Arama

Özlü Sözlü Doğrular - Sayfa 13

Güncelleme: 12 Aralık 2021 Gösterim: 485.510 Cevap: 2.696
KafKasKarTaLi - avatarı
KafKasKarTaLi
Ziyaretçi
13 Haziran 2006       Mesaj #121
KafKasKarTaLi - avatarı
Ziyaretçi
*"ATALARININ DİNDARLIĞI İLE KURTULACAĞINI SANANLAR BABALARININ YEMESİ İLE DOYACAĞINI ZANNEDENLER GİBİDİR." ( İMAMI GAZALİ)
*"DÜŞMANLARIM BANA NE YAPABİLİR Kİ?SÜRGÜN EDİLMEM SEYEHAT ,HAPSEDİLMEM HALVET ,ÖLDÜRÜLMEM İSE ŞEHADETTİR."( İ.TEYMİYYE)
Sponsorlu Bağlantılar
* "HIRİSTİYANLAR ALİM OLDUKÇA ,MÜSLÜMANLAR CAHİL OLDUKÇA DİNLERİNDEN UZAKLAŞIRLAR." ( CHARLES MİSMAR )
* "SÖZÜN SENİ BÖBÜRLENDİRDİĞİ VAKİT SUS , SUSMAN SENİ BÖBÜRLENDİRDİĞİ ZAMAN İSE KONUŞ" ( TALK B. HABİB )
* " HEP AYRILIK İSTEĞE VARINCA İSTEK ÖLÜR , TOPLU HALDE ÖLSELERDE İNSANLAR TEK TEK ÖLÜR." (NFK)
*"ELİMİZDE OLAN ŞEYLERİ ÇOK AZ DÜŞÜNÜRÜZ EKSİK OLANLARI İSE DAİMA."( SCHOPENHAUR)
* "GÜNAH YASAK OLDUĞU İÇİN ACI VERMEZ , ACI VERDİĞİ İÇİN YASAKTIR " (GOETHE )
* " GERÇEK BİR İNSAN OLMAK , GERÇEK BİR MÜSLÜMAN OLMAKTIR." ( CEMİL MERİÇ )
* " ŞERİAT;SEBEBİ SAADET VE ADALETİ MAHZ VE FAZİLETTİR."( B.Z. SAİD-İ NURSİ )
* "SÖZÜ DİNLEYİP , DOĞRUSUNA UYANA NE MUTLU !"( ZÜMER SURESİ , AYET :18 )
*"ŞEYTANINDAN ŞÜPHESİ OLAN KÜÇÜK BİR İYİLİĞE NİYETLENSİN" ( ALİ SUAD )
* " İSLAM FİKRE TEVHİD ,HAYATA İSTİKAMET VERMİŞTİR." ( B. Z. SAİD-İ NURSİ )
* " ACILARIN EN ACISI KENDİ KENDİMİZE ÇEKTİRDİĞİMİZDİR."( SOPHAKLES)
* " ACILARIN EN ACISI KENDİ KENDİMİZE ÇEKTİRDİĞİMİZDİR " ( SOPHOKLES)
"İNSANLAR PUTLAŞTIRDIKLARI İLE CEZALANDIRILIR."( ERSİN GÜNDOĞAN)
* " TÜM KİTAPLAR TEK BİR KİTABIN DAHA İYİ ANLAŞILMASI İÇİN OKUNUR. "
* " SABIR ,HERKESTEN BİRAZ FAZLA DAYANMAKTIR." ( SELİM GÜNDÜZALP )
* " DÜŞMANIN AÇIK BIRAKTIĞI KAPI ANCAK ONUN İSTEDİĞİ YERE ÇIKAR "
* HEP İSABET EDENE HİÇ TESADÜF DENİR Mİ? "( İBRAHİM ERDİNÇ ŞUMNU)
* " İSLAMDA İDARE BİÇİMİ YOKTUR , İDARE ÖLÇÜLERİ VARDIR ." ( N F K )
* "ŞEYTAN HİÇ BİR GÜNAHI , GÜNAH DİYE YAPTIRMAZ. " ( SAİD SOLMAZ )
*" VESVESEYE KAPILMAZSAN ŞEYTAN KAHRINDAN ÖLÜR"( SADİ-İ ŞİRAZİ)
* " KÖRLER ÜLKESİNDE GÖRMEK İDAMLIK SUÇTUR."(C. ŞAHABETTİN )
* "TOPRAK, ETİ , YAĞI YER AMA İMANI YİYEMEZ " ( HASAN-İ BASRİ )
* " TARİH DEĞİL , HATALAR TEKERRÜR EDER." ( II. ABDÜLHAMİD )
* "ŞERİAT ÜÇ BÖLÜMDÜR: İLİM,AMEL,İHLAS. " ( N. F. KISAKÜREK )
* " İKTİDAR KÜFÜRLE DEĞİL ZULÜMLE YIKILIR. " ( İ. TEYMİYYE )
* "MÜSLÜMANLARDAN MÜSLÜMANLIĞA KAÇINIZ . " ( M. İKBAL )
* "ZİLLETE VARMAYAN TEVAZU ,GURURA VARMAYAN VAKAR"
* " GÜNLER ÖMÜRLERİN SAYFALARIDIR." ( F. GÜLEN )
* " KÖTÜLERE ACIMAK İYİLERE ZULÜMDÜR. " ( SADİ )
* " NE OLDUĞUN DEĞİL , NE YAPTIĞIN ÖNEMLİDİR. "
* "YAŞANMAYAN YOLDA ÖLÜNMEZ Kİ!" (M. İKBAL)
* " ŞAKA YAPAN İLE ALAY EDELİR ." ( HZ. ÖMER)
* " ŞAKA EDEN İLE ALAY EDİLİR ." ( HZ ÖMER )
* "... İÇGÜDÜYÜ KİM GÜDÜYOR? " ( ALİ SUAD )
*"İSLAMIN İLK ŞARTI UYANIK OLMAKTIR."
* "AKIL DIŞI BAŞKA , AKIL ÜSTÜ BAŞKA .".
Mystic@L - avatarı
Mystic@L
Ziyaretçi
13 Haziran 2006       Mesaj #122
Mystic@L - avatarı
Ziyaretçi
HeartbulHeartbulHeartbulHer yagmur bir gök bulur,HeartbulHeartbulHeartbul
Her yesil bir dal,
Sponsorlu Bağlantılar
Her deniz bir marte,
Her dogacak günes bir kuytu bulur kendine,
HeartbulHeartbulHeartbul Ama ben senden baska SEN BULAMAMKİ...HeartbulHeartbulHeartbul

