Arama

Medya Haber - Sayfa 59

Güncelleme: 13 Ekim 2017 Gösterim: 661.622 Cevap: 1.864
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Şubat 2007       Mesaj #581
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Kurtlar Vadi'ye inebilecek mi?

Sponsorlu Bağlantılar
Show TV'nin büyük tartışmalara neden olan dizisi Kurtlar Vadisi- Terör'ün bu akşam yayaınlanıp yayınlanmayacağına yönelik tartışmalar sürüyor.

Gelen bilgiler Show TV yönetiminin baskılara dayanamayarak diziyi yayından çektiği yönünde. Fakat bu pek de kolay bir süreç değil zira dizi yapımcılarıyla Show TV arasından hukuki pürüzler var ve bu nedenle kanal yöneticilerini çok ciddi tazminatlar bekliyor.

Her ne kadar çoğu dizinin yayından kaldırıldığı söylense de, Show TV'nin internet sitesinde hala Kurtlar Vadisi'nin bu akşam saat22:00'de yayınlanacağı bilgisi var.

BlueNighT
Yasaklı
15 Şubat 2007       Mesaj #582
Yasaklı
Cepte vergi şoku

Sponsorlu Bağlantılar
15 Şubat 2007

Medya Haber
Türkiye cep telefonu alırken de kullanırken de dünyanın en yüksek vergisini ödüyor.

Uluslararası araştırmalardan elde edilen sonuçlar hiç de iç açıcı değil. Vergi alma konusunda oldukça bonkör olan hükümet, bu konudaki başarısını şampiyonlukla tescilledi.
Türk halkı, cep telefonundan alınan vergiler sayesinde dünyanın en yüksek vergisini ödüyor. Cep telefonu alırken uygulanan verginin oranı yüzde 44.6'ya ulaşıyor. Türkiye'ye yüzde 29,4 ile Tanzanya, yüzde 29,4 ile de Uganda izliyor. Bu oran Yunanistan'da yüzde 25.6'da kadar düşüyor.
Cep telefonuyla konuşurken de yine devlet kasasını dolduruyor. 100 YTL'lik konuşmaya vergilerde katılınca 144.5 YTL ödeme yapılıyor.

Konuşma faturasının açılımı ise şöyle:
Konuşma ücreti 100 YTL

Damga vergisi 1.5 YTL
KDV bedeli 18 YTL
Özel iletişim vergisi 25 YKL
Toplam: 144.5 YTL

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Şubat 2007       Mesaj #583
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Fener maçı olayları UEFA raporuna girmiyor

Fenerbahçe'nin kendi sahasında Hollanda'nın AZ Alkmaar takımıyla yaptığı UEFA Kupası 3. tur ilk maçında, tribünde çıkan olayların UEFA temsilcisinin raporunda yer almadığı öğrenildi
clear pixel
15.02.2007
Maç sırasında tribünde yaşanan olayları ''Taraftarlar arasında nahoş olaylar'' olarak gören UEFA temsilcisinin, raporunda bu olaya yer vermediği bildirildi.

Fenerbahçe'nin karşılaşmada tribünde yaşanan olaylar yüzünden, temsilcinin raporunda yer vermemesi nedeniyle ceza alması beklenmiyor.

Haber: AA
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Şubat 2007       Mesaj #584
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Hacker resimciyi coğrafyacı hakladı
g7 Anadolu Eğitim Sen'in sitesini Jordi Turk Hacker nick'iyle hackleyen resim öğretmeni Ümit Kan'ı coğrafya öğretmeni Cansel Güven yakaladı. Anadolu Eğitim Sen Başkanı Güven, Eğitim Sen üyesi Resim öğretmeni hacker'la mahkemede hesaplaşacak

Rakip öğretmen sendikaları arasındaki hack kavgası mahkemelik oldu. Öğretmenlerin sanal alemdeki kavgası Coğrafya Öğretmeni Cansel Güven'in başkanlığını yaptığı bağımsız Anadolu Eğitim Sen'in internet sitesinin iki ay içinde 17 kez Jordi Turk Hacker nickli bir kişinin saldırısına uğramasıyla başladı. Her saldırıda çöken sitenin açılış sayfasına rakip sendikanın internet linkinin verilmesi de bardağı taşıran son damla oldu. Filtre sistemleriyle saldırıları durduramayan Coğrafyacı Güven, sendikanın internet sitenin tüm bilgilerinin silinip veri tabanının yok edilmesiyle birlikte sanal hacker avı başlattı.

