Arama

Bilgisayar Mühendisi

Güncelleme: 18 Eylül 2018 Gösterim: 44.821 Cevap: 2
Pollyanna - avatarı
Pollyanna
Ziyaretçi
2 Ekim 2006       Mesaj #1
Pollyanna - avatarı
Ziyaretçi

BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ

Ad:  bilgisayar.jpg
Gösterim: 21
Boyut:  59.7 KB
TANIM
Bilgisayar sistemlerinin yapısı, tasarımı, geliştirilmesi ve sistemlerin kullanılması konularında çalışan kişidir.
Sponsorlu Bağlantılar

GÖREVLER

Bilgisayar mühendisleri, yönetim, endüstri ve hizmet alanlarında;
- Bilgisayar ağı ihtiyacını saptar,
- Kurulması için şartname hazırlar ve temin eder,
- İhale tekliflerini değerlendirir,
- Yazılım konusunda çalışır,
- Bilgisayar şirketlerinde danışmanlık yapar,
- Sistem çözümleyicisi ve programcısı olarak çalışır,
- Bilgisayar donanımını tasarlar,
- Bilgisayara girecek verilerle ilgili çalışmalar yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
- Donanım Parkı (PC, iş istasyonu, çok kullanıcılı sistem, ana bilgisayar, terminal, yazıcı),
-Yazılım Parkı (çok sayıda derleyici paket yazılımı, çeşitli kelime işlem, veri tabanı, grafik yazılımları, işletim sistemleri, programlama dilleri vb.).

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Bilgisayar mühendisi olmak isteyenlerin;
- Üstün bir akademik yeteneğe,
- Sayı ve sembollerle akıl yürütme gücüne,
- Bir işi öğelerine ayırıp işlem basamaklarını belirleme becerisine sahip,
- Mantık yürütme ve tasarım yeteneği olan,
- Dikkatli, sabırlı,
- Kendini sürekli yenileme gereği duyan, araştırıcı kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Bilgisayar mühendisleri büro ortamında çalışırlar ve birinci derecede verilerle uğraşırlar, iş oturarak yürütülür, ortam genellikle sessizdir. Bilgisayar mühendisi çalışırken diğer meslektaşlarıyla ve iş sahipleriyle etkileşim halindedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Bilgisayar kullanımının hızla yaygınlaştığı günümüzde bilgisayar mühendisleri, eğitim, endüstri, ticaret, hizmet, danışmanlık alanlarında faaliyet gösteren özel kuruluşlarda, kamu kuruluşlarında, bankalarda, üniversitelerde, bilgisayar donanımı ve yazılımı üreten ve pazarlayan firmalarda çalışabilirler. Ülkemizde bilgisayar mühendislerinin çalışma alanları, donanım teknolojisini tasarlama ve üretmeden çok yazılım teknolojisi üzerinde yoğunlaşmıştır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Bilgisayar mühendisliği eğitimi üniversitelerin Mühendislik Fakültelerinin “Bilgisayar Mühendisliği” bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Bu bölümler Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) "Sayısal (SAY)" puan ile öğrenci almaktadır.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Eğitim süresi 4 yıldır. Eğitimin ilk yıllarında Matematik, Fizik, Kimya ve Bilgisayar Mühendisliğine Giriş dersleri verilmektedir. Daha sonraki yıllarda sistem programcılığı ve donanım (Hardware) kısmını oluşturan ve uzmanlaşmayı gerektiren dersler verilmektedir. Programlama Dilleri, Veri Yapıları, Olasılık ve İstatistik, Sayısal Mantık Sistemleri, Elektrik Devreleri, Temel Elektronik, Bilgisayar Mimarisi, Mikroişlemci ve Mikro Bilgisayar, Sistem Programlama, Veri Tabanı Yönetim Sistemi, Bilgisayarlı Grafik, İşletim Sistemi, Yöneylem Araştırma, Formal Diller ve Soyut Bilgiler, Dil İşleyiciler, Bilgi Sistemleri Mühendisliği ile uygulamaya yönelik program yürütülmektedir.

MESLEKTE İLERLEME
Bilgisayar mühendisleri, bilgisayar mühendisliği bölümünde master, doktora yaparak akademik kariyer yapabilirler. Danışma mühendisi olarak çalışabilirler. Bilgisayar şirketlerinde yönetim kademelerinde görev alabilirler.

