rose Garden-Forum-Bingham gibi bölümler de bulunmaktadır.

İletişim

Telefon
: +90 212 359 22 22
Posta Adresi: İstanbul Amerikan Robert Lisesi Kuruçesme Cad. No.87 34345 Arnavutköy - Istanbul

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.