Arama

Optisyenlik

Güncelleme: 4 Temmuz 2015 Gösterim: 4.060 Cevap: 1
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
23 Ekim 2010       Mesaj #1
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
Optisyenlik Mesleği ve Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar
Göz doktoru tarafından tanısı konmuş hastalara, reçetelerine göre görme bozukluklarının giderilmesi veya hafifletilmesi için kullanılan optik gereçleri (gözlük, kontakt lens vb.) hazırlayan ve uygulayan kişidir.

GÖREVLER
- Göz doktoru tarafından verilen reçeteyi inceler,
- Gözlük camlarını reçeteye uygun olarak hazırlar,
- Camları kişiye uygun çerçeveye takar ve göze uyumunu kontrol eder,
- Gerektiğinde bilgisayarlı görme kontrolü yapar. (Kanunla yetki verildiği takdirde.)

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
- Fokometre (her türlü cam ve lensin diyoptirisinin ölçülmesine yarayan alet),
- Vantilet (sıcak hava veren ısıtıcılar),
- Pupilemetre (gözbebekleri arasındaki mesafeyi ölçmek için kullanılan alet),
- Kalıplama makinesi, Parlatma makinesi,
- Delme makinesi, tornavidalar, Yapıştırıcılar,
- Cam pensleri,
- Elmas (cam kesici),
- Çeşitli camlar ve çerçeveler,
- Cam tıraşlama makinesi.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Optisyen olmak isteyenlerin;
- Fizik ve biyoloji konularına, özellikle fiziğin optik (ışık) konusuna ilgi duyan,
- El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,
- Estetiğe önem veren,
- Dikkatli, sabırlı ve sorumluluk sahibi
kimseler olması beklenir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Optisyenlerin çalışma ortamı ve koşulları oldukça iyidir. Meslek genellikle temiz, gürültüsüz, kokusuz, tozsuz vb. bir ortamda icra edilmektedir. Çalışma saatleri düzenlidir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
İnsan sağlığı ile doğrudan ilgili olan göz rahatsızlıkları ve bunların çözüm yolları gözlükçülüğü geçerli ve zorunlu kılmaktadır. Gözlüğün yerini tutabilecek teknolojik yeniliklerin yetersiz kalması ve çıkanlarında gerek sağlık açısından gerekse kullanım açısından daha iyi olmaması (kontakt lens gibi), mesleği gelecekte de önemli bir istihdam alanı olarak ortaya çıkarmaktadır.
Ülkemizin coğrafi konumu nedeniyle özellikle yaz aylarında fazla güneş altında kalınması optik gözlükçülüğün yanında filtreli güneş gözlüğü piyasasının da doğmasına neden olmuştur. Bu da istihdamı olumlu yönde arttırmaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Optisyenlik mesleğinin eğitimi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokullarının “Optisyenlik” bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
- Meslek liselerinin Tıbbi Sekreterlik, Tıp Sekreterliği, Tıp Elektroniği bölümlerinden mezun olanlar ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde proğrama yerleştirilebilirler.
- Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda açık kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (Say-1)” puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.
Eğitim süresince öğrencilere; Türk Dili, Yabancı Dil, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi gibi genel bilgi derslerinin yanında Fizik, Kimya, Fizik ve Geometrik Optik, Göz Anatomi ve Fizyolojisi, Görme Optiği, Optik Aletler ve Kullanımı, Gözlükçülük, İlk Yardım, Bilgisayar, Muhasebe, Halk Sağlığı ve Tıbbı Deontoloji, Mağaza Yönetimi, Halkla İlişkiler, Davranış Psikolojisi ve Göz Hastalıkları gibi dersler okutulmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME
- Optisyen programını bitiren kişilerin mesleki açıdan yükselebileceği bir aşama yoktur. En büyük olasılık (kanunla yetki verildiği takdirde) kendi işyerini açarak işveren konumuna gelebilir. Bilgi açısından, ülkedeki ve dünyadaki gelişmeleri takip ederek göz hastalıkları ve çözüm yolları konusunda kendini yenileyebilir.
- Optisyenlik ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde Fizik, Sağlık Eğitimi programlarına Dikey geçiş yapabilirler.

BENZER MESLEKLER : Gözlükçü (Fenni Gözlükçü), Sağlık Memurluğu.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Öğrenim süresince isteyen öğrencilere Kredi ve Yurtlar Kurumu’nca öğrenim ve harç kredisi verilmektedir.
Bazı kuruluşlarca karşılıklı veya karşılıksız burs verilmektedir.
Eğitim sonrası kazanç kişinin çalışma şekline (kendi işinde veya ücretli), piyasa koşullarına, işyerinin bulunduğu bölge veya semte göre değişkenlikler göstermektedir.Ücretli çalışan bir optisyen asgari ücretten başlayan ve asgari ücretin dört katına ulaşan miktarlarda ücret alabilmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
- İlgili Eğitim Kurumları,
- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Temmuz 2015       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
OPTİSYENLİK BÖLÜMÜNÜ TERCİH ETMELİMİYİM?
Üniversiteli olmak için tercih süresinin yaklaştığı bu günlerde '' Optisyenlik Okumalımıyım '' Sorusunun cevabını kendimizce vermeye çalıştık. Optisyenlik bölümü okumak isteyen gençler için hazırlanmış yazı dizisi.
Sponsorlu Bağlantılar

