Arama

Doktor olmak için ne yapmalıyım? - Sayfa 2

Güncelleme: 31 Mart 2018 Gösterim: 121.883 Cevap: 18
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
4 Mayıs 2010       Mesaj #11
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ya doktor olmak için kaç yıl okumak gerek??

Alıntı

ben düz lisede okuyorum Msn Sad doktor olamam mı ? Msn Sad

Alıntı

Ben bu sene 6.snıftayım sınıfımızdaki sbs lerde en az 400 yapıyorum güzel bir fen lisesine gidebilirmiyim

Alıntı

lütfen bana doktor olmak için hangi liseye gitmem gerektiğini ve sonra ne yapmam gerektiğini anlatırmısınız??çok acil hadiii

Alıntı

ben 6.sınıfta sbsye giremedim ama 7. sınıfta 350-360 alsam bi dahaki sbsyede girsem düz liseye giderim diye düşünüyorum düz liseden nasıl doktor olabilirim?çocuk doktorluğunu çok istiyorum

Alıntı

doktor olmak icin kac puan gerklidir ya

Alıntı

kız meslek 1. sınıfta olan biri doktor olurmu

Doktor olabilmek, Tıp Fakültesi kazanabilmek için sayısal bölüm okumalı ve matematik ve fen derslerinde başarılı olmalısınız. Anadolu Liseleri, Fen Liseleri, Liselerin fen-sayısal bölümlerinde başarılı öğrenci olmaya çalışın. Hedefiniz güzel ve bu hedef için size düşen çalışmak. Başarılar dilerim.
Sponsorlu Bağlantılar
Sayısalı konularında başarınızı geliştirmek için önce bu konuları sevmenizi ve oyun oynarken aldığınız keyifle problemleri çözer hale gelmenizi öneririm. Hem çok problem çözün hem de çok sayıda test. Böylece hem sayısal bilginiz artacak hem de sınava yönelik hız kazanacaksınız.

Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
17 Haziran 2010       Mesaj #12
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

bende doktor olmak çok istiyorum ve fen matematiğin çok ağırlıklı olması gerekiyor iyişallah istiyenler çalışanlar istek varsa her şeyi yapar

Alıntı

sbs puanınıza güvenmeyin bence herkesin 6,7 de 90-95; siz liseye gelin de o zmn görün sayısal neymiş orta okuldakini siz sayısal mı sanıyorsunuz Msn GrinMsn Grin

Alıntı

6.sınıf sbsde 492 7.sınıfta 497 8.sınıfta da 490 bekliyorum beyin cerrahı olabilirmiyim

Alıntı
nslnr adlı kullanıcıdan alıntı

ben 6.sınıfa gidiyorum ve doktor olmak istiyorum malumunuz sbs'ye az kaldı iyi puan iyi lise demek iyi lise iyi üniversite demek lütfen bana önerilerilerinizi yazın ne yapmalıyım???

Doktor olabilmek, Tıp Fakültesi kazanabilmek için sayısal bölüm okumalı ve matematik ve fen derslerinde başarılı olmalısınız. Anadolu Liseleri, Fen Liseleri, Liselerin fen-sayısal bölümlerinde başarılı öğrenci olmaya çalışın. Hedefiniz güzel ve bu hedef için size düşen çalışmak. Başarılar dilerim.
Sayısal konularında başarınızı geliştirmek için önce bu konuları sevmenizi ve oyun oynarken aldığınız keyifle problemleri çözer hale gelmenizi öneririm. Hem çok problem çözün hem de çok sayıda test. Böylece hem sayısal bilginiz artacak hem de sınavlara yönelik hız kazanacaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar
Kendinizle ilgili özel bilgi yardımını okulunuzun ve varsa dersanenizin Rehberlik bölümünden mutlaka almanızı öneririm. Sizi yönlendireceklerdir.
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
30 Temmuz 2010       Mesaj #13
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

ben 8. sınıfı bitirdim ve liseye gidecegim ben nasıl doktor olabilirim anestezi doktoru olmak istiyorum puanlarım kaç olmalı yardımcı olurmusunuz hangi liseye gitmem lazım acil lütfen

Alıntı
bayan_sertkaya adlı kullanıcıdan alıntı

ben8. sınıfı yeni bitirdim ve sağlık meslek lisesine qitmek istiyorum fakat sağlık meslek lisesini bitirdikten sonra ünüversite de tıp bölümüne girebilirmiyim çok merak ediyorum yoksa sadece okuduqum bölümemi qitmem qerekir lütfen yardımcı olun

Alıntı

Ben bu cuma tercih yapacağım 6. sınıftaki puanım 359 7. sınıftaki 315 buda 415 gibi bişey gelcek fenim çok iyi ama matematiğim 3 doktor olma ihtimalim varmı...Msn Sad

Alıntı

meraba bn meslek lisesinde okuyorum derslerimde oldukça basarılıym her dönem teşekkür getiriyorum 12. sınıfa geçtim we hemşire olmak istiyorum ygs den we lys den kaç puan almam gerekiyor bana yardımcı olursanız sewinirim şimdiden tesekkür ederim...

