Arama

Gergedan Resimleri

Güncelleme: 25 Eylül 2016 Gösterim: 78.495 Cevap: 48
NeutralizeR - avatarı
NeutralizeR
ADM Webmaster
18 Temmuz 2006       Mesaj #1
NeutralizeR - avatarı
ADM Webmaster
Gergedanlar

Sponsorlu Bağlantılar
Gergedangiller (Rhinocerotidae) familyasından bugüne kadar soyunu sürdürebilmiş kara hayvanları içinde filden sonra en iri olan hayvan türleri. At ve eşek gibi tektoynaklılardan olan bu memeli hayvan günümüzde yalnızca Afrika, Hindistan, Malezya ve Endonezya'da yaşar. Ama fosillerden anlaşıldığı kadarıyla tarihöncesi çağlarda Avrupa'da da gergedanlar varmış. Bu soyu tükenmiş türlerin, daha soğuk olan Avrupa iklimine uyum sağlayabilmek üzere yumuşak tüylü bir postla örtünmüş olduğu da gene fosillerden anlaşılmaktadır.

800px White rhinos

Bugün doğada yabanıl yaşamlarını sürdüren gergedanların sayısı iyice azalmıştır. Bunun nedeni bir yandan insanların yerleşmesi sonucunda doğal yaşam alanlarının daralması, bir yandan da özellikle boynuzları için gergedanların kaçak olarak avlanmasıdır. Gergedanların boynuzu öbür hayvanlarınki gibi kemikten değil, saç, kıltırnakların yapısındaki (keratin) denen lifsi bir proteinden oluşmuştur. Bazı Asya ülkelerinde bu boynuzların doğaüstü güçler taşıdığına inanılır.

rhino

Bugünkü gergedanların, üçü Asya'da, ikisi Afrika'da yaşaya beş türü vardır. Bunların hepsi iri yapılı, kısa ve kalın bacaklı hayvanlardır. Ayaklarında tek bir toynakla (geniş ve kalın tırnakla) çevrili üçer parmak bulunur. Kafaları iri ve ağır, kulakları geniş, ucu püsküllü olan kuyrukları ince ve oldukça kısadır. Son derece kalın olan derileri, kulaklarının tepesindeki tüy tutamları ile kuyruk püskülleri dışında tümüyle çıplaktır. Türleri ayıran en önemli fark burunlarının üstündeki boynuzların bir yada iki tane olmasıdır. Asya'da yaşayan üç türden ikisi tek boynuzlu, öbür Asya türü ile iki Afrika gergedanı çift boynuzludur. İçlerinde en irisi olan beyaz Afrika gergedanının ağırlığı beş tonu bulur.
Otçul hayvanlar olan gergedanlar genellikle tek başlarına ya da aile grupları halinde geniş otlaklarda, çalılık ve bataklık bölgelerde yaşarlar. Yalnız Sumatra gergedanı sık ormanlarda yaşar. Görme duyularının zayıf olmasına karşılık koku alma ve işitme duyguları çok gelişmiştir. Hayvanlar arasında kendilerinden daha güçlü düşmanları olmayan gergedanlar insanla karşılaştıklarında da genellikle kaçarlar.
Ama bazen kızgın bir erkeğin ya da yeni doğurmuş bir dişinin alışık olmadığı bir koku ya da sesle uyarıldığında körlemesine saldırdığı olur. Gergedan bütün iriliğine karşın hiç de hantal bir hayvan değildir. Saatte 45 km hızla koşabilir ve bu körlemesine koşu sırasında koca gövdesinden hiç beklenmeyen bir çeviklikle bir anda yönünü değiştirebilir.