IP BİLGİLERİ YAKALATTI

Sonunda hacker'ın IP bilgilerine ulaşan Güven, şüpheli IP numarasının kullanıcısının Eskişehir Barbaros İlköğretim Okulu Resim Öğretmeni ve rakip sendika üyesi Ümit Kan'ın olduğunu öğrenince şaşkına döndü.

Genç resim öğretmeni hakkında sendika adına suç duyurusunda bulunan Güven, Kan'ın ve varsa suç ortaklarının bilişim suçları kapsamında cezalandırılması istedi. Dilekçede, 'Sendikamızın arşiv belgelerine bir daha onarılmayacak şekilde zarar veren kişi ve kişilerden şikayetçiyiz' ifadesi kullanılırken, Kan'ı daha önce uyardıklarını da söyledi. Sanal saldırılar sırasında Kan'a mail atarak, uyarıda bulunduğu ancak bu nedenle 'Sendika ağası' olarak internet sitelerine düştüğünü söyleyen Bağımsız Anadolu Sen Başkanı Cansel Güven, 'Manevi tazminat davası da açacağım' dedi.

'BEN YAPMADIM'

Coğrafya öğretmeni Güven'in hakkında suç duyusunda bulunduğu 28 yaşındaki Kan, 'Sade bir internet kullanıcısıyım. Sendikadan ayrılıp daha sonra tekrar üye oldum. Yani fanatik bir sendika üyesi de değilim. Benim bu hackelemelerle veya Jordi Turk Hacker nickiyle bir ilgim yok. Kablosuz ağ bağlantım başkaları tarafından kullanılıyor olabilir. Bir süredir bundan şüpheleniyorum zaten' diye konuştu.

Deniz GÜÇER/ ANKARA
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Şubat 2007       Mesaj #585
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
“Robert ile Zeynep kız kıza bakışıyor”

Medya Haber clear pixel
Zeynep Tokuş’un eşi Alp Nuhoğlu’nun patenci Robert Beachamp hakkındaki “gay” iddiasını ilk kez bu köşede okumuştunuz...
clear pixel
15.02.2007
Alp Nuhoğlu, eşi Zeynep Tokuş’a elle tacizde bulunan Robert’ın gay olduğunu ima ederek “Onun cinsel tercihi farklı” demişti... Robert ise “Ben gay değilim. Kadınlardan hoşlanıyorum” diyerek Nuhoğlu’nu kıskançlıkla suçlamıştı...

İki erkek arasındaki kavga bitmek bilmiyor...

Robert’ın “ben erkeğim” savunmasına karşılık Alp Nuhoğlu da “o gay” iddiasını sürdürüyor. İşte son açıklamaları: “Ben doktorum. Kimin, ne olduğunu çok iyi biliyorum. Robert’ın gay olduğu, konuşmalarından ve hareketlerinden belli. Zaten normal bir erkeğin eşime o şekilde sarılmasına izin vermem. Robert’ı niye kıskanayım ki? Buz pistinde Zeynep ile birbirlerine hayran hayran da bakabilirler... Bunda ne var ki? Kız kıza bakışıyorlar işte...”

Haber: Gülşen YÜKSEL
_Rox_ - avatarı
_Rox_
Ziyaretçi
16 Şubat 2007       Mesaj #586
_Rox_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
SwEeTyGiRl adlı kullanıcıdan alıntı

“Robert ile Zeynep kız kıza bakışıyor”

Medya Haber clear pixel
Zeynep Tokuş’un eşi Alp Nuhoğlu’nun patenci Robert Beachamp hakkındaki “gay” iddiasını ilk kez bu köşede okumuştunuz...

clear pixel

15.02.2007

Alp Nuhoğlu, eşi Zeynep Tokuş’a elle tacizde bulunan Robert’ın gay olduğunu ima ederek “Onun cinsel tercihi farklı” demişti... Robert ise “Ben gay değilim. Kadınlardan hoşlanıyorum” diyerek Nuhoğlu’nu kıskançlıkla suçlamıştı...

İki erkek arasındaki kavga bitmek bilmiyor...