Alıntı
nihal adlı kullanıcıdan alıntı

sen 336 aldıysan doktor olamazsın en az450 yle doktor alınıyo bende 450 aldım 6.sınıf öğrencisiyim

Alıntı
kyle adlı kullanıcıdan alıntı

Çok iyi bir fen lisesi kazanıp ardından gireceğiniz üniversite sınavında ilk 500 öğrenci arasında olmalısınız.

Sayısal konularında başarınızı geliştirmek için önce bu konuları sevmenizi ve oyun oynarken aldığınız keyifle problemleri çözer hale gelmenizi öneririm. Hem çok problem çözün hem de çok sayıda test. Böylece hem sayısal bilginiz artacak hem de sınavlara yönelik hız kazanacaksınız.

Kendinizle ilgili özel bilgi yardımını okulunuzun ve varsa dersanenizin Rehberlik bölümünden mutlaka almanızı öneririm. Sizi yönlendireceklerdir.
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
20 Ağustos 2010       Mesaj #14
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

iiyi bir cerrah olabilmem için liseyi bitirince ne yapıcam bilgi verirmisiniz

Önce liseyi bitirip tıp fakültesini kazanmalısınız. Tıp fakültesini bitirdikten sonra da tıpta uzmanlık sınavını kazanıp yaklaşık 4 yıllık eğitim-çalışmadan sonra cerrah olabilirsiniz.

Son düzenleyen Safi; 31 Mart 2018 03:24
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
21 Ekim 2010       Mesaj #15
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

ben 6. sınıfta 398 7. sınıfta da 429 puan aldım 8. sınıfta da 410 un üzerinde alsam ve anadolu lisesine gidersem eğer doktor olabilirmiyim
acaba?

Alıntı

açık lise okuyanlar doktor yada hemşire olabilirmi

Alıntı

merhaba düz liseden doktor olunabilir mi ?

Alıntı

6.da356 7.da 320 8.da450 aldım doktor olurmuyum

Alıntı

doktor olabilmek için üniversite sınavına girip tıp fakültesini kazanmanız gerekmekte

fen lisesini kazanabilirseniz daha faydalı olur tabii ama düz liseye giderseniz ve sayısal alanı seçerseniz de üniversite sınavında çözmeniz gereken soruların derslerini okulda görmüş olursunuz

sağlık meslek liseleri doktorluk için bir avantaj sağlamıyor sağlık meslek lisesine giderseniz hemşirelik ebelik gibi bölüm tercih etmek istediğiniz de üniversite sınavından aldığınız puanla birlikte ek puan veriliyor fakat doktorluk için ek puan söz konusu değil ve doktorluk için gerekli sayısal dersleri sağlık meslek lisesinde yeterince göremeyebilirsiniz.

o yüzden düz lise de sayısal alan seçmeniz daha yararlı olacaktır fen lisesini kazanabilirseniz daha iyi tabii sağlık meslek lisesine giderseniz çözmeniz gereken sayısal ağırlıklı soruları okul dışında kendinizin öğernmesi gerekir.

umarım yardımcı olabilmişimdir başarılar.. bence böyle yapsanız iyi olur

Önce liseyi bitirip tıp fakültesini kazanmalısınız. Tıp fakültesini bitirdikten sonra da tıpta uzmanlık sınavını kazanıp yaklaşık 4 yıllık eğitim-çalışmadan sonra cerrah olabilirsiniz.

Son düzenleyen Safi; 31 Mart 2018 03:25
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Mayıs 2011       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Doktorluk çok önemli bir meslektir. İnsanlara sağlığının korunması için önlem alan, hastalıklara tedhiş koyna ve tıbbi ve cerrahi operasyonlara yaparak hastalıkların tedavisini yapan kişilerdir.

Türkiye'de doktorlar 6 yıllık üniversite eğitimi görürler ve mezun olduklarında pratisyen hekim olurlar, reçete yazma ve hastanelerde çalışma iznine sahip olurlar. Belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyenler, Tıpta Uzmanlık Sınavı'na (TUS) girerler.
Peki Doktorların Görevleri Nelerdir ;
1- Hastayı muayene bölümüne alarak hastanın şikayetini sorar.
2- İlk aşamada stetoskopla hastanın sırtını ve göğsünü dinler, hastanın tansiyonunu ölçer
3- Sağlıklı olan hiçbir hastalığı olmayan bebek ve yetişkinleri hastalıklardan korumak için aşılar yapar
4- Hastanın hastalık durumuna göre özel testler ve röntgen çektirir ve bunları inceler
5- Hastaların tekrardan sağlıklı olmaları için tavsiyelerde bulunur, reçete yazar ve hastalığı geçirebilecek ilaçları belirler
6- Aile planlaması konusunda danışmanlık görevi yapar
7- Sorumlusu olduğu hastane yada benzeri yeri idare eder
8- Bulaşıcı hastalıkları önlemek için çalışmalar yaparlar.
Doktorlar Genellikle hangi Alet Ve Malzemeleri Kullanır ;
Her doktor uzman olduğu dal üzerine değişik aletler kullanırlar. Şimdi sizlere doktorların kullandığı ortak aletleri göstereceğiz. Bu aletler
1- Stetoskop
2- Kalp Elektro cihaza
3- Dil baskısı
4- Otostop
5- Oftalmoskop yani göz muayene aleti.