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Haziran 2006       Mesaj #123
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Almitra sözü aldi ve sordu:
- "Peki üstad; evlilik nedir?"

Cevap söyle geldi:

- Siz birliktelik için dogmussunuz. Ölüm meleginin beyaz kanatlari sizi ayirana kadar ayrilmayacaksiniz. Allahin sessiz tanikliginda bile beraber olacaksiniz. Ama birlikteliginizde mesafeler birakin; birakin ki, cennetin rüzgârlari aranizda dansedebilsin...

- Birbirinizi sevin ama, ask tutsakligi istemeyin... Birakin ask, ruhunuzun kiyilarina vuran dalgalar gibi olsun...

- Birbirinizin bardagini doldurun ama ayni bardaktan içmeyin; ekmeginizden verin birbirinize ama ayni somundan isirmayin...

- Birlikte sarki söyleyin; lakin birbirinizi yalniz birakmayi da bilin.

- Sazin telleri de yalnizdir ve armoni içinde ayni melodiyi seslendirir...

- Birbirinize kalbinizi verin ama karsilikli kilitleyip saklamak için degil!

- Sadece hayatin eli o kalbi saklar! Birlikte durun, ama yapismayin, tapinaklarin sütunlari da bitisik degildir!

- Ve unutmayin; mese ile çinar birbirlerinin gölgesinde büyümezler...

Khalil Gibran
melish - avatarı
melish
Ziyaretçi
13 Haziran 2006       Mesaj #124
melish - avatarı
Ziyaretçi
Onunde umut,arkanda pısmanlık olmasın !