BENZER MESLEKLER:
Elektrik-elektronik mühendisliği, makine mühendisliği.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
- Eğitim süresince, koşulları uyan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nca verilen krediden yararlanabilirler. Ayrıca, başarılı öğrenciler burs alabilirler.-Eğitim sonrası kazanç ise kamu kurumlarında çalışanlar için, çalıştıkları kurumun statüsüne göre değişmektedir. Genellikle sözleşmeli olarak çalışmaktadırlar (kamuda).
-Özel sektörde çalışanların aldıkları ücret, deneyimlerine ve işyerinin ücret politikasına göre değişmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
- İlgili Eğitim Kurumları,
- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
Son düzenleyen Safi; 18 Eylül 2018 03:06
castie - avatarı
castie
Ziyaretçi
28 Nisan 2010       Mesaj #2
castie - avatarı
Ziyaretçi
Bilgisayar Mühendisliği , Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimini kapsayıp, temel olarak yazılım ve donanım üzerine birçok konu ile ilgilenir. Ayrıca matematik ile ilgili birçok konu içerir. Sadece yazılım\programlama ile alakalalı Türkiye'de yanlış bilinen, aslı "Yazılım Mühendisliği" olan elektronik yada elektrikle ilgisi olmayan, dolayısıyla bilgisayarın donanımı ve teknolojisinin detaylarını bilmeyen, buna karşın bilgisayar kelimesi geçtiği için halk tarafından bilgisayar donanımı hakkında bilgisi olduğu sanılan, elektrik, elektronik, elektrik-elektronik mühendisliğine göre kısıtlı olan bir bölümdür. İlk bilgisayarların yapılmasıyla birlikte bilgisayar alanına yönelen elektronik mühendisleri tarafından başlatılmış bir mühendislik dalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar
Bilgisayar mühendisleri, yazılım dilleri, yazılım tasarımı ve yazılım - donanım entegrasyonu eğitimi alırlar.Yazılımların neyi yapabileceği neyi yapamayacağı (bk. Hesaplanabilirlik), yazılımların belirli bir görev üzerinde nasıl etkili bir verim gösterebilecekleri (bk. algoritma ve karmaşıklık), yazılımların saklanmış bir veriyi nasıl yazıp okuyabilecekleri (bk. veri yapıları ve veritabanları), yazılımların nasıl daha akıllı çalışabilecekleri (bk. Yapay zeka),insan ve yazılımların birbirleriyle nasıl bir iletişim içerisinde olacakları (bk. insan bilgisayar etkileşimi ve kullanıcı arayüzleri) konuları üzerinde ve ASIC, FPGA, devre tasarımı ile donanım-yazılım entegrasyonu alanlarında çalışırlar.

Bilgisayar mühendisleri elektronik ve bilgisayar donanımıyla ilgili dersler de alırlar. Ancak bu eğitim sınırlıdır. Çoğu bilgisayar mühendisinin donanım bilgisi bir genel kültürden ibarettir. Donanım ve popüler bilgisayar bilgisinin bilgisayar mühendisinin verimliliğini olumlu ya da olumsuz olarak etkilediğini ispat etmenin bir yolu yoktur. Bilgisayar mühendisi bilgisayarın nasıl yapıldığından çok, nasıl işe yarar hale getirilebileceği ile ilgilenir. Mühendislik, sayısal düşünebilme kabiliyeti ile doğru orantılı olduğundan, belli bir programlama dili üzerindeki hakimiyet de yine bilgisayar mühendisinin verimliliği hakkında ölçü birimi değildir. Hazır algoritmaları program haline getirme işi bilgisayar mühendisliğinden çok bilgisayar programcılığı alanının konusudur.