Doktor Olmak İçin Nasıl Özellikler Gerekiyor ;
Doktor olmak için en önemli şey doktorluğu çok istemek ve sevmektir. Bu bütün mesleklerde başarılı olmak için tek şarttır. Doktorluk mesleğini sevmediğiniz taktirde yapamazsınız. Çünkü söz konusu insan hayatı. Doktorların insanlara karşı saygılı olmaları çok önemlidir. Doktor olacak bir kişi sürekli okuması gerekiyor. Çünkü tıpta sürekli değişiklikler oluyor ve bu değişikliklerden geri kalmak iyi değil. Ayrıca doktor olmak isteyen bir kişi dikkatli ve sabırlı olması çok önemlidir.
Doktor olmak için tıp fakültesi mezunu olmanız şartı aranmaktadır. Hangi liseye gittiğiniz çok da önemli değildir aslında. Üniversiteye giriş sınavına girdikten sonra mf3 puanı ile tıp fakültelerinden birini tercih etmeniz gerekli. Tıp fakülteleri normal olarak 6 senedir, eğer hacettepe üniversitesi ingilizce tıp fakültesinde okuyorsanız eğer hazırlıkla birlikte 7 sene olur.
6 senelik tıp fakültesinden sonra ise TUS denilen bir sınava tabi oluyorsunuz. Eğer kazanamazsanız ki çoğunluk ilk senesinde yerleşemiyor, pratisyen hekim olarak göreve başlıyorsunuz. İstediğiniz yerleri tercih ediyorsunuz ve yapılan atamalarda görev yerinize tayin oluyorsunuz. Eğer TUS‘u kazanırsanız asistan doktor olarak göreve başlarsınız ve 4 yıl boyunca hastanelerde görev yaparsınız
SuDoKu - avatarı
SuDoKu
VIP DersFobik
1 Ağustos 2011       Mesaj #17
SuDoKu - avatarı
VIP DersFobik
Alıntı

Doktor olabilmek için sbs de kaç puan yapmak gerekiyor?

Sbsde yaptıgın puanla bir liseye girmen gerek.Doktor olup olmayacağına üniversite sınavlarında karar vericeksin.
Hayat mı dengesiz benim ruh halim mi....Çelişkideyim.
purpleblue - avatarı
purpleblue
Ziyaretçi
3 Eylül 2011       Mesaj #18
purpleblue - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

ben6. sınıfta giremedim 7.de 336aldım doktor olabilirmiyim ne olur 1 cevap yazın

öncelik 6. sınıfta girmediyseniz size o sene en düşük yapanın puanı verilir.yani buda 180 olur 7. sınıf ta 336 ortalama 200 lerde seneye 500 yapsanız bile fen ve anadolu liselerine giremezsiniz ama diploma notunuzu yüksek tutun ...ve düz liseye girin tabi fenliselerinden garanti doktor olursunuz ama düz lisedede olabilirsiniz oda lisede başarılı olmak fen ve matematiğinizi yüksek tutun sayısalı seçin çalışırsanız olursunuz ma meslek liselerinde olamazsını sağlık mesleğe puanınız yetme en iyi düz lisede arayın..
Umarım başarırsınız....
gökhan416 - avatarı
gökhan416
Ziyaretçi
9 Mart 2012       Mesaj #19
gökhan416 - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Doktor olmak için tıp fakültesi mezunu olmanız şartı aranmaktadır. Hangi liseye gittiğiniz çok da önemli değildir aslında. Üniversiteye giriş sınavına girdikten sonra mf3 puanı ile tıp fakültelerinden birini tercih etmeniz gerekli. Tıp fakülteleri normal olarak 6 senedir, eğer hacettepe üniversitesi ingilizce tıp fakültesinde okuyorsanız eğer hazırlıkla birlikte 7 sene olur.
6 senelik tıp fakültesinden sonra ise TUS denilen bir sınava tabi oluyorsunuz. Eğer kazanamazsanız ki çoğunluk ilk senesinde yerleşemiyor, pratisyen hekim olarak göreve başlıyorsunuz. İstediğiniz yerleri tercih ediyorsunuz ve yapılan atamalarda görev yerinize tayin oluyorsunuz. Eğer TUS‘u kazanırsanız asistan doktor olarak göreve başlarsınız ve 4 yıl boyunca hastanelerde görev yaparsınız.
Son düzenleyen Safi; 31 Mart 2018 03:23