Tık, tık, tık...
Kım o?
Hazırlan gıdıyoruz.
Sen kımsın? Nereye gıdıyoruz?
Sıran geldı. Gerçek evıne gıdıyoruz.
Gerçek ev mı? Sen! Yoksa!
Evet. Hadı gıdelım.
Dur bır dakıka..bır suru yarım ısım var.
Is yarım kalmaz. Bırılerı tamamlar. Oyalanma artık.
Cocuklar, onlar daha cok kuçuk, barı vedalassaydım.
Sen olmadan da buyurler, hadı beklıyorlar.
Beklıyorlar mı? Onlar da kım?
Gıdınce gorursun.
Anladım. Anladım ama kalbını kırıp, gonlunu alamadıklarım,
ıyılıgını gorup, karsılık veremedıklerım var. Anlayacagın borclu gıtmek ıstemıyorum.
Bunu zamanında dusunseydın!
Zamanında mı? Iyı de ben daha zamanım var sanıyordum.
Hepınız aynısınız.. Zaman dedıgın, ıçınde bulundugun an..
Bununotesı yok.
Keske, keske....
Devam etme. Bugunu yasarken hep yarın var gıbı davrandın. Ustundekı unıformanın sorumlulukları var...yerıne getırmedın.. Bu sana bır uyarıydı. Sımdı gıtmıyoruz... Ama her an gıdebılırız.. Bır daha geldıgımde onunde umut,arkanda pısmanlık olmasın!..............................
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Haziran 2006       Mesaj #125
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
31056lk
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Haziran 2006       Mesaj #126
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
x1pcjqddvowrn3kxlfqytorndmezjq
Mystic@L - avatarı
Mystic@L
Ziyaretçi
18 Haziran 2006       Mesaj #127
Mystic@L - avatarı
Ziyaretçi
Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı ,
sahip olduğu , sahip olduğunu sandığı.

Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Haziran 2006       Mesaj #128
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Buruk Bir Duygu Yüklenirse Yüreğine, Gözlerin Zamansız Dalıverirse Uzaklara, Hele Kulakların Deli Gibi Çınlarsa Bilki Bir Yerlerde Özlenmişsindir.

Duyguydu Yıllarca Bozdurup Harcadığımız, Sevgiydi Gölgelerimizi Kıskandığımız, Kaderdi Pençesinden Kurtulamadığımız, Mutluluktu Tadına Doyamadığımız, Aşktanda Öte Birşeydi Adını Koyamadığımız.

Yanağına Düşen Kar Tanesi Eriyip Dudaklarına Ulaştığında O Bir Damla Serinliği Benimle Paylaşmak İstersen Yüzüne Esen Rüzgara Dön. Bilki O Rüzgarda Ben Olacağım.

Karanlık Aydınlıktan, Yalan Doğrudan Kaçar. Güneş Yalnızda Olsa Etrafa Işık Saçar. Üzülme Doğruların Kaderidir Yalnızlık. Kargalar Sürüyle Kartallar Yalnız Uçar.

Gül Bahçesinde Geçsede Ömrüm, İnan Senin Üstüne Gül Koklamam Gülüm, Seni Koklamak Olsada Ölüm, İnan Uğrunda Ölmeye Değer Be Gülüm.

Ağzımın Tadı Yoksa, Hasta Gibiysem, Boğazımda Düğümleniyorsa Lokmalar, Buluttan Nem Kapıyorsam İnan Hep Güzel Gözlerinin Hasretindendir.

Seni Yıldızlar Kadar Çok Seviyorum. Onlar Kadar Parlak ve Onlar Kadar Yakınsın Bana, Tek Fark Onlar Milyonlarca Sen Birtanesin.

Rüyaların En Güzelini Görürken Tanrının Seni Koruması İçin Gönderdiği Meleklerin Kanatları Öyle Büyük Olsun ki En Masum Anında Bile Sana Kimseler Zarar Veremesin.

Gözlerin Nehir, Kirpiklerin Köprü Olsun. Ben Tam Üzerinden Geçerken İpler Kopsun, Düştüğüm O Yer Dudakların Olsun.

Birgün Hayatın Bütün Güzelliklerinden Vazgeçip Ölüme Sessiz Sedasız Gitmek İstersen Yanıma Gel. Yanıma Gel ki; Sana Sensiz Yaşamanın, Sensiz Olmanın Ölüm Olduğunu Göstereyim.

Dünyada 2 Renk Gül Olsun. Biri Kırmızı Diğeri Beyaz. Sen Beni Unutursan Kırmızılar Solsun, Ben Seni Unutursam Beyazlar Kefenim Olsun

Benim Kalbimi Kırmak Suya Yazı Yazmak Kadar, Gönlümü Almak İse Güneşe Dokunmak Kadar Zordur. Sen Suya Yazı Yazmayı Başardın, Şimdi Güneşin Batmasını Bekle.

Göz Damlalarının Yanaklarına Çizdiği Islak Patikaları Seyret, Seyret ki Yalnızlığın Acısını Anlayasın. Dudaklarını Okşayan Tuzlu Tanecikleri Hisset, Hisset ki Daha Güzel Ağlayasın.

Birlikte Yaşayabileceğin Biriyle Değil, Onsuz Yaşayamayacağın Biriyle Ol. Gelip Boşluk Dolduranlardan Değil, Gittiğinde Yeri Dolmayanlardan Olsun.