Robert’ın “ben erkeğim” savunmasına karşılık Alp Nuhoğlu da “o gay” iddiasını sürdürüyor. İşte son açıklamaları: “Ben doktorum. Kimin, ne olduğunu çok iyi biliyorum. Robert’ın gay olduğu, konuşmalarından ve hareketlerinden belli. Zaten normal bir erkeğin eşime o şekilde sarılmasına izin vermem. Robert’ı niye kıskanayım ki? Buz pistinde Zeynep ile birbirlerine hayran hayran da bakabilirler... Bunda ne var ki? Kız kıza bakışıyorlar işte...”
Haber: Gülşen YÜKSEL

Evli bir adam ve bir erkek nasıl böyle bir yorum yapabiliyor anlamak cok gücMsn Confused
MaKaLeLe - avatarı
MaKaLeLe
Ziyaretçi
16 Şubat 2007       Mesaj #587
MaKaLeLe - avatarı
Ziyaretçi
RTÜK'E TEPKİ YAĞIYOR

YAZIKLAR OLSUN KORKAKLAR..

rtuk logo b
Kurtlar Vadisi dizisinin yayından kaldırılmasına tepki gösteren vatandaşlar RTÜK'ün telefonlarını kilitledi.

Kurtlar Vadisi Terör dizisi yayınlanmadan önce "Dizi yayınlanmasın" telefonlarıyla boğuşan RTÜK, şimdi de dizinin yayından kaldırılmasına tepki gösterenlerin hedefi haline geldi.
RTÜK'ü telefon ve faks yağmuruna tutan vatandaşlar dizinin yayından çekilmesine sert tepki gösteriyor.

HABERTURK'ü arayan bazı vatandaşlar ise RTÜK'ün telefonlarını açmamasından yakınıyor. Kurumun telefonlarının kilitlendiği bildiriliyor.

PANA FİLMİN AÇIKLAMASI

Pana Film'in, dizinin yayınlandığı Show TV'deki açıklamasında, ''23 yıldır
Türkiye'nin gününü kana bulayan, ufkunu kapatan ve geleceğini körelten terör
belasının arkasındaki karanlık gerçekleri konu edindiğimiz dizimizin yeni
bölümlerine gelen yayın yasağı fiili bir durumdur'' denildi.

Ön yargılı karalama kampanyalarına rağmen Kurtlar Vadisi Terör'ün birinci
bölümünü her kesimden 30 milyon insanın izlediği ifade edilen açıklamada,
''eserde şu veya bu kesime karşı en küçük bir ayrım ve aşağılama görülmediği,
buna rağmen sansür çarkının dönmeye başladığı'' savunuldu.

''Hiçbir hukuk devletinde görülmeyecek bir uygulamayla dizinin
yayınlanmasının imkansız hale getirildiği'' ileri sürülen açıklamada, şunlar
kaydedildi:

''Ya Kurtlar Vadisi yayından kalkacak, ya da kanalın yayın izni iptal
edilecekti. Yapımcı olarak bizim yaptığımız 30 milyon vatandaşın takdirini
kazanan sanal bir gerçekliktir. Ama bu kitlenin beğenisini hiçe sayan sansürcü
zihniyetin yaptığı somut bir gerçekliktir. Zira, dizinin henüz sadece bir bölümü
yayınlanmış ve bu bölümde herhangi bir sakınca görülmemiş olduğu halde sonraki bölümler, ısmarlama bir takım kaygı ve tahminlerden hareketle ağır şekilde suçlanmıştır.

Oysa Kurtlar Vadisi, daha birinci bölümün ilk sahneleriyle birlikte bu
ülkede her şeye rağmen herkesin kardeş olduğu bilincini pekiştirmek için en
etkili örneği vermiştir. Dizinin en güçlü mesajlarla vurguladığı Kürt ve Türk'ün
kardeşliğinden rahatsız olanlar Kurtlar Vadisi'ni suçlamış, yayın engellenmiştir.

Kurtlar Vadisi, yaklaşık çeyrek yüzyıl boyunca bu ülkenin 40 bin insanına
kıyan senaryoyu yazdıran ellerin parmak izlerini sanal laboratuvarda teşhis
edeceği için mi linç uygulamasına hedef olmuştur? Kurtlar Vadisi, kanlı sürecin
yol açtığı dolaylı-dolaysız 300 milyar dolarlık kaybın hesabını sorgulayacağı
için mi sakıncalı bulunmuş ve susturulmak istenmiştir?''

