Arama

Elementler - Neodimyum

Güncelleme: 15 Ekim 2013 Gösterim: 3.106 Cevap: 1
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Şubat 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
NEODİM

Sponsorlu Bağlantılar
Alm. Neodym, Fr. Néodyme, İng. Neodymium. Nâdir toprak elementlerinden bir metal. Nd sembolüyle gösterilir. Atom numarası 60, atom ağırlığı 144.27, erime noktası 1024°C ve kaynama noktası 3027°Cdir. Elektron düzeni (Xe) 4f4 6s2 olup bileşiklerinde +3 değerliğini alır. Özgül ağırlığı da 7,004 g/cm3tür.
Havada kolayca oksitlenebilir olduğundan genellikle mineral yağlarda veya plastik muhafaza içinde saklanır.
Yeryüzünde bolluk bakımından kurşunun iki misli kadardır. Bilhassa monazit ve bastnaezit minerallerinde bulunur. Neodimin kütle numaraları 142, 143, 144, 145, 146, 148 ve 150 olmak üzere yedi tâne tabiî izotopu vardır. Neodim-144 dışındaki bütün izotoplar kararlıdır.
Neodim metalik halde, elektronik sanâyiinde, çelik ve çeşitli alaşımların îmâlinde kullanılır. Meselâ çakmaktaşlarında kullanılan mişmetalde yaklaşık % 15 oranında neodim vardır. Neodimin oksitli bileşikleriyse pahalı gelmekle beraber seramiklerin sırlanmasında, porselen ve camların renklendirilmesinde kullanılır. Bâzı neodim bileşikleri, meselâ neodim izosülfonikotinat tıpta ilâç olarak kullanılır.

_VICTORY_ - avatarı
_VICTORY_
VIP Silent storM
15 Ekim 2013       Mesaj #2
_VICTORY_ - avatarı
VIP Silent storM
Neodim
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi
Sponsorlu Bağlantılar

Periyodik cetvelin lantanitler serisinde yer alan metal element. Doğada bulunan lantanitler içinde bolluk bakımından ikincidir. Önemli bir kullanımı yoktur.

Tesadüfen Zirveye Çıkılmaz... Çıkılsa Bile Durulmaz...