Arama

Adıyaman Üniversitesi

Güncelleme: 16 Ocak 2009 Gösterim: 7.215 Cevap: 3
Kral_Aslan - avatarı
Kral_Aslan
VIP MsXTeam
8 Ekim 2007       Mesaj #1
Kral_Aslan - avatarı
VIP MsXTeam
Adıyaman Üniversitesi

Sponsorlu Bağlantılar

Adıyaman Üniversitesi

100px Univ logo

Kuruluş yılı 2006
Eğitim dili Türkçe / İngilizce
Türü Devlet
Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gündüz
Öğrenci
sayısı {{{öğrenci sayısı}}} Akademik
Personel {{{akademik personel}}}
Yeri Adıyaman, Türkiye
Web sitesi

Üniversitenin Kuruluşu

yılında kurulmuş olan Üniversite, Gaziantep Üniversitesi'ne bağlı olarak 27.06.1987 tarihinde kurulan Eğitim Fakültesi ve 2003 yılında kurulan Adıyaman Mesleki ve Teknik Eğitim Fakültesi, 15.12.1997 tarihinde kurulmuş olan Besni Meslek Yüksekokulu, 1988Gölbaşı Meslek Yüksekokulu ile İnönü Üniversitesi'ne bağlı olarak 12.08.1998 tarihinde kurulan Fen Edebiyat Fakültesi, 1983 yılında kurulmuş olan Adıyaman Meslek Yüksekokulu ve 2 Kasım 1996 tarihinde kurulan Sağlık Yüksekokulu ile Harran Üniversitesi'ne bağlı olarak 16.10.1997 kurulan Kahta Meslek Yüksekokulu olmak üzere üç farklı Üniversitenin oluşturduğu akademik birimlerin (3 fakülte, 1 Yüksekokul ve 4 Meslek Yüksekokulu) 1 Mart 2006 tarih ve 5467 sayılı kanunla, 17 Mart 2006 tarih ve 26111 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren kanunla Adıyaman Üniversitesine bağlanmışlardır.
İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih HİLMİOĞLU'nun YÖK'ün 18 Ağustos 2006 tarihli toplantısında alınan kararla Tedviren Adıyaman Üniversitesine Rektör atanması ile hazırlanan Adıyaman Üniversitesinin 10 yıllık gelişme planı içerisinde yer alan
Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Türk Dili Bölümü, Yabancı Diller Bölümü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü,
açılması öngörülmüştür. Adıyaman Üniversitesi Senatosu'nun 21/09/2006 tarih 01.02 kararı ile yukarıdaki Akademik birimlerin kurulması kararlaştırılmıştır.
01 Aralık 2006 tarihli toplantısında, YÖK, kendi tarihinde bir ilki gerçekleştirerek aynı anda birçok akademik birimin kurulma kararını onaylayarak Bakanlar Kuruluna göndermiştir. Bunlarla birlikte, Diş Hekimliği Fakültesi ve Eczacılık Fakültesinin de açılması yönünde YÖK'ün olumlu görüşleri edinilmiştir. Böylelikle Adıyaman Üniversitesi mevcut 3 fakültesi ile birlikte toplam 10 fakülteye kavuşacaktır. Bu tarihi karara göre, Adıyaman Üniversitesi'nde açılacak olan yeni akademik birimler şunlardır:
(Bakanlar Kurulu Kararı İle Kurulacak Birimler)
  • Tıp Fakültesi
  • Mühendislik Fakültesi
  • Mimarlık Fakültesi
  • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  • Güzel Sanatlar Fakültesi
  • Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu (4 Yıllık)
  • Yabancı Diller Yüksek Okulu (4 Yıllık)
  • Sağlık Bilimleri Enstitüsü
(YÖK Kararıyla Kurulacak Birimler)
  • Türk Dili Bölümü
  • Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölümü
  • Yabancı Diller Bölümü
  • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
  • Devlet Konservatuarı

Hayatın ne anlamı var.. Yanımda sen olmayınca....
probLem girL - avatarı
probLem girL
Ziyaretçi
17 Kasım 2007       Mesaj #2
probLem girL - avatarı
Ziyaretçi
paylasım için teşekkürler
Sponsorlu Bağlantılar
KENCISii - avatarı
KENCISii
Ziyaretçi
17 Kasım 2007       Mesaj #3