Üniversite sınavlarına hazırlanmadan önce tek istediğim bölüm bilgisayar mühendisliğiydi. Lise yıllarında programlama ile uğraşmaya başlamam sebebiyle kendimi daha da geliştirmeyi ve bu alanda eğitim almayı planlıyordum, öyle de oldu. Fakat üniversiteye girdikten sonra Bilgisayar Mühendisliği’nin programlamadan ibaret olmadığını ve birçok iş kolunda çalışabileceğini öğrendim. Bilgisayar Mühendisliği’nde okuyan öğrenci arkadaşlarımın üniversite bitirdikten sonra ne tarz işler yapacağı konusunda çok da fikirleri yoktu. Birçok kişi bu konuda sorular yönelttiği için elimden geldiğince yardımcı olabilecek bir yazı hazırlamaya çalıştım.
Öncelikle bir mühendislik dalıdır ve bu bölümü kazanan veya okumayı düşünen insanların bunun bilincinde olması gerekir. Mühendislik bilimsel ve matematiksel verileri kullanarak insanlara faydalı ürünler ortaya çıkarmaya uğraş veren bilim dalıdır. Bu nedenle matematiksel zeka gerektirmektedir. Hızlı ve hatasıza yakın sonuçlar elde etmeye çalışır.
Bilgisayar mühendisi, mühendislik problemlerini bilgisayar teknolojisi ile modellemeye ve çözmeye çalışır. Bunu yaparken bu teknolojinin içerdiği veri saklama, veri işleme ve iletişim açılımlarını yoğun ve etkili bir şekilde kullanır.
Bilgisayar Mühendisleri dışardan genellikle program yazan kişiler olarak görülmektedir. Kısmen doğru olan bu kanı aslında tamamen gerçeği yansıtmamaktadır. Yazılım sadece Bilgisayar Mühendisliği’nin bir parçasıdır. Çoğu zamanda Bilgisayar Mühendisleri yazılım işinin ön safhası olan sistem tanımlaması ve koordinasyonu işlerini yürütmektedir. Türkiye’deki birçok bölüm aslında yurtdışında “Software Engineering” olarak adlandırılan “Yazılım Mühendisliği” derslerini okumaktadır. Eğitim süresince çeşitli işletme ve endüstri dersleri ile birlikte temel teknik dersler okutulmaktadır. Okuldaki eğitimlerde verilen teknik dersler genelde giriş ve orta düzeyde verilmektedir. Öğrencinin kendisini yakın hissettiği alanda geliştirmesi ise piyasa tecrübesi ile birlikte ortaya çıkar.
Bilgisayar Mühendisleri yazılım dışında birçok iş alanında çalışabilir. Bunlardan bir tanesi akademik kariyer yapmaktır. Yüksek lisans ve doktora ile başlayarak belirli bir alanda uzmanlaşarak eğitimci olarak öğrencilere yardımcı olmaktadırlar.
Sistem mühendisliği (System Engineering) alanında işler yapabilir. Sistem mühendisliği veri ağlarının planlama, tasarlama ve kurma işlemlerinde görev alır. Bu alanda firmaların bilgi işlemleri ile birlikte çalışmalar yürüterek kurumlarının ağlarının daha verimli ve kaliteli çalışmasını sağlayabilir.
Sistem Analisti ve Tasarımcısı (System Analyst & System Designer) olarak çalışabilir. Sistemleri geliştirmek için bilgileri derler ve bu bilgilerin analizini yapar. Sistemlerin geliştirilebilmeleri için önerilerde bulunur. Bilgi akışını ve sistemlerin işleyişlerini akış diyagramları oluşturarak işin herkes tarafından anlaşılabilmesini sağlar. Üniversite eğitiminde alınan akış diyagramları ile ilgili dersler sayesinde mezun olan öğrenciler dünyanın her yerindeki mühendislerler ortak bir dil ile anlaşabilir.
Bilgi Güvenliği Uzmanlığı (Information Security Manager) alanında faaliyetlerde bulunabilir. Kurumun bilgisayar sistemlerinin güvenli bir şekilde çalışabilmesi için güvenlik gereksinimlerini belirler ve bu konu da bir standart oluşturarak sistemlerin güvenli bir şekilde çalışması için uğraş verir. Özellikle büyük sistemlerde veriler kurumlar ve firmalar için hayati önem taşımaktadır.
Veritabanı Yöneticiliği (Database Administrator) alanı kurumlar için vazgeçilmez hale gelmiştir. Özellikle müşteri ilişkileri yönetimlerinin (CRM) yaygınlaşması ile birlikte daha da önemli olan veritabanı yöneticiliği oldukça gerekli bir iş dalı haline gelmiştir. Veritabanları için belirli bir standart oluşturulmasını ve bu standartın korunarak hazırlanacak veritabanlarının ortak bir şekilde kullanılmasını sağlar. Ayrıca veritabanlarının tasarlanması geliştirme aşamalarında bulunur. Birçok kuruluş özellikle Oracle ve MsSQL sistemlerini kullanmaktadır. Haliyle birçok eğitimli insana ihtiyaç duyulmaktadır.