Açıklamada, Pana Film'in, bu konuda ve her konuda sözünü bir şekilde
söyleyeceği, televizyonda olmazsa sinemada, dijital platformlarda veya internet
aracılığıyla izleyenleriyle buluşacağı ifade edildi.

Bu arada, dizinin yayınlanacağı saatte, Show TV'de ''Kan Uykusu'' adlı
belgesel film yayına verildi.
Belgeselin gösterimi sırasında RTÜK'ün şikayet hattı telefonu da
izleyicilere duyuruldu.

(AA)

AreX - avatarı
AreX
Ziyaretçi
16 Şubat 2007       Mesaj #588
AreX - avatarı
Ziyaretçi
16 Şubat 2007

YABANCI DOKTORLARA TÜRKİYE'DE ÇALIŞMA İMKANI...

TBMM Genel Kurulu'nda, yabancı doktorların Türkiye'de çalışmasına olanak sağlayan; Tıpta Uzmanlık Kurulu oluşturulmasını öngören tasarı kabul edilerek yasalaştı.

Kanuna göre, yabancı doktorlar Türkiye'de çalışabilecek, Tıpta Uzmanlık Kurulu oluşturulacak. Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma hastanelerindeki klinik şef ve şef yardımcılığı kadrolarına atamalar, ilgili dalda uzman profesör, doçent ve uzman doktorlar arasından bakanlıkça yapılacak.

Sözleşmeli personelin ücretleri, döner sermayenin yanı sıra genel bütçeden de karşılanabilecek.

Doktorlar, tıbbi hizmetlerden kaynaklanan her türlü tazminat talepleri için sigorta güvencesine kavuşacak.

Yabancı doktorların Türkiye'de çalışmasına olanak sağlayan; Tıpta Uzmanlık Kurulu oluşturulmasını öngören tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek kanunlaştı.

Kanuna göre, halen yürürlükteki kanunda yer alan ''Türkiye Cumhuriyeti dahilinde tababet icra ve herhangi surette olursa olsun hasta tedavi edebilmek için Türkiye Darülfünunu Tıp Fakültesinden diploma sahibi olmak ve Türk bulunmak şarttır'' ifadesindeki, ''Türk bulunmak'' ibaresi ile ''izinli Türk hekimlerinin'' ibaresi ''mezun hekimlerin'' olarak değiştirildi. Böylece yabancı doktorların Türkiye'de çalışmasına olanak sağlandı.

Kanunla, tıbbi hizmetlerden kaynaklanan her türlü tazminat taleplerinin karşılanması için ''zorunlu mali sorumluluk sigortası'' oluşturulacak. Bu sigorta primini serbest çalışan doktorlar kendileri ödeyecek.

Personelin katkısıyla elde edilen döner sermaye gelirlerinden personele ödeme yapılan kamuya ait döner sermayeli sağlık kurum ve kuruluşları ile özel hukuk kişilerine ait sağlık kurum ve kuruluşları; çalıştırdıkları doktorlar için zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptıracak.

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan doktorlar için çalıştıkları kurum ve kuruluşça yaptırılan sigorta, ilgili doktorun mesleğini serbest olarak yapması halini kapsamayacak. Sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan doktorların zorunlu mali sorumluluk sigortasının yaptırılmasından, doktorun çalıştığı sağlık kurum ve kuruluşunun amiri birinci derecede sorumlu olacak. Sigorta yapan, zorunlu sigorta kapsamındaki bir fiil veya hal nedeniyle sigorta yaptıranın tazminata mahkum edilmesi halinde; zorunlu mali sorumluluk sigortasında öngörülen sınırlar içinde tazminatı doğrudan zarar görene ödeyecek.

Yapmak zorunda oldukları halde sigorta yaptırmayanlara, yaptırmadığı süre içinde ödemesi gereken primin 5 katı idari para cezası verilecek. Kamu kurum ve kuruluşlarında, sigorta yaptırılmamasından dolayı verilen idari para cezasından, o kurum ve kuruluşun amiri şahsen sorumlu olacak.

ŞEF VE ŞEF YARDIMCILARI İÇİN SINAV

Klinik şefi, klinik şef yardımcısı, başasistan ve asistan kadrolarına, açıktan, atama izni alınmaksızın atama yapılacak.