Resim ve fotoğraf konularında uygulanan kurallar şöyledir:
 • +18 içerikte resim ve fotoğraf eklenmemelidir.
 • Daviantart.com sitesinden alınan her resim ve fotoğraf için kaynak bilgisi verilmesi zorunludur.
 • Bir mesajda en fazla 3 adet resim/fotoğraf olmalıdır.
 • Eklenecek olan her resim/fotoğraf mesajına konu başlığı girilmelidir.
 • Yukarıda belirtilen kurallara uygunluk göstermeyen bütün resim/fotoğraf ekleri silinecektir.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 17 Kasım 2015 23:23 Sebep: Güncelleme.
Son derece gururlu insanlar, susmayı ve yalnızlığı sever.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Temmuz 2006       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Gergedanlık üstüne
 • İnsanlar aleminden hayvanlar alemine kafayı uzatıp baktığımızda en ılımlı hayvanlardan biri gibi görünen ağır, oturaklı, kendi halinde onca tehlikeli duruşuna rağmen otcul bir memeli. İlk çağlardan bu yana çok az evrim geçirmiş, acaip saygıdeğer bir yaratık gibi duruyor. İnsanoglu gidip gidip onca zamana mekana değişime ayak uydurmuş bir şekilde hayatta kalmış bu yaratığa saldırıyor ya hani.. O muhtemelen ne olduğunu anlamıyor.. Niye olduğunu da anlamıyordur.. Belki de umursamıyor, kaçmıyor.. Başka dünyadan gelmiş gibi.
 • Ionesco'nun " Le rhinoceros " isimli oyunu:
" Bir kahvede oturan sıradan insanların önünden aniden bir gergedan geçer. Önce kimse inanmaz ve propaganda olduğu düşünülür. Sonra herkes aniden gergedanlaşmaya başlar, öyle ki artık gergedan olmak normal, insan olmak azınlık demektir. Gergedanlar basın yayın organlarını da ele geçirir ve insanın zamana ayak uydurması gerektiğini söyler. Berenger isimli içkiyi seven, sistemden ve işinden mutsuz bir adam kalmıştır insan olarak en sonunda. Direnir ve olaylar gelişir. "

Sponsorlu Bağlantılar
Ad: rhino.JPG
Gösterim: 734
Boyut: 59.8 KB
 • Güce etkinliğe ve güvenilirliğe doğadaki güzel bir örnektir gergedan hayvanı. Bir fil kadar güçlü bir geyik kadar çeviktir. Bitmez tükenmez bir enerjiye sahiptir. Cüssesinden beklenmeyecek kadar hızlı koşar. Bir duman veya ateş gördüğünde bir itfayeci edasıyla koşarak ayaklarıyla ateşi söndürmeye çalışır. İri bedeni ve korkutucu görüntüsüne rağmen dost canlısı bir hayvandır gergedan. Gücünü yok etmek için değil, doğanın ona armağan ettiği sağlam zırhını korumak için kullanır. Ve tabiki her canlı gibi bir tehlike ile karşı karşıya kaldığında saldırganlaşır.

Son düzenleyen Mira; 15 Ocak 2013 22:12 Sebep: Düzenlendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Temmuz 2006       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ad: image_19.jpg
Gösterim: 414
Boyut: 37.1 KB
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Ağustos 2006       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ceratotherium simum3
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Ağustos 2006       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Gergedan Resimleri
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Ağustos 2006       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
wrhino1
tulse - avatarı
tulse
Ziyaretçi
21 Ağustos 2006       Mesaj #7
tulse - avatarı
Ziyaretçi
Gergedan Resimleri
asparagas23 - avatarı
asparagas23
Ziyaretçi
24 Ağustos 2006       Mesaj #8
asparagas23 - avatarı
Ziyaretçi
Gergedan Resimleri
Son düzenleyen Blue Blood; 2 Eylül 2006 18:56
mydarling24 - avatarı
mydarling24
Ziyaretçi
13 Eylül 2006       Mesaj #9
mydarling24 - avatarı
Ziyaretçi

imperiaflex 0 2 0

imperiaflex 0 3 0 imperiaflex 0 4 0
Son düzenleyen Mira; 15 Ocak 2013 20:16 Sebep: Düzenlendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Kasım 2006       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Gergedan Resimleri

Benzer Konular

11 Mart 2012 / Daisy-BT Sanat
27 Şubat 2013 / ThinkerBeLL Zooloji
17 Ocak 2013 / ThinkerBeLL Taslak Konular
1 Aralık 2009 / BrookLyn Taslak Konular