Bir Dost Yüzüne İhtiyaç Duyduğunda Başını Kaldır ve Gökyüzüne Bak. Güzdüzleri Bulutların Geceleri Yıldızların Arkasından Gülümsüyor Olacağım.

Benim İçin Hayatta İki Şey Önemlidir, Biri Sen Diğeri Özgürlüğüm. Özgürlüğüm İçin Canımı, Senin İçin Özgürlüğümü Feda Ederim.

Güller Hep Ellerinde Açsın Ama Dikenleri Batmasın. Sevda Hep Seni Bulsun Ama Seni Yaralamasın. Mutluluk Hep Yüreğine Dolsun Ama Beni Unutturmasın.

Birgün Yağmura Yakalanırsan Benden Kaçtığın Gibi Yağmurdanda Kaç. Çünkü Bulutların Arkasında Kaybolan Aşkı İçin Ağlayan Benim.

Uzaklıklar Küçük Sevgileri Yok Eder, Büyükleri Yüceltir. Tıpkı Rüzgarın Mumu Söndürüp Ateşi Yükselttiği Gibi.

ARAMIZDAKİ MESAFELER HER NE KADAR UZAK OLURSA OLSUN, SONSUZLUĞA GİDEN TÜM YOLLARA ADINI YAZDIM. VE HANGİ YOLDAN GEÇERSEN GEÇ SENİ SEVDİĞİMİ OKUYACAKSIN..!

SEN ALLAHA DİLENEN DİLEK, GÖKLERE VARAN ELLERİMSİN. SEN GÖZLERİMDEN SÜZÜLEN YAŞ, TEK DÜŞÜNCEM HASRETİMSİN. SEN SÖYLEYEMEDİĞİM, KELİMELERLE İFADE EDEMEDİĞİMSİN.!

SANA BİR SIR VERECEĞİM; GECEDEN YANA SESSİZ, SEVDADAN YANA KUTSAL.! MERAKLANDINMI YOKSA HEYECANLANDINMI? TAMAM CANIM TAMAM SÖYLÜYORUM; SENİ ÇOK SEVİYORUM...

Seni her özlediğimde kalbime bir yıldız koyuyorum. Ne kadar özledim diye sorarsan, kalbimde bir gökyüzü taşıyorum bunun için seni çok seviyorum.

Mevsimlerden sonbahardayım, senin yüzünden. Dünyadaki herkes için herhangi biri ama herhangi biri için dünyalara değersin.

7 ayrı iklimden, 7 ayrı çiçek getirseler
7 ayrı arı, 7 ayrı çiçeğe konsa
7 ayrı bal yapsa, senin kadar tatlı olamaz.

Yaşıyorsam, bu gelecek günlerin bana seni getireceğine inandığım içindir.

Dün yağmurlu bir akşamda çok sevdiğim bir yolcuyu uğurladım. ona en acı sözlerle güle güle benim biricik sevgilim dedim.

Eğer bir gün gururunu yenip, bana geri dönmek istersen sakın dönme, çünkü senin gururunun bittiği yerde benim gururum başlar.

Aşk üzerine edilmiş yeminler,kumsalda yazılmış yazılara benzer.

Gerçekte bana ait olmayan, ama benim diyebildiğim tek varlıksın sen.

YA TUTACAK KADAR YAKIN OL YADA UNUTCAK KADAR UZAK.
Mystic@L - avatarı
Mystic@L
Ziyaretçi
19 Haziran 2006       Mesaj #129
Mystic@L - avatarı
Ziyaretçi
♥ Rüyaları gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır. S. M. Power

♥ Büyük adamların hataları güneş tutulmasına benzer, onları herkes görür. Cucong

♥ Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır. Tagore

♥ Acınmaktansa kıskanılmak dana iyidir. Heredot

♥ Düşman isterseniz dostlarınızı geçmeye çalışınız. Dost isterseniz , bırakın , dostlarınız sizi geçsin. La Rochefoucauld
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Haziran 2006       Mesaj #130
Misafir - avatarı
Ziyaretçi

Çin Atasözü

Kopan bir ipe sımsıkı bir düğüm atarsanız, ipin en sağlam yeri artık bu düğümdür. Ama ipe her dokunuşunuzda canınızı acıtan tek nokta yine o düğümdür...

Mutlu olmayı yarına bırakmak, karşıya geçmek için nehrin durmasını beklemeye benzer... Nehir asla durmaz...