Şef ve şef yardımcılığı sınavı, Sağlık Bakanlığınca yılda bir yapılacak. Bu sınava, tıpta uzmanlık unvanını kazanmış, orijinal bilimsel araştırma ve yayınlar yapmış ve Üniversitelerarası Kurulca merkezi sistemle hazırlanacak bir yabancı dil sınavını başarmış olan adaylar, gerekli belge ve yayınlar ile birlikte uzmanlık alanını bildirerek başvuracak.

3 VEYA 5 KİŞİLİK JÜRİ OLUŞTURULACAK

Bakanlık, uzmanlık alanlarını dikkate alarak 3 veya 5 kişilik jüri oluşturacak. Bu jüri, yayınları inceleyip adayı sözlü ve gerektiğinde uygulamalı sınava tabi tutacak ve başarılı olanlara, ilgili uzmanlık alanında şef veya şef yardımcılığı sınavı başarı belgesi verecek.

Eğitim ve araştırma hastanesi biriminde açık bulunan şeflik veya şef yardımcılığı kadrosu, isteklilerin başvurması için Sağlık Bakanlığınca ilan edilecek. Şef veya şef yardımcılığı sınavı başarı belgesi bulunanlar ile profesör veya doçentler ilan edilen kadroya müracaat edebilecek.

Bakanlık, adayların bilimsel ve eğitim yeterliliklerini incelemek üzere, en az biri atama yapılacak eğitim ve araştırma hastanesi dışından olmak üzere 3 profesör veya şef tespit edecek. Bu profesör veya şefler, adaylar hakkındaki mütalaalarını bakanlığa bildirecek. Sağlık Bakanı, Müsteşar, Sağlık Eğitimi Genel Müdürü, Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü ve Personel Genel Müdürü birlikte değerlendirerek şef veya şef yardımcılığı atamalarını yapacak.

KALKINMADA ÖNCELİKLİ İLLER İÇİN SINAV ŞARTI YOK

Kalkınmada öncelikli illerde bulunan eğitim ve araştırma hastanelerinde ilan edilen şef kadrolarına, en az 5 yıl şef yardımcısı olarak çalışanların başvurmaları halinde sınav şartı aranmayacak. Bu kişiler, atandığı kadroda 5 yıl çalışmadan kalkınmada öncelikli iller dışındaki yerlere atanamayacak.

Klinik şef ve şef yardımcılığı sınavı ile başasistanlık sınavlarına ilişkin usul ve esaslar, kanunun yayımı tarihinden itibaren üç ay içinde yürürlüğe konulacak yönetmelikle belirlenecek.

Servis ve laboratuvar şefleri veya şef yardımcıları ile tıp alanında doçent veya profesör tabipler eğitim ve araştırma hastanelerine; uzman tabipler veya tıp alanında doktora yapmış tabipler ya da hukuk, kamu yönetimi, iktisat, işletme ve sağlık yönetimi alanlarında lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimi almış tabipler diğer hastanelere baştabip olarak atanabilecek.

Anestezi teknisyenleri, anestezi uzmanı veya bunun bulunmadığı hallerde ameliyatı yapan ilgili uzmanın gözetiminde ve direktiflerine uygun olarak anestezi yapabilecek.

AİLE HEKİMLİĞİ İÇİN YENİ HÜKÜM

Kanunla, aile hekimliği ile ilgili yeni bir düzenleme getirildi. Buna göre, zorunlu hizmete tabi doktorlar bulundukları illerde sözleşmeli aile hekimi olarak çalışabilecek veya ihtiyaç halinde aile hekimliği uygulamaları için görevlendirilebilecek. Aile hekimliğinde alınan görevler de zorunlu hizmetten
sayılacak. Aile hekimliğinde görev alan ve birinci basamak sağlık kurumlarında görev alan doktorların il içinde yerleri değiştirilebilecek.

TIPTA UZMANLIK KURULU OLUŞTURULDU

Eğitim kurumlarına eğitim yetkisi verilmesi ve bu yetkinin kaldırılmasına ilişkin teklifleri karara bağlamak, uzmanlık ana dallarının rotasyonlarını belirlemek, uzmanlık sınavı jürilerini belirlemek, yabancı ülkelerde asistanlık yapanların bilimsel değerlendirmesini yapacak fakülteleri ve eğitim hastanelerini tespit etmek, tıpta uzmanlık eğitimi ve uzman insan gücü ile ilgili görüşler vermek, uzmanların gelişmeleri izlemesini sağlayıcı inceleme ve araştırmalar yapmak için Sağlık Bakanlığının sürekli kurulu niteliğinde Tıpta Uzmanlık Kurulu oluşturulacak.

