Arama

Trityum Nedir?

Güncelleme: 14 Mart 2017 Gösterim: 5.799 Cevap: 2
Alvarez Ocean - avatarı
Alvarez Ocean
Ziyaretçi
29 Kasım 2009       Mesaj #1
Alvarez Ocean - avatarı
Ziyaretçi

Trityum (T ya da H3)

Ad: t.JPG
Gösterim: 1496
Boyut: 21.6 KB

HİDROJEN-3 olarak da bilinir, hıdrojenin atom ağırlığı yaklaşık 3 olan izotopu.
Sponsorlu Bağlantılar

Bir proton ile iki nötrondan oluşan trityum çekirdeğinin kütlesi normal hidrojen çekirdeğininkinin üç katına eşittir. Trityum yarı ömrü 12,5 yıl olan radyoaktif bir parçacıktır ve doğal sudaki bolluğu doğal hidrojeninkinin 10~18’i kadardır. Trityumu ilk olarak 1934’te E. Rutherford, M. L. Oliphant ve P. Harteck, döteryumu (D, hidrojenin kütle numarası 2 olan izotopu) yüksek enerjili döteronlarla (döteryum atomunun çekirdeği) bombardıman ederek, D+D—>H+T bağıntısı uyarınca buldular. Libby ve A. V. Grosse ise kozmik ışınların atmosferdeki azota etki etmesi sonucunda oluştuğunu düşündükleri trityumun doğal suda bulunduğunu gösterdiler.

Trityum en etkin biçimde Ad: 1.JPG
Gösterim: 971
Boyut: 8.9 KB denklemi uyarınca, lityum-6’nın (Li6) nükleer reaktörlerde çekirdek bölünmesi sonucunda ortaya çıkan nötronlarla çekirdek tepkimesine girmesi yoluyla üretilir.
Ad: t1.JPG
Gösterim: 1091
Boyut: 46.8 KB
Trityum öbür maddeler ile normal hidrojene benzer biçimde tepkimeye girer; ama oluşturduğu bileşiklerinin kütleleri hidrojen bileşiklerinden çok farkh olduğundan, kimyasal özellikleri de farklıdır. Bu nedenle trityum kimyasal tepkimelerde izleyici izotop olarak döteryum kadar sık kullanılmaz. Döteryum ile trityum arasındaki çekirdek tepkimeleri termonükleer silahlarda enerji kaynağı olarak kullanılmıştır.

kaynak: Ana Britannica

Son düzenleyen perlina; 14 Mart 2017 11:19
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
12 Aralık 2012       Mesaj #2
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
Trityum
Hidrojenin en ağır izotopu (simgesi T ya da H). Çekirdeğinde bir proton ve iki nötron bulunur. Lityumun nötronlarla bombardımanı yoluyla elde edilir. Radyoaktifliği zayıf olup beta ışınları yayar. Çeşitli fonksiyonların izlenmesinde radyoaktif ajan olarak, ayrıca ışıklı boyalarda ve döteryumla birlikte hidrojen bombasında kullanılır. Atom ağırlığı 3, ergime noktası -252,5° C, kaynama noktası -248,1° C'tır.
Sponsorlu Bağlantılar

Trityum, hidrojenin radyoaktif izotopudur. 1934 yılında, çok hızlı döteryum çekirdeği ile döteryum bileşiklerinin bombardıman edilmesi sırasında nükleer transmutasyon ürünü olarak keşfedildi. Trityumun sembolü 3H veya T'dir. Atom ağırlığı, 3,0170'dir. -252,5 °C'de erir, -248,12 °C'de kaynar, buharlaşma ısısı 333 cal/mol ve sublimasyon ısısı 393 cal/mol'dür. Kimyevi özellik bakımından hidrojene benzer. Fakat fiziki özellikleri hidrojeninkinden farklıdır.

Trityum atmosferde, hidrojenin 1018 de biri kadar bulunur. Atmosferdeki trityum, kosmik ışınların meydana getirdiği hızlı nötronların, protonların veya mesonların azot ile reaksiyonundan meydana gelir. Yeryüzünün mevcut trityum miktarı yaklaşık 1 kg tahmin edilmektedir.


Trityum nükleer reaktörlerde Lityum-6 izotopunun nötronla bombardımanında elde edilir.

Ad: 1.JPG
Gösterim: 934
Boyut: 8.9 KB

Yine berilyumun siklotronlarla hızlandırılmış döteryum ile bombardımanından da trityum elde edilir.

Ad: 2.JPG
Gösterim: 943
Boyut: 9.0 KB

Trityum radyoaktif olup, yarılanma süresi 12,46 yıldır. Trityum beta (ß) ışıması yaparak 32He'e (helyum izotopuna) dönüşür. Yaydığı beta ışının enerjisi 186.000 elektron volttur.

Trityumdan faydalanarak hidrojenlendirme reaksiyonları ve reaksiyon değişimleri gözlenebilir. Trityum ve bileşikleri etiketleme ve izleme deneylerinde kullanılır. Mesela biyokimya çalışmalarında, trityumla etiketlenmiş (damgalanmış, yani bünyesinde trityum bulunan bileşik) hormonlar, gıdalar, ilaçlar kullanılır ve bu maddelerin vücuttaki davranışı takip edilir. Yine suyun hidrokarbonlardaki çözünmesinin tayininde, suyun difüzyonunda, polimerlerin analizinde, kimya reaksiyonlarının takip ettiği yolu bulmakta trityumla damgalama metodu kullanılır. Stilbene trityum girdirilirse kendi kendine ışıma yapan madde elde edilir. Bir suyun buharlaşma ve yağmur olup yağma zamanını ölçmek için, içinde trityum bulunan su kullanılır.

MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 14 Mart 2017 01:08
"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
14 Mart 2017       Mesaj #3
Safi - avatarı
SMD MiSiM
TRİTYUM
a (fr. tritium; yun. tritos, üçüncü'den). Çekirdeği bir proton ile iki nötrondan oluşan radyoaktif hidrojen izotopu (3H). [Simgesi T olan kimyasal element.]
—ANSİKL. Rutherford ile ekibi tarafından 1934'te bulunan trityum, nükleer reaktörlerde kolayca elde edilir; 8- radyoaktif bir elementtir:
Ad: 3.JPG
Gösterim: 945
Boyut: 8.9 KB
Yarıömrü yaklaşık 12,3 yıldır. Genel olarak lityumun nötronlarla ışınlanması yoluyla elde edilir. Yerküre üzerinde çok az miktarda bulunur, kozmik nötronların azot çekirdeklerine etkimesi sonunda oluşur. Trityum, oksijen içinde yanarak normal sudan biraz daha yoğun olan T20 formülünde bir su verir.

Ayrıca radyoaktifliğinden dolayı biyolojide metabolizmaları kolayca incelenebilen organik bileşikler meydana getirir. Trityum, çok yararlı bir izleyicidir; çünkü bu atomdan bir bileşikte çok az miktarda bulunması bile onun radyoaktifliğinin ortaya çıkarılmasını sağlar. Trityum çekirdeği, özellikle nükleer silahlarda ya da enerji üretimi araştırmalarında yararlanılan termonükleer kaynaşma tepkimelerinde kullanılır.

Kaynak: Büyük Larousse
SİLENTİUM EST AURUM
Hızlı Cevap
Mesaj:

Etiketler: Trityum Nedir?