Arama

Hadisi Şerifler - Sayfa 20

Güncelleme: 11 Kasım 2017 Gösterim: 260.206 Cevap: 447
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Haziran 2006       Mesaj #191
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Diğer Peygamberlere verilmeyen altı şey bana verilmek suretiyle üstün kılındım: Bana az sözle çok mana ifade etme gücü verildi. (Düşmanlarımın kalbine) korku salmam hususunda bana yardım edildi. Ganimetler bana helal kılındı. Yer (yüzü) bana bir temizlik vasıtası ve bir mescit kılındı. Tüm insanlığa Peygamber gönderildim. Benimle Peygamberler sona erdi Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 812

Sponsorlu Bağlantılar
Mystic@L - avatarı
Mystic@L
Ziyaretçi
19 Haziran 2006       Mesaj #192
Mystic@L - avatarı
Ziyaretçi
Birinizin yamalı bir elbise giymesi, kendisine güven duyuran bir görünüm vererek bedelini ödeyemeyeceği bir elbise alıp giymesinden daha iyidir
Hadis-i Şerif (Müsned).
Sponsorlu Bağlantılar

arwen - avatarı
arwen
Ziyaretçi
19 Haziran 2006       Mesaj #193
arwen - avatarı
Ziyaretçi
55. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Kim ilimsiz ibadet ederse, bozdukları düzelttiklerinden çok olur. Kim söylediklerini uygularsa, kendisini ilgilendirmeyen boş sözü az bulunur. Kim dinini tartışmalara hedef ederse, bir kararda kalamaz daldan dala atlar durur."
Ömer radıyallahu anh. Dârimî.

56. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Şüphesiz Allah, ilmi insanların ellerinden çekerek almaz, ilmi, âlimleri almakla alır. Alimlerden kimse kalmayınca, insanlar câhil başkanlar edinirler, onlara sorarlar, onlar da fetva verirler, hem kendileri saparlar, hem de onları saptırırlar."
İbn Amr radıyallahu anh. Buhârî.
Mystic@L - avatarı
Mystic@L
Ziyaretçi
19 Haziran 2006       Mesaj #194
Mystic@L - avatarı
Ziyaretçi
Boğularak ölen şehiddir. Yanarak ölen şehiddir. Gurbette ölen şehiddir. Yılan gibi bir haşeratın sokup zehirlemesinden dolayı ölen şehittir. Karın sancısından ölen şehiddir. Çöken evin altında kalan şehiddir. Damdan düşüp ayağı veya boynu kırılarak ölen şehiddir. Üzerine taş yuvarlanarak ölen şehiddir. Canını korurken öldürülen şehiddir. Malını korurken öldürülen şehiddir. Din kardeşini savunurken ölen şehiddir. Komşusunu savunma uğrunda öldürülen şehiddir. İyiliği emredip kötülükten sakındırırken ölen şehiddir.
Hadis (İbn-i Asakir).

arwen - avatarı
arwen
Ziyaretçi
19 Haziran 2006       Mesaj #195
arwen - avatarı
Ziyaretçi
Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu: "Şüphesiz Allah, biçimlerinize ve sözlerinize bakmaz, işlerinize ve kalblerinize bakar."
Ebû Hureyre radıyallahu anh. İbn Mâce.

103. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Kişi, insanların gözünde cennetliklerin işi gibi iş yapar, oysa o cehennemliktir."
Sehl radıyallahu anh. Buhârî.

104. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Ameller, sonlara bağlıdır, ya da sonlarına göredir."
Sehl radıyallahu anh. Müslim.

105. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"ihsan, Allaha sanki Onu görüyormuşsun gibi ibadet etmendir. Zira, sen Onu görmesen de, O seni kesinlikle görür."
Yahya radıyallahu anh. Müslim.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Haziran 2006       Mesaj #196
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
RESULULLAH (s.a.v.) ŞÖYLE BUYURDU: " GÖKTEN YAĞMUR YAĞDIKÇA CİHAT TATLI VE HOŞTUR. iNSANLAR ÜZERİNE ÇOKÇA KUR'ANI OKUYANLARIN " BU ZAMAN CİHAT ZAMANI DEĞİLDİR" DEDİKLERİ ZAMAN GELECEKTİR. KİM BU ZAMANA ULAŞIRSA BİLİN Kİ BU NE GÜZEL CİHAD ZAMANIDIR. - DEDİLER Kİ: YA RESULULLAH (s.a.v.) BUNU SÖYLEYECEK KİMSE VAR MIDIR? - EVET. BU KİMSE ALLAH'IN, MELEKLERİN VE BÜTÜN İNSANLARIN LANETLEDİĞİ TAİFEDEKİ KİMSELERDİR (İMAM NEBEVİ; TAĞRİBUL TEZHİB, ŞİFA ESSUDUR, MENARİUL ESVAĞ İLA MESARİ SAĞ)
Mystic@L - avatarı
Mystic@L
Ziyaretçi
19 Haziran 2006       Mesaj #197
Mystic@L - avatarı
Ziyaretçi
Boğularak ölen şehiddir. Yanarak ölen şehiddir. Gurbette ölen şehiddir. Yılan gibi bir haşeratın sokup zehirlemesinden dolayı ölen şehittir. Karın sancısından ölen şehiddir. Çöken evin altında kalan şehiddir. Damdan düşüp ayağı veya boynu kırılarak ölen şehiddir. Üzerine taş yuvarlanarak ölen şehiddir. Canını korurken öldürülen şehiddir. Malını korurken öldürülen şehiddir. Din kardeşini savunurken ölen şehiddir. Komşusunu savunma uğrunda öldürülen şehiddir. İyiliği emredip kötülükten sakındırırken ölen şehiddir.
Hadis (İbn-i Asakir).

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Haziran 2006       Mesaj #198
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Her iyilik sadakadır kardeşine güleryüzgöstermen kovandaki suyu kardeşinin kabına boşaltman da sadakadandır Tirmizi birr 36
arwen - avatarı
arwen
Ziyaretçi
20 Haziran 2006       Mesaj #199
arwen - avatarı
Ziyaretçi
Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu: "Kıyamet gününde, Allahın huzurunda, insanların en kötüsü, bir kısım insanlarla başka türlü, ötekilerle başka türlü konuşan ikiyüzlülerdir."
Ebû Hureyre radıyallahu anh. Buhârî.

112. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
Allah teâlâ buyurmuştur:
"Ben kulumun zannı üzereyim. Nasıl isterse beni öyle sansın."
Hayyan radıyallahu anh. Ahmed.

113. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellemin evine bazı insanlar geldiler ve onun ibadetlerini sordular. Onunkiler anlatılınca kendi ibadetlerini azımsadılar.
"Biz nerede, o nerede! Onun tüm günahları affetilmiştir," dediler.
Biri, "Ben bütün gece uyumayıp namaz kılacağım," dedi.
Diğeri, "Ben devamlı oruç tutacağım," dedi.
Öbürü de, "Ben kadınlardan uzak duracağım," dedi.
Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem geldi ve onlara:
"Bu sözleri söyleyenler siz misiniz? Bana gelince, ben Allahtan hepinizden daha fazla korkarım ve Ondan hepinizden daha çok çekinirim. Orucu hem tutarım, hem de tutmam. Namazı hem kılarım, hem uyuduğum da olur. Hanımlarla da evlenirim. Kim benim sünnetimden yüz çevirirse, benden değildir!" buyurdu.
Enes radıyallahu anh. Buhârî.
Pollyanna - avatarı
Pollyanna
Ziyaretçi
20 Haziran 2006       Mesaj #200
Pollyanna - avatarı
Ziyaretçi
Allah Rasulü Hazret-i Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki :
Bana bir koyunun inciğe kadar ayağı hediye edilse kabul ederim, böyle bir yemeği yemeye çağırılsam icabet ederim.
Tirmizi, Ahkam 10