Kurul; bakanlık müsteşarı, ilgili genel müdür ve 1. Hukuk Müşaviri, biri diş tabibi olmak üzere eğitim hastanelerinden bakanlığın seçeceği 5, 4 tıp, bir de diş hekimliği fakültesinden YÖK'ün seçeceği birer, Gülhane Askeri Tıp Akademisi ve fakültesi, Türk Tabipler Birliği ve Türk Diş Hekimleri Birliğinin seçeceği birer üyeden oluşacak.

Kurula seçilecek asil ve yedek üyelerde; uzman olmaları, ayrıca en az 3 yıllık klinik veya laboratuvar şefi ya da profesör unvanına sahip bulunmaları şartı aranacak.

Bakanlığın davetiyle yılda 2 kez toplanacak olan Kurul, meslek alanlarıyla ilgili konularda oy çokluğu ile karar alabilecek. Ancak kurumların eğitim yetkisinin kaldırılmasına ilişkin toplantılarda, katılanların en az üçte iki çoğunluk aranacak. Kurulun çalışma usul ve esasları Bakanlar Kurulu tarafından yürürlüğe konulacak yönetmelikle düzenlenecek.

PERSONEL ÜCRETLERİ

Sözleşmeli personelin ücretleri, döner sermayenin yanı sıra genel bütçeden de karşılanabilecek.

Kanun ile Sağlık Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun Hükmündeki Kararnamede de değişikliğe gidildi.

Sağlık Bakanlığı, ülkenin sağlıkla ilgili konularında danışma fonksiyonu yapmak üzere Sağlık Şurasına bağlı olarak danışma kurulu ile ihtisas komisyonları kurabilecek. Şura, danışma kurulu ve komisyonun çalışma usul ve esasları, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan yönerge ile belirlenecek.

SÖZLEŞMELİ PERSONELİN TAYİNİ

Eleman Temininde Güçlük Çekilen Yerlerde Sözleşmeli Sağlık Personeli Çalıştırılmasını öngören kanuna da yeni ilave yapıldı. Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığından vize almak kaydıyla, sözleşmeli personel pozisyonlarını birleşme, nitelik değiştirme veya isim değişikliği gibi nedenlerle, il içinde olmak
kaydıyla değiştirebilecek.

Sözleşmeli personel; deprem, yangın, su baskını, yer kayması, çığ ve benzeri afetler, sıkıyönetim, olağanüstü hal, seferberlik ve savaş hali ile yılda bir ayı geçmeyen hizmet içi eğitim çalışmaları esnasında, doktor ve hemşireler diyaliz eğitimi amacıyla en fazla bir defa ve toplam 3 ayı aşmamak ve bu sürenin 4 katı mecburi hizmet yükümlüsü olarak çalışmayı taahhüt etmek koşuluyla pozisyonunun tahsis edildiği yer dışındaki birimlerde geçici olarak görevlendirilebilecek.

Sözleşmeli personelin nakillerinde, çalışılan yerin özelliklerine göre hesaplanacak hizmet esas puanı dikkate alınacak.

Tıbbi hizmetlerden kaynaklanan her türlü tazminat taleplerinin karşılanması için ''zorunlu mali sorumluluk sigortası'' oluşturulmasına ilişkin düzenleme, kanunun yayımdan 6 ay sonra yürürlüğe girecek.

Anestezi uzman bulunmadığı hallerde anestezi teknisyenlerin ameliyatlara girmesine izin veren düzenleme için de 10 yıllık yürürlük süresi kondu.

Kaynak: Meclishaber
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Şubat 2007       Mesaj #589
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
AB'de ikinci Türk bakan Hollanda'da

16 Şubat, 2007 09:20:00 (TSİ)

Medya Haber
albayrakhbr1607
Nebahat Albayrak bir AB ülkesindeki ikinci Türk asıllı bakan oldu
Hollanda'da yeni kurulan koalisyon hükümetinde görev alan Nebahat Albayrak bir Avrupa Birliği ülkesindeki ikinci Türk asıllı bakan oldu.

Aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin, Albayrak'ın bakanlığını engelleme girişimi sonuçsuz kaldı.