** Optisyenlik Okumalı Mıyım ? Tavsiye Eder Misiniz ?
** Diplomamı Kiraya Verebilir Miyim ? Kaç Para Kazanırım ?

Yıllardır bu soruların cevaplarını kendimizce cevaplandırdık. Son yıllarda ise verdiğimiz bütün cevaplar olumsuz olmuştur. Sorulara optisyenlik okumanızı tavsiye etmeyiz tarzında cevaplar verdik. Optisyenlik okumama tavsiyelerini önce çevremizde ki insanlara söyledik. Bu konu da ''Eğitime Karşı Olduğumuz'' eleştirileri de peşinden geldi.Optisyenlik Okumak İsteyen Genç Arkadaşlar :
* Türkiye'de yaklaşık 6000 Optik Mağaza var. Her yıl ise ortalama 2500 mezun veren bir bölüm optisyenlik. Aktif olarak 6000 gözlükçünün zaten diploma eksiği yok ki olsa bile verilen 2500 mezun çok ama çok fazla. İşsiz kalma ihtimaliniz %99 'dur. Bu yüzden okumanızı tavsiye etmiyoruz.
* Ben dükkan açacam diye düşünen arkadaşlar oluyor. Dükkan açmak her optisyenin hayali. Lakin dükkan açmak işletmek o kadar kolay olsa idi 1992 yılından beri mezun olan her optisyen dükkan açardı. Ayrıca hali hazırda dükkanı ve parası olan her optik mağaza sahibi 2. şubeyi açma peşinde koşmaktadır. Bu durumda bir dükkanın para kazanacağı bir yer olursa zaten ilk açan kişiler dükkan sahibi olan kişilerdir. Ayrıca son yıllarda ülkemize gelen yabancı sermayeli şirketlerin izledikleri yol sektörü her geçen gün baltalamakta ve zarar vermektedir. Son 4 yıl araştırması yapıldığında tüm ülkemizde ki gözlükçü sayısı 5000-5500 arası değişmektedir. Yani ülkemizde gözlükçü sayısı yeterli mezun olunan doktor sayısı yetersizdir. Bu konuda geçmişte yapılan bir araştırmayı incelemenizi tavsiye ederim.

2010 yılı araştırmasıdır. O zaman bile gözlükçü sayısı fazla doktor sayısı az idi. Rakamlara dikkat edin.Sağlık Bakanlığına Bağlı Kurumlarda Çalışan Göz Doktoru Sayısı : 1302
Özel Kurumlarda Çalışan Göz Doktoru Sayısı : 1304
Toplam : 2606

Ülke Genelindeki Toplam Optisyenlik Müessesesi Sayısı : 4917

( 2010 Yılı Nisan Ayı Sağlık Bakanlığı Kaydıdır ! )


2010 YILINDA YAKLAŞIK 170 MEZUN VEREN ÜLKEMİZDE 2015 YILINA KADAR KATLANARAK MEZUN VERMİŞ BU GÜN İSE YILDA 2500 MEZUN VERMEKTEDİR ! BU ÇOK AMA ÇOK BÜYÜK BİR PROBLEMDİR. OKUMADAN ÖNCE İYİCE DÜŞÜNÜN. MEZUN OLMUŞ BİR ÇOK OPTİSYEN 2. ÜNİVERSİTELERİNİ OKUMAKTA VE BÖLÜM DEĞİŞTİRMEKTEDİR.

PEKİ NEDEN OPTİSYENLİK BÖLÜMÜNÜN REKLAMLARI YAPILMAKTADIR ?

Ülkemizde maalesef özel üniversiteler ticari bir zihniyetle para kazanmak için bu bölümleri açmaktadır. Bu bölümü okumak sizlerin hayal ettiği gibi bir sonuç vermeyecektir.

Burda yazılanlara inanmayan arkadaşlar herhangi bir gözlükçüden içeri girerek daha önce mezun olmuş ve herhangi bir yerde çalışan optisyenlere bizzat fikirlerini sorsunlar. Söylediklari şeyler burda yazılanları destekleyecektir.Geleceğinizi her geçen gün kötüye giden bir mesleğe katılarak riske atmayın.

Önümüzde ki günlerde ''OPTİSYENLERİN SORUNLARI '' isimli 2. bir yazı dizimiz sizlerle olacak . Bizi takip etmeye devam edin.

OPTİSYEN.COM YÖNETİMİ

Ayrıntılı bilgi için ANASAYFA adresinde
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

4 Ocak 2012 / Misafir Soru-Cevap
Etiketler: Optisyenlik