Arama

Organik Bileşik

Güncelleme: 9 Haziran 2012 Gösterim: 7.026 Cevap: 1
ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
2 Nisan 2009       Mesaj #1
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Organik Bileşik
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Metan en basit organik bileşiktir.
Sponsorlu Bağlantılar
256pxmethane2dstereosvg
Organik bileşikler, molekülleri karbon içeren kalabalık kimyasal bileşikler sınıfındandır. Aşağıda sunulan tarihsel nedenlerden dolayı, bu bileşiklerin küçük bir kısmı, örneğin karbonatlar, basit karbon oksitleri ve siyanürlerin yanısıra, karbon allotropları inorganik kabul edilir. "Organik" ve "inorganik" karbon bileşikleri arasındaki ayrım kimyanın geniş alanını düzenlemek için yaralı olsa da, çoğunlukla rastgeledir.
Organik kimya "organik bileşikler"in tüm yönleriyle ele alındığı bir bilimdir. Organik sentez bunların hazırlanmasının metodolojisidir.

Tarihçe
"Organik" ismi tarihseldir. Organik bileşiklerin sadece canlı organizmalarda vis vitalis (yaşam gücü) yoluyla sentezlenebileceğine inanıldığı 19. yüzyıldan kalmadır. Organik bileşiklerin "inorganik"lerden temelde farklı olduğu, yani yaşam gücü yoluyla sentezlenmediği teorisi, canlı organizmalarda görülen "organik" bir bileşik olan ürenin, Friedrich Wöhler'in the Wöhler sentezinde potasyum siyanat ve amonyum sülfatla elde etmesiyle çürütüldü. Hala geleneksel olarak inorganik kabul edilen karbon bileşiklerinin türleri Wöhler'in zamanından önce cansız, yani inorganik kaynaklardan, örneğin minerallerden geldiği kabul edilenlerdir.

Sınıflandırma
Organik bileşikler, heteroatom da denilen, daha öte elementlerin atomlarını içerebilirler. Organometalik bileşikler, organik karbon ve bir ametalin kovalent bağ kurmasıyla tanımlanır.
Bir de ayrıca, organik bileşiklerden farklı, büyük miktarda "inorganik" karbon bileşikleri de vardır.

1. Doğal Bileşikler
Organik bileşiklerin önemli bir alt kümesi, yapay yolla üretilmesi çok pahalı olduğundan, hala doğal kaynaklardan elde edilmektedir. Çoğu şekerler, bazı alkaloidler ve terpenoidler, B12 vitamini gibi kimi besinler ve genel olarak önemli konsantrasyonlarda canlı organizmalarda bulunan, büyük ya da stereoizometrik olarak karmaşık moleküllerden oluşan doğal ürünler bunlara örnek olarak gösterilebilir.
Biyokimyada birincil öneme sahip bileşikler antijenler, karbonhidratlar, enzimler, hormonlar, lipidler ve yağ asitleri, nörotransmiterler, nükleik asitler, proteinler, peptidler ve amino asitler, vitaminler ile hayvansal yağlar ve bitkisel yağlardır.

2. Sentetik Bileşikler
Plastiklerin de içinde bulunduğu birçok polimer organik bileşiktir.

Terimlendirme
IUPAC nomenclature of organic compounds, CAS terimlendirmesinden biraz farklılık gösterir.

Veritabanları
  • CAS organik bileşikler hakkındaki veriler için en bütünlüklü arşivdir. Arama motoru olarak SciFinder çalışır.
  • Beilstein veritabanı 9.8 milyon madde hakkında enformayson içerir. 1771'den günümüze kadar olan bilimsel literatürü kapsar. "CrossFire" aracılığıyla erişilebilir. Orijinal literatüre referans vererek, her maddenin yapısı ile fiziksel ve kimyasal özellikleri çok geniş bir tarama alanıyla sunulur.
  • PubChem bileşikler hakkında, özellikle tıbbi kimya alanında, 18.4 milyon girdiye sahiptir.
Organik kimyanın birçok başka alanı için daha özelleşmiş veritabanları da vardır.

Yapı Kararlılığı Ölçümü
Günümüzde başlıca yöntemler şunlardır:
  • Proton ve carbon-13 NMR
  • Spektroskopi ve X-ray
  • Kristalografi

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!
Mira - avatarı
Mira
VIP VIP Üye
9 Haziran 2012       Mesaj #2
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Organik Bileşikler
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi
Sponsorlu Bağlantılar

Karbonun hidrojen ve çoğu kez bunun yanı sıra oksijen, azot ve öteki elementlerle yaptığı bileşikler. Organik bileşiklerin molekülleri genellikle karmaşıktır ve çok sayıda atomdan oluşur. Çözeltilerinde genellikle iyonlaşmazlar. İzomeri de organik bileşiklerin yaygın bir özelliğidir.

theMira
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

23 Ekim 2013 / edda Soru-Cevap
19 Aralık 2013 / Misafir Soru-Cevap
26 Kasım 2016 / bileşik X-Sözlük
6 Ocak 2011 / Misafir Soru-Cevap
Etiketler: Organik Bileşik