Hollanda'da 22 Kasım'da yapılan seçimlerin ardından Hıristiyan Demokrat Parti önderliğinde kurulan üçlü koalisyon hükümeti Bakanlar Kurulu'nu belirledi ve Sosyal Demokrat İşçi Partisi'nin Türk kökenli milletvekili Nebahat Albayrak yeni hükümette Adalet Bakanlığı Devlet Sekreterliği'ne atandı.

Ancak Albayrak'ın bu göreve atanması aşırı sağcı Özgürlük Partisi'ni rahatsız etti. Parti lideri Geert Wilders Meclis'e soru önergesi vererek, Albayrak'ın çifte vatandaş olduğunu, bu durumun da tarafsızlığını etkileyeceğini savunarak söz konusu göreve gelmesini engellemeye çalıştı.

Sağcı parti, önergeyi iktidarın tepkisiyle karşılaşması üzerine geri çekti.

Albayrak böylece İsveç'te bir önceki hükümette eğitim bakanı olarak görev alan İbrahim Baylan'ın ardından, bir Avrupa Birliği ülkesindeki ikinci Türk bakan oldu.

Adalet Bakanlığı Devlet Sekreterliği'ne atanan Albayrak hükümetin yabancılar politikası konusunda doğrudan siyasi sorumlu olacak.

Bir önceki hükümette yabancılar politikası, uyum politikalarıyla birleştirilerek Liberal Partili Bakan Rita Verdonk tarafından yürütülmüş ve Verdonk'un uygulamaları, ülke gündeminde en çok tartışılan konuyu oluşturmuştu.

Bu açıdan bakıldığında yeni hükümet içindeki devlet sekreterleri arasında en ağır görev Nebahat Albayrak'a verilmiş oldu.

Dördüncü Balkenende hükümetinde başbakanla birlikte toplam 16 bakan ve 11 devlet sekreteri bulunuyor.

Aralarında Albayrak'ın da bulunduğu devlet sekreterleri kabinede bakan konumunda yer alıyor ve görev alanıyla ilgili konularda bakan yetkilerini taşıyor.
AreX - avatarı
AreX
Ziyaretçi
16 Şubat 2007       Mesaj #590
AreX - avatarı
Ziyaretçi
T.C.
BAŞBAKANLIK
HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI

Sayı: 2007/19
16 ŞUBAT 2007

BASIN DUYURUSU

Bilindiği üzere, 5 Haziran 2020 vadeli Global Dolar tahvilimizin artırımı için dün HSBC ve UBS yatırım bankalarına yetki verilmişti. Anılan artırım tamamlanmış olup, artırım miktarı 750 milyon Dolar olarak gerçekleştirilmiştir. Böylece söz konusu tahvilin toplam tutarı 2 milyar ABD Dolarına ulaşmıştır.

2020 vadeli tahvilin faiz oranı (yatırımcıya getirisi) %6,88 olarak gerçekleşmiş olup, benzer vadedeki ABD Hazine tahvillerine göre getiri farkı (spread) 218 baz puandır. İhraca ilişkin tutar, 23 Şubat 2007 günü hesaplarımıza girecektir.

Tahvile 13 farklı ülkeden talep gelmiştir. Tahvilin %40’ı Türkiye, %28’i Avrupa, %19’u ABD, %4’ü Asya ve % 9’u diğer ülkelerdeki yatırımcılara satılmıştır. 2007 yılında yapılan ve detayları aşağıda verilen tahvil ihraçları ile bugüne kadar yaklaşık 3,4 milyar ABD doları tutarında kaynak sağlanmıştır.

2007 Yılında Uluslararası Sermaye Piyasalarında Gerçekleştirilen Tahvil İhraçları
İhraç Tarihi Döviz Cinsi Miktar (milyon) Vade Sonu Kupon Oranı (%) Fiyat (%) Yatırımcıya Getirisi (%)
Yatırımcıya Getirisi (Spread)

17.01.2007 Dolar 500 26.09.2016 7,000 101,875 6,732 UST + 207 bp
17.01.2007 Dolar 500 17.03.2036 6,875 95,875 7,215 UST + 247 bp
02.02.2007 Avro 1.250 02.04.2019 5,875 99,106 5,977 Bund + 193 bp
23.02.2007 Dolar 750 05.06.2020 7,000 100,950 6,888 UST + 218 bp

Kamuoyuna duyurulur.