Arama

Oksit ve Oksitlenme

Güncelleme: 10 Haziran 2012 Gösterim: 3.662 Cevap: 2
Mira - avatarı
Mira
VIP VIP Üye
4 Mayıs 2012       Mesaj #1
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Oksit
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi & Vikipedi
Sponsorlu Bağlantılar

Oksijenin başka bir elementle yaptığı bileşik.
Oksit, içeriğinde en az bir adet oksijen atomu ve en az bir adet başka element içeren bileşiklere verilen genel isimdir. Lavoisier'in geliştirdiği kimyasal adlandırma kurallarına göre oksijenle birleşen elementin adından sonra oksit ifadesi eklenir. CuO= Bakır oksit gibi. Ancak bazı istisnalar söz konusu olabilir, örneğin OH- iyonunun adı hidroksildir, ancak OH- iyonu başka bir elementle birleşirken hidroksit (hidrojen oksit) adını alır. NaOH= Sodyum hidroksit gibi.
Helyum, neon, argon ve kripton dışındaki tüm elementler oksit verir. Metal oksitler, iyonik kristal yapılı katılardır ve genel olarak bazik oksittirler. Elektropozitifliği daha az olan metaller amfoter oksitler oluştururlar. Ametal oksitler kovalent bileşikler olup çoğunlukla uçucu özellik gösterirler. Ancak bazıları (örneğin silisyum dioksit) büyük moleküllü ve ateşe dayanıklı birer katıdır. Çoğu asit olup kimileri nötr oksittir (örneğin karbon monoksit); su ise amfoter bir oksittir. Oksitler doğrudan doğruya sentez yoluyla ya da hidroksitlerin, nitratların ya da karbonatların ısıtılmasıyla elde edilirler. Birçok mineral de oksitlerden oluşur.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
theMira
Mira - avatarı
Mira
VIP VIP Üye
5 Mayıs 2012       Mesaj #2
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Oksitlenme
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi
Sponsorlu Bağlantılar

Metal yüzeylerin, havanın oksijeninden etkilenerek metal oksitle kaplanması olayı. Birçok metal, normal şartlarda hava ile uzun süre temas ettiğinde yüzeyinde bir oksit tabakası birikir. Oksit tabakasının rengi ve kalınlığı metalin cinsine göre değişir. Kimi metaller için bu tabaka koruyucu bir görev yapar. Kimyasal bakımdan, oksitlenme, bir yükseltgenmedir.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
theMira
Mira - avatarı
Mira
VIP VIP Üye
10 Haziran 2012       Mesaj #3
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Oksit ve Oksitlenme
Vikipedi, özgür ansiklopedi

1. Oksit
Oksit, içeriğinde en az bir adet oksijen atomu ve en az bir adet başka element içeren bileşiklere verilen genel isimdir. Lavoisier'in geliştirdiği kimyasal adlandırma kurallarına göre oksijenle birleşen elementin adından sonra oksit ifadesi eklenir.
  • CuO=Bakır oksit gibi...
Ancak bazı istisnalar söz konusu olabilir, örneğin OH- iyonunun adı hidroksildir,ancak OH- iyonu başka bir elementle birleşirken hidroksit (hidrojen oksit) adını alır.
  • NaOH=Sodyum hidroksit gibi...
2. Yükseltgenme (Oksitlenme)
Oksidasyon ya da yükseltgenme, elektronların bir atom ya da molekülden ayrılmasını sağlayan kimyasal tepkimedir. Bir elementin, kimyasal reaksiyonda elektron alması olayına indirgenme denir. İndirgenme olayına reduksiyon, yükseltgenme olayına da oksidasyon denir. Reaksiyonda elektron vererek yükseltgenen element karşısındakini indirgediği için indirgen, elektron alarak indirgenen element karşısındakini yükseltgediği için yükseltgen olarak tanımlanır.
  • 8ba82f484dee05092fcefae084786e9a
Oksidasyon: A maddesi bir elektron verir.
  • fae47ddaa9be05524e647d696118ac05
Reduksiyon: B maddesi bir elektron alır.
  • 9d63c1b9c4fe0941838d2644831b8d24
Redoks: A maddesi bir elektron B maddesine verir Eğer elektron alan yani indirgenen element serbest (nötr) halde ise, eksi değerlikli olur. Serbest halde değil de (+) değerlikli iyon halinde ise, aldığı elektron sayısı kadar değerliği azalır. Buna karşılık elektron veren element, nötr halde ise + değerlikli olur, iyon halinde ise verdiği elektron sayısı kadar değerliği artar.
66e489d6645eb90578c863f4eba5779fhidrojen + oksijen → hidrojenoksit (su)
Bu reaksiyonda oksijen indirgenmiş, yani hidrojenden elektron almış ve sıfır değerlikli halden (2-) değerlikli hale geçmiştir. Hidrojen ise 1 elektron vererek +1'e yükseltgenmiştir.

Yükseltgenme şu şekilde olur;
  • Bir grup veya molekulden bir elektron uzaklaşması
  • Bir molekulden bir hidrojen atomunun uzaklaşması
  • Bir molekulden bir hidrur iyonunun uzaklaşması
  • Moleküle oksijen sokulması
  • Katalitik dehidrejenasyon
theMira
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

19 Nisan 2010 / volture Kimya
19 Haziran 2013 / _Yağmur_ Kimya
17 Aralık 2015 / Misafir Soru-Cevap
17 Aralık 2015 / AndThe_BlackSky X-Sözlük