Ar-Ge alanında çalışabilmektedir. Firmaların yeni ürünler ve hizmetler ortaya çıkarabilmesi için Araştırma-Geliştirme birimlerine ihtiyaç vardır. Bilgisayar Mühendisleri de bilgi birikimlerini bu alanda kullanarak çalışabilirler.
Yazıda birçok teknik terim olabilir ama Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerinin, öğrenci adaylarının ve mezunlarının bu terimlere aşina olmaları gerekmektedir. Saydığım iş dalları ilk etap da akıla gelenlerdir. Bunların dışında İnternet’in gelişmesi ile birlikte birçok yeni iş kolu ortaya çıkmıştır.
Sevdiğiniz işi yapmak herşeyden önemlidir. Yazılımcı olmak isteyen bir kişinin illa ki Bilgisayar Mühendisliği okumasına gerek yoktur. Fakat okuması yararına olacaktır. Öğrencilik yaşamında bir şekilde piyasanın içerisine girmek en doğru iş olacaktır. Böylelikle eğitiminize şekil vererek seveceğiniz bir iş dalına geçiş yapabilirsiniz.
Son düzenleyen Safi; 18 Eylül 2018 03:06
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Haziran 2015       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bir Bilgisayar Mühendisi Kendini Geliştirmek İçin Ne Yapmalı?
Peki İyi yetişmiş bir mühendis olmak için ne gibi yeteneklere sahip olmak gerekli?
İyi bir mühendis olmak için, öğrenmeye yatkınlık, yaratıcılık, disiplinlerarası düşünme yeteneği, bilişsel zeka, merak ve mütevazılık gibi nitelikler öne çıkarken,teknik açıdan uzmanlıkta çok önemli.
İyi bir mühendis olmak istiyorsanız aşağıdaki maddelerde saydıklarımı uygulayabilir yada aşağıdaki kaynaklardan faydalanabilirsiniz:
1- Temeliniz çok sağlam olsun: Bilgisayar sistemlerine girişe hâkim olmak oldukça önemli. Bunun için Coursera ve Udacity gibi sitelerden faydalanabilirsiniz.
2- C++, Java ya da Python gibi programlama dillerinden en az birini bilin: Google’ın Python Sınıfı bu konuda size yardımcı olacaktır.
3- Başka programlama dilleri öğrenin: Java Script, CSS, HTML,C#, Ruby, PHP, C, Perl, Shell. Lisp, Scheme gibi dillerden birkaçını çok iyi öğrenmeniz sizin için faydalı olucaktır.
4- Kodunuzu mutlaka test edin: Bu konuda yine Udacity’den faydalanarak eksikliklerinizi giderebilirsiniz.
5- Analitik düşünme ve soyut matematik de çok fazla önemli: MIT’nin bilgisayar bilimleri için matematik dersleri bu sizin için bulunmaz bir kaynak olacaktır.
6- Algoritma ve veri yapılarını Öğrenin: Bu konuda Wikipedia gibi sitelerden faydalanabilirsiniz.
7- İşletim sistemlerinin çalışma mantığını bilin: UC Berkeley‘nin YouTube videoları bu konuda size yardımcı olacaktır.
8- Yapay zekayla iletişim kurun ve araştırın.
9- Derleyicileri kullanmayı iyi bilin: Coursera’nın bu konuda da bir dersi vardır.
10- Şifre yazımını öğrenebilirsiniz: Bu Siteden faydalanabilirsiniz.
11- Paralel programlamaya giriş yapın:Coursera’nın paralel programlama için dersleri bu konuda işinizi görür.
12-Eğer ingilizceniz iyi değilse mutlaka teknik döküman okuyup anlayacak kadar ingilizce öğrenmeye çaba gösterin.
13-Kendinizi bu konuda geliştirmek istiyorsanız mutlaka problem çözme yeteneğinizi artırmanız gerekiyor.Bunun içinde yazılım projesi yapmaya özen gösterin.Proje yaparsanız problem çözme yeteneğinize çok büyük katkı sağlıyacaktır.Her projeden sonra bir diğer projeyi yapmanız daha da kollaylaşıcaktır.Bir başkasının yaptığı projeye de bakıp bir şeyler yapmak size katkı sağlayacaktır.Bunun için codeproject kullanabilirsiniz.
14- Algoritmaların nasıl çalıştığını anlamak programlama mantığınızı çok fazla geliştiricektir.Bunun için Algoritmalara Giriş (MIT) (Prof. Charles Leiserson & Prof. Erik Demaine) verdiği dersler işinize yarıyacaktır.
15-Eğer yabancı diliniz iyi ise Microsoft Virtual Academy 11 farklı dilde sağladığı yüzlerce kurs ile teknoloji uzmanlarına sürekli öğrenim konusunda yardım etmek için uzmanlar tarafından verilen çevrimiçi Microsoft eğitimi sunuyor.
Eğer yabancı diliniz yoksa Açık Akademi ve msdn kullanabilirsiniz.
Son düzenleyen Safi; 18 Eylül 2018 03:07
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

11 Nisan 2016 / [email protected] Bilgisayar
30 Ekim 2008 / P.u.S.u Meslekler
7 Nisan 2011 / jklmn Soru-Cevap
6 Şubat 2009 / alperen tümel Cevaplanmış
3 Aralık 2010 / mayst_mati Cevaplanmış